Paradigm of fetesco, faetesco, foetesco (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stfētescōfētescimus
2ndfētescisfētescitis
3rdfētescitfētescunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stfētescorfētescimur
2ndfētesceris, fētescere (short_form)fētesciminī
3rdfētesciturfētescuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfētescēbamfētescēbāmus
2ndfētescēbāsfētescēbātis
3rdfētescēbatfētescēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfētescēbarfētescēbāmur
2ndfētescēbāris, fētescēbāre (short_form)fētescēbāminī
3rdfētescēbāturfētescēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stfētescamfētescēmus
2ndfētescēsfētescētis
3rdfētescetfētescent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stfētescarfētescēmur
2ndfētescēris, fētescēre (short_form)fētescēminī
3rdfētescēturfētescentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfētescamfētescāmus
2ndfētescāsfētescātis
3rdfētescatfētescant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfētescarfētescāmur
2ndfētescāris, fētescāre (short_form)fētescāminī
3rdfētescāturfētescantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfētesceremfētescerēmus
2ndfētescerēsfētescerētis
3rdfētesceretfētescerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfētescererfētescerēmur
2ndfētescerēris, fētescerēre (short_form)fētescerēminī
3rdfētescerēturfētescerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfētescefētescite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfētescerefētesciminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfētescitōfētescitōte
3rdfētescitōfētescuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfētescitor 
3rdfētescitorfētescuntor
Present Active Infinitive
fētescere
Present Passive Infinitive
fētescī, fētescier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
fētescēns, fētescentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
fētescendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefētescensfētescentēs
Genitivefētescentisfētescentium, fētescentum (rare)
Dativefētescentīfētescentibus
Accusativefētescentemfētescentīs, fētescentēs (alt_form_2)
Ablativefētescentī, fētescente (alt_form_2)fētescentibus
Vocativefētescensfētescentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefētescensfētescentēs
Genitivefētescentisfētescentium, fētescentum (rare)
Dativefētescentīfētescentibus
Accusativefētescentemfētescentīs, fētescentēs (alt_form_2)
Ablativefētescentī, fētescente (alt_form_2)fētescentibus
Vocativefētescensfētescentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefētescensfētescentia
Genitivefētescentisfētescentium, fētescentum (rare)
Dativefētescentīfētescentibus
Accusativefētescensfētescentia
Ablativefētescentī, fētescente (alt_form_2)fētescentibus
Vocativefētescensfētescentia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefētescendusfētescendī
Genitivefētescendīfētescendōrum
Dativefētescendōfētescendīs
Accusativefētescendumfētescendōs
Ablativefētescendōfētescendīs
Vocativefētescendefētescendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativefētescendafētescendae
Genitivefētescendaefētescendārum
Dativefētescendaefētescendīs
Accusativefētescendamfētescendās
Ablativefētescendāfētescendīs
Vocativefētescendafētescendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativefētescendumfētescenda
Genitivefētescendīfētescendōrum
Dativefētescendōfētescendīs
Accusativefētescendumfētescenda
Ablativefētescendōfētescendīs
Vocativefētescendumfētescenda

Secondary Form (2 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stfaetescōfaetescimus
2ndfaetescisfaetescitis
3rdfaetescitfaetescunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stfaetescorfaetescimur
2ndfaetesceris, faetescere (short_form)faetesciminī
3rdfaetesciturfaetescuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfaetescēbamfaetescēbāmus
2ndfaetescēbāsfaetescēbātis
3rdfaetescēbatfaetescēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfaetescēbarfaetescēbāmur
2ndfaetescēbāris, faetescēbāre (short_form)faetescēbāminī
3rdfaetescēbāturfaetescēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stfaetescamfaetescēmus
2ndfaetescēsfaetescētis
3rdfaetescetfaetescent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stfaetescarfaetescēmur
2ndfaetescēris, faetescēre (short_form)faetescēminī
3rdfaetescēturfaetescentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfaetescamfaetescāmus
2ndfaetescāsfaetescātis
3rdfaetescatfaetescant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfaetescarfaetescāmur
2ndfaetescāris, faetescāre (short_form)faetescāminī
3rdfaetescāturfaetescantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfaetesceremfaetescerēmus
2ndfaetescerēsfaetescerētis
3rdfaetesceretfaetescerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfaetescererfaetescerēmur
2ndfaetescerēris, faetescerēre (short_form)faetescerēminī
3rdfaetescerēturfaetescerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfaetescefaetescite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfaetescerefaetesciminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfaetescitōfaetescitōte
3rdfaetescitōfaetescuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfaetescitor 
3rdfaetescitorfaetescuntor
Present Active Infinitive
faetescere
Present Passive Infinitive
faetescī, faetescier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
