Paradigm of quadruplus, quadruplus, quadrupulus, quadrupulus (adjective)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 4)

Masculine (Positive)
 SingularPlural
Nominativequādruplusquādruplī
Genitivequādruplīquādruplōrum
Dativequādruplōquādruplīs
Accusativequādruplumquādruplōs
Ablativequādruplōquādruplīs
Vocativequādruplequādruplī
Feminine (Positive)
 SingularPlural
Nominativequādruplaquādruplae
Genitivequādruplaequādruplārum
Dativequādruplaequādruplīs
Accusativequādruplamquādruplās
Ablativequādruplāquādruplīs
Vocativequādruplaquādruplae
Neuter (Positive)
 SingularPlural
Nominativequādruplumquādrupla
Genitivequādruplīquādruplōrum
Dativequādruplōquādruplīs
Accusativequādruplumquādrupla
Ablativequādruplōquādruplīs
Vocativequādruplumquādrupla
Adverbial (Positive)
quādruplē
Masculine (Comparative)
 SingularPlural
Nominativequādrupliorquādrupliorēs
Genitivequādrupliorisquādrupliorum
Dativequādrupliorīquādruplioribus
Accusativequādruplioremquādrupliorīs, quādrupliorēs (alt_form_2)
Ablativequādrupliorequādruplioribus
Vocativequādrupliorquādrupliorēs
Feminine (Comparative)
 SingularPlural
Nominativequādrupliorquādrupliorēs
Genitivequādrupliorisquādrupliorum
Dativequādrupliorīquādruplioribus
Accusativequādruplioremquādrupliorīs, quādrupliorēs (alt_form_2)
Ablativequādrupliorequādruplioribus
Vocativequādrupliorquādrupliorēs
Neuter (Comparative)
 SingularPlural
Nominativequādrupliusquādrupliora
Genitivequādrupliorisquādrupliorum
Dativequādrupliorīquādruplioribus
Accusativequādrupliusquādrupliora
Ablativequādrupliorequādruplioribus
Vocativequādrupliusquādrupliora
Adverbial (Comparative)
quādruplius
Masculine (Superlative)
 SingularPlural
Nominativequādruplissimusquādruplissimī
Genitivequādruplissimīquādruplissimōrum
Dativequādruplissimōquādruplissimīs
Accusativequādruplissimumquādruplissimōs
Ablativequādruplissimōquādruplissimīs
Vocativequādruplissimequādruplissimī
Feminine (Superlative)
 SingularPlural
Nominativequādruplissimaquādruplissimae
Genitivequādruplissimaequādruplissimārum
Dativequādruplissimaequādruplissimīs
Accusativequādruplissimamquādruplissimās
Ablativequādruplissimāquādruplissimīs
Vocativequādruplissimaquādruplissimae
Neuter (Superlative)
 SingularPlural
Nominativequādruplissimumquādruplissima
Genitivequādruplissimīquādruplissimōrum
Dativequādruplissimōquādruplissimīs
Accusativequādruplissimumquādruplissima
Ablativequādruplissimōquādruplissimīs
Vocativequādruplissimumquādruplissima
Adverbial (Superlative)
quādruplissimē

Secondary Form (2 of 4)

