Paradigm of ferruumino, feruumino (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stferrūuminōferrūumināmus
2ndferrūumināsferrūuminātis
3rdferrūuminatferrūuminant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stferrūuminorferrūumināmur
2ndferrūumināris, ferrūumināre (short_form)ferrūumināminī
3rdferrūumināturferrūuminantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stferrūuminābamferrūuminābāmus
2ndferrūuminābāsferrūuminābātis
3rdferrūuminābatferrūuminābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stferrūuminābarferrūuminābāmur
2ndferrūuminābāris, ferrūuminābāre (short_form)ferrūuminābāminī
3rdferrūuminābāturferrūuminābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stferrūuminābōferrūuminābimus
2ndferrūuminābisferrūuminābitis
3rdferrūuminābitferrūuminābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stferrūumināborferrūuminābimur
2ndferrūumināberis, ferrūuminābere (short_form)ferrūuminābiminī
3rdferrūuminābiturferrūuminābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stferrūumināvīferrūumināvimus
2ndferrūumināvistī, ferrūumināvtī (colloquial)ferrūumināvistis
3rdferrūumināvitferrūumināvērunt, ferrūumināvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stferrūuminātus, -a, -um sumferrūuminātī, -ae, -a sumus
2ndferrūuminātus, -a, -um esferrūuminātī, -ae, -a estis
3rdferrūuminātus, -a, -um estferrūuminātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stferrūumināveramferrūumināverāmus
2ndferrūumināverāsferrūumināverātis
3rdferrūumināveratferrūumināverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stferrūuminātus, -a, -um eramferrūuminātī, -ae, -a erāmus
2ndferrūuminātus, -a, -um erāsferrūuminātī, -ae, -a erātis
3rdferrūuminātus, -a, -um eratferrūuminātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stferrūumināverōferrūumināverimus
2ndferrūumināverisferrūumināveritis
3rdferrūumināveritferrūumināverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stferrūuminātus, -a, -um erōferrūuminātī, -ae, -a erimus
2ndferrūuminātus, -a, -um erisferrūuminātī, -ae, -a eritis
3rdferrūuminātus, -a, -um eritferrūuminātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stferrūuminemferrūuminēmus
2ndferrūuminēsferrūuminētis
3rdferrūuminetferrūuminent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stferrūuminerferrūuminēmur
2ndferrūuminēris, ferrūuminēre (short_form)ferrūuminēminī
3rdferrūuminēturferrūuminentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stferrūumināremferrūuminārēmus
2ndferrūuminārēsferrūuminārētis
3rdferrūumināretferrūuminārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stferrūuminārerferrūuminārēmur
2ndferrūuminārēris, ferrūuminārēre (short_form)ferrūuminārēminī
3rdferrūuminārēturferrūuminārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stferrūumināverimferrūumināverīmus
2ndferrūumināverīsferrūumināverītis
3rdferrūumināveritferrūumināverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stferrūuminātus, -a, -um simferrūuminātī, -ae, -a sīmus
2ndferrūuminātus, -a, -um sīsferrūuminātī, -ae, -a sītis
3rdferrūuminātus, -a, -um sitferrūuminātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stferrūumināvissemferrūumināvissēmus
2ndferrūumināvissēsferrūumināvissētis
3rdferrūumināvissetferrūumināvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stferrūuminātus, -a, -um essemferrūuminātī, -ae, -a essēmus
2ndferrūuminātus, -a, -um essēsferrūuminātī, -ae, -a essētis
3rdferrūuminātus, -a, -um essetferrūuminātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndferrūumināferrūumināte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndferrūumināreferrūumināminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndferrūuminātōferrūuminātōte
3rdferrūuminātōferrūuminantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndferrūuminātor 
