Paradigm of exercio, ex-sercio (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stexerciōexercīmus
2ndexercīsexercītis
3rdexercitexerciunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stexerciorexercīmur
2ndexercīris, exercīre (short_form)exercīminī
3rdexercīturexerciuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexerciēbam, exercībam (metriāgratia)exerciēbāmus, exercībāmus (metriāgratia)
2ndexerciēbās, exercībās (metriāgratia)exerciēbātis, exercībātis (metriāgratia)
3rdexerciēbat, exercībat (metriāgratia)exerciēbant, exercībant (metriāgratia)
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexerciēbar, exercībar (metriāgratia)exerciēbāmur, exercībāmur (metriāgratia)
2ndexerciēbāris, exercībāris (metriāgratia), exerciēbāre (short_form), exercībāre (metriāgratiāshort_form)exerciēbāminī, exercībāminī (metriāgratia)
3rdexerciēbātur, exercībātur (metriāgratia)exerciēbantur, exercībantur (metriāgratia)
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stexerciamexerciēmus
2ndexerciēsexerciētis
3rdexercietexercient
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stexerciarexerciēmur
2ndexerciēris, exerciēre (short_form)exerciēminī
3rdexerciēturexercientur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexerciamexerciāmus
2ndexerciāsexerciātis
3rdexerciatexerciant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexerciarexerciāmur
2ndexerciāris, exerciāre (short_form)exerciāminī
3rdexerciāturexerciantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexercīremexercīrēmus
2ndexercīrēsexercīrētis
3rdexercīretexercīrent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexercīrerexercīrēmur
2ndexercīrēris, exercīrēre (short_form)exercīrēminī
3rdexercīrēturexercīrentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexercīexercīte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexercīreexercīminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexercītōexercītōte
3rdexercītōexerciuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexercītor 
3rdexercītorexerciuntor
Present Active Infinitive
exercīre
Present Passive Infinitive
exercīrī, exercīrier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
exerciēns, exercientis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
exerciendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexerciensexercientēs
Genitiveexercientisexercientium, exercientum (rare)
Dativeexercientīexercientibus
Accusativeexercientemexercientīs, exercientēs (alt_form_2)
Ablativeexercientī, exerciente (alt_form_2)exercientibus
Vocativeexerciensexercientēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexerciensexercientēs
Genitiveexercientisexercientium, exercientum (rare)
Dativeexercientīexercientibus
Accusativeexercientemexercientīs, exercientēs (alt_form_2)
Ablativeexercientī, exerciente (alt_form_2)exercientibus
Vocativeexerciensexercientēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexerciensexercientia
Genitiveexercientisexercientium, exercientum (rare)
Dativeexercientīexercientibus
Accusativeexerciensexercientia
Ablativeexercientī, exerciente (alt_form_2)exercientibus
Vocativeexerciensexercientia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexerciendusexerciendī
Genitiveexerciendīexerciendōrum
Dativeexerciendōexerciendīs
Accusativeexerciendumexerciendōs
Ablativeexerciendōexerciendīs
Vocativeexerciendeexerciendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexerciendaexerciendae
Genitiveexerciendaeexerciendārum
Dativeexerciendaeexerciendīs
Accusativeexerciendamexerciendās
Ablativeexerciendāexerciendīs
Vocativeexerciendaexerciendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexerciendumexercienda
Genitiveexerciendīexerciendōrum
Dativeexerciendōexerciendīs
Accusativeexerciendumexercienda
Ablativeexerciendōexerciendīs
Vocativeexerciendumexercienda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stexserciōexsercīmus
2ndexsercīsexsercītis
3rdexsercitexserciunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stexserciorexsercīmur
2ndexsercīris, exsercīre (short_form)exsercīminī
3rdexsercīturexserciuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexserciēbam, exsercībam (metriāgratia)exserciēbāmus, exsercībāmus (metriāgratia)
2ndexserciēbās, exsercībās (metriāgratia)exserciēbātis, exsercībātis (metriāgratia)
3rdexserciēbat, exsercībat (metriāgratia)exserciēbant, exsercībant (metriāgratia)
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexserciēbar, exsercībar (metriāgratia)exserciēbāmur, exsercībāmur (metriāgratia)
2ndexserciēbāris, exsercībāris (metriāgratia), exserciēbāre (short_form), exsercībāre (metriāgratiāshort_form)exserciēbāminī, exsercībāminī (metriāgratia)
3rdexserciēbātur, exsercībātur (metriāgratia)exserciēbantur, exsercībantur (metriāgratia)
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stexserciamexserciēmus
2ndexserciēsexserciētis
3rdexsercietexsercient
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stexserciarexserciēmur
2ndexserciēris, exserciēre (short_form)exserciēminī
3rdexserciēturexsercientur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexserciamexserciāmus
2ndexserciāsexserciātis
3rdexserciatexserciant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexserciarexserciāmur
2ndexserciāris, exserciāre (short_form)exserciāminī
3rdexserciāturexserciantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexsercīremexsercīrēmus
2ndexsercīrēsexsercīrētis
3rdexsercīretexsercīrent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexsercīrerexsercīrēmur
2ndexsercīrēris, exsercīrēre (short_form)exsercīrēminī
3rdexsercīrēturexsercīrentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexsercīexsercīte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexsercīreexsercīminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexsercītōexsercītōte
3rdexsercītōexserciuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexsercītor 
3rdexsercītorexserciuntor
Present Active Infinitive
exsercīre
Present Passive Infinitive
exsercīrī, exsercīrier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
exserciēns, exsercientis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
exserciendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexserciensexsercientēs
Genitiveexsercientisexsercientium, exsercientum (rare)
Dativeexsercientīexsercientibus
Accusativeexsercientemexsercientīs, exsercientēs (alt_form_2)
Ablativeexsercientī, exserciente (alt_form_2)exsercientibus
Vocativeexserciensexsercientēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexserciensexsercientēs
Genitiveexsercientisexsercientium, exsercientum (rare)
Dativeexsercientīexsercientibus
Accusativeexsercientemexsercientīs, exsercientēs (alt_form_2)
Ablativeexsercientī, exserciente (alt_form_2)exsercientibus
Vocativeexserciensexsercientēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexserciensexsercientia
Genitiveexsercientisexsercientium, exsercientum (rare)
Dativeexsercientīexsercientibus
Accusativeexserciensexsercientia
Ablativeexsercientī, exserciente (alt_form_2)exsercientibus
Vocativeexserciensexsercientia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexserciendusexserciendī
Genitiveexserciendīexserciendōrum
Dativeexserciendōexserciendīs
Accusativeexserciendumexserciendōs
Ablativeexserciendōexserciendīs
Vocativeexserciendeexserciendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexserciendaexserciendae
Genitiveexserciendaeexserciendārum
Dativeexserciendaeexserciendīs
Accusativeexserciendamexserciendās
Ablativeexserciendāexserciendīs
Vocativeexserciendaexserciendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexserciendumexsercienda
Genitiveexserciendīexserciendōrum
Dativeexserciendōexserciendīs
Accusativeexserciendumexsercienda
Ablativeexserciendōexserciendīs
Vocativeexserciendumexsercienda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right