Paradigm of feteo, foeteo, faeteo (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stfēteōfētēmus
2ndfētēsfētētis
3rdfētetfētent
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stfēteorfētēmur
2ndfētēris, fētēre (short_form)fētēminī
3rdfētēturfētentur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfētēbamfētēbāmus
2ndfētēbāsfētēbātis
3rdfētēbatfētēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfētēbarfētēbāmur
2ndfētēbāris, fētēbāre (short_form)fētēbāminī
3rdfētēbāturfētēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stfētēbōfētēbimus
2ndfētēbisfētēbitis
3rdfētēbitfētēbunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stfētēborfētēbimur
2ndfētēberis, fētēbere (short_form)fētēbiminī
3rdfētēbiturfētēbuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfēteamfēteāmus
2ndfēteāsfēteātis
3rdfēteatfēteant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfētearfēteāmur
2ndfēteāris, fēteāre (short_form)fēteāminī
3rdfēteāturfēteantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfētēremfētērēmus
2ndfētērēsfētērētis
3rdfētēretfētērent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfētērerfētērēmur
2ndfētērēris, fētērēre (short_form)fētērēminī
3rdfētērēturfētērentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfētēfētēte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfētērefētēminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfētētōfētētōte
3rdfētētōfētentō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfētētor 
3rdfētētorfētentor
Present Active Infinitive
fētēre
Present Passive Infinitive
fētērī, fētērier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
fētēns, fētentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
fētendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefētensfētentēs
Genitivefētentisfētentium, fētentum (rare)
Dativefētentīfētentibus
Accusativefētentemfētentīs, fētentēs (alt_form_2)
Ablativefētentī, fētente (alt_form_2)fētentibus
Vocativefētensfētentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefētensfētentēs
Genitivefētentisfētentium, fētentum (rare)
Dativefētentīfētentibus
Accusativefētentemfētentīs, fētentēs (alt_form_2)
Ablativefētentī, fētente (alt_form_2)fētentibus
Vocativefētensfētentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefētensfētentia
Genitivefētentisfētentium, fētentum (rare)
Dativefētentīfētentibus
Accusativefētensfētentia
Ablativefētentī, fētente (alt_form_2)fētentibus
Vocativefētensfētentia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefētendusfētendī
Genitivefētendīfētendōrum
Dativefētendōfētendīs
Accusativefētendumfētendōs
Ablativefētendōfētendīs
Vocativefētendefētendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativefētendafētendae
Genitivefētendaefētendārum
Dativefētendaefētendīs
Accusativefētendamfētendās
Ablativefētendāfētendīs
Vocativefētendafētendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativefētendumfētenda
Genitivefētendīfētendōrum
Dativefētendōfētendīs
Accusativefētendumfētenda
Ablativefētendōfētendīs
Vocativefētendumfētenda

Secondary Form (2 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stfoeteōfoetēmus
2ndfoetēsfoetētis
3rdfoetetfoetent
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stfoeteorfoetēmur
2ndfoetēris, foetēre (short_form)foetēminī
3rdfoetēturfoetentur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfoetēbamfoetēbāmus
2ndfoetēbāsfoetēbātis
3rdfoetēbatfoetēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfoetēbarfoetēbāmur
2ndfoetēbāris, foetēbāre (short_form)foetēbāminī
3rdfoetēbāturfoetēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stfoetēbōfoetēbimus
2ndfoetēbisfoetēbitis
3rdfoetēbitfoetēbunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stfoetēborfoetēbimur
2ndfoetēberis, foetēbere (short_form)foetēbiminī
3rdfoetēbiturfoetēbuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfoeteamfoeteāmus
2ndfoeteāsfoeteātis
3rdfoeteatfoeteant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfoetearfoeteāmur
2ndfoeteāris, foeteāre (short_form)foeteāminī
3rdfoeteāturfoeteantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfoetēremfoetērēmus
2ndfoetērēsfoetērētis
3rdfoetēretfoetērent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfoetērerfoetērēmur
2ndfoetērēris, foetērēre (short_form)foetērēminī
3rdfoetērēturfoetērentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfoetēfoetēte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfoetērefoetēminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfoetētōfoetētōte
3rdfoetētōfoetentō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfoetētor 
3rdfoetētorfoetentor
Present Active Infinitive
foetēre
Present Passive Infinitive
foetērī, foetērier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