Masculine (Positive)
 SingularPlural
Nominativequadruplusquadruplī
Genitivequadruplīquadruplōrum
Dativequadruplōquadruplīs
Accusativequadruplumquadruplōs
Ablativequadruplōquadruplīs
Vocativequadruplequadruplī
Feminine (Positive)
 SingularPlural
Nominativequadruplaquadruplae
Genitivequadruplaequadruplārum
Dativequadruplaequadruplīs
Accusativequadruplamquadruplās
Ablativequadruplāquadruplīs
Vocativequadruplaquadruplae
Neuter (Positive)
 SingularPlural
Nominativequadruplumquadrupla
Genitivequadruplīquadruplōrum
Dativequadruplōquadruplīs
Accusativequadruplumquadrupla
Ablativequadruplōquadruplīs
Vocativequadruplumquadrupla
Adverbial (Positive)
quadruplē
Masculine (Comparative)
 SingularPlural
Nominativequadrupliorquadrupliorēs
Genitivequadrupliorisquadrupliorum
Dativequadrupliorīquadruplioribus
Accusativequadruplioremquadrupliorīs, quadrupliorēs (alt_form_2)
Ablativequadrupliorequadruplioribus
Vocativequadrupliorquadrupliorēs
Feminine (Comparative)
 SingularPlural
Nominativequadrupliorquadrupliorēs
Genitivequadrupliorisquadrupliorum
Dativequadrupliorīquadruplioribus
Accusativequadruplioremquadrupliorīs, quadrupliorēs (alt_form_2)
Ablativequadrupliorequadruplioribus
Vocativequadrupliorquadrupliorēs
Neuter (Comparative)
 SingularPlural
Nominativequadrupliusquadrupliora
Genitivequadrupliorisquadrupliorum
Dativequadrupliorīquadruplioribus
Accusativequadrupliusquadrupliora
Ablativequadrupliorequadruplioribus
Vocativequadrupliusquadrupliora
Adverbial (Comparative)
quadruplius
Masculine (Superlative)
 SingularPlural
Nominativequadruplissimusquadruplissimī
Genitivequadruplissimīquadruplissimōrum
Dativequadruplissimōquadruplissimīs
Accusativequadruplissimumquadruplissimōs
Ablativequadruplissimōquadruplissimīs
Vocativequadruplissimequadruplissimī
Feminine (Superlative)
 SingularPlural
Nominativequadruplissimaquadruplissimae
Genitivequadruplissimaequadruplissimārum
Dativequadruplissimaequadruplissimīs
Accusativequadruplissimamquadruplissimās
Ablativequadruplissimāquadruplissimīs
Vocativequadruplissimaquadruplissimae
Neuter (Superlative)
 SingularPlural
Nominativequadruplissimumquadruplissima
Genitivequadruplissimīquadruplissimōrum
Dativequadruplissimōquadruplissimīs
Accusativequadruplissimumquadruplissima
Ablativequadruplissimōquadruplissimīs
Vocativequadruplissimumquadruplissima
Adverbial (Superlative)
quadruplissimē

Secondary Form (3 of 4)

Masculine (Positive)
 SingularPlural
Nominativequādrupulusquādrupulī
Genitivequādrupulīquādrupulōrum
Dativequādrupulōquādrupulīs
Accusativequādrupulumquādrupulōs
Ablativequādrupulōquādrupulīs
Vocativequādrupulequādrupulī
Feminine (Positive)
 SingularPlural
Nominativequādrupulaquādrupulae
Genitivequādrupulaequādrupulārum
Dativequādrupulaequādrupulīs
Accusativequādrupulamquādrupulās
Ablativequādrupulāquādrupulīs
Vocativequādrupulaquādrupulae
Neuter (Positive)
 SingularPlural
Nominativequādrupulumquādrupula
Genitivequādrupulīquādrupulōrum
Dativequādrupulōquādrupulīs
Accusativequādrupulumquādrupula
Ablativequādrupulōquādrupulīs
Vocativequādrupulumquādrupula
Adverbial (Positive)
quādrupulē
Masculine (Comparative)
 SingularPlural
Nominativequādrupuliorquādrupuliorēs
Genitivequādrupuliorisquādrupuliorum
Dativequādrupuliorīquādrupulioribus
Accusativequādrupulioremquādrupuliorīs, quādrupuliorēs (alt_form_2)
Ablativequādrupuliorequādrupulioribus
Vocativequādrupuliorquādrupuliorēs
Feminine (Comparative)
 SingularPlural
Nominativequādrupuliorquādrupuliorēs
Genitivequādrupuliorisquādrupuliorum
Dativequādrupuliorīquādrupulioribus
Accusativequādrupulioremquādrupuliorīs, quādrupuliorēs (alt_form_2)
Ablativequādrupuliorequādrupulioribus
Vocativequādrupuliorquādrupuliorēs
Neuter (Comparative)
 SingularPlural
Nominativequādrupuliusquādrupuliora
Genitivequādrupuliorisquādrupuliorum
Dativequādrupuliorīquādrupulioribus
Accusativequādrupuliusquādrupuliora
Ablativequādrupuliorequādrupulioribus
Vocativequādrupuliusquādrupuliora
Adverbial (Comparative)
quādrupulius
Masculine (Superlative)
 SingularPlural
Nominativequādrupulissimusquādrupulissimī
Genitivequādrupulissimīquādrupulissimōrum
Dativequādrupulissimōquādrupulissimīs
Accusativequādrupulissimumquādrupulissimōs
Ablativequādrupulissimōquādrupulissimīs
Vocativequādrupulissimequādrupulissimī
Feminine (Superlative)
 SingularPlural
Nominativequādrupulissimaquādrupulissimae
Genitivequādrupulissimaequādrupulissimārum
Dativequādrupulissimaequādrupulissimīs
Accusativequādrupulissimamquādrupulissimās
Ablativequādrupulissimāquādrupulissimīs
Vocativequādrupulissimaquādrupulissimae
Neuter (Superlative)
 SingularPlural
Nominativequādrupulissimumquādrupulissima
Genitivequādrupulissimīquādrupulissimōrum
Dativequādrupulissimōquādrupulissimīs
Accusativequādrupulissimumquādrupulissima
Ablativequādrupulissimōquādrupulissimīs
Vocativequādrupulissimumquādrupulissima
Adverbial (Superlative)
quādrupulissimē

