Paradigm of lucrifacio, lucrifacio (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stlūcrifaciōlūcrifacimus
2ndlūcrifacislūcrifacitis
3rdlūcrifacitlūcrifaciunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcrifaciorlūcrifacimur
2ndlūcrifaceris, lūcrifacere (short_form)lūcrifaciminī
3rdlūcrifaciturlūcrifaciuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlūcrifaciēbam, lūcrifacībam (metriāgratia)lūcrifaciēbāmus, lūcrifacībāmus (metriāgratia)
2ndlūcrifaciēbās, lūcrifacībās (metriāgratia)lūcrifaciēbātis, lūcrifacībātis (metriāgratia)
3rdlūcrifaciēbat, lūcrifacībat (metriāgratia)lūcrifaciēbant, lūcrifacībant (metriāgratia)
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcrifaciēbar, lūcrifacībar (metriāgratia)lūcrifaciēbāmur, lūcrifacībāmur (metriāgratia)
2ndlūcrifaciēbāris, lūcrifacībāris (metriāgratia), lūcrifaciēbāre (short_form), lūcrifacībāre (metriāgratiāshort_form)lūcrifaciēbāminī, lūcrifacībāminī (metriāgratia)
3rdlūcrifaciēbātur, lūcrifacībātur (metriāgratia)lūcrifaciēbantur, lūcrifacībantur (metriāgratia)
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stlūcrifaciamlūcrifaciēmus
2ndlūcrifaciēslūcrifaciētis
3rdlūcrifacietlūcrifacient
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcrifaciarlūcrifaciēmur
2ndlūcrifaciēris, lūcrifaciēre (short_form)lūcrifaciēminī
3rdlūcrifaciēturlūcrifacientur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlūcrifēcīlūcrifēcimus
2ndlūcrifēcistī, lūcrifēctī (colloquial)lūcrifēcistis
3rdlūcrifēcitlūcrifēcērunt, lūcrifēcēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcrifactus, -a, -um sumlūcrifactī, -ae, -a sumus
2ndlūcrifactus, -a, -um eslūcrifactī, -ae, -a estis
3rdlūcrifactus, -a, -um estlūcrifactī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlūcrifēceramlūcrifēcerāmus
2ndlūcrifēcerāslūcrifēcerātis
3rdlūcrifēceratlūcrifēcerant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcrifactus, -a, -um eramlūcrifactī, -ae, -a erāmus
2ndlūcrifactus, -a, -um erāslūcrifactī, -ae, -a erātis
3rdlūcrifactus, -a, -um eratlūcrifactī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlūcrifēcerōlūcrifēcerimus
2ndlūcrifēcerislūcrifēceritis
3rdlūcrifēceritlūcrifēcerint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcrifactus, -a, -um erōlūcrifactī, -ae, -a erimus
2ndlūcrifactus, -a, -um erislūcrifactī, -ae, -a eritis
3rdlūcrifactus, -a, -um eritlūcrifactī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcrifaciamlūcrifaciāmus
2ndlūcrifaciāslūcrifaciātis
3rdlūcrifaciatlūcrifaciant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcrifaciarlūcrifaciāmur
2ndlūcrifaciāris, lūcrifaciāre (short_form)lūcrifaciāminī
3rdlūcrifaciāturlūcrifaciantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcrifaceremlūcrifacerēmus
2ndlūcrifacerēslūcrifacerētis
3rdlūcrifaceretlūcrifacerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcrifacererlūcrifacerēmur
2ndlūcrifacerēris, lūcrifacerēre (short_form)lūcrifacerēminī
3rdlūcrifacerēturlūcrifacerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcrifēcerimlūcrifēcerīmus
2ndlūcrifēcerīslūcrifēcerītis
3rdlūcrifēceritlūcrifēcerint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcrifactus, -a, -um simlūcrifactī, -ae, -a sīmus
2ndlūcrifactus, -a, -um sīslūcrifactī, -ae, -a sītis
3rdlūcrifactus, -a, -um sitlūcrifactī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcrifēcissemlūcrifēcissēmus
2ndlūcrifēcissēslūcrifēcissētis
3rdlūcrifēcissetlūcrifēcissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcrifactus, -a, -um essemlūcrifactī, -ae, -a essēmus
2ndlūcrifactus, -a, -um essēslūcrifactī, -ae, -a essētis
3rdlūcrifactus, -a, -um essetlūcrifactī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcrifacelūcrifacite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcrifacerelūcrifaciminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcrifacitōlūcrifacitōte
3rdlūcrifacitōlūcrifaciuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcrifacitor 
