Paradigm of ne-scio (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stnesciōnescīmus
2ndnescīsnescītis
3rdnescitnesciunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stnesciornescīmur
2ndnescīris, nescīre (short_form)nescīminī
3rdnescīturnesciuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stnesciēbam, nescībam (metriāgratia)nesciēbāmus, nescībāmus (metriāgratia)
2ndnesciēbās, nescībās (metriāgratia)nesciēbātis, nescībātis (metriāgratia)
3rdnesciēbat, nescībat (metriāgratia)nesciēbant, nescībant (metriāgratia)
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stnesciēbar, nescībar (metriāgratia)nesciēbāmur, nescībāmur (metriāgratia)
2ndnesciēbāris, nescībāris (metriāgratia), nesciēbāre (short_form), nescībāre (metriāgratiāshort_form)nesciēbāminī, nescībāminī (metriāgratia)
3rdnesciēbātur, nescībātur (metriāgratia)nesciēbantur, nescībantur (metriāgratia)
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stnesciamnesciēmus
2ndnesciēsnesciētis
3rdnescietnescient
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stnesciarnesciēmur
2ndnesciēris, nesciēre (short_form)nesciēminī
3rdnesciēturnescientur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stnescīvīnescīvimus
2ndnescīvistī, nescīvtī (colloquial)nescīvistis
3rdnescīvitnescīvērunt, nescīvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stnescītus, -a, -um sumnescītī, -ae, -a sumus
2ndnescītus, -a, -um esnescītī, -ae, -a estis
3rdnescītus, -a, -um estnescītī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stnescīveramnescīverāmus
2ndnescīverāsnescīverātis
3rdnescīveratnescīverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stnescītus, -a, -um eramnescītī, -ae, -a erāmus
2ndnescītus, -a, -um erāsnescītī, -ae, -a erātis
3rdnescītus, -a, -um eratnescītī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stnescīverōnescīverimus
2ndnescīverisnescīveritis
3rdnescīveritnescīverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stnescītus, -a, -um erōnescītī, -ae, -a erimus
2ndnescītus, -a, -um erisnescītī, -ae, -a eritis
3rdnescītus, -a, -um eritnescītī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stnesciamnesciāmus
2ndnesciāsnesciātis
3rdnesciatnesciant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stnesciarnesciāmur
2ndnesciāris, nesciāre (short_form)nesciāminī
3rdnesciāturnesciantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stnescīremnescīrēmus
2ndnescīrēsnescīrētis
3rdnescīretnescīrent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stnescīrernescīrēmur
2ndnescīrēris, nescīrēre (short_form)nescīrēminī
3rdnescīrēturnescīrentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stnescīverimnescīverīmus
2ndnescīverīsnescīverītis
3rdnescīveritnescīverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stnescītus, -a, -um simnescītī, -ae, -a sīmus
2ndnescītus, -a, -um sīsnescītī, -ae, -a sītis
3rdnescītus, -a, -um sitnescītī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stnescīvissemnescīvissēmus
2ndnescīvissēsnescīvissētis
3rdnescīvissetnescīvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stnescītus, -a, -um essemnescītī, -ae, -a essēmus
2ndnescītus, -a, -um essēsnescītī, -ae, -a essētis
3rdnescītus, -a, -um essetnescītī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndnescīnescīte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndnescīrenescīminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndnescītōnescītōte
3rdnescītōnesciuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndnescītor 
3rdnescītornesciuntor
Present Active Infinitive
nescīre
Present Passive Infinitive
nescīrī, nescīrier (ancient)
Perfect Active Infinitive
nescīvisse
Perfect Passive Infinitive
nescītum esse
Future Active Infinitive
nescītūrum esse
Future Passive Infinitive
nescītum īrī
Present Active Participle
nesciēns, nescientis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
nescītus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
nescītūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
nesciendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativenesciensnescientēs
Genitivenescientisnescientium, nescientum (rare)
Dativenescientīnescientibus
Accusativenescientemnescientīs, nescientēs (alt_form_2)
Ablativenescientī, nesciente (alt_form_2)nescientibus
Vocativenesciensnescientēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativenesciensnescientēs
Genitivenescientisnescientium, nescientum (rare)
Dativenescientīnescientibus
Accusativenescientemnescientīs, nescientēs (alt_form_2)
Ablativenescientī, nesciente (alt_form_2)nescientibus
Vocativenesciensnescientēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativenesciensnescientia
Genitivenescientisnescientium, nescientum (rare)
Dativenescientīnescientibus
Accusativenesciensnescientia
Ablativenescientī, nesciente (alt_form_2)nescientibus
Vocativenesciensnescientia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativenescītusnescītī
Genitivenescītīnescītōrum
Dativenescītōnescītīs
Accusativenescītumnescītōs
Ablativenescītō, nescītū (supine)nescītīs
Vocativenescītenescītī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativenescītanescītae
Genitivenescītaenescītārum
Dativenescītaenescītīs
Accusativenescītamnescītās
Ablativenescītānescītīs
Vocativenescītanescītae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativenescītumnescīta
Genitivenescītīnescītōrum
Dativenescītōnescītīs
Accusativenescītumnescīta
Ablativenescītōnescītīs
Vocativenescītumnescīta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativenescītūrusnescītūrī
Genitivenescītūrīnescītūrōrum
Dativenescītūrōnescītūrīs
Accusativenescītūrumnescītūrōs
Ablativenescītūrōnescītūrīs
Vocativenescītūrenescītūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativenescītūranescītūrae
Genitivenescītūraenescītūrārum
Dativenescītūraenescītūrīs
Accusativenescītūramnescītūrās
Ablativenescītūrānescītūrīs
Vocativenescītūranescītūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativenescītūrumnescītūra
Genitivenescītūrīnescītūrōrum
Dativenescītūrōnescītūrīs
Accusativenescītūrumnescītūra
Ablativenescītūrōnescītūrīs
Vocativenescītūrumnescītūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativenesciendusnesciendī
Genitivenesciendīnesciendōrum
Dativenesciendōnesciendīs
Accusativenesciendumnesciendōs
Ablativenesciendōnesciendīs
Vocativenesciendenesciendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativenesciendanesciendae
Genitivenesciendaenesciendārum
Dativenesciendaenesciendīs
Accusativenesciendamnesciendās
Ablativenesciendānesciendīs
Vocativenesciendanesciendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativenesciendumnescienda
Genitivenesciendīnesciendōrum
Dativenesciendōnesciendīs
Accusativenesciendumnescienda
Ablativenesciendōnesciendīs
Vocativenesciendumnescienda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stnesciīnesciimus
2ndnesciistī, nescitī (colloquial)nesciistis
3rdnesciitnesciērunt, nesciēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stnescieramnescierāmus
2ndnescierāsnescierātis
3rdnescieratnescierant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stnescierōnescierimus
2ndnescierisnescieritis
3rdnescieritnescierint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stnescierimnescierīmus
2ndnescierīsnescierītis
3rdnescieritnescierint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stnesciissemnesciissēmus
2ndnesciissēsnesciissētis
3rdnesciissetnesciissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Infinitive
 