3rdferrūuminātorferrūuminantor
Present Active Infinitive
ferrūumināre
Present Passive Infinitive
ferrūuminārī, ferrūuminārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
ferrūumināvisse
Perfect Passive Infinitive
ferrūuminātum esse
Future Active Infinitive
ferrūuminātūrum esse
Future Passive Infinitive
ferrūuminātum īrī
Present Active Participle
ferrūumināns, ferrūuminantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
ferrūuminātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
ferrūuminātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
ferrūuminandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeferrūuminansferrūuminantēs
Genitiveferrūuminantisferrūuminantium, ferrūuminantum (rare)
Dativeferrūuminantīferrūuminantibus
Accusativeferrūuminantemferrūuminantīs, ferrūuminantēs (alt_form_2)
Ablativeferrūuminantī, ferrūuminante (alt_form_2)ferrūuminantibus
Vocativeferrūuminansferrūuminantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeferrūuminansferrūuminantēs
Genitiveferrūuminantisferrūuminantium, ferrūuminantum (rare)
Dativeferrūuminantīferrūuminantibus
Accusativeferrūuminantemferrūuminantīs, ferrūuminantēs (alt_form_2)
Ablativeferrūuminantī, ferrūuminante (alt_form_2)ferrūuminantibus
Vocativeferrūuminansferrūuminantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeferrūuminansferrūuminantia
Genitiveferrūuminantisferrūuminantium, ferrūuminantum (rare)
Dativeferrūuminantīferrūuminantibus
Accusativeferrūuminansferrūuminantia
Ablativeferrūuminantī, ferrūuminante (alt_form_2)ferrūuminantibus
Vocativeferrūuminansferrūuminantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeferrūuminātusferrūuminātī
Genitiveferrūuminātīferrūuminātōrum
Dativeferrūuminātōferrūuminātīs
Accusativeferrūuminātumferrūuminātōs
Ablativeferrūuminātō, ferrūuminātū (supine)ferrūuminātīs
Vocativeferrūumināteferrūuminātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeferrūuminātaferrūuminātae
Genitiveferrūuminātaeferrūuminātārum
Dativeferrūuminātaeferrūuminātīs
Accusativeferrūuminātamferrūuminātās
Ablativeferrūuminātāferrūuminātīs
Vocativeferrūuminātaferrūuminātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeferrūuminātumferrūumināta
Genitiveferrūuminātīferrūuminātōrum
Dativeferrūuminātōferrūuminātīs
Accusativeferrūuminātumferrūumināta
Ablativeferrūuminātōferrūuminātīs
Vocativeferrūuminātumferrūumināta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeferrūuminātūrusferrūuminātūrī
Genitiveferrūuminātūrīferrūuminātūrōrum
Dativeferrūuminātūrōferrūuminātūrīs
Accusativeferrūuminātūrumferrūuminātūrōs
Ablativeferrūuminātūrōferrūuminātūrīs
Vocativeferrūuminātūreferrūuminātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeferrūuminātūraferrūuminātūrae
Genitiveferrūuminātūraeferrūuminātūrārum
Dativeferrūuminātūraeferrūuminātūrīs
Accusativeferrūuminātūramferrūuminātūrās
Ablativeferrūuminātūrāferrūuminātūrīs
Vocativeferrūuminātūraferrūuminātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeferrūuminātūrumferrūuminātūra
Genitiveferrūuminātūrīferrūuminātūrōrum
Dativeferrūuminātūrōferrūuminātūrīs
Accusativeferrūuminātūrumferrūuminātūra
Ablativeferrūuminātūrōferrūuminātūrīs
Vocativeferrūuminātūrumferrūuminātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeferrūuminandusferrūuminandī
Genitiveferrūuminandīferrūuminandōrum
Dativeferrūuminandōferrūuminandīs
Accusativeferrūuminandumferrūuminandōs
Ablativeferrūuminandōferrūuminandīs
Vocativeferrūuminandeferrūuminandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeferrūuminandaferrūuminandae
Genitiveferrūuminandaeferrūuminandārum
Dativeferrūuminandaeferrūuminandīs
Accusativeferrūuminandamferrūuminandās
Ablativeferrūuminandāferrūuminandīs
Vocativeferrūuminandaferrūuminandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeferrūuminandumferrūuminanda
Genitiveferrūuminandīferrūuminandōrum
