Paradigm of faeneror, feneror, foeneror (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 6)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stfaenerōfaenerāmus
2ndfaenerāsfaenerātis
3rdfaeneratfaenerant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stfaenerorfaenerāmur
2ndfaenerāris, faenerāre (short_form)faenerāminī
3rdfaenerāturfaenerantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfaenerābamfaenerābāmus
2ndfaenerābāsfaenerābātis
3rdfaenerābatfaenerābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfaenerābarfaenerābāmur
2ndfaenerābāris, faenerābāre (short_form)faenerābāminī
3rdfaenerābāturfaenerābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stfaenerābōfaenerābimus
2ndfaenerābisfaenerābitis
3rdfaenerābitfaenerābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stfaenerāborfaenerābimur
2ndfaenerāberis, faenerābere (short_form)faenerābiminī
3rdfaenerābiturfaenerābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stīimus
2ndistī, tī (colloquial)istis
3rditērunt, ēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfaenerātus, -a, -um sumfaenerātī, -ae, -a sumus
2ndfaenerātus, -a, -um esfaenerātī, -ae, -a estis
3rdfaenerātus, -a, -um estfaenerātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1steramerāmus
2nderāserātis
3rderaterant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfaenerātus, -a, -um eramfaenerātī, -ae, -a erāmus
2ndfaenerātus, -a, -um erāsfaenerātī, -ae, -a erātis
3rdfaenerātus, -a, -um eratfaenerātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1sterōerimus
2nderiseritis
3rderiterint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfaenerātus, -a, -um erōfaenerātī, -ae, -a erimus
2ndfaenerātus, -a, -um erisfaenerātī, -ae, -a eritis
3rdfaenerātus, -a, -um eritfaenerātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfaeneremfaenerēmus
2ndfaenerēsfaenerētis
3rdfaeneretfaenerent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfaenererfaenerēmur
2ndfaenerēris, faenerēre (short_form)faenerēminī
3rdfaenerēturfaenerentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfaenerāremfaenerārēmus
2ndfaenerārēsfaenerārētis
3rdfaenerāretfaenerārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfaenerārerfaenerārēmur
2ndfaenerārēris, faenerārēre (short_form)faenerārēminī
3rdfaenerārēturfaenerārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1sterimerīmus
2nderīserītis
3rderiterint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfaenerātus, -a, -um simfaenerātī, -ae, -a sīmus
2ndfaenerātus, -a, -um sīsfaenerātī, -ae, -a sītis
3rdfaenerātus, -a, -um sitfaenerātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stissemissēmus
2ndissēsissētis
3rdissetissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfaenerātus, -a, -um essemfaenerātī, -ae, -a essēmus
2ndfaenerātus, -a, -um essēsfaenerātī, -ae, -a essētis
3rdfaenerātus, -a, -um essetfaenerātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfaenerāfaenerāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfaenerārefaenerāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfaenerātōfaenerātōte
3rdfaenerātōfaenerantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfaenerātor 
3rdfaenerātorfaenerantor
Present Active Infinitive
faenerāre
Present Passive Infinitive
faenerārī, faenerārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
