Paradigm of graecisso, graecissizo (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stgraecissōgraecissāmus
2ndgraecissāsgraecissātis
3rdgraecissatgraecissant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stgraecissorgraecissāmur
2ndgraecissāris, graecissāre (short_form)graecissāminī
3rdgraecissāturgraecissantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stgraecissābamgraecissābāmus
2ndgraecissābāsgraecissābātis
3rdgraecissābatgraecissābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stgraecissābargraecissābāmur
2ndgraecissābāris, graecissābāre (short_form)graecissābāminī
3rdgraecissābāturgraecissābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stgraecissābōgraecissābimus
2ndgraecissābisgraecissābitis
3rdgraecissābitgraecissābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stgraecissāborgraecissābimur
2ndgraecissāberis, graecissābere (short_form)graecissābiminī
3rdgraecissābiturgraecissābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgraecissemgraecissēmus
2ndgraecissēsgraecissētis
3rdgraecissetgraecissent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgraecissergraecissēmur
2ndgraecissēris, graecissēre (short_form)graecissēminī
3rdgraecissēturgraecissentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgraecissāremgraecissārēmus
2ndgraecissārēsgraecissārētis
3rdgraecissāretgraecissārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgraecissārergraecissārēmur
2ndgraecissārēris, graecissārēre (short_form)graecissārēminī
3rdgraecissārēturgraecissārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgraecissāgraecissāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgraecissāregraecissāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgraecissātōgraecissātōte
3rdgraecissātōgraecissantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgraecissātor 
3rdgraecissātorgraecissantor
Present Active Infinitive
graecissāre
Present Passive Infinitive
graecissārī, graecissārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
graecissāns, graecissantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
graecissandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativegraecissansgraecissantēs
Genitivegraecissantisgraecissantium, graecissantum (rare)
Dativegraecissantīgraecissantibus
Accusativegraecissantemgraecissantīs, graecissantēs (alt_form_2)
Ablativegraecissantī, graecissante (alt_form_2)graecissantibus
Vocativegraecissansgraecissantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativegraecissansgraecissantēs
Genitivegraecissantisgraecissantium, graecissantum (rare)
Dativegraecissantīgraecissantibus
Accusativegraecissantemgraecissantīs, graecissantēs (alt_form_2)
Ablativegraecissantī, graecissante (alt_form_2)graecissantibus
Vocativegraecissansgraecissantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativegraecissansgraecissantia
Genitivegraecissantisgraecissantium, graecissantum (rare)
Dativegraecissantīgraecissantibus
Accusativegraecissansgraecissantia
Ablativegraecissantī, graecissante (alt_form_2)graecissantibus
Vocativegraecissansgraecissantia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativegraecissandusgraecissandī
Genitivegraecissandīgraecissandōrum
Dativegraecissandōgraecissandīs
Accusativegraecissandumgraecissandōs
Ablativegraecissandōgraecissandīs
Vocativegraecissandegraecissandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativegraecissandagraecissandae
Genitivegraecissandaegraecissandārum
Dativegraecissandaegraecissandīs
Accusativegraecissandamgraecissandās
Ablativegraecissandāgraecissandīs
Vocativegraecissandagraecissandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativegraecissandumgraecissanda
Genitivegraecissandīgraecissandōrum
Dativegraecissandōgraecissandīs
Accusativegraecissandumgraecissanda
Ablativegraecissandōgraecissandīs
Vocativegraecissandumgraecissanda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stgraecissizōgraecissizāmus
2ndgraecissizāsgraecissizātis
3rdgraecissizatgraecissizant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stgraecissizorgraecissizāmur
2ndgraecissizāris, graecissizāre (short_form)graecissizāminī
3rdgraecissizāturgraecissizantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stgraecissizābamgraecissizābāmus
2ndgraecissizābāsgraecissizābātis
3rdgraecissizābatgraecissizābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stgraecissizābargraecissizābāmur
2ndgraecissizābāris, graecissizābāre (short_form)graecissizābāminī
3rdgraecissizābāturgraecissizābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stgraecissizābōgraecissizābimus
2ndgraecissizābisgraecissizābitis
3rdgraecissizābitgraecissizābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stgraecissizāborgraecissizābimur
2ndgraecissizāberis, graecissizābere (short_form)graecissizābiminī
3rdgraecissizābiturgraecissizābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgraecissizemgraecissizēmus
2ndgraecissizēsgraecissizētis
3rdgraecissizetgraecissizent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgraecissizergraecissizēmur
2ndgraecissizēris, graecissizēre (short_form)graecissizēminī
3rdgraecissizēturgraecissizentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgraecissizāremgraecissizārēmus
2ndgraecissizārēsgraecissizārētis
3rdgraecissizāretgraecissizārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgraecissizārergraecissizārēmur
2ndgraecissizārēris, graecissizārēre (short_form)graecissizārēminī
3rdgraecissizārēturgraecissizārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgraecissizāgraecissizāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgraecissizāregraecissizāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgraecissizātōgraecissizātōte
3rdgraecissizātōgraecissizantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgraecissizātor 
3rdgraecissizātorgraecissizantor
Present Active Infinitive
graecissizāre
Present Passive Infinitive
graecissizārī, graecissizārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
graecissizāns, graecissizantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
graecissizandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativegraecissizansgraecissizantēs
Genitivegraecissizantisgraecissizantium, graecissizantum (rare)
Dativegraecissizantīgraecissizantibus
Accusativegraecissizantemgraecissizantīs, graecissizantēs (alt_form_2)
Ablativegraecissizantī, graecissizante (alt_form_2)graecissizantibus
Vocativegraecissizansgraecissizantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativegraecissizansgraecissizantēs
Genitivegraecissizantisgraecissizantium, graecissizantum (rare)
Dativegraecissizantīgraecissizantibus
Accusativegraecissizantemgraecissizantīs, graecissizantēs (alt_form_2)
Ablativegraecissizantī, graecissizante (alt_form_2)graecissizantibus
Vocativegraecissizansgraecissizantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativegraecissizansgraecissizantia
Genitivegraecissizantisgraecissizantium, graecissizantum (rare)
Dativegraecissizantīgraecissizantibus
Accusativegraecissizansgraecissizantia
Ablativegraecissizantī, graecissizante (alt_form_2)graecissizantibus
Vocativegraecissizansgraecissizantia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativegraecissizandusgraecissizandī
Genitivegraecissizandīgraecissizandōrum
Dativegraecissizandōgraecissizandīs
Accusativegraecissizandumgraecissizandōs
Ablativegraecissizandōgraecissizandīs
Vocativegraecissizandegraecissizandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativegraecissizandagraecissizandae
Genitivegraecissizandaegraecissizandārum
Dativegraecissizandaegraecissizandīs
Accusativegraecissizandamgraecissizandās
Ablativegraecissizandāgraecissizandīs
Vocativegraecissizandagraecissizandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativegraecissizandumgraecissizanda
Genitivegraecissizandīgraecissizandōrum
Dativegraecissizandōgraecissizandīs
Accusativegraecissizandumgraecissizanda
Ablativegraecissizandōgraecissizandīs
Vocativegraecissizandumgraecissizanda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right