foetēns, foetentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
foetendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefoetensfoetentēs
Genitivefoetentisfoetentium, foetentum (rare)
Dativefoetentīfoetentibus
Accusativefoetentemfoetentīs, foetentēs (alt_form_2)
Ablativefoetentī, foetente (alt_form_2)foetentibus
Vocativefoetensfoetentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefoetensfoetentēs
Genitivefoetentisfoetentium, foetentum (rare)
Dativefoetentīfoetentibus
Accusativefoetentemfoetentīs, foetentēs (alt_form_2)
Ablativefoetentī, foetente (alt_form_2)foetentibus
Vocativefoetensfoetentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefoetensfoetentia
Genitivefoetentisfoetentium, foetentum (rare)
Dativefoetentīfoetentibus
Accusativefoetensfoetentia
Ablativefoetentī, foetente (alt_form_2)foetentibus
Vocativefoetensfoetentia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefoetendusfoetendī
Genitivefoetendīfoetendōrum
Dativefoetendōfoetendīs
Accusativefoetendumfoetendōs
Ablativefoetendōfoetendīs
Vocativefoetendefoetendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativefoetendafoetendae
Genitivefoetendaefoetendārum
Dativefoetendaefoetendīs
Accusativefoetendamfoetendās
Ablativefoetendāfoetendīs
Vocativefoetendafoetendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativefoetendumfoetenda
Genitivefoetendīfoetendōrum
Dativefoetendōfoetendīs
Accusativefoetendumfoetenda
Ablativefoetendōfoetendīs
Vocativefoetendumfoetenda

Secondary Form (3 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stfaeteōfaetēmus
2ndfaetēsfaetētis
3rdfaetetfaetent
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stfaeteorfaetēmur
2ndfaetēris, faetēre (short_form)faetēminī
3rdfaetēturfaetentur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfaetēbamfaetēbāmus
2ndfaetēbāsfaetēbātis
3rdfaetēbatfaetēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfaetēbarfaetēbāmur
2ndfaetēbāris, faetēbāre (short_form)faetēbāminī
3rdfaetēbāturfaetēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stfaetēbōfaetēbimus
2ndfaetēbisfaetēbitis
3rdfaetēbitfaetēbunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stfaetēborfaetēbimur
2ndfaetēberis, faetēbere (short_form)faetēbiminī
3rdfaetēbiturfaetēbuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfaeteamfaeteāmus
2ndfaeteāsfaeteātis
3rdfaeteatfaeteant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfaetearfaeteāmur
2ndfaeteāris, faeteāre (short_form)faeteāminī
3rdfaeteāturfaeteantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfaetēremfaetērēmus
2ndfaetērēsfaetērētis
3rdfaetēretfaetērent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfaetērerfaetērēmur
2ndfaetērēris, faetērēre (short_form)faetērēminī
3rdfaetērēturfaetērentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfaetēfaetēte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfaetērefaetēminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfaetētōfaetētōte
3rdfaetētōfaetentō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfaetētor 
3rdfaetētorfaetentor
Present Active Infinitive
faetēre
Present Passive Infinitive
faetērī, faetērier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
faetēns, faetentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
faetendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefaetensfaetentēs
Genitivefaetentisfaetentium, faetentum (rare)
Dativefaetentīfaetentibus
Accusativefaetentemfaetentīs, faetentēs (alt_form_2)
Ablativefaetentī, faetente (alt_form_2)faetentibus
Vocativefaetensfaetentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefaetensfaetentēs
Genitivefaetentisfaetentium, faetentum (rare)
Dativefaetentīfaetentibus
Accusativefaetentemfaetentīs, faetentēs (alt_form_2)
Ablativefaetentī, faetente (alt_form_2)faetentibus
Vocativefaetensfaetentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefaetensfaetentia
Genitivefaetentisfaetentium, faetentum (rare)
Dativefaetentīfaetentibus
Accusativefaetensfaetentia
Ablativefaetentī, faetente (alt_form_2)faetentibus
Vocativefaetensfaetentia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefaetendusfaetendī
Genitivefaetendīfaetendōrum
Dativefaetendōfaetendīs
Accusativefaetendumfaetendōs
Ablativefaetendōfaetendīs
Vocativefaetendefaetendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativefaetendafaetendae
Genitivefaetendaefaetendārum
Dativefaetendaefaetendīs
Accusativefaetendamfaetendās
Ablativefaetendāfaetendīs
Vocativefaetendafaetendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativefaetendumfaetenda
Genitivefaetendīfaetendōrum
Dativefaetendōfaetendīs
Accusativefaetendumfaetenda
Ablativefaetendōfaetendīs
Vocativefaetendumfaetenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right