Paradigm of ex-eo (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stexeōexīmus
2ndexīsexītis
3rdexitexeunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rdexīturexiuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexībamexībāmus
2ndexībāsexībātis
3rdexībatexībant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rdexibāturexibantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stexībōexībimus
2ndexībisexībitis
3rdexībitexībunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rdexībiturexībuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexiīexiimus
2ndexiistīexiistis
3rdexiitexiērunt, exiēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexītus, -a, -um sumexītī, -ae, -a sumus
2ndexītus, -a, -um esexītī, -ae, -a estis
3rdexītus, -a, -um estexītī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexieramexierāmus
2ndexierāsexierātis
3rdexieratexierant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexītus, -a, -um eramexītī, -ae, -a erāmus
2ndexītus, -a, -um erāsexītī, -ae, -a erātis
3rdexītus, -a, -um eratexītī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexierōexierimus
2ndexierisexieritis
3rdexieritexierint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexītus, -a, -um erōexītī, -ae, -a erimus
2ndexītus, -a, -um erisexītī, -ae, -a eritis
3rdexītus, -a, -um eritexītī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexeamexeāmus
2ndexeāsexeātis
3rdexeatexeant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rdexeāturexeantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexīremexīrēmus
2ndexīrēsexīrētis
3rdexīretexīrent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rdexīrēturexīrentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexierimexierīmus
2ndexierīsexierītis
3rdexieritexierint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexītus, -a, -um simexītī, -ae, -a sīmus
2ndexītus, -a, -um sīsexītī, -ae, -a sītis
3rdexītus, -a, -um sitexītī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexiissemexiissēmus
2ndexiissēsexiissētis
3rdexiissetexiissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexītus, -a, -um essemexītī, -ae, -a essēmus
2ndexītus, -a, -um essēsexītī, -ae, -a essētis
3rdexītus, -a, -um essetexītī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexīexīte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexitōexitōte
3rdexitōexeuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Infinitive
exīre
Present Passive Infinitive
exīrī, exīrier (ancient)
Perfect Active Infinitive
exiisse
Perfect Passive Infinitive
exītum esse
Future Active Infinitive
exītūrum esse
Future Passive Infinitive
exītum īrī
Present Active Participle
exiēns, exientis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
exītus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
exītūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
exiendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexiensexientēs
Genitiveexientisexientium, exientum (rare)
Dativeexientīexientibus
Accusativeexientemexientīs, exientēs (alt_form_2)
Ablativeexientī, exiente (alt_form_2)exientibus
Vocativeexiensexientēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexiensexientēs
Genitiveexientisexientium, exientum (rare)
Dativeexientīexientibus
Accusativeexientemexientīs, exientēs (alt_form_2)
Ablativeexientī, exiente (alt_form_2)exientibus
Vocativeexiensexientēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexiensexientia
Genitiveexientisexientium, exientum (rare)
Dativeexientīexientibus
Accusativeexiensexientia
Ablativeexientī, exiente (alt_form_2)exientibus
Vocativeexiensexientia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexītusexītī
Genitiveexītīexītōrum
Dativeexītōexītīs
Accusativeexītumexītōs
Ablativeexītō, exītū (supine)exītīs
Vocativeexīteexītī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexītaexītae
Genitiveexītaeexītārum
Dativeexītaeexītīs
Accusativeexītamexītās
Ablativeexītāexītīs
Vocativeexītaexītae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexītumexīta
Genitiveexītīexītōrum
Dativeexītōexītīs
Accusativeexītumexīta
Ablativeexītōexītīs
Vocativeexītumexīta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexītūrusexītūrī
Genitiveexītūrīexītūrōrum
Dativeexītūrōexītūrīs
Accusativeexītūrumexītūrōs
Ablativeexītūrōexītūrīs
Vocativeexītūreexītūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexītūraexītūrae
Genitiveexītūraeexītūrārum
Dativeexītūraeexītūrīs
Accusativeexītūramexītūrās
Ablativeexītūrāexītūrīs
Vocativeexītūraexītūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexītūrumexītūra
Genitiveexītūrīexītūrōrum
Dativeexītūrōexītūrīs
Accusativeexītūrumexītūra
Ablativeexītūrōexītūrīs
Vocativeexītūrumexītūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexiendusexiendī
Genitiveexiendīexiendōrum
Dativeexiendōexiendīs
Accusativeexiendumexiendōs
Ablativeexiendōexiendīs
Vocativeexiendeexiendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexiendaexiendae
Genitiveexiendaeexiendārum
Dativeexiendaeexiendīs
Accusativeexiendamexiendās
Ablativeexiendāexiendīs
Vocativeexiendaexiendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexiendumexienda
Genitiveexiendīexiendōrum
Dativeexiendōexiendīs
Accusativeexiendumexienda
Ablativeexiendōexiendīs
Vocativeexiendumexienda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexīvīexīvimus
2ndexīvistīexīvistis
3rdexīvitexīvērunt, exīvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexīveramexīverāmus
2ndexīverāsexīverātis
3rdexīveratexīverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexīverōexīverimus
2ndexīverisexīveritis
3rdexīveritexīverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexīverimexīverīmus
2ndexīverīsexīverītis
3rdexīveritexīverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexīvissemexīvissēmus
2ndexīvissēsexīvissētis
3rdexīvissetexīvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Infinitive
 