isse
Perfect Passive Infinitive
faenerātum esse
Future Active Infinitive
faenerātūrum esse
Future Passive Infinitive
faenerātum īrī
Present Active Participle
faenerāns, faenerantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
faenerātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
faenerātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
faenerandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefaeneransfaenerantēs
Genitivefaenerantisfaenerantium, faenerantum (rare)
Dativefaenerantīfaenerantibus
Accusativefaenerantemfaenerantīs, faenerantēs (alt_form_2)
Ablativefaenerantī, faenerante (alt_form_2)faenerantibus
Vocativefaeneransfaenerantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefaeneransfaenerantēs
Genitivefaenerantisfaenerantium, faenerantum (rare)
Dativefaenerantīfaenerantibus
Accusativefaenerantemfaenerantīs, faenerantēs (alt_form_2)
Ablativefaenerantī, faenerante (alt_form_2)faenerantibus
Vocativefaeneransfaenerantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefaeneransfaenerantia
Genitivefaenerantisfaenerantium, faenerantum (rare)
Dativefaenerantīfaenerantibus
Accusativefaeneransfaenerantia
Ablativefaenerantī, faenerante (alt_form_2)faenerantibus
Vocativefaeneransfaenerantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefaenerātusfaenerātī
Genitivefaenerātīfaenerātōrum
Dativefaenerātōfaenerātīs
Accusativefaenerātumfaenerātōs
Ablativefaenerātō, faenerātū (supine)faenerātīs
Vocativefaenerātefaenerātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefaenerātafaenerātae
Genitivefaenerātaefaenerātārum
Dativefaenerātaefaenerātīs
Accusativefaenerātamfaenerātās
Ablativefaenerātāfaenerātīs
Vocativefaenerātafaenerātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefaenerātumfaenerāta
Genitivefaenerātīfaenerātōrum
Dativefaenerātōfaenerātīs
Accusativefaenerātumfaenerāta
Ablativefaenerātōfaenerātīs
Vocativefaenerātumfaenerāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefaenerātūrusfaenerātūrī
Genitivefaenerātūrīfaenerātūrōrum
Dativefaenerātūrōfaenerātūrīs
Accusativefaenerātūrumfaenerātūrōs
Ablativefaenerātūrōfaenerātūrīs
Vocativefaenerātūrefaenerātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefaenerātūrafaenerātūrae
Genitivefaenerātūraefaenerātūrārum
Dativefaenerātūraefaenerātūrīs
Accusativefaenerātūramfaenerātūrās
Ablativefaenerātūrāfaenerātūrīs
Vocativefaenerātūrafaenerātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefaenerātūrumfaenerātūra
Genitivefaenerātūrīfaenerātūrōrum
Dativefaenerātūrōfaenerātūrīs
Accusativefaenerātūrumfaenerātūra
Ablativefaenerātūrōfaenerātūrīs
Vocativefaenerātūrumfaenerātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefaenerandusfaenerandī
Genitivefaenerandīfaenerandōrum
Dativefaenerandōfaenerandīs
Accusativefaenerandumfaenerandōs
Ablativefaenerandōfaenerandīs
Vocativefaenerandefaenerandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativefaenerandafaenerandae
Genitivefaenerandaefaenerandārum
Dativefaenerandaefaenerandīs
Accusativefaenerandamfaenerandās
Ablativefaenerandāfaenerandīs
Vocativefaenerandafaenerandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativefaenerandumfaeneranda
Genitivefaenerandīfaenerandōrum
Dativefaenerandōfaenerandīs
Accusativefaenerandumfaeneranda
Ablativefaenerandōfaenerandīs
Vocativefaenerandumfaeneranda

