Paradigm of ex-tussio, etussio (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stextussiōextussīmus
2ndextussīsextussītis
3rdextussitextussiunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stextussiorextussīmur
2ndextussīris, extussīre (short_form)extussīminī
3rdextussīturextussiuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stextussiēbam, extussībam (metriāgratia)extussiēbāmus, extussībāmus (metriāgratia)
2ndextussiēbās, extussībās (metriāgratia)extussiēbātis, extussībātis (metriāgratia)
3rdextussiēbat, extussībat (metriāgratia)extussiēbant, extussībant (metriāgratia)
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stextussiēbar, extussībar (metriāgratia)extussiēbāmur, extussībāmur (metriāgratia)
2ndextussiēbāris, extussībāris (metriāgratia), extussiēbāre (short_form), extussībāre (metriāgratiāshort_form)extussiēbāminī, extussībāminī (metriāgratia)
3rdextussiēbātur, extussībātur (metriāgratia)extussiēbantur, extussībantur (metriāgratia)
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stextussiamextussiēmus
2ndextussiēsextussiētis
3rdextussietextussient
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stextussiarextussiēmur
2ndextussiēris, extussiēre (short_form)extussiēminī
3rdextussiēturextussientur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stīimus
2ndistī, tī (colloquial)istis
3rditērunt, ēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stextussītus, -a, -um sumextussītī, -ae, -a sumus
2ndextussītus, -a, -um esextussītī, -ae, -a estis
3rdextussītus, -a, -um estextussītī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1steramerāmus
2nderāserātis
3rderaterant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stextussītus, -a, -um eramextussītī, -ae, -a erāmus
2ndextussītus, -a, -um erāsextussītī, -ae, -a erātis
3rdextussītus, -a, -um eratextussītī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1sterōerimus
2nderiseritis
3rderiterint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stextussītus, -a, -um erōextussītī, -ae, -a erimus
2ndextussītus, -a, -um erisextussītī, -ae, -a eritis
3rdextussītus, -a, -um eritextussītī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stextussiamextussiāmus
2ndextussiāsextussiātis
3rdextussiatextussiant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stextussiarextussiāmur
2ndextussiāris, extussiāre (short_form)extussiāminī
3rdextussiāturextussiantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stextussīremextussīrēmus
2ndextussīrēsextussīrētis
3rdextussīretextussīrent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stextussīrerextussīrēmur
2ndextussīrēris, extussīrēre (short_form)extussīrēminī
3rdextussīrēturextussīrentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1sterimerīmus
2nderīserītis
3rderiterint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stextussītus, -a, -um simextussītī, -ae, -a sīmus
2ndextussītus, -a, -um sīsextussītī, -ae, -a sītis
3rdextussītus, -a, -um sitextussītī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stissemissēmus
2ndissēsissētis
3rdissetissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stextussītus, -a, -um essemextussītī, -ae, -a essēmus
2ndextussītus, -a, -um essēsextussītī, -ae, -a essētis
3rdextussītus, -a, -um essetextussītī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndextussīextussīte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndextussīreextussīminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndextussītōextussītōte
3rdextussītōextussiuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndextussītor 
3rdextussītorextussiuntor
Present Active Infinitive
extussīre
Present Passive Infinitive
extussīrī, extussīrier (ancient)
Perfect Active Infinitive
isse
Perfect Passive Infinitive
extussītum esse
Future Active Infinitive
extussītūrum esse
Future Passive Infinitive
extussītum īrī
Present Active Participle
extussiēns, extussientis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
extussītus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
extussītūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
extussiendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeextussiensextussientēs
Genitiveextussientisextussientium, extussientum (rare)
Dativeextussientīextussientibus
Accusativeextussientemextussientīs, extussientēs (alt_form_2)
Ablativeextussientī, extussiente (alt_form_2)extussientibus
Vocativeextussiensextussientēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeextussiensextussientēs
