Paradigm of gargarizo, gargaridio, gargarisso (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stgargarīzōgargarīzāmus
2ndgargarīzāsgargarīzātis
3rdgargarīzatgargarīzant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargarīzorgargarīzāmur
2ndgargarīzāris, gargarīzāre (short_form)gargarīzāminī
3rdgargarīzāturgargarīzantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stgargarīzābamgargarīzābāmus
2ndgargarīzābāsgargarīzābātis
3rdgargarīzābatgargarīzābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargarīzābargargarīzābāmur
2ndgargarīzābāris, gargarīzābāre (short_form)gargarīzābāminī
3rdgargarīzābāturgargarīzābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stgargarīzābōgargarīzābimus
2ndgargarīzābisgargarīzābitis
3rdgargarīzābitgargarīzābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargarīzāborgargarīzābimur
2ndgargarīzāberis, gargarīzābere (short_form)gargarīzābiminī
3rdgargarīzābiturgargarīzābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stgargarīzāvīgargarīzāvimus
2ndgargarīzāvistī, gargarīzāvtī (colloquial)gargarīzāvistis
3rdgargarīzāvitgargarīzāvērunt, gargarīzāvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargarīzātus, -a, -um sumgargarīzātī, -ae, -a sumus
2ndgargarīzātus, -a, -um esgargarīzātī, -ae, -a estis
3rdgargarīzātus, -a, -um estgargarīzātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stgargarīzāveramgargarīzāverāmus
2ndgargarīzāverāsgargarīzāverātis
3rdgargarīzāveratgargarīzāverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargarīzātus, -a, -um eramgargarīzātī, -ae, -a erāmus
2ndgargarīzātus, -a, -um erāsgargarīzātī, -ae, -a erātis
3rdgargarīzātus, -a, -um eratgargarīzātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stgargarīzāverōgargarīzāverimus
2ndgargarīzāverisgargarīzāveritis
3rdgargarīzāveritgargarīzāverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargarīzātus, -a, -um erōgargarīzātī, -ae, -a erimus
2ndgargarīzātus, -a, -um erisgargarīzātī, -ae, -a eritis
3rdgargarīzātus, -a, -um eritgargarīzātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarīzemgargarīzēmus
2ndgargarīzēsgargarīzētis
3rdgargarīzetgargarīzent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarīzergargarīzēmur
2ndgargarīzēris, gargarīzēre (short_form)gargarīzēminī
3rdgargarīzēturgargarīzentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarīzāremgargarīzārēmus
2ndgargarīzārēsgargarīzārētis
3rdgargarīzāretgargarīzārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarīzārergargarīzārēmur
2ndgargarīzārēris, gargarīzārēre (short_form)gargarīzārēminī
3rdgargarīzārēturgargarīzārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarīzāverimgargarīzāverīmus
2ndgargarīzāverīsgargarīzāverītis
3rdgargarīzāveritgargarīzāverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarīzātus, -a, -um simgargarīzātī, -ae, -a sīmus
2ndgargarīzātus, -a, -um sīsgargarīzātī, -ae, -a sītis
3rdgargarīzātus, -a, -um sitgargarīzātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarīzāvissemgargarīzāvissēmus
2ndgargarīzāvissēsgargarīzāvissētis
3rdgargarīzāvissetgargarīzāvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarīzātus, -a, -um essemgargarīzātī, -ae, -a essēmus
2ndgargarīzātus, -a, -um essēsgargarīzātī, -ae, -a essētis
3rdgargarīzātus, -a, -um essetgargarīzātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgargarīzāgargarīzāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgargarīzāregargarīzāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgargarīzātōgargarīzātōte
3rdgargarīzātōgargarīzantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgargarīzātor 
3rdgargarīzātorgargarīzantor
Present Active Infinitive
gargarīzāre
Present Passive Infinitive
gargarīzārī, gargarīzārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
gargarīzāvisse
Perfect Passive Infinitive
gargarīzātum esse