Secondary Form (2 of 6)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stfēnerōfēnerāmus
2ndfēnerāsfēnerātis
3rdfēneratfēnerant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stfēnerorfēnerāmur
2ndfēnerāris, fēnerāre (short_form)fēnerāminī
3rdfēnerāturfēnerantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfēnerābamfēnerābāmus
2ndfēnerābāsfēnerābātis
3rdfēnerābatfēnerābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfēnerābarfēnerābāmur
2ndfēnerābāris, fēnerābāre (short_form)fēnerābāminī
3rdfēnerābāturfēnerābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stfēnerābōfēnerābimus
2ndfēnerābisfēnerābitis
3rdfēnerābitfēnerābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stfēnerāborfēnerābimur
2ndfēnerāberis, fēnerābere (short_form)fēnerābiminī
3rdfēnerābiturfēnerābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfaenerāsus, -a, -um sumfaenerāsī, -ae, -a sumus
2ndfaenerāsus, -a, -um esfaenerāsī, -ae, -a estis
3rdfaenerāsus, -a, -um estfaenerāsī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfaenerāsus, -a, -um eramfaenerāsī, -ae, -a erāmus
2ndfaenerāsus, -a, -um erāsfaenerāsī, -ae, -a erātis
3rdfaenerāsus, -a, -um eratfaenerāsī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfaenerāsus, -a, -um erōfaenerāsī, -ae, -a erimus
2ndfaenerāsus, -a, -um erisfaenerāsī, -ae, -a eritis
3rdfaenerāsus, -a, -um eritfaenerāsī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfēneremfēnerēmus
2ndfēnerēsfēnerētis
3rdfēneretfēnerent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfēnererfēnerēmur
2ndfēnerēris, fēnerēre (short_form)fēnerēminī
3rdfēnerēturfēnerentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfēnerāremfēnerārēmus
2ndfēnerārēsfēnerārētis
3rdfēnerāretfēnerārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfēnerārerfēnerārēmur
2ndfēnerārēris, fēnerārēre (short_form)fēnerārēminī
3rdfēnerārēturfēnerārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfaenerāsus, -a, -um simfaenerāsī, -ae, -a sīmus
2ndfaenerāsus, -a, -um sīsfaenerāsī, -ae, -a sītis
3rdfaenerāsus, -a, -um sitfaenerāsī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfaenerāsus, -a, -um essemfaenerāsī, -ae, -a essēmus
2ndfaenerāsus, -a, -um essēsfaenerāsī, -ae, -a essētis
3rdfaenerāsus, -a, -um essetfaenerāsī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfēnerāfēnerāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfēnerārefēnerāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfēnerātōfēnerātōte
3rdfēnerātōfēnerantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfēnerātor 
3rdfēnerātorfēnerantor
Present Active Infinitive
fēnerāre
Present Passive Infinitive
fēnerārī, fēnerārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
faenerāsum esse
Future Active Infinitive
faenerāsūrum esse
Future Passive Infinitive
faenerāsum īrī
Present Active Participle
fēnerāns, fēnerantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
faenerāsus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
faenerāsūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
fēnerandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefēneransfēnerantēs
Genitivefēnerantisfēnerantium, fēnerantum (rare)
Dativefēnerantīfēnerantibus
Accusativefēnerantemfēnerantīs, fēnerantēs (alt_form_2)
Ablativefēnerantī, fēnerante (alt_form_2)fēnerantibus
Vocativefēneransfēnerantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefēneransfēnerantēs
Genitivefēnerantisfēnerantium, fēnerantum (rare)
Dativefēnerantīfēnerantibus
Accusativefēnerantemfēnerantīs, fēnerantēs (alt_form_2)
Ablativefēnerantī, fēnerante (alt_form_2)fēnerantibus
Vocativefēneransfēnerantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefēneransfēnerantia
Genitivefēnerantisfēnerantium, fēnerantum (rare)
Dativefēnerantīfēnerantibus
Accusativefēneransfēnerantia
Ablativefēnerantī, fēnerante (alt_form_2)fēnerantibus
Vocativefēneransfēnerantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefaenerāsusfaenerāsī
Genitivefaenerāsīfaenerāsōrum
Dativefaenerāsōfaenerāsīs
Accusativefaenerāsumfaenerāsōs
Ablativefaenerāsō, faenerāsū (supine)faenerāsīs
Vocativefaenerāsefaenerāsī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefaenerāsafaenerāsae
Genitivefaenerāsaefaenerāsārum
Dativefaenerāsaefaenerāsīs
Accusativefaenerāsamfaenerāsās
Ablativefaenerāsāfaenerāsīs
Vocativefaenerāsafaenerāsae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefaenerāsumfaenerāsa
Genitivefaenerāsīfaenerāsōrum
Dativefaenerāsōfaenerāsīs
Accusativefaenerāsumfaenerāsa
Ablativefaenerāsōfaenerāsīs
Vocativefaenerāsumfaenerāsa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefaenerāsūrusfaenerāsūrī
Genitivefaenerāsūrīfaenerāsūrōrum
Dativefaenerāsūrōfaenerāsūrīs
Accusativefaenerāsūrumfaenerāsūrōs
Ablativefaenerāsūrōfaenerāsūrīs
Vocativefaenerāsūrefaenerāsūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefaenerāsūrafaenerāsūrae
Genitivefaenerāsūraefaenerāsūrārum
Dativefaenerāsūraefaenerāsūrīs
Accusativefaenerāsūramfaenerāsūrās
Ablativefaenerāsūrāfaenerāsūrīs
Vocativefaenerāsūrafaenerāsūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefaenerāsūrumfaenerāsūra
Genitivefaenerāsūrīfaenerāsūrōrum
Dativefaenerāsūrōfaenerāsūrīs
Accusativefaenerāsūrumfaenerāsūra
Ablativefaenerāsūrōfaenerāsūrīs
Vocativefaenerāsūrumfaenerāsūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefēnerandusfēnerandī
Genitivefēnerandīfēnerandōrum
Dativefēnerandōfēnerandīs
Accusativefēnerandumfēnerandōs
Ablativefēnerandōfēnerandīs
Vocativefēnerandefēnerandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativefēnerandafēnerandae
Genitivefēnerandaefēnerandārum
Dativefēnerandaefēnerandīs
Accusativefēnerandamfēnerandās
Ablativefēnerandāfēnerandīs
Vocativefēnerandafēnerandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativefēnerandumfēneranda
Genitivefēnerandīfēnerandōrum
Dativefēnerandōfēnerandīs
Accusativefēnerandumfēneranda
Ablativefēnerandōfēnerandīs
Vocativefēnerandumfēneranda

