Paradigm of ex-spergo, ex-spargo, expergo (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stexspergōexspergimus
2ndexspergisexspergitis
3rdexspergitexspergunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stexspergorexspergimur
2ndexspergeris, exspergere (short_form)exspergiminī
3rdexspergiturexsperguntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexspergēbamexspergēbāmus
2ndexspergēbāsexspergēbātis
3rdexspergēbatexspergēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexspergēbarexspergēbāmur
2ndexspergēbāris, exspergēbāre (short_form)exspergēbāminī
3rdexspergēbāturexspergēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stexspergamexspergēmus
2ndexspergēsexspergētis
3rdexspergetexspergent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stexspergarexspergēmur
2ndexspergēris, exspergēre (short_form)exspergēminī
3rdexspergēturexspergentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stīimus
2ndistī, tī (colloquial)istis
3rditērunt, ēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexspersus, -a, -um sumexspersī, -ae, -a sumus
2ndexspersus, -a, -um esexspersī, -ae, -a estis
3rdexspersus, -a, -um estexspersī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1steramerāmus
2nderāserātis
3rderaterant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexspersus, -a, -um eramexspersī, -ae, -a erāmus
2ndexspersus, -a, -um erāsexspersī, -ae, -a erātis
3rdexspersus, -a, -um eratexspersī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1sterōerimus
2nderiseritis
3rderiterint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexspersus, -a, -um erōexspersī, -ae, -a erimus
2ndexspersus, -a, -um erisexspersī, -ae, -a eritis
3rdexspersus, -a, -um eritexspersī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexspergamexspergāmus
2ndexspergāsexspergātis
3rdexspergatexspergant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexspergarexspergāmur
2ndexspergāris, exspergāre (short_form)exspergāminī
3rdexspergāturexspergantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexspergeremexspergerēmus
2ndexspergerēsexspergerētis
3rdexspergeretexspergerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexspergererexspergerēmur
2ndexspergerēris, exspergerēre (short_form)exspergerēminī
3rdexspergerēturexspergerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1sterimerīmus
2nderīserītis
3rderiterint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexspersus, -a, -um simexspersī, -ae, -a sīmus
2ndexspersus, -a, -um sīsexspersī, -ae, -a sītis
3rdexspersus, -a, -um sitexspersī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stissemissēmus
2ndissēsissētis
3rdissetissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexspersus, -a, -um essemexspersī, -ae, -a essēmus
2ndexspersus, -a, -um essēsexspersī, -ae, -a essētis
3rdexspersus, -a, -um essetexspersī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexspergeexspergite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexspergereexspergiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexspergitōexspergitōte
3rdexspergitōexsperguntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexspergitor 
3rdexspergitorexsperguntor
Present Active Infinitive
exspergere
Present Passive Infinitive
exspergī, exspergier (ancient)
Perfect Active Infinitive
isse
Perfect Passive Infinitive
exspersum esse
Future Active Infinitive
exspersūrum esse
Future Passive Infinitive
exspersum īrī
Present Active Participle
exspergēns, exspergentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
exspersus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
exspersūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
exspergendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexspergensexspergentēs
Genitiveexspergentisexspergentium, exspergentum (rare)
Dativeexspergentīexspergentibus
Accusativeexspergentemexspergentīs, exspergentēs (alt_form_2)
Ablativeexspergentī, exspergente (alt_form_2)exspergentibus
Vocativeexspergensexspergentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexspergensexspergentēs
Genitiveexspergentisexspergentium, exspergentum (rare)
Dativeexspergentīexspergentibus
Accusativeexspergentemexspergentīs, exspergentēs (alt_form_2)
Ablativeexspergentī, exspergente (alt_form_2)exspergentibus
Vocativeexspergensexspergentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexspergensexspergentia
Genitiveexspergentisexspergentium, exspergentum (rare)
Dativeexspergentīexspergentibus
Accusativeexspergensexspergentia