Genitiveextussientisextussientium, extussientum (rare)
Dativeextussientīextussientibus
Accusativeextussientemextussientīs, extussientēs (alt_form_2)
Ablativeextussientī, extussiente (alt_form_2)extussientibus
Vocativeextussiensextussientēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeextussiensextussientia
Genitiveextussientisextussientium, extussientum (rare)
Dativeextussientīextussientibus
Accusativeextussiensextussientia
Ablativeextussientī, extussiente (alt_form_2)extussientibus
Vocativeextussiensextussientia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeextussītusextussītī
Genitiveextussītīextussītōrum
Dativeextussītōextussītīs
Accusativeextussītumextussītōs
Ablativeextussītō, extussītū (supine)extussītīs
Vocativeextussīteextussītī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeextussītaextussītae
Genitiveextussītaeextussītārum
Dativeextussītaeextussītīs
Accusativeextussītamextussītās
Ablativeextussītāextussītīs
Vocativeextussītaextussītae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeextussītumextussīta
Genitiveextussītīextussītōrum
Dativeextussītōextussītīs
Accusativeextussītumextussīta
Ablativeextussītōextussītīs
Vocativeextussītumextussīta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeextussītūrusextussītūrī
Genitiveextussītūrīextussītūrōrum
Dativeextussītūrōextussītūrīs
Accusativeextussītūrumextussītūrōs
Ablativeextussītūrōextussītūrīs
Vocativeextussītūreextussītūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeextussītūraextussītūrae
Genitiveextussītūraeextussītūrārum
Dativeextussītūraeextussītūrīs
Accusativeextussītūramextussītūrās
Ablativeextussītūrāextussītūrīs
Vocativeextussītūraextussītūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeextussītūrumextussītūra
Genitiveextussītūrīextussītūrōrum
Dativeextussītūrōextussītūrīs
Accusativeextussītūrumextussītūra
Ablativeextussītūrōextussītūrīs
Vocativeextussītūrumextussītūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeextussiendusextussiendī
Genitiveextussiendīextussiendōrum
Dativeextussiendōextussiendīs
Accusativeextussiendumextussiendōs
Ablativeextussiendōextussiendīs
Vocativeextussiendeextussiendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeextussiendaextussiendae
Genitiveextussiendaeextussiendārum
Dativeextussiendaeextussiendīs
Accusativeextussiendamextussiendās
Ablativeextussiendāextussiendīs
Vocativeextussiendaextussiendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeextussiendumextussienda
Genitiveextussiendīextussiendōrum
Dativeextussiendōextussiendīs
Accusativeextussiendumextussienda
Ablativeextussiendōextussiendīs
Vocativeextussiendumextussienda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stētussiōētussīmus
2ndētussīsētussītis
3rdētussitētussiunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stētussiorētussīmur
2ndētussīris, ētussīre (short_form)ētussīminī
3rdētussīturētussiuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stētussiēbam, ētussībam (metriāgratia)ētussiēbāmus, ētussībāmus (metriāgratia)
2ndētussiēbās, ētussībās (metriāgratia)ētussiēbātis, ētussībātis (metriāgratia)
3rdētussiēbat, ētussībat (metriāgratia)ētussiēbant, ētussībant (metriāgratia)
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stētussiēbar, ētussībar (metriāgratia)ētussiēbāmur, ētussībāmur (metriāgratia)
2ndētussiēbāris, ētussībāris (metriāgratia), ētussiēbāre (short_form), ētussībāre (metriāgratiāshort_form)ētussiēbāminī, ētussībāminī (metriāgratia)
3rdētussiēbātur, ētussībātur (metriāgratia)ētussiēbantur, ētussībantur (metriāgratia)
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stētussiamētussiēmus
2ndētussiēsētussiētis
3rdētussietētussient
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stētussiarētussiēmur
2ndētussiēris, ētussiēre (short_form)ētussiēminī
3rdētussiēturētussientur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stētussītus, -a, -um sumētussītī, -ae, -a sumus
2ndētussītus, -a, -um esētussītī, -ae, -a estis
3rdētussītus, -a, -um estētussītī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stētussītus, -a, -um eramētussītī, -ae, -a erāmus
2ndētussītus, -a, -um erāsētussītī, -ae, -a erātis
3rdētussītus, -a, -um eratētussītī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stētussītus, -a, -um erōētussītī, -ae, -a erimus
2ndētussītus, -a, -um erisētussītī, -ae, -a eritis
3rdētussītus, -a, -um eritētussītī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stētussiamētussiāmus
2ndētussiāsētussiātis