Secondary Form (3 of 6)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stfoenerōfoenerāmus
2ndfoenerāsfoenerātis
3rdfoeneratfoenerant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stfoenerorfoenerāmur
2ndfoenerāris, foenerāre (short_form)foenerāminī
3rdfoenerāturfoenerantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stfoenerābamfoenerābāmus
2ndfoenerābāsfoenerābātis
3rdfoenerābatfoenerābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfoenerābarfoenerābāmur
2ndfoenerābāris, foenerābāre (short_form)foenerābāminī
3rdfoenerābāturfoenerābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stfoenerābōfoenerābimus
2ndfoenerābisfoenerābitis
3rdfoenerābitfoenerābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stfoenerāborfoenerābimur
2ndfoenerāberis, foenerābere (short_form)foenerābiminī
3rdfoenerābiturfoenerābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfēnerātus, -a, -um sumfēnerātī, -ae, -a sumus
2ndfēnerātus, -a, -um esfēnerātī, -ae, -a estis
3rdfēnerātus, -a, -um estfēnerātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfēnerātus, -a, -um eramfēnerātī, -ae, -a erāmus
2ndfēnerātus, -a, -um erāsfēnerātī, -ae, -a erātis
3rdfēnerātus, -a, -um eratfēnerātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfēnerātus, -a, -um erōfēnerātī, -ae, -a erimus
2ndfēnerātus, -a, -um erisfēnerātī, -ae, -a eritis
3rdfēnerātus, -a, -um eritfēnerātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfoeneremfoenerēmus
2ndfoenerēsfoenerētis
3rdfoeneretfoenerent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfoenererfoenerēmur
2ndfoenerēris, foenerēre (short_form)foenerēminī
3rdfoenerēturfoenerentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stfoenerāremfoenerārēmus
2ndfoenerārēsfoenerārētis
3rdfoenerāretfoenerārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfoenerārerfoenerārēmur
2ndfoenerārēris, foenerārēre (short_form)foenerārēminī
3rdfoenerārēturfoenerārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfēnerātus, -a, -um simfēnerātī, -ae, -a sīmus
2ndfēnerātus, -a, -um sīsfēnerātī, -ae, -a sītis
3rdfēnerātus, -a, -um sitfēnerātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfēnerātus, -a, -um essemfēnerātī, -ae, -a essēmus
2ndfēnerātus, -a, -um essēsfēnerātī, -ae, -a essētis
3rdfēnerātus, -a, -um essetfēnerātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfoenerāfoenerāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfoenerārefoenerāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfoenerātōfoenerātōte
3rdfoenerātōfoenerantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndfoenerātor 
3rdfoenerātorfoenerantor
Present Active Infinitive
foenerāre
Present Passive Infinitive
foenerārī, foenerārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
fēnerātum esse
Future Active Infinitive
fēnerātūrum esse
Future Passive Infinitive
fēnerātum īrī
Present Active Participle
foenerāns, foenerantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
fēnerātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
fēnerātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
foenerandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefoeneransfoenerantēs
Genitivefoenerantisfoenerantium, foenerantum (rare)
Dativefoenerantīfoenerantibus
Accusativefoenerantemfoenerantīs, foenerantēs (alt_form_2)
Ablativefoenerantī, foenerante (alt_form_2)foenerantibus
Vocativefoeneransfoenerantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefoeneransfoenerantēs
Genitivefoenerantisfoenerantium, foenerantum (rare)
Dativefoenerantīfoenerantibus
Accusativefoenerantemfoenerantīs, foenerantēs (alt_form_2)
Ablativefoenerantī, foenerante (alt_form_2)foenerantibus
Vocativefoeneransfoenerantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefoeneransfoenerantia
Genitivefoenerantisfoenerantium, foenerantum (rare)
Dativefoenerantīfoenerantibus
Accusativefoeneransfoenerantia
Ablativefoenerantī, foenerante (alt_form_2)foenerantibus
Vocativefoeneransfoenerantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefēnerātusfēnerātī
Genitivefēnerātīfēnerātōrum
Dativefēnerātōfēnerātīs
Accusativefēnerātumfēnerātōs
Ablativefēnerātō, fēnerātū (supine)fēnerātīs
Vocativefēnerātefēnerātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefēnerātafēnerātae
Genitivefēnerātaefēnerātārum
Dativefēnerātaefēnerātīs
Accusativefēnerātamfēnerātās
Ablativefēnerātāfēnerātīs
Vocativefēnerātafēnerātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefēnerātumfēnerāta
Genitivefēnerātīfēnerātōrum
Dativefēnerātōfēnerātīs
Accusativefēnerātumfēnerāta
Ablativefēnerātōfēnerātīs
Vocativefēnerātumfēnerāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefēnerātūrusfēnerātūrī
Genitivefēnerātūrīfēnerātūrōrum
Dativefēnerātūrōfēnerātūrīs
Accusativefēnerātūrumfēnerātūrōs
Ablativefēnerātūrōfēnerātūrīs
Vocativefēnerātūrefēnerātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefēnerātūrafēnerātūrae
Genitivefēnerātūraefēnerātūrārum
Dativefēnerātūraefēnerātūrīs
Accusativefēnerātūramfēnerātūrās
Ablativefēnerātūrāfēnerātūrīs
Vocativefēnerātūrafēnerātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefēnerātūrumfēnerātūra
Genitivefēnerātūrīfēnerātūrōrum
Dativefēnerātūrōfēnerātūrīs
Accusativefēnerātūrumfēnerātūra
Ablativefēnerātūrōfēnerātūrīs
Vocativefēnerātūrumfēnerātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefoenerandusfoenerandī
Genitivefoenerandīfoenerandōrum
Dativefoenerandōfoenerandīs
Accusativefoenerandumfoenerandōs
Ablativefoenerandōfoenerandīs
Vocativefoenerandefoenerandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativefoenerandafoenerandae
Genitivefoenerandaefoenerandārum
Dativefoenerandaefoenerandīs
Accusativefoenerandamfoenerandās
Ablativefoenerandāfoenerandīs
Vocativefoenerandafoenerandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativefoenerandumfoeneranda
Genitivefoenerandīfoenerandōrum
Dativefoenerandōfoenerandīs
Accusativefoenerandumfoeneranda
Ablativefoenerandōfoenerandīs
Vocativefoenerandumfoeneranda