Ablativeexspergentī, exspergente (alt_form_2)exspergentibus
Vocativeexspergensexspergentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexspersusexspersī
Genitiveexspersīexspersōrum
Dativeexspersōexspersīs
Accusativeexspersumexspersōs
Ablativeexspersō, exspersū (supine)exspersīs
Vocativeexsperseexspersī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexspersaexspersae
Genitiveexspersaeexspersārum
Dativeexspersaeexspersīs
Accusativeexspersamexspersās
Ablativeexspersāexspersīs
Vocativeexspersaexspersae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexspersumexspersa
Genitiveexspersīexspersōrum
Dativeexspersōexspersīs
Accusativeexspersumexspersa
Ablativeexspersōexspersīs
Vocativeexspersumexspersa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexspersūrusexspersūrī
Genitiveexspersūrīexspersūrōrum
Dativeexspersūrōexspersūrīs
Accusativeexspersūrumexspersūrōs
Ablativeexspersūrōexspersūrīs
Vocativeexspersūreexspersūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexspersūraexspersūrae
Genitiveexspersūraeexspersūrārum
Dativeexspersūraeexspersūrīs
Accusativeexspersūramexspersūrās
Ablativeexspersūrāexspersūrīs
Vocativeexspersūraexspersūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexspersūrumexspersūra
Genitiveexspersūrīexspersūrōrum
Dativeexspersūrōexspersūrīs
Accusativeexspersūrumexspersūra
Ablativeexspersūrōexspersūrīs
Vocativeexspersūrumexspersūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexspergendusexspergendī
Genitiveexspergendīexspergendōrum
Dativeexspergendōexspergendīs
Accusativeexspergendumexspergendōs
Ablativeexspergendōexspergendīs
Vocativeexspergendeexspergendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexspergendaexspergendae
Genitiveexspergendaeexspergendārum
Dativeexspergendaeexspergendīs
Accusativeexspergendamexspergendās
Ablativeexspergendāexspergendīs
Vocativeexspergendaexspergendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexspergendumexspergenda
Genitiveexspergendīexspergendōrum
Dativeexspergendōexspergendīs
Accusativeexspergendumexspergenda
Ablativeexspergendōexspergendīs
Vocativeexspergendumexspergenda

Secondary Form (2 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stexspargōexspargimus
2ndexspargisexspargitis
3rdexspargitexspargunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stexspargorexspargimur
2ndexspargeris, exspargere (short_form)exspargiminī
3rdexspargiturexsparguntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexspargēbamexspargēbāmus
2ndexspargēbāsexspargēbātis
3rdexspargēbatexspargēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexspargēbarexspargēbāmur
2ndexspargēbāris, exspargēbāre (short_form)exspargēbāminī
3rdexspargēbāturexspargēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stexspargamexspargēmus
2ndexspargēsexspargētis
3rdexspargetexspargent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stexspargarexspargēmur
2ndexspargēris, exspargēre (short_form)exspargēminī
3rdexspargēturexspargentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexperspersus, -a, -um sumexperspersī, -ae, -a sumus
2ndexperspersus, -a, -um esexperspersī, -ae, -a estis
3rdexperspersus, -a, -um estexperspersī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexperspersus, -a, -um eramexperspersī, -ae, -a erāmus
2ndexperspersus, -a, -um erāsexperspersī, -ae, -a erātis
3rdexperspersus, -a, -um eratexperspersī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexperspersus, -a, -um erōexperspersī, -ae, -a erimus
2ndexperspersus, -a, -um erisexperspersī, -ae, -a eritis
3rdexperspersus, -a, -um eritexperspersī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexspargamexspargāmus
2ndexspargāsexspargātis
3rdexspargatexspargant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexspargarexspargāmur
2ndexspargāris, exspargāre (short_form)exspargāminī
3rdexspargāturexspargantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexspargeremexspargerēmus
2ndexspargerēsexspargerētis
3rdexspargeretexspargerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexspargererexspargerēmur
2ndexspargerēris, exspargerēre (short_form)exspargerēminī
3rdexspargerēturexspargerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexperspersus, -a, -um simexperspersī, -ae, -a sīmus
2ndexperspersus, -a, -um sīsexperspersī, -ae, -a sītis
3rdexperspersus, -a, -um sitexperspersī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexperspersus, -a, -um essemexperspersī, -ae, -a essēmus
2ndexperspersus, -a, -um essēsexperspersī, -ae, -a essētis