3rdētussiatētussiant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stētussiarētussiāmur
2ndētussiāris, ētussiāre (short_form)ētussiāminī
3rdētussiāturētussiantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stētussīremētussīrēmus
2ndētussīrēsētussīrētis
3rdētussīretētussīrent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stētussīrerētussīrēmur
2ndētussīrēris, ētussīrēre (short_form)ētussīrēminī
3rdētussīrēturētussīrentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stētussītus, -a, -um simētussītī, -ae, -a sīmus
2ndētussītus, -a, -um sīsētussītī, -ae, -a sītis
3rdētussītus, -a, -um sitētussītī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stētussītus, -a, -um essemētussītī, -ae, -a essēmus
2ndētussītus, -a, -um essēsētussītī, -ae, -a essētis
3rdētussītus, -a, -um essetētussītī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndētussīētussīte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndētussīreētussīminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndētussītōētussītōte
3rdētussītōētussiuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndētussītor 
3rdētussītorētussiuntor
Present Active Infinitive
ētussīre
Present Passive Infinitive
ētussīrī, ētussīrier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
ētussītum esse
Future Active Infinitive
ētussītūrum esse
Future Passive Infinitive
ētussītum īrī
Present Active Participle
ētussiēns, ētussientis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
ētussītus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
ētussītūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
ētussiendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeētussiensētussientēs
Genitiveētussientisētussientium, ētussientum (rare)
Dativeētussientīētussientibus
Accusativeētussientemētussientīs, ētussientēs (alt_form_2)
Ablativeētussientī, ētussiente (alt_form_2)ētussientibus
Vocativeētussiensētussientēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeētussiensētussientēs
Genitiveētussientisētussientium, ētussientum (rare)
Dativeētussientīētussientibus
Accusativeētussientemētussientīs, ētussientēs (alt_form_2)
Ablativeētussientī, ētussiente (alt_form_2)ētussientibus
Vocativeētussiensētussientēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeētussiensētussientia
Genitiveētussientisētussientium, ētussientum (rare)
Dativeētussientīētussientibus
Accusativeētussiensētussientia
Ablativeētussientī, ētussiente (alt_form_2)ētussientibus
Vocativeētussiensētussientia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeētussītusētussītī
Genitiveētussītīētussītōrum
Dativeētussītōētussītīs
Accusativeētussītumētussītōs
Ablativeētussītō, ētussītū (supine)ētussītīs
Vocativeētussīteētussītī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeētussītaētussītae
Genitiveētussītaeētussītārum
Dativeētussītaeētussītīs
Accusativeētussītamētussītās
Ablativeētussītāētussītīs
Vocativeētussītaētussītae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeētussītumētussīta
Genitiveētussītīētussītōrum
Dativeētussītōētussītīs
Accusativeētussītumētussīta
Ablativeētussītōētussītīs
Vocativeētussītumētussīta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeētussītūrusētussītūrī
Genitiveētussītūrīētussītūrōrum
Dativeētussītūrōētussītūrīs
Accusativeētussītūrumētussītūrōs
Ablativeētussītūrōētussītūrīs
Vocativeētussītūreētussītūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeētussītūraētussītūrae
Genitiveētussītūraeētussītūrārum
Dativeētussītūraeētussītūrīs
Accusativeētussītūramētussītūrās
Ablativeētussītūrāētussītūrīs
Vocativeētussītūraētussītūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeētussītūrumētussītūra
Genitiveētussītūrīētussītūrōrum
Dativeētussītūrōētussītūrīs
Accusativeētussītūrumētussītūra
Ablativeētussītūrōētussītūrīs
Vocativeētussītūrumētussītūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeētussiendusētussiendī
Genitiveētussiendīētussiendōrum
Dativeētussiendōētussiendīs
Accusativeētussiendumētussiendōs
Ablativeētussiendōētussiendīs
Vocativeētussiendeētussiendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeētussiendaētussiendae
Genitiveētussiendaeētussiendārum
Dativeētussiendaeētussiendīs
Accusativeētussiendamētussiendās
Ablativeētussiendāētussiendīs
Vocativeētussiendaētussiendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeētussiendumētussienda
Genitiveētussiendīētussiendōrum
Dativeētussiendōētussiendīs
Accusativeētussiendumētussienda
Ablativeētussiendōētussiendīs
Vocativeētussiendumētussienda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right