Secondary Form (4 of 4)

Masculine (Positive)
 SingularPlural
Nominativequadrupulusquadrupulī
Genitivequadrupulīquadrupulōrum
Dativequadrupulōquadrupulīs
Accusativequadrupulumquadrupulōs
Ablativequadrupulōquadrupulīs
Vocativequadrupulequadrupulī
Feminine (Positive)
 SingularPlural
Nominativequadrupulaquadrupulae
Genitivequadrupulaequadrupulārum
Dativequadrupulaequadrupulīs
Accusativequadrupulamquadrupulās
Ablativequadrupulāquadrupulīs
Vocativequadrupulaquadrupulae
Neuter (Positive)
 SingularPlural
Nominativequadrupulumquadrupula
Genitivequadrupulīquadrupulōrum
Dativequadrupulōquadrupulīs
Accusativequadrupulumquadrupula
Ablativequadrupulōquadrupulīs
Vocativequadrupulumquadrupula
Adverbial (Positive)
quadrupulē
Masculine (Comparative)
 SingularPlural
Nominativequadrupuliorquadrupuliorēs
Genitivequadrupuliorisquadrupuliorum
Dativequadrupuliorīquadrupulioribus
Accusativequadrupulioremquadrupuliorīs, quadrupuliorēs (alt_form_2)
Ablativequadrupuliorequadrupulioribus
Vocativequadrupuliorquadrupuliorēs
Feminine (Comparative)
 SingularPlural
Nominativequadrupuliorquadrupuliorēs
Genitivequadrupuliorisquadrupuliorum
Dativequadrupuliorīquadrupulioribus
Accusativequadrupulioremquadrupuliorīs, quadrupuliorēs (alt_form_2)
Ablativequadrupuliorequadrupulioribus
Vocativequadrupuliorquadrupuliorēs
Neuter (Comparative)
 SingularPlural
Nominativequadrupuliusquadrupuliora
Genitivequadrupuliorisquadrupuliorum
Dativequadrupuliorīquadrupulioribus
Accusativequadrupuliusquadrupuliora
Ablativequadrupuliorequadrupulioribus
Vocativequadrupuliusquadrupuliora
Adverbial (Comparative)
quadrupulius
Masculine (Superlative)
 SingularPlural
Nominativequadrupulissimusquadrupulissimī
Genitivequadrupulissimīquadrupulissimōrum
Dativequadrupulissimōquadrupulissimīs
Accusativequadrupulissimumquadrupulissimōs
Ablativequadrupulissimōquadrupulissimīs
Vocativequadrupulissimequadrupulissimī
Feminine (Superlative)
 SingularPlural
Nominativequadrupulissimaquadrupulissimae
Genitivequadrupulissimaequadrupulissimārum
Dativequadrupulissimaequadrupulissimīs
Accusativequadrupulissimamquadrupulissimās
Ablativequadrupulissimāquadrupulissimīs
Vocativequadrupulissimaquadrupulissimae
Neuter (Superlative)
 SingularPlural
Nominativequadrupulissimumquadrupulissima
Genitivequadrupulissimīquadrupulissimōrum
Dativequadrupulissimōquadrupulissimīs
Accusativequadrupulissimumquadrupulissima
Ablativequadrupulissimōquadrupulissimīs
Vocativequadrupulissimumquadrupulissima
Adverbial (Superlative)
quadrupulissimē

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right