Paradigm of lucror, lucror (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stlūcrōlūcrāmus
2ndlūcrāslūcrātis
3rdlūcratlūcrant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcrorlūcrāmur
2ndlūcrāris, lūcrāre (short_form)lūcrāminī
3rdlūcrāturlūcrantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlūcrābamlūcrābāmus
2ndlūcrābāslūcrābātis
3rdlūcrābatlūcrābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcrābarlūcrābāmur
2ndlūcrābāris, lūcrābāre (short_form)lūcrābāminī
3rdlūcrābāturlūcrābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stlūcrābōlūcrābimus
2ndlūcrābislūcrābitis
3rdlūcrābitlūcrābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcrāborlūcrābimur
2ndlūcrāberis, lūcrābere (short_form)lūcrābiminī
3rdlūcrābiturlūcrābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcrātus, -a, -um sumlūcrātī, -ae, -a sumus
2ndlūcrātus, -a, -um eslūcrātī, -ae, -a estis
3rdlūcrātus, -a, -um estlūcrātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcrātus, -a, -um eramlūcrātī, -ae, -a erāmus
2ndlūcrātus, -a, -um erāslūcrātī, -ae, -a erātis
3rdlūcrātus, -a, -um eratlūcrātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcrātus, -a, -um erōlūcrātī, -ae, -a erimus
2ndlūcrātus, -a, -um erislūcrātī, -ae, -a eritis
3rdlūcrātus, -a, -um eritlūcrātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcremlūcrēmus
2ndlūcrēslūcrētis
3rdlūcretlūcrent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcrerlūcrēmur
2ndlūcrēris, lūcrēre (short_form)lūcrēminī
3rdlūcrēturlūcrentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcrāremlūcrārēmus
2ndlūcrārēslūcrārētis
3rdlūcrāretlūcrārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcrārerlūcrārēmur
2ndlūcrārēris, lūcrārēre (short_form)lūcrārēminī
3rdlūcrārēturlūcrārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcrātus, -a, -um simlūcrātī, -ae, -a sīmus
2ndlūcrātus, -a, -um sīslūcrātī, -ae, -a sītis
3rdlūcrātus, -a, -um sitlūcrātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcrātus, -a, -um essemlūcrātī, -ae, -a essēmus
2ndlūcrātus, -a, -um essēslūcrātī, -ae, -a essētis
3rdlūcrātus, -a, -um essetlūcrātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcrālūcrāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcrārelūcrāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcrātōlūcrātōte
3rdlūcrātōlūcrantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcrātor 
3rdlūcrātorlūcrantor
Present Active Infinitive
lūcrāre
Present Passive Infinitive
lūcrārī, lūcrārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
lūcrātum esse
Future Active Infinitive
lūcrātūrum esse
Future Passive Infinitive
lūcrātum īrī
Present Active Participle
lūcrāns, lūcrantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
lūcrātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
lūcrātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
lūcrandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativelūcranslūcrantēs
Genitivelūcrantislūcrantium, lūcrantum (rare)
Dativelūcrantīlūcrantibus
Accusativelūcrantemlūcrantīs, lūcrantēs (alt_form_2)
Ablativelūcrantī, lūcrante (alt_form_2)lūcrantibus
Vocativelūcranslūcrantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativelūcranslūcrantēs
Genitivelūcrantislūcrantium, lūcrantum (rare)
Dativelūcrantīlūcrantibus
Accusativelūcrantemlūcrantīs, lūcrantēs (alt_form_2)
Ablativelūcrantī, lūcrante (alt_form_2)lūcrantibus
Vocativelūcranslūcrantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativelūcranslūcrantia
Genitivelūcrantislūcrantium, lūcrantum (rare)
Dativelūcrantīlūcrantibus
Accusativelūcranslūcrantia
Ablativelūcrantī, lūcrante (alt_form_2)lūcrantibus
Vocativelūcranslūcrantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativelūcrātuslūcrātī
Genitivelūcrātīlūcrātōrum
Dativelūcrātōlūcrātīs
Accusativelūcrātumlūcrātōs
Ablativelūcrātō, lūcrātū (supine)lūcrātīs
Vocativelūcrātelūcrātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativelūcrātalūcrātae
Genitivelūcrātaelūcrātārum
Dativelūcrātaelūcrātīs
Accusativelūcrātamlūcrātās
Ablativelūcrātālūcrātīs
Vocativelūcrātalūcrātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativelūcrātumlūcrāta
Genitivelūcrātīlūcrātōrum
Dativelūcrātōlūcrātīs
Accusativelūcrātumlūcrāta
Ablativelūcrātōlūcrātīs
Vocativelūcrātumlūcrāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativelūcrātūruslūcrātūrī
Genitivelūcrātūrīlūcrātūrōrum
Dativelūcrātūrōlūcrātūrīs
Accusativelūcrātūrumlūcrātūrōs
Ablativelūcrātūrōlūcrātūrīs
Vocativelūcrātūrelūcrātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativelūcrātūralūcrātūrae
Genitivelūcrātūraelūcrātūrārum
Dativelūcrātūraelūcrātūrīs
Accusativelūcrātūramlūcrātūrās
Ablativelūcrātūrālūcrātūrīs
Vocativelūcrātūralūcrātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativelūcrātūrumlūcrātūra
Genitivelūcrātūrīlūcrātūrōrum
Dativelūcrātūrōlūcrātūrīs
Accusativelūcrātūrumlūcrātūra
Ablativelūcrātūrōlūcrātūrīs
Vocativelūcrātūrumlūcrātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativelūcranduslūcrandī
Genitivelūcrandīlūcrandōrum
Dativelūcrandōlūcrandīs
Accusativelūcrandumlūcrandōs
Ablativelūcrandōlūcrandīs
Vocativelūcrandelūcrandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativelūcrandalūcrandae
Genitivelūcrandaelūcrandārum
Dativelūcrandaelūcrandīs
Accusativelūcrandamlūcrandās
Ablativelūcrandālūcrandīs
Vocativelūcrandalūcrandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativelūcrandumlūcranda
Genitivelūcrandīlūcrandōrum
Dativelūcrandōlūcrandīs
Accusativelūcrandumlūcranda
Ablativelūcrandōlūcrandīs
Vocativelūcrandumlūcranda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stlucrōlucrāmus
2ndlucrāslucrātis
3rdlucratlucrant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stlucrorlucrāmur
2ndlucrāris, lucrāre (short_form)lucrāminī
3rdlucrāturlucrantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlucrābamlucrābāmus
2ndlucrābāslucrābātis
3rdlucrābatlucrābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlucrābarlucrābāmur
2ndlucrābāris, lucrābāre (short_form)lucrābāminī
3rdlucrābāturlucrābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stlucrābōlucrābimus
2ndlucrābislucrābitis
3rdlucrābitlucrābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stlucrāborlucrābimur
2ndlucrāberis, lucrābere (short_form)lucrābiminī
3rdlucrābiturlucrābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlucrātus, -a, -um sumlucrātī, -ae, -a sumus
2ndlucrātus, -a, -um eslucrātī, -ae, -a estis
3rdlucrātus, -a, -um estlucrātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlucrātus, -a, -um eramlucrātī, -ae, -a erāmus
2ndlucrātus, -a, -um erāslucrātī, -ae, -a erātis
3rdlucrātus, -a, -um eratlucrātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlucrātus, -a, -um erōlucrātī, -ae, -a erimus
2ndlucrātus, -a, -um erislucrātī, -ae, -a eritis
3rdlucrātus, -a, -um eritlucrātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlucremlucrēmus
2ndlucrēslucrētis
3rdlucretlucrent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlucrerlucrēmur
2ndlucrēris, lucrēre (short_form)lucrēminī
3rdlucrēturlucrentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlucrāremlucrārēmus
2ndlucrārēslucrārētis
3rdlucrāretlucrārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlucrārerlucrārēmur
2ndlucrārēris, lucrārēre (short_form)lucrārēminī
3rdlucrārēturlucrārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlucrātus, -a, -um simlucrātī, -ae, -a sīmus
2ndlucrātus, -a, -um sīslucrātī, -ae, -a sītis