Secondary Form (4 of 6)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfēnerāsus, -a, -um sumfēnerāsī, -ae, -a sumus
2ndfēnerāsus, -a, -um esfēnerāsī, -ae, -a estis
3rdfēnerāsus, -a, -um estfēnerāsī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfēnerāsus, -a, -um eramfēnerāsī, -ae, -a erāmus
2ndfēnerāsus, -a, -um erāsfēnerāsī, -ae, -a erātis
3rdfēnerāsus, -a, -um eratfēnerāsī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfēnerāsus, -a, -um erōfēnerāsī, -ae, -a erimus
2ndfēnerāsus, -a, -um erisfēnerāsī, -ae, -a eritis
3rdfēnerāsus, -a, -um eritfēnerāsī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfēnerāsus, -a, -um simfēnerāsī, -ae, -a sīmus
2ndfēnerāsus, -a, -um sīsfēnerāsī, -ae, -a sītis
3rdfēnerāsus, -a, -um sitfēnerāsī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfēnerāsus, -a, -um essemfēnerāsī, -ae, -a essēmus
2ndfēnerāsus, -a, -um essēsfēnerāsī, -ae, -a essētis
3rdfēnerāsus, -a, -um essetfēnerāsī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Infinitive
 
Present Passive Infinitive
 
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
fēnerāsum esse
Future Active Infinitive
fēnerāsūrum esse
Future Passive Infinitive
fēnerāsum īrī
Present Active Participle
 
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
fēnerāsus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
fēnerāsūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
 
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeansantēs
Genitiveantisantium, antum (rare)
Dativeantīantibus
Accusativeantemantīs, antēs (alt_form_2)
Ablativeantī, ante (alt_form_2)antibus
Vocativeansantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeansantēs
Genitiveantisantium, antum (rare)
Dativeantīantibus
Accusativeantemantīs, antēs (alt_form_2)
Ablativeantī, ante (alt_form_2)antibus
Vocativeansantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeansantia
Genitiveantisantium, antum (rare)
Dativeantīantibus
Accusativeansantia
Ablativeantī, ante (alt_form_2)antibus
Vocativeansantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefēnerāsusfēnerāsī
Genitivefēnerāsīfēnerāsōrum
Dativefēnerāsōfēnerāsīs
Accusativefēnerāsumfēnerāsōs
Ablativefēnerāsō, fēnerāsū (supine)fēnerāsīs
Vocativefēnerāsefēnerāsī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefēnerāsafēnerāsae
Genitivefēnerāsaefēnerāsārum
Dativefēnerāsaefēnerāsīs
Accusativefēnerāsamfēnerāsās
Ablativefēnerāsāfēnerāsīs
Vocativefēnerāsafēnerāsae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefēnerāsumfēnerāsa
Genitivefēnerāsīfēnerāsōrum
Dativefēnerāsōfēnerāsīs
Accusativefēnerāsumfēnerāsa
Ablativefēnerāsōfēnerāsīs
Vocativefēnerāsumfēnerāsa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefēnerāsūrusfēnerāsūrī
Genitivefēnerāsūrīfēnerāsūrōrum
Dativefēnerāsūrōfēnerāsūrīs
Accusativefēnerāsūrumfēnerāsūrōs
Ablativefēnerāsūrōfēnerāsūrīs
Vocativefēnerāsūrefēnerāsūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefēnerāsūrafēnerāsūrae
Genitivefēnerāsūraefēnerāsūrārum
Dativefēnerāsūraefēnerāsūrīs
Accusativefēnerāsūramfēnerāsūrās
Ablativefēnerāsūrāfēnerāsūrīs
Vocativefēnerāsūrafēnerāsūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefēnerāsūrumfēnerāsūra
Genitivefēnerāsūrīfēnerāsūrōrum
Dativefēnerāsūrōfēnerāsūrīs
Accusativefēnerāsūrumfēnerāsūra
Ablativefēnerāsūrōfēnerāsūrīs
Vocativefēnerāsūrumfēnerāsūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeandusandī
Genitiveandīandōrum
Dativeandōandīs
Accusativeandumandōs
Ablativeandōandīs
Vocativeandeandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeandaandae
Genitiveandaeandārum
Dativeandaeandīs
Accusativeandamandās
Ablativeandāandīs
Vocativeandaandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeandumanda
Genitiveandīandōrum
Dativeandōandīs
Accusativeandumanda
Ablativeandōandīs
Vocativeandumanda

