Paradigm of fidei-committo, fidei committo (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stfideicommittōfideicommittimus
2ndfideicommittisfideicommittitis
3rdfideicommittitfideicommittunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stfideicommittorfideicommittimur
2ndfideicommitteris, fideicommittere (short_form)fideicommittiminī
3rdfideicommittiturfideicommittuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfideicommittēbamfideicommittēbāmus
2ndfideicommittēbāsfideicommittēbātis
3rdfideicommittēbatfideicommittēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfideicommittēbarfideicommittēbāmur
2ndfideicommittēbāris, fideicommittēbāre (short_form)fideicommittēbāminī
3rdfideicommittēbāturfideicommittēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stfideicommittamfideicommittēmus
2ndfideicommittēsfideicommittētis
3rdfideicommittetfideicommittent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stfideicommittarfideicommittēmur
2ndfideicommittēris, fideicommittēre (short_form)fideicommittēminī
3rdfideicommittēturfideicommittentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfideicommīsīfideicommīsimus
2ndfideicommīsistī, fideicommīstī (colloquial)fideicommīsistis
3rdfideicommīsitfideicommīsērunt, fideicommīsēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfideicommissus, -a, -um sumfideicommissī, -ae, -a sumus
2ndfideicommissus, -a, -um esfideicommissī, -ae, -a estis
3rdfideicommissus, -a, -um estfideicommissī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfideicommīseramfideicommīserāmus
2ndfideicommīserāsfideicommīserātis
3rdfideicommīseratfideicommīserant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfideicommissus, -a, -um eramfideicommissī, -ae, -a erāmus
2ndfideicommissus, -a, -um erāsfideicommissī, -ae, -a erātis
3rdfideicommissus, -a, -um eratfideicommissī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfideicommīserōfideicommīserimus
2ndfideicommīserisfideicommīseritis
3rdfideicommīseritfideicommīserint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfideicommissus, -a, -um erōfideicommissī, -ae, -a erimus
2ndfideicommissus, -a, -um erisfideicommissī, -ae, -a eritis
3rdfideicommissus, -a, -um eritfideicommissī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfideicommittamfideicommittāmus
2ndfideicommittāsfideicommittātis
3rdfideicommittatfideicommittant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfideicommittarfideicommittāmur
2ndfideicommittāris, fideicommittāre (short_form)fideicommittāminī
3rdfideicommittāturfideicommittantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfideicommitteremfideicommitterēmus
2ndfideicommitterēsfideicommitterētis
3rdfideicommitteretfideicommitterent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfideicommittererfideicommitterēmur
2ndfideicommitterēris, fideicommitterēre (short_form)fideicommitterēminī
3rdfideicommitterēturfideicommitterentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfideicommīserimfideicommīserīmus
2ndfideicommīserīsfideicommīserītis
3rdfideicommīseritfideicommīserint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfideicommissus, -a, -um simfideicommissī, -ae, -a sīmus
2ndfideicommissus, -a, -um sīsfideicommissī, -ae, -a sītis
3rdfideicommissus, -a, -um sitfideicommissī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfideicommīsissemfideicommīsissēmus
2ndfideicommīsissēsfideicommīsissētis
3rdfideicommīsissetfideicommīsissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfideicommissus, -a, -um essemfideicommissī, -ae, -a essēmus
2ndfideicommissus, -a, -um essēsfideicommissī, -ae, -a essētis
3rdfideicommissus, -a, -um essetfideicommissī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfideicommittefideicommittite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfideicommitterefideicommittiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfideicommittitōfideicommittitōte
3rdfideicommittitōfideicommittuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfideicommittitor 
3rdfideicommittitorfideicommittuntor
Present Active Infinitive
fideicommittere
Present Passive Infinitive
fideicommittī, fideicommittier (ancient)
Perfect Active Infinitive
fideicommīsisse
Perfect Passive Infinitive
fideicommissum esse
Future Active Infinitive
fideicommissūrum esse
Future Passive Infinitive
fideicommissum īrī
Present Active Participle
fideicommittēns, fideicommittentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
fideicommissus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
fideicommissūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
fideicommittendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefideicommittensfideicommittentēs
Genitivefideicommittentisfideicommittentium, fideicommittentum (rare)
Dativefideicommittentīfideicommittentibus
Accusativefideicommittentemfideicommittentīs, fideicommittentēs (alt_form_2)
Ablativefideicommittentī, fideicommittente (alt_form_2)fideicommittentibus
Vocativefideicommittensfideicommittentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefideicommittensfideicommittentēs
Genitivefideicommittentisfideicommittentium, fideicommittentum (rare)
Dativefideicommittentīfideicommittentibus
Accusativefideicommittentemfideicommittentīs, fideicommittentēs (alt_form_2)
Ablativefideicommittentī, fideicommittente (alt_form_2)fideicommittentibus
Vocativefideicommittensfideicommittentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefideicommittensfideicommittentia
Genitivefideicommittentisfideicommittentium, fideicommittentum (rare)
Dativefideicommittentīfideicommittentibus
Accusativefideicommittensfideicommittentia
