Paradigm of nitor (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stnītōnītimus
2ndnītisnītitis
3rdnītitnītunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stnītornītimur
2ndnīteris, nītere (short_form)nītiminī
3rdnītiturnītuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stnītēbamnītēbāmus
2ndnītēbāsnītēbātis
3rdnītēbatnītēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stnītēbarnītēbāmur
2ndnītēbāris, nītēbāre (short_form)nītēbāminī
3rdnītēbāturnītēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stnītamnītēmus
2ndnītēsnītētis
3rdnītetnītent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stnītarnītēmur
2ndnītēris, nītēre (short_form)nītēminī
3rdnītēturnītentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stnīsus, -a, -um sumnīsī, -ae, -a sumus
2ndnīsus, -a, -um esnīsī, -ae, -a estis
3rdnīsus, -a, -um estnīsī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stnīsus, -a, -um eramnīsī, -ae, -a erāmus
2ndnīsus, -a, -um erāsnīsī, -ae, -a erātis
3rdnīsus, -a, -um eratnīsī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stnīsus, -a, -um erōnīsī, -ae, -a erimus
2ndnīsus, -a, -um erisnīsī, -ae, -a eritis
3rdnīsus, -a, -um eritnīsī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stnītamnītāmus
2ndnītāsnītātis
3rdnītatnītant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stnītarnītāmur
2ndnītāris, nītāre (short_form)nītāminī
3rdnītāturnītantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stnīteremnīterēmus
2ndnīterēsnīterētis
3rdnīteretnīterent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stnīterernīterēmur
2ndnīterēris, nīterēre (short_form)nīterēminī
3rdnīterēturnīterentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stnīsus, -a, -um simnīsī, -ae, -a sīmus
2ndnīsus, -a, -um sīsnīsī, -ae, -a sītis
3rdnīsus, -a, -um sitnīsī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stnīsus, -a, -um essemnīsī, -ae, -a essēmus
2ndnīsus, -a, -um essēsnīsī, -ae, -a essētis
3rdnīsus, -a, -um essetnīsī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndnītenītite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndnīterenītiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndnītitōnītitōte
3rdnītitōnītuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndnītitor 
3rdnītitornītuntor
Present Active Infinitive
nītere
Present Passive Infinitive
nītī, nītier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
nīsum esse
Future Active Infinitive
nīsūrum esse
Future Passive Infinitive
nīsum īrī
Present Active Participle
nītēns, nītentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
nīsus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
nīsūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
nītendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativenītensnītentēs
Genitivenītentisnītentium, nītentum (rare)
Dativenītentīnītentibus
Accusativenītentemnītentīs, nītentēs (alt_form_2)
Ablativenītentī, nītente (alt_form_2)nītentibus
Vocativenītensnītentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativenītensnītentēs
Genitivenītentisnītentium, nītentum (rare)
Dativenītentīnītentibus
Accusativenītentemnītentīs, nītentēs (alt_form_2)
Ablativenītentī, nītente (alt_form_2)nītentibus
Vocativenītensnītentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativenītensnītentia
Genitivenītentisnītentium, nītentum (rare)
Dativenītentīnītentibus
Accusativenītensnītentia
Ablativenītentī, nītente (alt_form_2)nītentibus
Vocativenītensnītentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativenīsusnīsī
Genitivenīsīnīsōrum
Dativenīsōnīsīs
Accusativenīsumnīsōs
Ablativenīsō, nīsū (supine)nīsīs
Vocativenīsenīsī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativenīsanīsae
Genitivenīsaenīsārum
Dativenīsaenīsīs
Accusativenīsamnīsās
Ablativenīsānīsīs
Vocativenīsanīsae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativenīsumnīsa
Genitivenīsīnīsōrum
Dativenīsōnīsīs
Accusativenīsumnīsa
Ablativenīsōnīsīs
Vocativenīsumnīsa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativenīsūrusnīsūrī
Genitivenīsūrīnīsūrōrum
Dativenīsūrōnīsūrīs
Accusativenīsūrumnīsūrōs
Ablativenīsūrōnīsūrīs
Vocativenīsūrenīsūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativenīsūranīsūrae
Genitivenīsūraenīsūrārum
Dativenīsūraenīsūrīs
Accusativenīsūramnīsūrās
Ablativenīsūrānīsūrīs
Vocativenīsūranīsūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativenīsūrumnīsūra
Genitivenīsūrīnīsūrōrum
Dativenīsūrōnīsūrīs
Accusativenīsūrumnīsūra
Ablativenīsūrōnīsūrīs
Vocativenīsūrumnīsūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativenītendusnītendī
Genitivenītendīnītendōrum
Dativenītendōnītendīs
Accusativenītendumnītendōs
Ablativenītendōnītendīs
Vocativenītendenītendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativenītendanītendae
Genitivenītendaenītendārum
Dativenītendaenītendīs
Accusativenītendamnītendās
Ablativenītendānītendīs
Vocativenītendanītendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativenītendumnītenda
Genitivenītendīnītendōrum
Dativenītendōnītendīs
Accusativenītendumnītenda
Ablativenītendōnītendīs
Vocativenītendumnītenda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stnixus, -a, -um sumnixī, -ae, -a sumus
2ndnixus, -a, -um esnixī, -ae, -a estis
3rdnixus, -a, -um estnixī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stnixus, -a, -um eramnixī, -ae, -a erāmus
2ndnixus, -a, -um erāsnixī, -ae, -a erātis
3rdnixus, -a, -um eratnixī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stnixus, -a, -um erōnixī, -ae, -a erimus
2ndnixus, -a, -um erisnixī, -ae, -a eritis
3rdnixus, -a, -um eritnixī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stnixus, -a, -um simnixī, -ae, -a sīmus
2ndnixus, -a, -um sīsnixī, -ae, -a sītis
3rdnixus, -a, -um sitnixī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stnixus, -a, -um essemnixī, -ae, -a essēmus
2ndnixus, -a, -um essēsnixī, -ae, -a essētis
3rdnixus, -a, -um essetnixī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Infinitive
 
