Paradigm of ume-facio, hume-facio (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stūmefaciōūmefacimus
2ndūmefacisūmefacitis
3rdūmefacitūmefaciunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stūmefaciorūmefacimur
2ndūmefaceris, ūmefacere (short_form)ūmefaciminī
3rdūmefaciturūmefaciuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stūmefaciēbam, ūmefacībam (metriāgratia)ūmefaciēbāmus, ūmefacībāmus (metriāgratia)
2ndūmefaciēbās, ūmefacībās (metriāgratia)ūmefaciēbātis, ūmefacībātis (metriāgratia)
3rdūmefaciēbat, ūmefacībat (metriāgratia)ūmefaciēbant, ūmefacībant (metriāgratia)
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stūmefaciēbar, ūmefacībar (metriāgratia)ūmefaciēbāmur, ūmefacībāmur (metriāgratia)
2ndūmefaciēbāris, ūmefacībāris (metriāgratia), ūmefaciēbāre (short_form), ūmefacībāre (metriāgratiāshort_form)ūmefaciēbāminī, ūmefacībāminī (metriāgratia)
3rdūmefaciēbātur, ūmefacībātur (metriāgratia)ūmefaciēbantur, ūmefacībantur (metriāgratia)
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stūmefaciamūmefaciēmus
2ndūmefaciēsūmefaciētis
3rdūmefacietūmefacient
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stūmefaciarūmefaciēmur
2ndūmefaciēris, ūmefaciēre (short_form)ūmefaciēminī
3rdūmefaciēturūmefacientur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stūmefēcīūmefēcimus
2ndūmefēcistī, ūmefēctī (colloquial)ūmefēcistis
3rdūmefēcitūmefēcērunt, ūmefēcēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stūmefactus, -a, -um sumūmefactī, -ae, -a sumus
2ndūmefactus, -a, -um esūmefactī, -ae, -a estis
3rdūmefactus, -a, -um estūmefactī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stūmefēceramūmefēcerāmus
2ndūmefēcerāsūmefēcerātis
3rdūmefēceratūmefēcerant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stūmefactus, -a, -um eramūmefactī, -ae, -a erāmus
2ndūmefactus, -a, -um erāsūmefactī, -ae, -a erātis
3rdūmefactus, -a, -um eratūmefactī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stūmefēcerōūmefēcerimus
2ndūmefēcerisūmefēceritis
3rdūmefēceritūmefēcerint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stūmefactus, -a, -um erōūmefactī, -ae, -a erimus
2ndūmefactus, -a, -um erisūmefactī, -ae, -a eritis
3rdūmefactus, -a, -um eritūmefactī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stūmefaciamūmefaciāmus
2ndūmefaciāsūmefaciātis
3rdūmefaciatūmefaciant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stūmefaciarūmefaciāmur
2ndūmefaciāris, ūmefaciāre (short_form)ūmefaciāminī
3rdūmefaciāturūmefaciantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stūmefaceremūmefacerēmus
2ndūmefacerēsūmefacerētis
3rdūmefaceretūmefacerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stūmefacererūmefacerēmur
2ndūmefacerēris, ūmefacerēre (short_form)ūmefacerēminī
3rdūmefacerēturūmefacerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stūmefēcerimūmefēcerīmus
2ndūmefēcerīsūmefēcerītis
3rdūmefēceritūmefēcerint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stūmefactus, -a, -um simūmefactī, -ae, -a sīmus
2ndūmefactus, -a, -um sīsūmefactī, -ae, -a sītis
3rdūmefactus, -a, -um sitūmefactī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stūmefēcissemūmefēcissēmus
2ndūmefēcissēsūmefēcissētis
3rdūmefēcissetūmefēcissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stūmefactus, -a, -um essemūmefactī, -ae, -a essēmus
2ndūmefactus, -a, -um essēsūmefactī, -ae, -a essētis
3rdūmefactus, -a, -um essetūmefactī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndūmefaceūmefacite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndūmefacereūmefaciminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndūmefacitōūmefacitōte
3rdūmefacitōūmefaciuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndūmefacitor 
