Paradigm of flaccesco, flaccisco (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stflaccescōflaccescimus
2ndflaccescisflaccescitis
3rdflaccescitflaccescunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stflaccescorflaccescimur
2ndflaccesceris, flaccescere (short_form)flaccesciminī
3rdflaccesciturflaccescuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stflaccescēbamflaccescēbāmus
2ndflaccescēbāsflaccescēbātis
3rdflaccescēbatflaccescēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stflaccescēbarflaccescēbāmur
2ndflaccescēbāris, flaccescēbāre (short_form)flaccescēbāminī
3rdflaccescēbāturflaccescēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stflaccescamflaccescēmus
2ndflaccescēsflaccescētis
3rdflaccescetflaccescent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stflaccescarflaccescēmur
2ndflaccescēris, flaccescēre (short_form)flaccescēminī
3rdflaccescēturflaccescentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stflaccuīflaccuimus
2ndflaccuistī, flaccutī (colloquial)flaccuistis
3rdflaccuitflaccuērunt, flaccuēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stflaccueramflaccuerāmus
2ndflaccuerāsflaccuerātis
3rdflaccueratflaccuerant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stflaccuerōflaccuerimus
2ndflaccuerisflaccueritis
3rdflaccueritflaccuerint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stflaccescamflaccescāmus
2ndflaccescāsflaccescātis
3rdflaccescatflaccescant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stflaccescarflaccescāmur
2ndflaccescāris, flaccescāre (short_form)flaccescāminī
3rdflaccescāturflaccescantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stflaccesceremflaccescerēmus
2ndflaccescerēsflaccescerētis
3rdflaccesceretflaccescerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stflaccescererflaccescerēmur
2ndflaccescerēris, flaccescerēre (short_form)flaccescerēminī
3rdflaccescerēturflaccescerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stflaccuerimflaccuerīmus
2ndflaccuerīsflaccuerītis
3rdflaccueritflaccuerint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stflaccuissemflaccuissēmus
2ndflaccuissēsflaccuissētis
3rdflaccuissetflaccuissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndflaccesceflaccescite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndflaccescereflaccesciminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndflaccescitōflaccescitōte
3rdflaccescitōflaccescuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndflaccescitor 
3rdflaccescitorflaccescuntor
Present Active Infinitive
flaccescere
Present Passive Infinitive
flaccescī, flaccescier (ancient)
Perfect Active Infinitive
flaccuisse
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
flaccescēns, flaccescentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
flaccescendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeflaccescensflaccescentēs
Genitiveflaccescentisflaccescentium, flaccescentum (rare)
Dativeflaccescentīflaccescentibus
Accusativeflaccescentemflaccescentīs, flaccescentēs (alt_form_2)
Ablativeflaccescentī, flaccescente (alt_form_2)flaccescentibus
Vocativeflaccescensflaccescentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeflaccescensflaccescentēs
Genitiveflaccescentisflaccescentium, flaccescentum (rare)
Dativeflaccescentīflaccescentibus
Accusativeflaccescentemflaccescentīs, flaccescentēs (alt_form_2)
Ablativeflaccescentī, flaccescente (alt_form_2)flaccescentibus
Vocativeflaccescensflaccescentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeflaccescensflaccescentia
Genitiveflaccescentisflaccescentium, flaccescentum (rare)
Dativeflaccescentīflaccescentibus
Accusativeflaccescensflaccescentia
Ablativeflaccescentī, flaccescente (alt_form_2)flaccescentibus
Vocativeflaccescensflaccescentia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeflaccescendusflaccescendī
Genitiveflaccescendīflaccescendōrum
Dativeflaccescendōflaccescendīs
Accusativeflaccescendumflaccescendōs
Ablativeflaccescendōflaccescendīs
Vocativeflaccescendeflaccescendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeflaccescendaflaccescendae
Genitiveflaccescendaeflaccescendārum
Dativeflaccescendaeflaccescendīs