Present Passive Infinitive
 
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
nixum esse
Future Active Infinitive
nixūrum esse
Future Passive Infinitive
nixum īrī
Present Active Participle
 
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
nixus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
nixūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
 
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeensentia
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeensentia
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativenixusnixī
Genitivenixīnixōrum
Dativenixōnixīs
Accusativenixumnixōs
Ablativenixō, nixū (supine)nixīs
Vocativenixenixī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativenixanixae
Genitivenixaenixārum
Dativenixaenixīs
Accusativenixamnixās
Ablativenixānixīs
Vocativenixanixae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativenixumnixa
Genitivenixīnixōrum
Dativenixōnixīs
Accusativenixumnixa
Ablativenixōnixīs
Vocativenixumnixa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativenixūrusnixūrī
Genitivenixūrīnixūrōrum
Dativenixūrōnixūrīs
Accusativenixūrumnixūrōs
Ablativenixūrōnixūrīs
Vocativenixūrenixūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativenixūranixūrae
Genitivenixūraenixūrārum
Dativenixūraenixūrīs
Accusativenixūramnixūrās
Ablativenixūrānixūrīs
Vocativenixūranixūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativenixūrumnixūra
Genitivenixūrīnixūrōrum
Dativenixūrōnixūrīs
Accusativenixūrumnixūra
Ablativenixūrōnixūrīs
Vocativenixūrumnixūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeendusendī
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumendōs
Ablativeendōendīs
Vocativeendeendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeendaendae
Genitiveendaeendārum
Dativeendaeendīs
Accusativeendamendās
Ablativeendāendīs
Vocativeendaendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeendumenda
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumenda
Ablativeendōendīs
Vocativeendumenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right