3rdūmefacitorūmefaciuntor
Present Active Infinitive
ūmefacere
Present Passive Infinitive
ūmefacī, ūmefacier (ancient)
Perfect Active Infinitive
ūmefēcisse
Perfect Passive Infinitive
ūmefactum esse
Future Active Infinitive
ūmefactūrum esse
Future Passive Infinitive
ūmefactum īrī
Present Active Participle
ūmefaciēns, ūmefacientis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
ūmefactus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
ūmefactūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
ūmefaciendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeūmefaciensūmefacientēs
Genitiveūmefacientisūmefacientium, ūmefacientum (rare)
Dativeūmefacientīūmefacientibus
Accusativeūmefacientemūmefacientīs, ūmefacientēs (alt_form_2)
Ablativeūmefacientī, ūmefaciente (alt_form_2)ūmefacientibus
Vocativeūmefaciensūmefacientēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeūmefaciensūmefacientēs
Genitiveūmefacientisūmefacientium, ūmefacientum (rare)
Dativeūmefacientīūmefacientibus
Accusativeūmefacientemūmefacientīs, ūmefacientēs (alt_form_2)
Ablativeūmefacientī, ūmefaciente (alt_form_2)ūmefacientibus
Vocativeūmefaciensūmefacientēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeūmefaciensūmefacientia
Genitiveūmefacientisūmefacientium, ūmefacientum (rare)
Dativeūmefacientīūmefacientibus
Accusativeūmefaciensūmefacientia
Ablativeūmefacientī, ūmefaciente (alt_form_2)ūmefacientibus
Vocativeūmefaciensūmefacientia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeūmefactusūmefactī
Genitiveūmefactīūmefactōrum
Dativeūmefactōūmefactīs
Accusativeūmefactumūmefactōs
Ablativeūmefactō, ūmefactū (supine)ūmefactīs
Vocativeūmefacteūmefactī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeūmefactaūmefactae
Genitiveūmefactaeūmefactārum
Dativeūmefactaeūmefactīs
Accusativeūmefactamūmefactās
Ablativeūmefactāūmefactīs
Vocativeūmefactaūmefactae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeūmefactumūmefacta
Genitiveūmefactīūmefactōrum
Dativeūmefactōūmefactīs
Accusativeūmefactumūmefacta
Ablativeūmefactōūmefactīs
Vocativeūmefactumūmefacta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeūmefactūrusūmefactūrī
Genitiveūmefactūrīūmefactūrōrum
Dativeūmefactūrōūmefactūrīs
Accusativeūmefactūrumūmefactūrōs
Ablativeūmefactūrōūmefactūrīs
Vocativeūmefactūreūmefactūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeūmefactūraūmefactūrae
Genitiveūmefactūraeūmefactūrārum
Dativeūmefactūraeūmefactūrīs
Accusativeūmefactūramūmefactūrās
Ablativeūmefactūrāūmefactūrīs
Vocativeūmefactūraūmefactūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeūmefactūrumūmefactūra
Genitiveūmefactūrīūmefactūrōrum
Dativeūmefactūrōūmefactūrīs
Accusativeūmefactūrumūmefactūra
Ablativeūmefactūrōūmefactūrīs
Vocativeūmefactūrumūmefactūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeūmefaciendusūmefaciendī
Genitiveūmefaciendīūmefaciendōrum
Dativeūmefaciendōūmefaciendīs
Accusativeūmefaciendumūmefaciendōs
Ablativeūmefaciendōūmefaciendīs
Vocativeūmefaciendeūmefaciendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeūmefaciendaūmefaciendae
Genitiveūmefaciendaeūmefaciendārum
Dativeūmefaciendaeūmefaciendīs
Accusativeūmefaciendamūmefaciendās
Ablativeūmefaciendāūmefaciendīs
Vocativeūmefaciendaūmefaciendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeūmefaciendumūmefacienda
Genitiveūmefaciendīūmefaciendōrum
Dativeūmefaciendōūmefaciendīs
Accusativeūmefaciendumūmefacienda
Ablativeūmefaciendōūmefaciendīs
Vocativeūmefaciendumūmefacienda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1sthūmefaciōhūmefacimus
2ndhūmefacishūmefacitis
3rdhūmefacithūmefaciunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1sthūmefaciorhūmefacimur