3rdlūcrifacitorlūcrifaciuntor
Present Active Infinitive
lūcrifacere
Present Passive Infinitive
lūcrifacī, lūcrifacier (ancient)
Perfect Active Infinitive
lūcrifēcisse
Perfect Passive Infinitive
lūcrifactum esse
Future Active Infinitive
lūcrifactūrum esse
Future Passive Infinitive
lūcrifactum īrī
Present Active Participle
lūcrifaciēns, lūcrifacientis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
lūcrifactus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
lūcrifactūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
lūcrifaciendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativelūcrifacienslūcrifacientēs
Genitivelūcrifacientislūcrifacientium, lūcrifacientum (rare)
Dativelūcrifacientīlūcrifacientibus
Accusativelūcrifacientemlūcrifacientīs, lūcrifacientēs (alt_form_2)
Ablativelūcrifacientī, lūcrifaciente (alt_form_2)lūcrifacientibus
Vocativelūcrifacienslūcrifacientēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativelūcrifacienslūcrifacientēs
Genitivelūcrifacientislūcrifacientium, lūcrifacientum (rare)
Dativelūcrifacientīlūcrifacientibus
Accusativelūcrifacientemlūcrifacientīs, lūcrifacientēs (alt_form_2)
Ablativelūcrifacientī, lūcrifaciente (alt_form_2)lūcrifacientibus
Vocativelūcrifacienslūcrifacientēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativelūcrifacienslūcrifacientia
Genitivelūcrifacientislūcrifacientium, lūcrifacientum (rare)
Dativelūcrifacientīlūcrifacientibus
Accusativelūcrifacienslūcrifacientia
Ablativelūcrifacientī, lūcrifaciente (alt_form_2)lūcrifacientibus
Vocativelūcrifacienslūcrifacientia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativelūcrifactuslūcrifactī
Genitivelūcrifactīlūcrifactōrum
Dativelūcrifactōlūcrifactīs
Accusativelūcrifactumlūcrifactōs
Ablativelūcrifactō, lūcrifactū (supine)lūcrifactīs
Vocativelūcrifactelūcrifactī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativelūcrifactalūcrifactae
Genitivelūcrifactaelūcrifactārum
Dativelūcrifactaelūcrifactīs
Accusativelūcrifactamlūcrifactās
Ablativelūcrifactālūcrifactīs
Vocativelūcrifactalūcrifactae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativelūcrifactumlūcrifacta
Genitivelūcrifactīlūcrifactōrum
Dativelūcrifactōlūcrifactīs
Accusativelūcrifactumlūcrifacta
Ablativelūcrifactōlūcrifactīs
Vocativelūcrifactumlūcrifacta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativelūcrifactūruslūcrifactūrī
Genitivelūcrifactūrīlūcrifactūrōrum
Dativelūcrifactūrōlūcrifactūrīs
Accusativelūcrifactūrumlūcrifactūrōs
Ablativelūcrifactūrōlūcrifactūrīs
Vocativelūcrifactūrelūcrifactūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativelūcrifactūralūcrifactūrae
Genitivelūcrifactūraelūcrifactūrārum
Dativelūcrifactūraelūcrifactūrīs
Accusativelūcrifactūramlūcrifactūrās
Ablativelūcrifactūrālūcrifactūrīs
Vocativelūcrifactūralūcrifactūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativelūcrifactūrumlūcrifactūra
Genitivelūcrifactūrīlūcrifactūrōrum
Dativelūcrifactūrōlūcrifactūrīs
Accusativelūcrifactūrumlūcrifactūra
Ablativelūcrifactūrōlūcrifactūrīs
Vocativelūcrifactūrumlūcrifactūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativelūcrifacienduslūcrifaciendī
Genitivelūcrifaciendīlūcrifaciendōrum
Dativelūcrifaciendōlūcrifaciendīs
Accusativelūcrifaciendumlūcrifaciendōs
Ablativelūcrifaciendōlūcrifaciendīs
Vocativelūcrifaciendelūcrifaciendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativelūcrifaciendalūcrifaciendae
Genitivelūcrifaciendaelūcrifaciendārum
Dativelūcrifaciendaelūcrifaciendīs
Accusativelūcrifaciendamlūcrifaciendās
Ablativelūcrifaciendālūcrifaciendīs
Vocativelūcrifaciendalūcrifaciendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativelūcrifaciendumlūcrifacienda
Genitivelūcrifaciendīlūcrifaciendōrum
Dativelūcrifaciendōlūcrifaciendīs
Accusativelūcrifaciendumlūcrifacienda
Ablativelūcrifaciendōlūcrifaciendīs
Vocativelūcrifaciendumlūcrifacienda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stlucrifaciōlucrifacimus