Dativeferrūuminandōferrūuminandīs
Accusativeferrūuminandumferrūuminanda
Ablativeferrūuminandōferrūuminandīs
Vocativeferrūuminandumferrūuminanda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stfērūuminōfērūumināmus
2ndfērūumināsfērūuminātis
3rdfērūuminatfērūuminant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stfērūuminorfērūumināmur
2ndfērūumināris, fērūumināre (short_form)fērūumināminī
3rdfērūumināturfērūuminantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfērūuminābamfērūuminābāmus
2ndfērūuminābāsfērūuminābātis
3rdfērūuminābatfērūuminābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfērūuminābarfērūuminābāmur
2ndfērūuminābāris, fērūuminābāre (short_form)fērūuminābāminī
3rdfērūuminābāturfērūuminābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stfērūuminābōfērūuminābimus
2ndfērūuminābisfērūuminābitis
3rdfērūuminābitfērūuminābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stfērūumināborfērūuminābimur
2ndfērūumināberis, fērūuminābere (short_form)fērūuminābiminī
3rdfērūuminābiturfērūuminābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfērūumināvīfērūumināvimus
2ndfērūumināvistī, fērūumināvtī (colloquial)fērūumināvistis
3rdfērūumināvitfērūumināvērunt, fērūumināvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfērūuminātus, -a, -um sumfērūuminātī, -ae, -a sumus
2ndfērūuminātus, -a, -um esfērūuminātī, -ae, -a estis
3rdfērūuminātus, -a, -um estfērūuminātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfērūumināveramfērūumināverāmus
2ndfērūumināverāsfērūumināverātis
3rdfērūumināveratfērūumināverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfērūuminātus, -a, -um eramfērūuminātī, -ae, -a erāmus
2ndfērūuminātus, -a, -um erāsfērūuminātī, -ae, -a erātis
3rdfērūuminātus, -a, -um eratfērūuminātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfērūumināverōfērūumināverimus
2ndfērūumināverisfērūumināveritis
3rdfērūumināveritfērūumināverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfērūuminātus, -a, -um erōfērūuminātī, -ae, -a erimus
2ndfērūuminātus, -a, -um erisfērūuminātī, -ae, -a eritis
3rdfērūuminātus, -a, -um eritfērūuminātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfērūuminemfērūuminēmus
2ndfērūuminēsfērūuminētis
3rdfērūuminetfērūuminent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfērūuminerfērūuminēmur
2ndfērūuminēris, fērūuminēre (short_form)fērūuminēminī
3rdfērūuminēturfērūuminentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfērūumināremfērūuminārēmus
2ndfērūuminārēsfērūuminārētis
3rdfērūumināretfērūuminārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfērūuminārerfērūuminārēmur
2ndfērūuminārēris, fērūuminārēre (short_form)fērūuminārēminī
3rdfērūuminārēturfērūuminārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfērūumināverimfērūumināverīmus
2ndfērūumināverīsfērūumināverītis
3rdfērūumināveritfērūumināverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfērūuminātus, -a, -um simfērūuminātī, -ae, -a sīmus
2ndfērūuminātus, -a, -um sīsfērūuminātī, -ae, -a sītis
3rdfērūuminātus, -a, -um sitfērūuminātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfērūumināvissemfērūumināvissēmus
2ndfērūumināvissēsfērūumināvissētis
3rdfērūumināvissetfērūumināvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfērūuminātus, -a, -um essemfērūuminātī, -ae, -a essēmus
2ndfērūuminātus, -a, -um essēsfērūuminātī, -ae, -a essētis
3rdfērūuminātus, -a, -um essetfērūuminātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfērūumināfērūumināte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfērūuminārefērūumināminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfērūuminātōfērūuminātōte
3rdfērūuminātōfērūuminantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfērūuminātor 
3rdfērūuminātorfērūuminantor
Present Active Infinitive
fērūumināre