Ablativefideicommittentī, fideicommittente (alt_form_2)fideicommittentibus
Vocativefideicommittensfideicommittentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefideicommissusfideicommissī
Genitivefideicommissīfideicommissōrum
Dativefideicommissōfideicommissīs
Accusativefideicommissumfideicommissōs
Ablativefideicommissō, fideicommissū (supine)fideicommissīs
Vocativefideicommissefideicommissī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefideicommissafideicommissae
Genitivefideicommissaefideicommissārum
Dativefideicommissaefideicommissīs
Accusativefideicommissamfideicommissās
Ablativefideicommissāfideicommissīs
Vocativefideicommissafideicommissae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefideicommissumfideicommissa
Genitivefideicommissīfideicommissōrum
Dativefideicommissōfideicommissīs
Accusativefideicommissumfideicommissa
Ablativefideicommissōfideicommissīs
Vocativefideicommissumfideicommissa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefideicommissūrusfideicommissūrī
Genitivefideicommissūrīfideicommissūrōrum
Dativefideicommissūrōfideicommissūrīs
Accusativefideicommissūrumfideicommissūrōs
Ablativefideicommissūrōfideicommissūrīs
Vocativefideicommissūrefideicommissūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefideicommissūrafideicommissūrae
Genitivefideicommissūraefideicommissūrārum
Dativefideicommissūraefideicommissūrīs
Accusativefideicommissūramfideicommissūrās
Ablativefideicommissūrāfideicommissūrīs
Vocativefideicommissūrafideicommissūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefideicommissūrumfideicommissūra
Genitivefideicommissūrīfideicommissūrōrum
Dativefideicommissūrōfideicommissūrīs
Accusativefideicommissūrumfideicommissūra
Ablativefideicommissūrōfideicommissūrīs
Vocativefideicommissūrumfideicommissūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefideicommittendusfideicommittendī
Genitivefideicommittendīfideicommittendōrum
Dativefideicommittendōfideicommittendīs
Accusativefideicommittendumfideicommittendōs
Ablativefideicommittendōfideicommittendīs
Vocativefideicommittendefideicommittendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativefideicommittendafideicommittendae
Genitivefideicommittendaefideicommittendārum
Dativefideicommittendaefideicommittendīs
Accusativefideicommittendamfideicommittendās
Ablativefideicommittendāfideicommittendīs
Vocativefideicommittendafideicommittendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativefideicommittendumfideicommittenda
Genitivefideicommittendīfideicommittendōrum
Dativefideicommittendōfideicommittendīs
Accusativefideicommittendumfideicommittenda
Ablativefideicommittendōfideicommittendīs
Vocativefideicommittendumfideicommittenda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stfidei committōfidei committimus
2ndfidei committisfidei committitis
3rdfidei committitfidei committunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stfidei committorfidei committimur
2ndfidei committeris, fidei committere (short_form)fidei committiminī
3rdfidei committiturfidei committuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfidei committēbamfidei committēbāmus
2ndfidei committēbāsfidei committēbātis
3rdfidei committēbatfidei committēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfidei committēbarfidei committēbāmur
2ndfidei committēbāris, fidei committēbāre (short_form)fidei committēbāminī
3rdfidei committēbāturfidei committēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stfidei committamfidei committēmus
2ndfidei committēsfidei committētis
3rdfidei committetfidei committent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stfidei committarfidei committēmur
2ndfidei committēris, fidei committēre (short_form)fidei committēminī
3rdfidei committēturfidei committentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfidei commīsīfidei commīsimus
2ndfidei commīsistī, fidei commīstī (colloquial)fidei commīsistis
3rdfidei commīsitfidei commīsērunt, fidei commīsēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfidei commissus, -a, -um sumfidei commissī, -ae, -a sumus
2ndfidei commissus, -a, -um esfidei commissī, -ae, -a estis
3rdfidei commissus, -a, -um estfidei commissī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfidei commīseramfidei commīserāmus
2ndfidei commīserāsfidei commīserātis
3rdfidei commīseratfidei commīserant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfidei commissus, -a, -um eramfidei commissī, -ae, -a erāmus
2ndfidei commissus, -a, -um erāsfidei commissī, -ae, -a erātis
3rdfidei commissus, -a, -um eratfidei commissī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfidei commīserōfidei commīserimus
2ndfidei commīserisfidei commīseritis
3rdfidei commīseritfidei commīserint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfidei commissus, -a, -um erōfidei commissī, -ae, -a erimus
2ndfidei commissus, -a, -um erisfidei commissī, -ae, -a eritis
3rdfidei commissus, -a, -um eritfidei commissī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfidei committamfidei committāmus
2ndfidei committāsfidei committātis
3rdfidei committatfidei committant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfidei committarfidei committāmur
2ndfidei committāris, fidei committāre (short_form)fidei committāminī
3rdfidei committāturfidei committantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfidei committeremfidei committerēmus
2ndfidei committerēsfidei committerētis
3rdfidei committeretfidei committerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfidei committererfidei committerēmur
2ndfidei committerēris, fidei committerēre (short_form)fidei committerēminī