Secondary Form (5 of 6)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfoenerātus, -a, -um sumfoenerātī, -ae, -a sumus
2ndfoenerātus, -a, -um esfoenerātī, -ae, -a estis
3rdfoenerātus, -a, -um estfoenerātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfoenerātus, -a, -um eramfoenerātī, -ae, -a erāmus
2ndfoenerātus, -a, -um erāsfoenerātī, -ae, -a erātis
3rdfoenerātus, -a, -um eratfoenerātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfoenerātus, -a, -um erōfoenerātī, -ae, -a erimus
2ndfoenerātus, -a, -um erisfoenerātī, -ae, -a eritis
3rdfoenerātus, -a, -um eritfoenerātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfoenerātus, -a, -um simfoenerātī, -ae, -a sīmus
2ndfoenerātus, -a, -um sīsfoenerātī, -ae, -a sītis
3rdfoenerātus, -a, -um sitfoenerātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfoenerātus, -a, -um essemfoenerātī, -ae, -a essēmus
2ndfoenerātus, -a, -um essēsfoenerātī, -ae, -a essētis
3rdfoenerātus, -a, -um essetfoenerātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Infinitive
 
Present Passive Infinitive
 
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
foenerātum esse
Future Active Infinitive
foenerātūrum esse
Future Passive Infinitive
foenerātum īrī
Present Active Participle
 
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
foenerātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
foenerātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
 
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeansantēs
Genitiveantisantium, antum (rare)
Dativeantīantibus
Accusativeantemantīs, antēs (alt_form_2)
Ablativeantī, ante (alt_form_2)antibus
Vocativeansantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeansantēs
Genitiveantisantium, antum (rare)
Dativeantīantibus
Accusativeantemantīs, antēs (alt_form_2)
Ablativeantī, ante (alt_form_2)antibus
Vocativeansantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeansantia
Genitiveantisantium, antum (rare)
Dativeantīantibus
Accusativeansantia
Ablativeantī, ante (alt_form_2)antibus
Vocativeansantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefoenerātusfoenerātī
Genitivefoenerātīfoenerātōrum
Dativefoenerātōfoenerātīs
Accusativefoenerātumfoenerātōs
Ablativefoenerātō, foenerātū (supine)foenerātīs
Vocativefoenerātefoenerātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefoenerātafoenerātae
Genitivefoenerātaefoenerātārum
Dativefoenerātaefoenerātīs
Accusativefoenerātamfoenerātās
Ablativefoenerātāfoenerātīs
Vocativefoenerātafoenerātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefoenerātumfoenerāta
Genitivefoenerātīfoenerātōrum
Dativefoenerātōfoenerātīs
Accusativefoenerātumfoenerāta
Ablativefoenerātōfoenerātīs
Vocativefoenerātumfoenerāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefoenerātūrusfoenerātūrī
Genitivefoenerātūrīfoenerātūrōrum
Dativefoenerātūrōfoenerātūrīs
Accusativefoenerātūrumfoenerātūrōs
Ablativefoenerātūrōfoenerātūrīs
Vocativefoenerātūrefoenerātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefoenerātūrafoenerātūrae
Genitivefoenerātūraefoenerātūrārum
Dativefoenerātūraefoenerātūrīs
Accusativefoenerātūramfoenerātūrās
Ablativefoenerātūrāfoenerātūrīs
Vocativefoenerātūrafoenerātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefoenerātūrumfoenerātūra
Genitivefoenerātūrīfoenerātūrōrum
Dativefoenerātūrōfoenerātūrīs
Accusativefoenerātūrumfoenerātūra
Ablativefoenerātūrōfoenerātūrīs
Vocativefoenerātūrumfoenerātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeandusandī
Genitiveandīandōrum
Dativeandōandīs
Accusativeandumandōs
Ablativeandōandīs
Vocativeandeandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeandaandae
Genitiveandaeandārum
Dativeandaeandīs
Accusativeandamandās
Ablativeandāandīs
Vocativeandaandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeandumanda
Genitiveandīandōrum
Dativeandōandīs
Accusativeandumanda
Ablativeandōandīs
Vocativeandumanda