2ndhūmefaceris, hūmefacere (short_form)hūmefaciminī
3rdhūmefaciturhūmefaciuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1sthūmefaciēbam, hūmefacībam (metriāgratia)hūmefaciēbāmus, hūmefacībāmus (metriāgratia)
2ndhūmefaciēbās, hūmefacībās (metriāgratia)hūmefaciēbātis, hūmefacībātis (metriāgratia)
3rdhūmefaciēbat, hūmefacībat (metriāgratia)hūmefaciēbant, hūmefacībant (metriāgratia)
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1sthūmefaciēbar, hūmefacībar (metriāgratia)hūmefaciēbāmur, hūmefacībāmur (metriāgratia)
2ndhūmefaciēbāris, hūmefacībāris (metriāgratia), hūmefaciēbāre (short_form), hūmefacībāre (metriāgratiāshort_form)hūmefaciēbāminī, hūmefacībāminī (metriāgratia)
3rdhūmefaciēbātur, hūmefacībātur (metriāgratia)hūmefaciēbantur, hūmefacībantur (metriāgratia)
Future Active Indicative
 SingularPlural
1sthūmefaciamhūmefaciēmus
2ndhūmefaciēshūmefaciētis
3rdhūmefaciethūmefacient
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1sthūmefaciarhūmefaciēmur
2ndhūmefaciēris, hūmefaciēre (short_form)hūmefaciēminī
3rdhūmefaciēturhūmefacientur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1sthūmefēcīhūmefēcimus
2ndhūmefēcistī, hūmefēctī (colloquial)hūmefēcistis
3rdhūmefēcithūmefēcērunt, hūmefēcēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1sthūmefactus, -a, -um sumhūmefactī, -ae, -a sumus
2ndhūmefactus, -a, -um eshūmefactī, -ae, -a estis
3rdhūmefactus, -a, -um esthūmefactī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1sthūmefēceramhūmefēcerāmus
2ndhūmefēcerāshūmefēcerātis
3rdhūmefēcerathūmefēcerant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1sthūmefactus, -a, -um eramhūmefactī, -ae, -a erāmus
2ndhūmefactus, -a, -um erāshūmefactī, -ae, -a erātis
3rdhūmefactus, -a, -um erathūmefactī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1sthūmefēcerōhūmefēcerimus
2ndhūmefēcerishūmefēceritis
3rdhūmefēcerithūmefēcerint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1sthūmefactus, -a, -um erōhūmefactī, -ae, -a erimus
2ndhūmefactus, -a, -um erishūmefactī, -ae, -a eritis
3rdhūmefactus, -a, -um erithūmefactī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1sthūmefaciamhūmefaciāmus
2ndhūmefaciāshūmefaciātis
3rdhūmefaciathūmefaciant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1sthūmefaciarhūmefaciāmur
2ndhūmefaciāris, hūmefaciāre (short_form)hūmefaciāminī
3rdhūmefaciāturhūmefaciantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1sthūmefaceremhūmefacerēmus
2ndhūmefacerēshūmefacerētis
3rdhūmefacerethūmefacerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1sthūmefacererhūmefacerēmur
2ndhūmefacerēris, hūmefacerēre (short_form)hūmefacerēminī
3rdhūmefacerēturhūmefacerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1sthūmefēcerimhūmefēcerīmus
2ndhūmefēcerīshūmefēcerītis
3rdhūmefēcerithūmefēcerint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1sthūmefactus, -a, -um simhūmefactī, -ae, -a sīmus
2ndhūmefactus, -a, -um sīshūmefactī, -ae, -a sītis
3rdhūmefactus, -a, -um sithūmefactī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1sthūmefēcissemhūmefēcissēmus
2ndhūmefēcissēshūmefēcissētis
3rdhūmefēcissethūmefēcissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1sthūmefactus, -a, -um essemhūmefactī, -ae, -a essēmus
2ndhūmefactus, -a, -um essēshūmefactī, -ae, -a essētis
3rdhūmefactus, -a, -um essethūmefactī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndhūmefacehūmefacite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndhūmefacerehūmefaciminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndhūmefacitōhūmefacitōte
3rdhūmefacitōhūmefaciuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndhūmefacitor 
3rdhūmefacitorhūmefaciuntor
Present Active Infinitive
