Paradigm of ex-spatior, expatior (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stexspatiōexspatiāmus
2ndexspatiāsexspatiātis
3rdexspatiatexspatiant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stexspatiorexspatiāmur
2ndexspatiāris, exspatiāre (short_form)exspatiāminī
3rdexspatiāturexspatiantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexspatiābamexspatiābāmus
2ndexspatiābāsexspatiābātis
3rdexspatiābatexspatiābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexspatiābarexspatiābāmur
2ndexspatiābāris, exspatiābāre (short_form)exspatiābāminī
3rdexspatiābāturexspatiābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stexspatiābōexspatiābimus
2ndexspatiābisexspatiābitis
3rdexspatiābitexspatiābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stexspatiāborexspatiābimur
2ndexspatiāberis, exspatiābere (short_form)exspatiābiminī
3rdexspatiābiturexspatiābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexspatiātus, -a, -um sumexspatiātī, -ae, -a sumus
2ndexspatiātus, -a, -um esexspatiātī, -ae, -a estis
3rdexspatiātus, -a, -um estexspatiātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexspatiātus, -a, -um eramexspatiātī, -ae, -a erāmus
2ndexspatiātus, -a, -um erāsexspatiātī, -ae, -a erātis
3rdexspatiātus, -a, -um eratexspatiātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexspatiātus, -a, -um erōexspatiātī, -ae, -a erimus
2ndexspatiātus, -a, -um erisexspatiātī, -ae, -a eritis
3rdexspatiātus, -a, -um eritexspatiātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexspatiemexspatiēmus
2ndexspatiēsexspatiētis
3rdexspatietexspatient
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexspatierexspatiēmur
2ndexspatiēris, exspatiēre (short_form)exspatiēminī
3rdexspatiēturexspatientur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexspatiāremexspatiārēmus
2ndexspatiārēsexspatiārētis
3rdexspatiāretexspatiārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexspatiārerexspatiārēmur
2ndexspatiārēris, exspatiārēre (short_form)exspatiārēminī
3rdexspatiārēturexspatiārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexspatiātus, -a, -um simexspatiātī, -ae, -a sīmus
2ndexspatiātus, -a, -um sīsexspatiātī, -ae, -a sītis
3rdexspatiātus, -a, -um sitexspatiātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexspatiātus, -a, -um essemexspatiātī, -ae, -a essēmus
2ndexspatiātus, -a, -um essēsexspatiātī, -ae, -a essētis
3rdexspatiātus, -a, -um essetexspatiātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexspatiāexspatiāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexspatiāreexspatiāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexspatiātōexspatiātōte
3rdexspatiātōexspatiantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexspatiātor 
3rdexspatiātorexspatiantor
Present Active Infinitive
exspatiāre
Present Passive Infinitive
exspatiārī, exspatiārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
exspatiātum esse
Future Active Infinitive
exspatiātūrum esse
Future Passive Infinitive
exspatiātum īrī
Present Active Participle
exspatiāns, exspatiantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
exspatiātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
exspatiātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
exspatiandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexspatiansexspatiantēs
Genitiveexspatiantisexspatiantium, exspatiantum (rare)
Dativeexspatiantīexspatiantibus
Accusativeexspatiantemexspatiantīs, exspatiantēs (alt_form_2)
Ablativeexspatiantī, exspatiante (alt_form_2)exspatiantibus
Vocativeexspatiansexspatiantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexspatiansexspatiantēs
Genitiveexspatiantisexspatiantium, exspatiantum (rare)
Dativeexspatiantīexspatiantibus
Accusativeexspatiantemexspatiantīs, exspatiantēs (alt_form_2)
Ablativeexspatiantī, exspatiante (alt_form_2)exspatiantibus
Vocativeexspatiansexspatiantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexspatiansexspatiantia
Genitiveexspatiantisexspatiantium, exspatiantum (rare)
Dativeexspatiantīexspatiantibus
Accusativeexspatiansexspatiantia
Ablativeexspatiantī, exspatiante (alt_form_2)exspatiantibus
Vocativeexspatiansexspatiantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexspatiātusexspatiātī
Genitiveexspatiātīexspatiātōrum
Dativeexspatiātōexspatiātīs
Accusativeexspatiātumexspatiātōs
Ablativeexspatiātō, exspatiātū (supine)exspatiātīs
Vocativeexspatiāteexspatiātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexspatiātaexspatiātae
Genitiveexspatiātaeexspatiātārum
Dativeexspatiātaeexspatiātīs
Accusativeexspatiātamexspatiātās
Ablativeexspatiātāexspatiātīs
Vocativeexspatiātaexspatiātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexspatiātumexspatiāta
Genitiveexspatiātīexspatiātōrum
Dativeexspatiātōexspatiātīs
Accusativeexspatiātumexspatiāta
Ablativeexspatiātōexspatiātīs
Vocativeexspatiātumexspatiāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexspatiātūrusexspatiātūrī
Genitiveexspatiātūrīexspatiātūrōrum
Dativeexspatiātūrōexspatiātūrīs
Accusativeexspatiātūrumexspatiātūrōs
Ablativeexspatiātūrōexspatiātūrīs
Vocativeexspatiātūreexspatiātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexspatiātūraexspatiātūrae
Genitiveexspatiātūraeexspatiātūrārum
Dativeexspatiātūraeexspatiātūrīs
Accusativeexspatiātūramexspatiātūrās
Ablativeexspatiātūrāexspatiātūrīs
Vocativeexspatiātūraexspatiātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexspatiātūrumexspatiātūra
Genitiveexspatiātūrīexspatiātūrōrum
Dativeexspatiātūrōexspatiātūrīs
Accusativeexspatiātūrumexspatiātūra
Ablativeexspatiātūrōexspatiātūrīs
Vocativeexspatiātūrumexspatiātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexspatiandusexspatiandī
Genitiveexspatiandīexspatiandōrum
Dativeexspatiandōexspatiandīs
Accusativeexspatiandumexspatiandōs
Ablativeexspatiandōexspatiandīs
Vocativeexspatiandeexspatiandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexspatiandaexspatiandae
Genitiveexspatiandaeexspatiandārum
Dativeexspatiandaeexspatiandīs
Accusativeexspatiandamexspatiandās
Ablativeexspatiandāexspatiandīs
Vocativeexspatiandaexspatiandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexspatiandumexspatianda
Genitiveexspatiandīexspatiandōrum
Dativeexspatiandōexspatiandīs
Accusativeexspatiandumexspatianda
Ablativeexspatiandōexspatiandīs
Vocativeexspatiandumexspatianda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stexpatiōexpatiāmus
2ndexpatiāsexpatiātis
3rdexpatiatexpatiant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stexpatiorexpatiāmur
2ndexpatiāris, expatiāre (short_form)expatiāminī
3rdexpatiāturexpatiantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexpatiābamexpatiābāmus
2ndexpatiābāsexpatiābātis
3rdexpatiābatexpatiābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexpatiābarexpatiābāmur
2ndexpatiābāris, expatiābāre (short_form)expatiābāminī
3rdexpatiābāturexpatiābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stexpatiābōexpatiābimus
2ndexpatiābisexpatiābitis
3rdexpatiābitexpatiābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stexpatiāborexpatiābimur
2ndexpatiāberis, expatiābere (short_form)expatiābiminī
3rdexpatiābiturexpatiābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexpatiātus, -a, -um sumexpatiātī, -ae, -a sumus
2ndexpatiātus, -a, -um esexpatiātī, -ae, -a estis
3rdexpatiātus, -a, -um estexpatiātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexpatiātus, -a, -um eramexpatiātī, -ae, -a erāmus
2ndexpatiātus, -a, -um erāsexpatiātī, -ae, -a erātis
3rdexpatiātus, -a, -um eratexpatiātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexpatiātus, -a, -um erōexpatiātī, -ae, -a erimus
2ndexpatiātus, -a, -um erisexpatiātī, -ae, -a eritis
3rdexpatiātus, -a, -um eritexpatiātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexpatiemexpatiēmus
2ndexpatiēsexpatiētis
3rdexpatietexpatient
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexpatierexpatiēmur
2ndexpatiēris, expatiēre (short_form)expatiēminī
3rdexpatiēturexpatientur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexpatiāremexpatiārēmus
2ndexpatiārēsexpatiārētis
3rdexpatiāretexpatiārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexpatiārerexpatiārēmur
2ndexpatiārēris, expatiārēre (short_form)expatiārēminī
3rdexpatiārēturexpatiārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexpatiātus, -a, -um simexpatiātī, -ae, -a sīmus
2ndexpatiātus, -a, -um sīsexpatiātī, -ae, -a sītis
3rdexpatiātus, -a, -um sitexpatiātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexpatiātus, -a, -um essemexpatiātī, -ae, -a essēmus
2ndexpatiātus, -a, -um essēsexpatiātī, -ae, -a essētis
3rdexpatiātus, -a, -um essetexpatiātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexpatiāexpatiāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexpatiāreexpatiāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexpatiātōexpatiātōte
3rdexpatiātōexpatiantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexpatiātor 
3rdexpatiātorexpatiantor
Present Active Infinitive
expatiāre
Present Passive Infinitive
expatiārī, expatiārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
expatiātum esse
Future Active Infinitive
expatiātūrum esse
Future Passive Infinitive
expatiātum īrī
Present Active Participle
expatiāns, expatiantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
expatiātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
expatiātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
expatiandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexpatiansexpatiantēs
Genitiveexpatiantisexpatiantium, expatiantum (rare)
Dativeexpatiantīexpatiantibus
Accusativeexpatiantemexpatiantīs, expatiantēs (alt_form_2)
Ablativeexpatiantī, expatiante (alt_form_2)expatiantibus
Vocativeexpatiansexpatiantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexpatiansexpatiantēs
Genitiveexpatiantisexpatiantium, expatiantum (rare)
Dativeexpatiantīexpatiantibus
Accusativeexpatiantemexpatiantīs, expatiantēs (alt_form_2)
Ablativeexpatiantī, expatiante (alt_form_2)expatiantibus
Vocativeexpatiansexpatiantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexpatiansexpatiantia
Genitiveexpatiantisexpatiantium, expatiantum (rare)
Dativeexpatiantīexpatiantibus
Accusativeexpatiansexpatiantia
Ablativeexpatiantī, expatiante (alt_form_2)expatiantibus
Vocativeexpatiansexpatiantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexpatiātusexpatiātī
Genitiveexpatiātīexpatiātōrum
Dativeexpatiātōexpatiātīs
Accusativeexpatiātumexpatiātōs
Ablativeexpatiātō, expatiātū (supine)expatiātīs
Vocativeexpatiāteexpatiātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexpatiātaexpatiātae
Genitiveexpatiātaeexpatiātārum
Dativeexpatiātaeexpatiātīs
Accusativeexpatiātamexpatiātās
Ablativeexpatiātāexpatiātīs
Vocativeexpatiātaexpatiātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexpatiātumexpatiāta
Genitiveexpatiātīexpatiātōrum
Dativeexpatiātōexpatiātīs
Accusativeexpatiātumexpatiāta
Ablativeexpatiātōexpatiātīs
Vocativeexpatiātumexpatiāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexpatiātūrusexpatiātūrī
Genitiveexpatiātūrīexpatiātūrōrum
Dativeexpatiātūrōexpatiātūrīs
Accusativeexpatiātūrumexpatiātūrōs
Ablativeexpatiātūrōexpatiātūrīs
Vocativeexpatiātūreexpatiātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexpatiātūraexpatiātūrae
Genitiveexpatiātūraeexpatiātūrārum
Dativeexpatiātūraeexpatiātūrīs
Accusativeexpatiātūramexpatiātūrās
Ablativeexpatiātūrāexpatiātūrīs
Vocativeexpatiātūraexpatiātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexpatiātūrumexpatiātūra
Genitiveexpatiātūrīexpatiātūrōrum
Dativeexpatiātūrōexpatiātūrīs
Accusativeexpatiātūrumexpatiātūra
Ablativeexpatiātūrōexpatiātūrīs
Vocativeexpatiātūrumexpatiātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexpatiandusexpatiandī
Genitiveexpatiandīexpatiandōrum
Dativeexpatiandōexpatiandīs
Accusativeexpatiandumexpatiandōs
Ablativeexpatiandōexpatiandīs
Vocativeexpatiandeexpatiandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexpatiandaexpatiandae
Genitiveexpatiandaeexpatiandārum
Dativeexpatiandaeexpatiandīs
Accusativeexpatiandamexpatiandās
Ablativeexpatiandāexpatiandīs
Vocativeexpatiandaexpatiandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexpatiandumexpatianda
Genitiveexpatiandīexpatiandōrum
Dativeexpatiandōexpatiandīs
Accusativeexpatiandumexpatianda
Ablativeexpatiandōexpatiandīs
Vocativeexpatiandumexpatianda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right