Future Active Infinitive
gargarīzātūrum esse
Future Passive Infinitive
gargarīzātum īrī
Present Active Participle
gargarīzāns, gargarīzantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
gargarīzātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
gargarīzātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
gargarīzandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativegargarīzansgargarīzantēs
Genitivegargarīzantisgargarīzantium, gargarīzantum (rare)
Dativegargarīzantīgargarīzantibus
Accusativegargarīzantemgargarīzantīs, gargarīzantēs (alt_form_2)
Ablativegargarīzantī, gargarīzante (alt_form_2)gargarīzantibus
Vocativegargarīzansgargarīzantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativegargarīzansgargarīzantēs
Genitivegargarīzantisgargarīzantium, gargarīzantum (rare)
Dativegargarīzantīgargarīzantibus
Accusativegargarīzantemgargarīzantīs, gargarīzantēs (alt_form_2)
Ablativegargarīzantī, gargarīzante (alt_form_2)gargarīzantibus
Vocativegargarīzansgargarīzantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativegargarīzansgargarīzantia
Genitivegargarīzantisgargarīzantium, gargarīzantum (rare)
Dativegargarīzantīgargarīzantibus
Accusativegargarīzansgargarīzantia
Ablativegargarīzantī, gargarīzante (alt_form_2)gargarīzantibus
Vocativegargarīzansgargarīzantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativegargarīzātusgargarīzātī
Genitivegargarīzātīgargarīzātōrum
Dativegargarīzātōgargarīzātīs
Accusativegargarīzātumgargarīzātōs
Ablativegargarīzātō, gargarīzātū (supine)gargarīzātīs
Vocativegargarīzātegargarīzātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativegargarīzātagargarīzātae
Genitivegargarīzātaegargarīzātārum
Dativegargarīzātaegargarīzātīs
Accusativegargarīzātamgargarīzātās
Ablativegargarīzātāgargarīzātīs
Vocativegargarīzātagargarīzātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativegargarīzātumgargarīzāta
Genitivegargarīzātīgargarīzātōrum
Dativegargarīzātōgargarīzātīs
Accusativegargarīzātumgargarīzāta
Ablativegargarīzātōgargarīzātīs
Vocativegargarīzātumgargarīzāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativegargarīzātūrusgargarīzātūrī
Genitivegargarīzātūrīgargarīzātūrōrum
Dativegargarīzātūrōgargarīzātūrīs
Accusativegargarīzātūrumgargarīzātūrōs
Ablativegargarīzātūrōgargarīzātūrīs
Vocativegargarīzātūregargarīzātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativegargarīzātūragargarīzātūrae
Genitivegargarīzātūraegargarīzātūrārum
Dativegargarīzātūraegargarīzātūrīs
Accusativegargarīzātūramgargarīzātūrās
Ablativegargarīzātūrāgargarīzātūrīs
Vocativegargarīzātūragargarīzātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativegargarīzātūrumgargarīzātūra
Genitivegargarīzātūrīgargarīzātūrōrum
Dativegargarīzātūrōgargarīzātūrīs
Accusativegargarīzātūrumgargarīzātūra
Ablativegargarīzātūrōgargarīzātūrīs
Vocativegargarīzātūrumgargarīzātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativegargarīzandusgargarīzandī
Genitivegargarīzandīgargarīzandōrum
Dativegargarīzandōgargarīzandīs
Accusativegargarīzandumgargarīzandōs
Ablativegargarīzandōgargarīzandīs
Vocativegargarīzandegargarīzandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativegargarīzandagargarīzandae
Genitivegargarīzandaegargarīzandārum
Dativegargarīzandaegargarīzandīs
Accusativegargarīzandamgargarīzandās
Ablativegargarīzandāgargarīzandīs
Vocativegargarīzandagargarīzandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativegargarīzandumgargarīzanda
Genitivegargarīzandīgargarīzandōrum
Dativegargarīzandōgargarīzandīs
Accusativegargarīzandumgargarīzanda
Ablativegargarīzandōgargarīzandīs
Vocativegargarīzandumgargarīzanda

Secondary Form (2 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stgargaridiōgargaridiāmus
2ndgargaridiāsgargaridiātis
3rdgargaridiatgargaridiant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargaridiorgargaridiāmur
2ndgargaridiāris, gargaridiāre (short_form)gargaridiāminī
3rdgargaridiāturgargaridiantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stgargaridiābamgargaridiābāmus
2ndgargaridiābāsgargaridiābātis
3rdgargaridiābatgargaridiābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargaridiābargargaridiābāmur
2ndgargaridiābāris, gargaridiābāre (short_form)gargaridiābāminī
3rdgargaridiābāturgargaridiābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stgargaridiābōgargaridiābimus
2ndgargaridiābisgargaridiābitis
3rdgargaridiābitgargaridiābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargaridiāborgargaridiābimur
2ndgargaridiāberis, gargaridiābere (short_form)gargaridiābiminī
3rdgargaridiābiturgargaridiābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stgargaridiāvīgargaridiāvimus
2ndgargaridiāvistī, gargaridiāvtī (colloquial)gargaridiāvistis
3rdgargaridiāvitgargaridiāvērunt, gargaridiāvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargaridiātus, -a, -um sumgargaridiātī, -ae, -a sumus
2ndgargaridiātus, -a, -um esgargaridiātī, -ae, -a estis
3rdgargaridiātus, -a, -um estgargaridiātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stgargaridiāveramgargaridiāverāmus
2ndgargaridiāverāsgargaridiāverātis
3rdgargaridiāveratgargaridiāverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargaridiātus, -a, -um eramgargaridiātī, -ae, -a erāmus
2ndgargaridiātus, -a, -um erāsgargaridiātī, -ae, -a erātis
3rdgargaridiātus, -a, -um eratgargaridiātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stgargaridiāverōgargaridiāverimus
2ndgargaridiāverisgargaridiāveritis
3rdgargaridiāveritgargaridiāverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargaridiātus, -a, -um erōgargaridiātī, -ae, -a erimus
2ndgargaridiātus, -a, -um erisgargaridiātī, -ae, -a eritis
3rdgargaridiātus, -a, -um eritgargaridiātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgargaridiemgargaridiēmus
2ndgargaridiēsgargaridiētis
3rdgargaridietgargaridient
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgargaridiergargaridiēmur
2ndgargaridiēris, gargaridiēre (short_form)gargaridiēminī
3rdgargaridiēturgargaridientur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgargaridiāremgargaridiārēmus
2ndgargaridiārēsgargaridiārētis
3rdgargaridiāretgargaridiārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgargaridiārergargaridiārēmur
2ndgargaridiārēris, gargaridiārēre (short_form)gargaridiārēminī
3rdgargaridiārēturgargaridiārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgargaridiāverimgargaridiāverīmus
2ndgargaridiāverīsgargaridiāverītis
3rdgargaridiāveritgargaridiāverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgargaridiātus, -a, -um simgargaridiātī, -ae, -a sīmus
2ndgargaridiātus, -a, -um sīsgargaridiātī, -ae, -a sītis
3rdgargaridiātus, -a, -um sitgargaridiātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgargaridiāvissemgargaridiāvissēmus
2ndgargaridiāvissēsgargaridiāvissētis
3rdgargaridiāvissetgargaridiāvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgargaridiātus, -a, -um essemgargaridiātī, -ae, -a essēmus
2ndgargaridiātus, -a, -um essēsgargaridiātī, -ae, -a essētis
3rdgargaridiātus, -a, -um essetgargaridiātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgargaridiāgargaridiāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgargaridiāregargaridiāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgargaridiātōgargaridiātōte
3rdgargaridiātōgargaridiantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgargaridiātor 
3rdgargaridiātorgargaridiantor
Present Active Infinitive
gargaridiāre
Present Passive Infinitive
gargaridiārī, gargaridiārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
gargaridiāvisse
Perfect Passive Infinitive
gargaridiātum esse
Future Active Infinitive
gargaridiātūrum esse
Future Passive Infinitive