Present Passive Infinitive
fērūuminārī, fērūuminārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
fērūumināvisse
Perfect Passive Infinitive
fērūuminātum esse
Future Active Infinitive
fērūuminātūrum esse
Future Passive Infinitive
fērūuminātum īrī
Present Active Participle
fērūumināns, fērūuminantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
fērūuminātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
fērūuminātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
fērūuminandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefērūuminansfērūuminantēs
Genitivefērūuminantisfērūuminantium, fērūuminantum (rare)
Dativefērūuminantīfērūuminantibus
Accusativefērūuminantemfērūuminantīs, fērūuminantēs (alt_form_2)
Ablativefērūuminantī, fērūuminante (alt_form_2)fērūuminantibus
Vocativefērūuminansfērūuminantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefērūuminansfērūuminantēs
Genitivefērūuminantisfērūuminantium, fērūuminantum (rare)
Dativefērūuminantīfērūuminantibus
Accusativefērūuminantemfērūuminantīs, fērūuminantēs (alt_form_2)
Ablativefērūuminantī, fērūuminante (alt_form_2)fērūuminantibus
Vocativefērūuminansfērūuminantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefērūuminansfērūuminantia
Genitivefērūuminantisfērūuminantium, fērūuminantum (rare)
Dativefērūuminantīfērūuminantibus
Accusativefērūuminansfērūuminantia
Ablativefērūuminantī, fērūuminante (alt_form_2)fērūuminantibus
Vocativefērūuminansfērūuminantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefērūuminātusfērūuminātī
Genitivefērūuminātīfērūuminātōrum
Dativefērūuminātōfērūuminātīs
Accusativefērūuminātumfērūuminātōs
Ablativefērūuminātō, fērūuminātū (supine)fērūuminātīs
Vocativefērūuminātefērūuminātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefērūuminātafērūuminātae
Genitivefērūuminātaefērūuminātārum
Dativefērūuminātaefērūuminātīs
Accusativefērūuminātamfērūuminātās
Ablativefērūuminātāfērūuminātīs
Vocativefērūuminātafērūuminātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefērūuminātumfērūumināta
Genitivefērūuminātīfērūuminātōrum
Dativefērūuminātōfērūuminātīs
Accusativefērūuminātumfērūumināta
Ablativefērūuminātōfērūuminātīs
Vocativefērūuminātumfērūumināta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefērūuminātūrusfērūuminātūrī
Genitivefērūuminātūrīfērūuminātūrōrum
Dativefērūuminātūrōfērūuminātūrīs
Accusativefērūuminātūrumfērūuminātūrōs
Ablativefērūuminātūrōfērūuminātūrīs
Vocativefērūuminātūrefērūuminātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefērūuminātūrafērūuminātūrae
Genitivefērūuminātūraefērūuminātūrārum
Dativefērūuminātūraefērūuminātūrīs
Accusativefērūuminātūramfērūuminātūrās
Ablativefērūuminātūrāfērūuminātūrīs
Vocativefērūuminātūrafērūuminātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefērūuminātūrumfērūuminātūra
Genitivefērūuminātūrīfērūuminātūrōrum
Dativefērūuminātūrōfērūuminātūrīs
Accusativefērūuminātūrumfērūuminātūra
Ablativefērūuminātūrōfērūuminātūrīs
Vocativefērūuminātūrumfērūuminātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefērūuminandusfērūuminandī
Genitivefērūuminandīfērūuminandōrum
Dativefērūuminandōfērūuminandīs
Accusativefērūuminandumfērūuminandōs
Ablativefērūuminandōfērūuminandīs
Vocativefērūuminandefērūuminandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativefērūuminandafērūuminandae
Genitivefērūuminandaefērūuminandārum
Dativefērūuminandaefērūuminandīs
Accusativefērūuminandamfērūuminandās
Ablativefērūuminandāfērūuminandīs
Vocativefērūuminandafērūuminandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativefērūuminandumfērūuminanda
Genitivefērūuminandīfērūuminandōrum
Dativefērūuminandōfērūuminandīs
Accusativefērūuminandumfērūuminanda
Ablativefērūuminandōfērūuminandīs
Vocativefērūuminandumfērūuminanda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right