faetescēns, faetescentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
faetescendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefaetescensfaetescentēs
Genitivefaetescentisfaetescentium, faetescentum (rare)
Dativefaetescentīfaetescentibus
Accusativefaetescentemfaetescentīs, faetescentēs (alt_form_2)
Ablativefaetescentī, faetescente (alt_form_2)faetescentibus
Vocativefaetescensfaetescentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefaetescensfaetescentēs
Genitivefaetescentisfaetescentium, faetescentum (rare)
Dativefaetescentīfaetescentibus
Accusativefaetescentemfaetescentīs, faetescentēs (alt_form_2)
Ablativefaetescentī, faetescente (alt_form_2)faetescentibus
Vocativefaetescensfaetescentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefaetescensfaetescentia
Genitivefaetescentisfaetescentium, faetescentum (rare)
Dativefaetescentīfaetescentibus
Accusativefaetescensfaetescentia
Ablativefaetescentī, faetescente (alt_form_2)faetescentibus
Vocativefaetescensfaetescentia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefaetescendusfaetescendī
Genitivefaetescendīfaetescendōrum
Dativefaetescendōfaetescendīs
Accusativefaetescendumfaetescendōs
Ablativefaetescendōfaetescendīs
Vocativefaetescendefaetescendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativefaetescendafaetescendae
Genitivefaetescendaefaetescendārum
Dativefaetescendaefaetescendīs
Accusativefaetescendamfaetescendās
Ablativefaetescendāfaetescendīs
Vocativefaetescendafaetescendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativefaetescendumfaetescenda
Genitivefaetescendīfaetescendōrum
Dativefaetescendōfaetescendīs
Accusativefaetescendumfaetescenda
Ablativefaetescendōfaetescendīs
Vocativefaetescendumfaetescenda

Secondary Form (3 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stfoetescōfoetescimus
2ndfoetescisfoetescitis
3rdfoetescitfoetescunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stfoetescorfoetescimur
2ndfoetesceris, foetescere (short_form)foetesciminī
3rdfoetesciturfoetescuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfoetescēbamfoetescēbāmus
2ndfoetescēbāsfoetescēbātis
3rdfoetescēbatfoetescēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfoetescēbarfoetescēbāmur
2ndfoetescēbāris, foetescēbāre (short_form)foetescēbāminī
3rdfoetescēbāturfoetescēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stfoetescamfoetescēmus
2ndfoetescēsfoetescētis
3rdfoetescetfoetescent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stfoetescarfoetescēmur
2ndfoetescēris, foetescēre (short_form)foetescēminī
3rdfoetescēturfoetescentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfoetescamfoetescāmus
2ndfoetescāsfoetescātis
3rdfoetescatfoetescant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfoetescarfoetescāmur
2ndfoetescāris, foetescāre (short_form)foetescāminī
3rdfoetescāturfoetescantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfoetesceremfoetescerēmus
2ndfoetescerēsfoetescerētis
3rdfoetesceretfoetescerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfoetescererfoetescerēmur
2ndfoetescerēris, foetescerēre (short_form)foetescerēminī
3rdfoetescerēturfoetescerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfoetescefoetescite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfoetescerefoetesciminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfoetescitōfoetescitōte
3rdfoetescitōfoetescuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfoetescitor 
3rdfoetescitorfoetescuntor
Present Active Infinitive
foetescere
Present Passive Infinitive
foetescī, foetescier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
foetescēns, foetescentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
foetescendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefoetescensfoetescentēs
Genitivefoetescentisfoetescentium, foetescentum (rare)
Dativefoetescentīfoetescentibus
Accusativefoetescentemfoetescentīs, foetescentēs (alt_form_2)
Ablativefoetescentī, foetescente (alt_form_2)foetescentibus
Vocativefoetescensfoetescentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefoetescensfoetescentēs
Genitivefoetescentisfoetescentium, foetescentum (rare)
Dativefoetescentīfoetescentibus
Accusativefoetescentemfoetescentīs, foetescentēs (alt_form_2)
Ablativefoetescentī, foetescente (alt_form_2)foetescentibus
Vocativefoetescensfoetescentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefoetescensfoetescentia
Genitivefoetescentisfoetescentium, foetescentum (rare)
Dativefoetescentīfoetescentibus
Accusativefoetescensfoetescentia
Ablativefoetescentī, foetescente (alt_form_2)foetescentibus
Vocativefoetescensfoetescentia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefoetescendusfoetescendī
Genitivefoetescendīfoetescendōrum
Dativefoetescendōfoetescendīs
Accusativefoetescendumfoetescendōs
Ablativefoetescendōfoetescendīs
Vocativefoetescendefoetescendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativefoetescendafoetescendae
Genitivefoetescendaefoetescendārum
Dativefoetescendaefoetescendīs
Accusativefoetescendamfoetescendās
Ablativefoetescendāfoetescendīs
Vocativefoetescendafoetescendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativefoetescendumfoetescenda
Genitivefoetescendīfoetescendōrum
Dativefoetescendōfoetescendīs
Accusativefoetescendumfoetescenda
Ablativefoetescendōfoetescendīs
Vocativefoetescendumfoetescenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right