3rdexperspersus, -a, -um essetexperspersī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexspargeexspargite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexspargereexspargiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexspargitōexspargitōte
3rdexspargitōexsparguntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexspargitor 
3rdexspargitorexsparguntor
Present Active Infinitive
exspargere
Present Passive Infinitive
exspargī, exspargier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
experspersum esse
Future Active Infinitive
experspersūrum esse
Future Passive Infinitive
experspersum īrī
Present Active Participle
exspargēns, exspargentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
experspersus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
experspersūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
exspargendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexspargensexspargentēs
Genitiveexspargentisexspargentium, exspargentum (rare)
Dativeexspargentīexspargentibus
Accusativeexspargentemexspargentīs, exspargentēs (alt_form_2)
Ablativeexspargentī, exspargente (alt_form_2)exspargentibus
Vocativeexspargensexspargentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexspargensexspargentēs
Genitiveexspargentisexspargentium, exspargentum (rare)
Dativeexspargentīexspargentibus
Accusativeexspargentemexspargentīs, exspargentēs (alt_form_2)
Ablativeexspargentī, exspargente (alt_form_2)exspargentibus
Vocativeexspargensexspargentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexspargensexspargentia
Genitiveexspargentisexspargentium, exspargentum (rare)
Dativeexspargentīexspargentibus
Accusativeexspargensexspargentia
Ablativeexspargentī, exspargente (alt_form_2)exspargentibus
Vocativeexspargensexspargentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexperspersusexperspersī
Genitiveexperspersīexperspersōrum
Dativeexperspersōexperspersīs
Accusativeexperspersumexperspersōs
Ablativeexperspersō, experspersū (supine)experspersīs
Vocativeexpersperseexperspersī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexperspersaexperspersae
Genitiveexperspersaeexperspersārum
Dativeexperspersaeexperspersīs
Accusativeexperspersamexperspersās
Ablativeexperspersāexperspersīs
Vocativeexperspersaexperspersae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexperspersumexperspersa
Genitiveexperspersīexperspersōrum
Dativeexperspersōexperspersīs
Accusativeexperspersumexperspersa
Ablativeexperspersōexperspersīs
Vocativeexperspersumexperspersa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexperspersūrusexperspersūrī
Genitiveexperspersūrīexperspersūrōrum
Dativeexperspersūrōexperspersūrīs
Accusativeexperspersūrumexperspersūrōs
Ablativeexperspersūrōexperspersūrīs
Vocativeexperspersūreexperspersūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexperspersūraexperspersūrae
Genitiveexperspersūraeexperspersūrārum
Dativeexperspersūraeexperspersūrīs
Accusativeexperspersūramexperspersūrās
Ablativeexperspersūrāexperspersūrīs
Vocativeexperspersūraexperspersūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexperspersūrumexperspersūra
Genitiveexperspersūrīexperspersūrōrum
Dativeexperspersūrōexperspersūrīs
Accusativeexperspersūrumexperspersūra
Ablativeexperspersūrōexperspersūrīs
Vocativeexperspersūrumexperspersūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexspargendusexspargendī
Genitiveexspargendīexspargendōrum
Dativeexspargendōexspargendīs
Accusativeexspargendumexspargendōs
Ablativeexspargendōexspargendīs
Vocativeexspargendeexspargendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexspargendaexspargendae
Genitiveexspargendaeexspargendārum
Dativeexspargendaeexspargendīs
Accusativeexspargendamexspargendās
Ablativeexspargendāexspargendīs
Vocativeexspargendaexspargendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexspargendumexspargenda
Genitiveexspargendīexspargendōrum
Dativeexspargendōexspargendīs
Accusativeexspargendumexspargenda
Ablativeexspargendōexspargendīs
Vocativeexspargendumexspargenda

Secondary Form (3 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stexpergōexpergimus
2ndexpergisexpergitis
3rdexpergitexpergunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stexpergorexpergimur
2ndexpergeris, expergere (short_form)expergiminī
3rdexpergiturexperguntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexpergēbamexpergēbāmus
2ndexpergēbāsexpergēbātis
3rdexpergēbatexpergēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexpergēbarexpergēbāmur
2ndexpergēbāris, expergēbāre (short_form)expergēbāminī
3rdexpergēbāturexpergēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stexpergamexpergēmus
2ndexpergēsexpergētis
3rdexpergetexpergent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stexpergarexpergēmur
2ndexpergēris, expergēre (short_form)expergēminī
3rdexpergēturexpergentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexpergamexpergāmus
2ndexpergāsexpergātis
3rdexpergatexpergant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexpergarexpergāmur
2ndexpergāris, expergāre (short_form)expergāminī
3rdexpergāturexpergantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexpergeremexpergerēmus
2ndexpergerēsexpergerētis
3rdexpergeretexpergerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexpergererexpergerēmur
2ndexpergerēris, expergerēre (short_form)expergerēminī
3rdexpergerēturexpergerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexpergeexpergite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexpergereexpergiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexpergitōexpergitōte
3rdexpergitōexperguntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexpergitor 
3rdexpergitorexperguntor
Present Active Infinitive
expergere
Present Passive Infinitive
expergī, expergier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
expergēns, expergentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
expergendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexpergensexpergentēs
Genitiveexpergentisexpergentium, expergentum (rare)
Dativeexpergentīexpergentibus
Accusativeexpergentemexpergentīs, expergentēs (alt_form_2)
Ablativeexpergentī, expergente (alt_form_2)expergentibus
Vocativeexpergensexpergentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexpergensexpergentēs
Genitiveexpergentisexpergentium, expergentum (rare)
Dativeexpergentīexpergentibus
Accusativeexpergentemexpergentīs, expergentēs (alt_form_2)
Ablativeexpergentī, expergente (alt_form_2)expergentibus
Vocativeexpergensexpergentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexpergensexpergentia
Genitiveexpergentisexpergentium, expergentum (rare)
Dativeexpergentīexpergentibus
Accusativeexpergensexpergentia
Ablativeexpergentī, expergente (alt_form_2)expergentibus
Vocativeexpergensexpergentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexperspersusexperspersī
Genitiveexperspersīexperspersōrum
Dativeexperspersōexperspersīs
Accusativeexperspersumexperspersōs
Ablativeexperspersō, experspersū (supine)experspersīs
Vocativeexpersperseexperspersī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexperspersaexperspersae
Genitiveexperspersaeexperspersārum
Dativeexperspersaeexperspersīs
Accusativeexperspersamexperspersās
Ablativeexperspersāexperspersīs
Vocativeexperspersaexperspersae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexperspersumexperspersa
Genitiveexperspersīexperspersōrum
Dativeexperspersōexperspersīs
Accusativeexperspersumexperspersa
Ablativeexperspersōexperspersīs
Vocativeexperspersumexperspersa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexperspersūrusexperspersūrī
Genitiveexperspersūrīexperspersūrōrum
Dativeexperspersūrōexperspersūrīs
Accusativeexperspersūrumexperspersūrōs
Ablativeexperspersūrōexperspersūrīs
Vocativeexperspersūreexperspersūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexperspersūraexperspersūrae
Genitiveexperspersūraeexperspersūrārum
Dativeexperspersūraeexperspersūrīs
Accusativeexperspersūramexperspersūrās
Ablativeexperspersūrāexperspersūrīs
Vocativeexperspersūraexperspersūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexperspersūrumexperspersūra
Genitiveexperspersūrīexperspersūrōrum
Dativeexperspersūrōexperspersūrīs
Accusativeexperspersūrumexperspersūra
Ablativeexperspersūrōexperspersūrīs
Vocativeexperspersūrumexperspersūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexpergendusexpergendī
Genitiveexpergendīexpergendōrum
Dativeexpergendōexpergendīs
Accusativeexpergendumexpergendōs
Ablativeexpergendōexpergendīs
Vocativeexpergendeexpergendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexpergendaexpergendae
Genitiveexpergendaeexpergendārum
Dativeexpergendaeexpergendīs
Accusativeexpergendamexpergendās
Ablativeexpergendāexpergendīs
Vocativeexpergendaexpergendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexpergendumexpergenda
Genitiveexpergendīexpergendōrum
Dativeexpergendōexpergendīs
Accusativeexpergendumexpergenda
Ablativeexpergendōexpergendīs
Vocativeexpergendumexpergenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right