Secondary Form (6 of 6)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfoenerāsus, -a, -um sumfoenerāsī, -ae, -a sumus
2ndfoenerāsus, -a, -um esfoenerāsī, -ae, -a estis
3rdfoenerāsus, -a, -um estfoenerāsī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfoenerāsus, -a, -um eramfoenerāsī, -ae, -a erāmus
2ndfoenerāsus, -a, -um erāsfoenerāsī, -ae, -a erātis
3rdfoenerāsus, -a, -um eratfoenerāsī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stfoenerāsus, -a, -um erōfoenerāsī, -ae, -a erimus
2ndfoenerāsus, -a, -um erisfoenerāsī, -ae, -a eritis
3rdfoenerāsus, -a, -um eritfoenerāsī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfoenerāsus, -a, -um simfoenerāsī, -ae, -a sīmus
2ndfoenerāsus, -a, -um sīsfoenerāsī, -ae, -a sītis
3rdfoenerāsus, -a, -um sitfoenerāsī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stfoenerāsus, -a, -um essemfoenerāsī, -ae, -a essēmus
2ndfoenerāsus, -a, -um essēsfoenerāsī, -ae, -a essētis
3rdfoenerāsus, -a, -um essetfoenerāsī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Infinitive
 
Present Passive Infinitive
 
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
foenerāsum esse
Future Active Infinitive
foenerāsūrum esse
Future Passive Infinitive
foenerāsum īrī
Present Active Participle
 
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
foenerāsus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
foenerāsūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
 
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeansantēs
Genitiveantisantium, antum (rare)
Dativeantīantibus
Accusativeantemantīs, antēs (alt_form_2)
Ablativeantī, ante (alt_form_2)antibus
Vocativeansantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeansantēs
Genitiveantisantium, antum (rare)
Dativeantīantibus
Accusativeantemantīs, antēs (alt_form_2)
Ablativeantī, ante (alt_form_2)antibus
Vocativeansantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeansantia
Genitiveantisantium, antum (rare)
Dativeantīantibus
Accusativeansantia
Ablativeantī, ante (alt_form_2)antibus
Vocativeansantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativefoenerāsusfoenerāsī
Genitivefoenerāsīfoenerāsōrum
Dativefoenerāsōfoenerāsīs
Accusativefoenerāsumfoenerāsōs
Ablativefoenerāsō, foenerāsū (supine)foenerāsīs
Vocativefoenerāsefoenerāsī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefoenerāsafoenerāsae
Genitivefoenerāsaefoenerāsārum
Dativefoenerāsaefoenerāsīs
Accusativefoenerāsamfoenerāsās
Ablativefoenerāsāfoenerāsīs
Vocativefoenerāsafoenerāsae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefoenerāsumfoenerāsa
Genitivefoenerāsīfoenerāsōrum
Dativefoenerāsōfoenerāsīs
Accusativefoenerāsumfoenerāsa
Ablativefoenerāsōfoenerāsīs
Vocativefoenerāsumfoenerāsa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativefoenerāsūrusfoenerāsūrī
Genitivefoenerāsūrīfoenerāsūrōrum
Dativefoenerāsūrōfoenerāsūrīs
Accusativefoenerāsūrumfoenerāsūrōs
Ablativefoenerāsūrōfoenerāsūrīs
Vocativefoenerāsūrefoenerāsūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativefoenerāsūrafoenerāsūrae
Genitivefoenerāsūraefoenerāsūrārum
Dativefoenerāsūraefoenerāsūrīs
Accusativefoenerāsūramfoenerāsūrās
Ablativefoenerāsūrāfoenerāsūrīs
Vocativefoenerāsūrafoenerāsūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativefoenerāsūrumfoenerāsūra
Genitivefoenerāsūrīfoenerāsūrōrum
Dativefoenerāsūrōfoenerāsūrīs
Accusativefoenerāsūrumfoenerāsūra
Ablativefoenerāsūrōfoenerāsūrīs
Vocativefoenerāsūrumfoenerāsūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeandusandī
Genitiveandīandōrum
Dativeandōandīs
Accusativeandumandōs
Ablativeandōandīs
Vocativeandeandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeandaandae
Genitiveandaeandārum
Dativeandaeandīs
Accusativeandamandās
Ablativeandāandīs
Vocativeandaandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeandumanda
Genitiveandīandōrum
Dativeandōandīs
Accusativeandumanda
Ablativeandōandīs
Vocativeandumanda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right