3rdlucrātus, -a, -um sitlucrātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlucrātus, -a, -um essemlucrātī, -ae, -a essēmus
2ndlucrātus, -a, -um essēslucrātī, -ae, -a essētis
3rdlucrātus, -a, -um essetlucrātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlucrālucrāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlucrārelucrāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlucrātōlucrātōte
3rdlucrātōlucrantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlucrātor 
3rdlucrātorlucrantor
Present Active Infinitive
lucrāre
Present Passive Infinitive
lucrārī, lucrārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
lucrātum esse
Future Active Infinitive
lucrātūrum esse
Future Passive Infinitive
lucrātum īrī
Present Active Participle
lucrāns, lucrantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
lucrātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
lucrātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
lucrandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativelucranslucrantēs
Genitivelucrantislucrantium, lucrantum (rare)
Dativelucrantīlucrantibus
Accusativelucrantemlucrantīs, lucrantēs (alt_form_2)
Ablativelucrantī, lucrante (alt_form_2)lucrantibus
Vocativelucranslucrantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativelucranslucrantēs
Genitivelucrantislucrantium, lucrantum (rare)
Dativelucrantīlucrantibus
Accusativelucrantemlucrantīs, lucrantēs (alt_form_2)
Ablativelucrantī, lucrante (alt_form_2)lucrantibus
Vocativelucranslucrantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativelucranslucrantia
Genitivelucrantislucrantium, lucrantum (rare)
Dativelucrantīlucrantibus
Accusativelucranslucrantia
Ablativelucrantī, lucrante (alt_form_2)lucrantibus
Vocativelucranslucrantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativelucrātuslucrātī
Genitivelucrātīlucrātōrum
Dativelucrātōlucrātīs
Accusativelucrātumlucrātōs
Ablativelucrātō, lucrātū (supine)lucrātīs
Vocativelucrātelucrātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativelucrātalucrātae
Genitivelucrātaelucrātārum
Dativelucrātaelucrātīs
Accusativelucrātamlucrātās
Ablativelucrātālucrātīs
Vocativelucrātalucrātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativelucrātumlucrāta
Genitivelucrātīlucrātōrum
Dativelucrātōlucrātīs
Accusativelucrātumlucrāta
Ablativelucrātōlucrātīs
Vocativelucrātumlucrāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativelucrātūruslucrātūrī
Genitivelucrātūrīlucrātūrōrum
Dativelucrātūrōlucrātūrīs
Accusativelucrātūrumlucrātūrōs
Ablativelucrātūrōlucrātūrīs
Vocativelucrātūrelucrātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativelucrātūralucrātūrae
Genitivelucrātūraelucrātūrārum
Dativelucrātūraelucrātūrīs
Accusativelucrātūramlucrātūrās
Ablativelucrātūrālucrātūrīs
Vocativelucrātūralucrātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativelucrātūrumlucrātūra
Genitivelucrātūrīlucrātūrōrum
Dativelucrātūrōlucrātūrīs
Accusativelucrātūrumlucrātūra
Ablativelucrātūrōlucrātūrīs
Vocativelucrātūrumlucrātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativelucranduslucrandī
Genitivelucrandīlucrandōrum
Dativelucrandōlucrandīs
Accusativelucrandumlucrandōs
Ablativelucrandōlucrandīs
Vocativelucrandelucrandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativelucrandalucrandae
Genitivelucrandaelucrandārum
Dativelucrandaelucrandīs
Accusativelucrandamlucrandās
Ablativelucrandālucrandīs
Vocativelucrandalucrandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativelucrandumlucranda
Genitivelucrandīlucrandōrum
Dativelucrandōlucrandīs
Accusativelucrandumlucranda
Ablativelucrandōlucrandīs
Vocativelucrandumlucranda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right