2ndlucrifacislucrifacitis
3rdlucrifacitlucrifaciunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stlucrifaciorlucrifacimur
2ndlucrifaceris, lucrifacere (short_form)lucrifaciminī
3rdlucrifaciturlucrifaciuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlucrifaciēbam, lucrifacībam (metriāgratia)lucrifaciēbāmus, lucrifacībāmus (metriāgratia)
2ndlucrifaciēbās, lucrifacībās (metriāgratia)lucrifaciēbātis, lucrifacībātis (metriāgratia)
3rdlucrifaciēbat, lucrifacībat (metriāgratia)lucrifaciēbant, lucrifacībant (metriāgratia)
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlucrifaciēbar, lucrifacībar (metriāgratia)lucrifaciēbāmur, lucrifacībāmur (metriāgratia)
2ndlucrifaciēbāris, lucrifacībāris (metriāgratia), lucrifaciēbāre (short_form), lucrifacībāre (metriāgratiāshort_form)lucrifaciēbāminī, lucrifacībāminī (metriāgratia)
3rdlucrifaciēbātur, lucrifacībātur (metriāgratia)lucrifaciēbantur, lucrifacībantur (metriāgratia)
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stlucrifaciamlucrifaciēmus
2ndlucrifaciēslucrifaciētis
3rdlucrifacietlucrifacient
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stlucrifaciarlucrifaciēmur
2ndlucrifaciēris, lucrifaciēre (short_form)lucrifaciēminī
3rdlucrifaciēturlucrifacientur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlucrifēcīlucrifēcimus
2ndlucrifēcistī, lucrifēctī (colloquial)lucrifēcistis
3rdlucrifēcitlucrifēcērunt, lucrifēcēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlucrifactus, -a, -um sumlucrifactī, -ae, -a sumus
2ndlucrifactus, -a, -um eslucrifactī, -ae, -a estis
3rdlucrifactus, -a, -um estlucrifactī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlucrifēceramlucrifēcerāmus
2ndlucrifēcerāslucrifēcerātis
3rdlucrifēceratlucrifēcerant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlucrifactus, -a, -um eramlucrifactī, -ae, -a erāmus
2ndlucrifactus, -a, -um erāslucrifactī, -ae, -a erātis
3rdlucrifactus, -a, -um eratlucrifactī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlucrifēcerōlucrifēcerimus
2ndlucrifēcerislucrifēceritis
3rdlucrifēceritlucrifēcerint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlucrifactus, -a, -um erōlucrifactī, -ae, -a erimus
2ndlucrifactus, -a, -um erislucrifactī, -ae, -a eritis
3rdlucrifactus, -a, -um eritlucrifactī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlucrifaciamlucrifaciāmus
2ndlucrifaciāslucrifaciātis
3rdlucrifaciatlucrifaciant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlucrifaciarlucrifaciāmur
2ndlucrifaciāris, lucrifaciāre (short_form)lucrifaciāminī
3rdlucrifaciāturlucrifaciantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlucrifaceremlucrifacerēmus
2ndlucrifacerēslucrifacerētis
3rdlucrifaceretlucrifacerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlucrifacererlucrifacerēmur
2ndlucrifacerēris, lucrifacerēre (short_form)lucrifacerēminī
3rdlucrifacerēturlucrifacerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlucrifēcerimlucrifēcerīmus
2ndlucrifēcerīslucrifēcerītis
3rdlucrifēceritlucrifēcerint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlucrifactus, -a, -um simlucrifactī, -ae, -a sīmus
2ndlucrifactus, -a, -um sīslucrifactī, -ae, -a sītis
3rdlucrifactus, -a, -um sitlucrifactī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlucrifēcissemlucrifēcissēmus
2ndlucrifēcissēslucrifēcissētis
3rdlucrifēcissetlucrifēcissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlucrifactus, -a, -um essemlucrifactī, -ae, -a essēmus
2ndlucrifactus, -a, -um essēslucrifactī, -ae, -a essētis
3rdlucrifactus, -a, -um essetlucrifactī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlucrifacelucrifacite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlucrifacerelucrifaciminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlucrifacitōlucrifacitōte
3rdlucrifacitōlucrifaciuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlucrifacitor 