hūmefacere
Present Passive Infinitive
hūmefacī, hūmefacier (ancient)
Perfect Active Infinitive
hūmefēcisse
Perfect Passive Infinitive
hūmefactum esse
Future Active Infinitive
hūmefactūrum esse
Future Passive Infinitive
hūmefactum īrī
Present Active Participle
hūmefaciēns, hūmefacientis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
hūmefactus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
hūmefactūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
hūmefaciendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativehūmefacienshūmefacientēs
Genitivehūmefacientishūmefacientium, hūmefacientum (rare)
Dativehūmefacientīhūmefacientibus
Accusativehūmefacientemhūmefacientīs, hūmefacientēs (alt_form_2)
Ablativehūmefacientī, hūmefaciente (alt_form_2)hūmefacientibus
Vocativehūmefacienshūmefacientēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativehūmefacienshūmefacientēs
Genitivehūmefacientishūmefacientium, hūmefacientum (rare)
Dativehūmefacientīhūmefacientibus
Accusativehūmefacientemhūmefacientīs, hūmefacientēs (alt_form_2)
Ablativehūmefacientī, hūmefaciente (alt_form_2)hūmefacientibus
Vocativehūmefacienshūmefacientēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativehūmefacienshūmefacientia
Genitivehūmefacientishūmefacientium, hūmefacientum (rare)
Dativehūmefacientīhūmefacientibus
Accusativehūmefacienshūmefacientia
Ablativehūmefacientī, hūmefaciente (alt_form_2)hūmefacientibus
Vocativehūmefacienshūmefacientia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativehūmefactushūmefactī
Genitivehūmefactīhūmefactōrum
Dativehūmefactōhūmefactīs
Accusativehūmefactumhūmefactōs
Ablativehūmefactō, hūmefactū (supine)hūmefactīs
Vocativehūmefactehūmefactī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativehūmefactahūmefactae
Genitivehūmefactaehūmefactārum
Dativehūmefactaehūmefactīs
Accusativehūmefactamhūmefactās
Ablativehūmefactāhūmefactīs
Vocativehūmefactahūmefactae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativehūmefactumhūmefacta
Genitivehūmefactīhūmefactōrum
Dativehūmefactōhūmefactīs
Accusativehūmefactumhūmefacta
Ablativehūmefactōhūmefactīs
Vocativehūmefactumhūmefacta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativehūmefactūrushūmefactūrī
Genitivehūmefactūrīhūmefactūrōrum
Dativehūmefactūrōhūmefactūrīs
Accusativehūmefactūrumhūmefactūrōs
Ablativehūmefactūrōhūmefactūrīs
Vocativehūmefactūrehūmefactūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativehūmefactūrahūmefactūrae
Genitivehūmefactūraehūmefactūrārum
Dativehūmefactūraehūmefactūrīs
Accusativehūmefactūramhūmefactūrās
Ablativehūmefactūrāhūmefactūrīs
Vocativehūmefactūrahūmefactūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativehūmefactūrumhūmefactūra
Genitivehūmefactūrīhūmefactūrōrum
Dativehūmefactūrōhūmefactūrīs
Accusativehūmefactūrumhūmefactūra
Ablativehūmefactūrōhūmefactūrīs
Vocativehūmefactūrumhūmefactūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativehūmefaciendushūmefaciendī
Genitivehūmefaciendīhūmefaciendōrum
Dativehūmefaciendōhūmefaciendīs
Accusativehūmefaciendumhūmefaciendōs
Ablativehūmefaciendōhūmefaciendīs
Vocativehūmefaciendehūmefaciendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativehūmefaciendahūmefaciendae
Genitivehūmefaciendaehūmefaciendārum
Dativehūmefaciendaehūmefaciendīs
Accusativehūmefaciendamhūmefaciendās
Ablativehūmefaciendāhūmefaciendīs
Vocativehūmefaciendahūmefaciendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativehūmefaciendumhūmefacienda
Genitivehūmefaciendīhūmefaciendōrum
Dativehūmefaciendōhūmefaciendīs
Accusativehūmefaciendumhūmefacienda
Ablativehūmefaciendōhūmefaciendīs
Vocativehūmefaciendumhūmefacienda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right