gargaridiātum īrī
Present Active Participle
gargaridiāns, gargaridiantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
gargaridiātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
gargaridiātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
gargaridiandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativegargaridiansgargaridiantēs
Genitivegargaridiantisgargaridiantium, gargaridiantum (rare)
Dativegargaridiantīgargaridiantibus
Accusativegargaridiantemgargaridiantīs, gargaridiantēs (alt_form_2)
Ablativegargaridiantī, gargaridiante (alt_form_2)gargaridiantibus
Vocativegargaridiansgargaridiantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativegargaridiansgargaridiantēs
Genitivegargaridiantisgargaridiantium, gargaridiantum (rare)
Dativegargaridiantīgargaridiantibus
Accusativegargaridiantemgargaridiantīs, gargaridiantēs (alt_form_2)
Ablativegargaridiantī, gargaridiante (alt_form_2)gargaridiantibus
Vocativegargaridiansgargaridiantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativegargaridiansgargaridiantia
Genitivegargaridiantisgargaridiantium, gargaridiantum (rare)
Dativegargaridiantīgargaridiantibus
Accusativegargaridiansgargaridiantia
Ablativegargaridiantī, gargaridiante (alt_form_2)gargaridiantibus
Vocativegargaridiansgargaridiantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativegargaridiātusgargaridiātī
Genitivegargaridiātīgargaridiātōrum
Dativegargaridiātōgargaridiātīs
Accusativegargaridiātumgargaridiātōs
Ablativegargaridiātō, gargaridiātū (supine)gargaridiātīs
Vocativegargaridiātegargaridiātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativegargaridiātagargaridiātae
Genitivegargaridiātaegargaridiātārum
Dativegargaridiātaegargaridiātīs
Accusativegargaridiātamgargaridiātās
Ablativegargaridiātāgargaridiātīs
Vocativegargaridiātagargaridiātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativegargaridiātumgargaridiāta
Genitivegargaridiātīgargaridiātōrum
Dativegargaridiātōgargaridiātīs
Accusativegargaridiātumgargaridiāta
Ablativegargaridiātōgargaridiātīs
Vocativegargaridiātumgargaridiāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativegargaridiātūrusgargaridiātūrī
Genitivegargaridiātūrīgargaridiātūrōrum
Dativegargaridiātūrōgargaridiātūrīs
Accusativegargaridiātūrumgargaridiātūrōs
Ablativegargaridiātūrōgargaridiātūrīs
Vocativegargaridiātūregargaridiātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativegargaridiātūragargaridiātūrae
Genitivegargaridiātūraegargaridiātūrārum
Dativegargaridiātūraegargaridiātūrīs
Accusativegargaridiātūramgargaridiātūrās
Ablativegargaridiātūrāgargaridiātūrīs
Vocativegargaridiātūragargaridiātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativegargaridiātūrumgargaridiātūra
Genitivegargaridiātūrīgargaridiātūrōrum
Dativegargaridiātūrōgargaridiātūrīs
Accusativegargaridiātūrumgargaridiātūra
Ablativegargaridiātūrōgargaridiātūrīs
Vocativegargaridiātūrumgargaridiātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativegargaridiandusgargaridiandī
Genitivegargaridiandīgargaridiandōrum
Dativegargaridiandōgargaridiandīs
Accusativegargaridiandumgargaridiandōs
Ablativegargaridiandōgargaridiandīs
Vocativegargaridiandegargaridiandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativegargaridiandagargaridiandae
Genitivegargaridiandaegargaridiandārum
Dativegargaridiandaegargaridiandīs
Accusativegargaridiandamgargaridiandās
Ablativegargaridiandāgargaridiandīs
Vocativegargaridiandagargaridiandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativegargaridiandumgargaridianda
Genitivegargaridiandīgargaridiandōrum
Dativegargaridiandōgargaridiandīs
Accusativegargaridiandumgargaridianda
Ablativegargaridiandōgargaridiandīs
Vocativegargaridiandumgargaridianda

Secondary Form (3 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stgargarissōgargarissāmus
2ndgargarissāsgargarissātis