3rdlucrifacitorlucrifaciuntor
Present Active Infinitive
lucrifacere
Present Passive Infinitive
lucrifacī, lucrifacier (ancient)
Perfect Active Infinitive
lucrifēcisse
Perfect Passive Infinitive
lucrifactum esse
Future Active Infinitive
lucrifactūrum esse
Future Passive Infinitive
lucrifactum īrī
Present Active Participle
lucrifaciēns, lucrifacientis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
lucrifactus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
lucrifactūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
lucrifaciendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativelucrifacienslucrifacientēs
Genitivelucrifacientislucrifacientium, lucrifacientum (rare)
Dativelucrifacientīlucrifacientibus
Accusativelucrifacientemlucrifacientīs, lucrifacientēs (alt_form_2)
Ablativelucrifacientī, lucrifaciente (alt_form_2)lucrifacientibus
Vocativelucrifacienslucrifacientēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativelucrifacienslucrifacientēs
Genitivelucrifacientislucrifacientium, lucrifacientum (rare)
Dativelucrifacientīlucrifacientibus
Accusativelucrifacientemlucrifacientīs, lucrifacientēs (alt_form_2)
Ablativelucrifacientī, lucrifaciente (alt_form_2)lucrifacientibus
Vocativelucrifacienslucrifacientēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativelucrifacienslucrifacientia
Genitivelucrifacientislucrifacientium, lucrifacientum (rare)
Dativelucrifacientīlucrifacientibus
Accusativelucrifacienslucrifacientia
Ablativelucrifacientī, lucrifaciente (alt_form_2)lucrifacientibus
Vocativelucrifacienslucrifacientia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativelucrifactuslucrifactī
Genitivelucrifactīlucrifactōrum
Dativelucrifactōlucrifactīs
Accusativelucrifactumlucrifactōs
Ablativelucrifactō, lucrifactū (supine)lucrifactīs
Vocativelucrifactelucrifactī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativelucrifactalucrifactae
Genitivelucrifactaelucrifactārum
Dativelucrifactaelucrifactīs
Accusativelucrifactamlucrifactās
Ablativelucrifactālucrifactīs
Vocativelucrifactalucrifactae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativelucrifactumlucrifacta
Genitivelucrifactīlucrifactōrum
Dativelucrifactōlucrifactīs
Accusativelucrifactumlucrifacta
Ablativelucrifactōlucrifactīs
Vocativelucrifactumlucrifacta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativelucrifactūruslucrifactūrī
Genitivelucrifactūrīlucrifactūrōrum
Dativelucrifactūrōlucrifactūrīs
Accusativelucrifactūrumlucrifactūrōs
Ablativelucrifactūrōlucrifactūrīs
Vocativelucrifactūrelucrifactūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativelucrifactūralucrifactūrae
Genitivelucrifactūraelucrifactūrārum
Dativelucrifactūraelucrifactūrīs
Accusativelucrifactūramlucrifactūrās
Ablativelucrifactūrālucrifactūrīs
Vocativelucrifactūralucrifactūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativelucrifactūrumlucrifactūra
Genitivelucrifactūrīlucrifactūrōrum
Dativelucrifactūrōlucrifactūrīs
Accusativelucrifactūrumlucrifactūra
Ablativelucrifactūrōlucrifactūrīs
Vocativelucrifactūrumlucrifactūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativelucrifacienduslucrifaciendī
Genitivelucrifaciendīlucrifaciendōrum
Dativelucrifaciendōlucrifaciendīs
Accusativelucrifaciendumlucrifaciendōs
Ablativelucrifaciendōlucrifaciendīs
Vocativelucrifaciendelucrifaciendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativelucrifaciendalucrifaciendae
Genitivelucrifaciendaelucrifaciendārum
Dativelucrifaciendaelucrifaciendīs
Accusativelucrifaciendamlucrifaciendās
Ablativelucrifaciendālucrifaciendīs
Vocativelucrifaciendalucrifaciendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativelucrifaciendumlucrifacienda
Genitivelucrifaciendīlucrifaciendōrum
Dativelucrifaciendōlucrifaciendīs
Accusativelucrifaciendumlucrifacienda
Ablativelucrifaciendōlucrifaciendīs
Vocativelucrifaciendumlucrifacienda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right