Present Passive Infinitive
 
Perfect Active Infinitive
exīvisse
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
 
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
 
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeiensientēs
Genitiveientisientium, ientum (rare)
Dativeientīientibus
Accusativeientemientīs, ientēs (alt_form_2)
Ablativeientī, iente (alt_form_2)ientibus
Vocativeiensientēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeiensientēs
Genitiveientisientium, ientum (rare)
Dativeientīientibus
Accusativeientemientīs, ientēs (alt_form_2)
Ablativeientī, iente (alt_form_2)ientibus
Vocativeiensientēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeiensientia
Genitiveientisientium, ientum (rare)
Dativeientīientibus
Accusativeiensientia
Ablativeientī, iente (alt_form_2)ientibus
Vocativeiensientia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexītusexītī
Genitiveexītīexītōrum
Dativeexītōexītīs
Accusativeexītumexītōs
Ablativeexītō, exītū (supine)exītīs
Vocativeexīteexītī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexītaexītae
Genitiveexītaeexītārum
Dativeexītaeexītīs
Accusativeexītamexītās
Ablativeexītāexītīs
Vocativeexītaexītae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexītumexīta
Genitiveexītīexītōrum
Dativeexītōexītīs
Accusativeexītumexīta
Ablativeexītōexītīs
Vocativeexītumexīta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexītūrusexītūrī
Genitiveexītūrīexītūrōrum
Dativeexītūrōexītūrīs
Accusativeexītūrumexītūrōs
Ablativeexītūrōexītūrīs
Vocativeexītūreexītūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexītūraexītūrae
Genitiveexītūraeexītūrārum
Dativeexītūraeexītūrīs
Accusativeexītūramexītūrās
Ablativeexītūrāexītūrīs
Vocativeexītūraexītūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexītūrumexītūra
Genitiveexītūrīexītūrōrum
Dativeexītūrōexītūrīs
Accusativeexītūrumexītūra
Ablativeexītūrōexītūrīs
Vocativeexītūrumexītūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeiendusiendī
Genitiveiendīiendōrum
Dativeiendōiendīs
Accusativeiendumiendōs
Ablativeiendōiendīs
Vocativeiendeiendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeiendaiendae
Genitiveiendaeiendārum
Dativeiendaeiendīs
Accusativeiendamiendās
Ablativeiendāiendīs
Vocativeiendaiendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeiendumienda
Genitiveiendīiendōrum
Dativeiendōiendīs
Accusativeiendumienda
Ablativeiendōiendīs
Vocativeiendumienda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right