3rdfidei committerēturfidei committerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfidei commīserimfidei commīserīmus
2ndfidei commīserīsfidei commīserītis
3rdfidei commīseritfidei commīserint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfidei commissus, -a, -um simfidei commissī, -ae, -a sīmus
2ndfidei commissus, -a, -um sīsfidei commissī, -ae, -a sītis
3rdfidei commissus, -a, -um sitfidei commissī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfidei commīsissemfidei commīsissēmus
2ndfidei commīsissēsfidei commīsissētis
3rdfidei commīsissetfidei commīsissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfidei commissus, -a, -um essemfidei commissī, -ae, -a essēmus
2ndfidei commissus, -a, -um essēsfidei commissī, -ae, -a essētis
3rdfidei commissus, -a, -um essetfidei commissī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfidei committefidei committite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfidei committerefidei committiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfidei committitōfidei committitōte
3rdfidei committitōfidei committuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfidei committitor 
3rdfidei committitorfidei committuntor
Present Active Infinitive
fidei committere
Present Passive Infinitive
fidei committī, fidei committier (ancient)
Perfect Active Infinitive
fidei commīsisse
Perfect Passive Infinitive
fidei commissum esse
Future Active Infinitive
fidei commissūrum esse
Future Passive Infinitive
fidei commissum īrī
Present Active Participle
fidei committēns, fidei committentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
fidei commissus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
fidei commissūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
fidei committendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefidei committensfidei committentēs
Genitivefidei committentisfidei committentium, fidei committentum (rare)
Dativefidei committentīfidei committentibus
Accusativefidei committentemfidei committentīs, fidei committentēs (alt_form_2)
Ablativefidei committentī, fidei committente (alt_form_2)fidei committentibus
Vocativefidei committensfidei committentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefidei committensfidei committentēs
Genitivefidei committentisfidei committentium, fidei committentum (rare)
Dativefidei committentīfidei committentibus
Accusativefidei committentemfidei committentīs, fidei committentēs (alt_form_2)
Ablativefidei committentī, fidei committente (alt_form_2)fidei committentibus
Vocativefidei committensfidei committentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefidei committensfidei committentia
Genitivefidei committentisfidei committentium, fidei committentum (rare)
Dativefidei committentīfidei committentibus
Accusativefidei committensfidei committentia
Ablativefidei committentī, fidei committente (alt_form_2)fidei committentibus
Vocativefidei committensfidei committentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefidei commissusfidei commissī
Genitivefidei commissīfidei commissōrum
Dativefidei commissōfidei commissīs
Accusativefidei commissumfidei commissōs
Ablativefidei commissō, fidei commissū (supine)fidei commissīs
Vocativefidei commissefidei commissī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefidei commissafidei commissae
Genitivefidei commissaefidei commissārum
Dativefidei commissaefidei commissīs
Accusativefidei commissamfidei commissās
Ablativefidei commissāfidei commissīs
Vocativefidei commissafidei commissae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefidei commissumfidei commissa
Genitivefidei commissīfidei commissōrum
Dativefidei commissōfidei commissīs
Accusativefidei commissumfidei commissa
Ablativefidei commissōfidei commissīs
Vocativefidei commissumfidei commissa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefidei commissūrusfidei commissūrī
Genitivefidei commissūrīfidei commissūrōrum
Dativefidei commissūrōfidei commissūrīs
Accusativefidei commissūrumfidei commissūrōs
Ablativefidei commissūrōfidei commissūrīs
Vocativefidei commissūrefidei commissūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefidei commissūrafidei commissūrae
Genitivefidei commissūraefidei commissūrārum
Dativefidei commissūraefidei commissūrīs
Accusativefidei commissūramfidei commissūrās
Ablativefidei commissūrāfidei commissūrīs
Vocativefidei commissūrafidei commissūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefidei commissūrumfidei commissūra
Genitivefidei commissūrīfidei commissūrōrum
Dativefidei commissūrōfidei commissūrīs
Accusativefidei commissūrumfidei commissūra
Ablativefidei commissūrōfidei commissūrīs
Vocativefidei commissūrumfidei commissūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefidei committendusfidei committendī
Genitivefidei committendīfidei committendōrum
Dativefidei committendōfidei committendīs
Accusativefidei committendumfidei committendōs
Ablativefidei committendōfidei committendīs
Vocativefidei committendefidei committendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativefidei committendafidei committendae
Genitivefidei committendaefidei committendārum
Dativefidei committendaefidei committendīs
Accusativefidei committendamfidei committendās
Ablativefidei committendāfidei committendīs
Vocativefidei committendafidei committendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativefidei committendumfidei committenda
Genitivefidei committendīfidei committendōrum
Dativefidei committendōfidei committendīs
Accusativefidei committendumfidei committenda
Ablativefidei committendōfidei committendīs
Vocativefidei committendumfidei committenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right