3rdgargarissatgargarissant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargarissorgargarissāmur
2ndgargarissāris, gargarissāre (short_form)gargarissāminī
3rdgargarissāturgargarissantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stgargarissābamgargarissābāmus
2ndgargarissābāsgargarissābātis
3rdgargarissābatgargarissābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargarissābargargarissābāmur
2ndgargarissābāris, gargarissābāre (short_form)gargarissābāminī
3rdgargarissābāturgargarissābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stgargarissābōgargarissābimus
2ndgargarissābisgargarissābitis
3rdgargarissābitgargarissābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargarissāborgargarissābimur
2ndgargarissāberis, gargarissābere (short_form)gargarissābiminī
3rdgargarissābiturgargarissābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stgargarissāvīgargarissāvimus
2ndgargarissāvistī, gargarissāvtī (colloquial)gargarissāvistis
3rdgargarissāvitgargarissāvērunt, gargarissāvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargarissātus, -a, -um sumgargarissātī, -ae, -a sumus
2ndgargarissātus, -a, -um esgargarissātī, -ae, -a estis
3rdgargarissātus, -a, -um estgargarissātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stgargarissāveramgargarissāverāmus
2ndgargarissāverāsgargarissāverātis
3rdgargarissāveratgargarissāverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargarissātus, -a, -um eramgargarissātī, -ae, -a erāmus
2ndgargarissātus, -a, -um erāsgargarissātī, -ae, -a erātis
3rdgargarissātus, -a, -um eratgargarissātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stgargarissāverōgargarissāverimus
2ndgargarissāverisgargarissāveritis
3rdgargarissāveritgargarissāverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stgargarissātus, -a, -um erōgargarissātī, -ae, -a erimus
2ndgargarissātus, -a, -um erisgargarissātī, -ae, -a eritis
3rdgargarissātus, -a, -um eritgargarissātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarissemgargarissēmus
2ndgargarissēsgargarissētis
3rdgargarissetgargarissent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarissergargarissēmur
2ndgargarissēris, gargarissēre (short_form)gargarissēminī
3rdgargarissēturgargarissentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarissāremgargarissārēmus
2ndgargarissārēsgargarissārētis
3rdgargarissāretgargarissārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarissārergargarissārēmur
2ndgargarissārēris, gargarissārēre (short_form)gargarissārēminī
3rdgargarissārēturgargarissārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarissāverimgargarissāverīmus
2ndgargarissāverīsgargarissāverītis
3rdgargarissāveritgargarissāverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarissātus, -a, -um simgargarissātī, -ae, -a sīmus
2ndgargarissātus, -a, -um sīsgargarissātī, -ae, -a sītis
3rdgargarissātus, -a, -um sitgargarissātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarissāvissemgargarissāvissēmus
2ndgargarissāvissēsgargarissāvissētis
3rdgargarissāvissetgargarissāvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stgargarissātus, -a, -um essemgargarissātī, -ae, -a essēmus
2ndgargarissātus, -a, -um essēsgargarissātī, -ae, -a essētis
3rdgargarissātus, -a, -um essetgargarissātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgargarissāgargarissāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgargarissāregargarissāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgargarissātōgargarissātōte
3rdgargarissātōgargarissantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndgargarissātor 
3rdgargarissātorgargarissantor
Present Active Infinitive
gargarissāre
Present Passive Infinitive
gargarissārī, gargarissārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
gargarissāvisse
Perfect Passive Infinitive
gargarissātum esse