Present Passive Infinitive
 
Perfect Active Infinitive
nesciisse
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
 
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
 
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeensentia
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeensentia
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativenescītusnescītī
Genitivenescītīnescītōrum
Dativenescītōnescītīs
Accusativenescītumnescītōs
Ablativenescītō, nescītū (supine)nescītīs
Vocativenescītenescītī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativenescītanescītae
Genitivenescītaenescītārum
Dativenescītaenescītīs
Accusativenescītamnescītās
Ablativenescītānescītīs
Vocativenescītanescītae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativenescītumnescīta
Genitivenescītīnescītōrum
Dativenescītōnescītīs
Accusativenescītumnescīta
Ablativenescītōnescītīs
Vocativenescītumnescīta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativenescītūrusnescītūrī
Genitivenescītūrīnescītūrōrum
Dativenescītūrōnescītūrīs
Accusativenescītūrumnescītūrōs
Ablativenescītūrōnescītūrīs
Vocativenescītūrenescītūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativenescītūranescītūrae
Genitivenescītūraenescītūrārum
Dativenescītūraenescītūrīs
Accusativenescītūramnescītūrās
Ablativenescītūrānescītūrīs
Vocativenescītūranescītūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativenescītūrumnescītūra
Genitivenescītūrīnescītūrōrum
Dativenescītūrōnescītūrīs
Accusativenescītūrumnescītūra
Ablativenescītūrōnescītūrīs
Vocativenescītūrumnescītūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeendusendī
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumendōs
Ablativeendōendīs
Vocativeendeendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeendaendae
Genitiveendaeendārum
Dativeendaeendīs
Accusativeendamendās
Ablativeendāendīs
Vocativeendaendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeendumenda
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumenda
Ablativeendōendīs
Vocativeendumenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right