Accusativeflaccescendamflaccescendās
Ablativeflaccescendāflaccescendīs
Vocativeflaccescendaflaccescendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeflaccescendumflaccescenda
Genitiveflaccescendīflaccescendōrum
Dativeflaccescendōflaccescendīs
Accusativeflaccescendumflaccescenda
Ablativeflaccescendōflaccescendīs
Vocativeflaccescendumflaccescenda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stflacciscōflacciscimus
2ndflacciscisflacciscitis
3rdflacciscitflacciscunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stflacciscorflacciscimur
2ndflaccisceris, flacciscere (short_form)flaccisciminī
3rdflaccisciturflacciscuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stflacciscēbamflacciscēbāmus
2ndflacciscēbāsflacciscēbātis
3rdflacciscēbatflacciscēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stflacciscēbarflacciscēbāmur
2ndflacciscēbāris, flacciscēbāre (short_form)flacciscēbāminī
3rdflacciscēbāturflacciscēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stflacciscamflacciscēmus
2ndflacciscēsflacciscētis
3rdflacciscetflacciscent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stflacciscarflacciscēmur
2ndflacciscēris, flacciscēre (short_form)flacciscēminī
3rdflacciscēturflacciscentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stflacciscamflacciscāmus
2ndflacciscāsflacciscātis
3rdflacciscatflacciscant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stflacciscarflacciscāmur
2ndflacciscāris, flacciscāre (short_form)flacciscāminī
3rdflacciscāturflacciscantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stflaccisceremflacciscerēmus
2ndflacciscerēsflacciscerētis
3rdflaccisceretflacciscerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stflacciscererflacciscerēmur
2ndflacciscerēris, flacciscerēre (short_form)flacciscerēminī
3rdflacciscerēturflacciscerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndflaccisceflacciscite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndflacciscereflaccisciminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndflacciscitōflacciscitōte
3rdflacciscitōflacciscuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndflacciscitor 
3rdflacciscitorflacciscuntor
Present Active Infinitive
flacciscere
Present Passive Infinitive
flacciscī, flacciscier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
flacciscēns, flacciscentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
flacciscendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeflacciscensflacciscentēs
Genitiveflacciscentisflacciscentium, flacciscentum (rare)
Dativeflacciscentīflacciscentibus
Accusativeflacciscentemflacciscentīs, flacciscentēs (alt_form_2)
Ablativeflacciscentī, flacciscente (alt_form_2)flacciscentibus
Vocativeflacciscensflacciscentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeflacciscensflacciscentēs
Genitiveflacciscentisflacciscentium, flacciscentum (rare)
Dativeflacciscentīflacciscentibus
Accusativeflacciscentemflacciscentīs, flacciscentēs (alt_form_2)
Ablativeflacciscentī, flacciscente (alt_form_2)flacciscentibus
Vocativeflacciscensflacciscentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeflacciscensflacciscentia
Genitiveflacciscentisflacciscentium, flacciscentum (rare)
Dativeflacciscentīflacciscentibus
Accusativeflacciscensflacciscentia
Ablativeflacciscentī, flacciscente (alt_form_2)flacciscentibus
Vocativeflacciscensflacciscentia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeflacciscendusflacciscendī
Genitiveflacciscendīflacciscendōrum
Dativeflacciscendōflacciscendīs
Accusativeflacciscendumflacciscendōs
Ablativeflacciscendōflacciscendīs
Vocativeflacciscendeflacciscendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeflacciscendaflacciscendae
Genitiveflacciscendaeflacciscendārum
Dativeflacciscendaeflacciscendīs
Accusativeflacciscendamflacciscendās
Ablativeflacciscendāflacciscendīs
Vocativeflacciscendaflacciscendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeflacciscendumflacciscenda
Genitiveflacciscendīflacciscendōrum
Dativeflacciscendōflacciscendīs
Accusativeflacciscendumflacciscenda
Ablativeflacciscendōflacciscendīs
Vocativeflacciscendumflacciscenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right