Future Active Infinitive
gargarissātūrum esse
Future Passive Infinitive
gargarissātum īrī
Present Active Participle
gargarissāns, gargarissantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
gargarissātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
gargarissātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
gargarissandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativegargarissansgargarissantēs
Genitivegargarissantisgargarissantium, gargarissantum (rare)
Dativegargarissantīgargarissantibus
Accusativegargarissantemgargarissantīs, gargarissantēs (alt_form_2)
Ablativegargarissantī, gargarissante (alt_form_2)gargarissantibus
Vocativegargarissansgargarissantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativegargarissansgargarissantēs
Genitivegargarissantisgargarissantium, gargarissantum (rare)
Dativegargarissantīgargarissantibus
Accusativegargarissantemgargarissantīs, gargarissantēs (alt_form_2)
Ablativegargarissantī, gargarissante (alt_form_2)gargarissantibus
Vocativegargarissansgargarissantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativegargarissansgargarissantia
Genitivegargarissantisgargarissantium, gargarissantum (rare)
Dativegargarissantīgargarissantibus
Accusativegargarissansgargarissantia
Ablativegargarissantī, gargarissante (alt_form_2)gargarissantibus
Vocativegargarissansgargarissantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativegargarissātusgargarissātī
Genitivegargarissātīgargarissātōrum
Dativegargarissātōgargarissātīs
Accusativegargarissātumgargarissātōs
Ablativegargarissātō, gargarissātū (supine)gargarissātīs
Vocativegargarissātegargarissātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativegargarissātagargarissātae
Genitivegargarissātaegargarissātārum
Dativegargarissātaegargarissātīs
Accusativegargarissātamgargarissātās
Ablativegargarissātāgargarissātīs
Vocativegargarissātagargarissātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativegargarissātumgargarissāta
Genitivegargarissātīgargarissātōrum
Dativegargarissātōgargarissātīs
Accusativegargarissātumgargarissāta
Ablativegargarissātōgargarissātīs
Vocativegargarissātumgargarissāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativegargarissātūrusgargarissātūrī
Genitivegargarissātūrīgargarissātūrōrum
Dativegargarissātūrōgargarissātūrīs
Accusativegargarissātūrumgargarissātūrōs
Ablativegargarissātūrōgargarissātūrīs
Vocativegargarissātūregargarissātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativegargarissātūragargarissātūrae
Genitivegargarissātūraegargarissātūrārum
Dativegargarissātūraegargarissātūrīs
Accusativegargarissātūramgargarissātūrās
Ablativegargarissātūrāgargarissātūrīs
Vocativegargarissātūragargarissātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativegargarissātūrumgargarissātūra
Genitivegargarissātūrīgargarissātūrōrum
Dativegargarissātūrōgargarissātūrīs
Accusativegargarissātūrumgargarissātūra
Ablativegargarissātūrōgargarissātūrīs
Vocativegargarissātūrumgargarissātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativegargarissandusgargarissandī
Genitivegargarissandīgargarissandōrum
Dativegargarissandōgargarissandīs
Accusativegargarissandumgargarissandōs
Ablativegargarissandōgargarissandīs
Vocativegargarissandegargarissandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativegargarissandagargarissandae
Genitivegargarissandaegargarissandārum
Dativegargarissandaegargarissandīs
Accusativegargarissandamgargarissandās
Ablativegargarissandāgargarissandīs
Vocativegargarissandagargarissandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativegargarissandumgargarissanda
Genitivegargarissandīgargarissandōrum
Dativegargarissandōgargarissandīs
Accusativegargarissandumgargarissanda
Ablativegargarissandōgargarissandīs
Vocativegargarissandumgargarissanda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right