Paradigm of ex-cerebro, ex-cerebro (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stexcerēbrōexcerēbrāmus
2ndexcerēbrāsexcerēbrātis
3rdexcerēbratexcerēbrant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stexcerēbrorexcerēbrāmur
2ndexcerēbrāris, excerēbrāre (short_form)excerēbrāminī
3rdexcerēbrāturexcerēbrantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexcerēbrābamexcerēbrābāmus
2ndexcerēbrābāsexcerēbrābātis
3rdexcerēbrābatexcerēbrābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexcerēbrābarexcerēbrābāmur
2ndexcerēbrābāris, excerēbrābāre (short_form)excerēbrābāminī
3rdexcerēbrābāturexcerēbrābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stexcerēbrābōexcerēbrābimus
2ndexcerēbrābisexcerēbrābitis
3rdexcerēbrābitexcerēbrābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stexcerēbrāborexcerēbrābimur
2ndexcerēbrāberis, excerēbrābere (short_form)excerēbrābiminī
3rdexcerēbrābiturexcerēbrābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexcerēbremexcerēbrēmus
2ndexcerēbrēsexcerēbrētis
3rdexcerēbretexcerēbrent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexcerēbrerexcerēbrēmur
2ndexcerēbrēris, excerēbrēre (short_form)excerēbrēminī
3rdexcerēbrēturexcerēbrentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexcerēbrāremexcerēbrārēmus
2ndexcerēbrārēsexcerēbrārētis
3rdexcerēbrāretexcerēbrārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexcerēbrārerexcerēbrārēmur
2ndexcerēbrārēris, excerēbrārēre (short_form)excerēbrārēminī
3rdexcerēbrārēturexcerēbrārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexcerēbrāexcerēbrāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexcerēbrāreexcerēbrāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexcerēbrātōexcerēbrātōte
3rdexcerēbrātōexcerēbrantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexcerēbrātor 
3rdexcerēbrātorexcerēbrantor
Present Active Infinitive
excerēbrāre
Present Passive Infinitive
excerēbrārī, excerēbrārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
excerēbrāns, excerēbrantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
excerēbrandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexcerēbransexcerēbrantēs
Genitiveexcerēbrantisexcerēbrantium, excerēbrantum (rare)
Dativeexcerēbrantīexcerēbrantibus
Accusativeexcerēbrantemexcerēbrantīs, excerēbrantēs (alt_form_2)
Ablativeexcerēbrantī, excerēbrante (alt_form_2)excerēbrantibus
Vocativeexcerēbransexcerēbrantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexcerēbransexcerēbrantēs
Genitiveexcerēbrantisexcerēbrantium, excerēbrantum (rare)
Dativeexcerēbrantīexcerēbrantibus
Accusativeexcerēbrantemexcerēbrantīs, excerēbrantēs (alt_form_2)
Ablativeexcerēbrantī, excerēbrante (alt_form_2)excerēbrantibus
Vocativeexcerēbransexcerēbrantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexcerēbransexcerēbrantia
Genitiveexcerēbrantisexcerēbrantium, excerēbrantum (rare)
Dativeexcerēbrantīexcerēbrantibus
Accusativeexcerēbransexcerēbrantia
Ablativeexcerēbrantī, excerēbrante (alt_form_2)excerēbrantibus
Vocativeexcerēbransexcerēbrantia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexcerēbrandusexcerēbrandī
Genitiveexcerēbrandīexcerēbrandōrum
Dativeexcerēbrandōexcerēbrandīs
Accusativeexcerēbrandumexcerēbrandōs
Ablativeexcerēbrandōexcerēbrandīs
Vocativeexcerēbrandeexcerēbrandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexcerēbrandaexcerēbrandae
Genitiveexcerēbrandaeexcerēbrandārum
Dativeexcerēbrandaeexcerēbrandīs
Accusativeexcerēbrandamexcerēbrandās
Ablativeexcerēbrandāexcerēbrandīs
Vocativeexcerēbrandaexcerēbrandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexcerēbrandumexcerēbranda
Genitiveexcerēbrandīexcerēbrandōrum
Dativeexcerēbrandōexcerēbrandīs
Accusativeexcerēbrandumexcerēbranda
Ablativeexcerēbrandōexcerēbrandīs
Vocativeexcerēbrandumexcerēbranda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stexcerebrōexcerebrāmus
2ndexcerebrāsexcerebrātis
3rdexcerebratexcerebrant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stexcerebrorexcerebrāmur
2ndexcerebrāris, excerebrāre (short_form)excerebrāminī
3rdexcerebrāturexcerebrantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexcerebrābamexcerebrābāmus
2ndexcerebrābāsexcerebrābātis
3rdexcerebrābatexcerebrābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexcerebrābarexcerebrābāmur
2ndexcerebrābāris, excerebrābāre (short_form)excerebrābāminī
3rdexcerebrābāturexcerebrābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stexcerebrābōexcerebrābimus
2ndexcerebrābisexcerebrābitis
3rdexcerebrābitexcerebrābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stexcerebrāborexcerebrābimur
2ndexcerebrāberis, excerebrābere (short_form)excerebrābiminī
3rdexcerebrābiturexcerebrābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexcerebremexcerebrēmus
2ndexcerebrēsexcerebrētis
3rdexcerebretexcerebrent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexcerebrerexcerebrēmur
2ndexcerebrēris, excerebrēre (short_form)excerebrēminī
3rdexcerebrēturexcerebrentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexcerebrāremexcerebrārēmus
2ndexcerebrārēsexcerebrārētis
3rdexcerebrāretexcerebrārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexcerebrārerexcerebrārēmur
2ndexcerebrārēris, excerebrārēre (short_form)excerebrārēminī
3rdexcerebrārēturexcerebrārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexcerebrāexcerebrāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexcerebrāreexcerebrāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexcerebrātōexcerebrātōte
3rdexcerebrātōexcerebrantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexcerebrātor 
3rdexcerebrātorexcerebrantor
Present Active Infinitive
excerebrāre
Present Passive Infinitive
excerebrārī, excerebrārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
excerebrāns, excerebrantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
excerebrandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexcerebransexcerebrantēs
Genitiveexcerebrantisexcerebrantium, excerebrantum (rare)
Dativeexcerebrantīexcerebrantibus
Accusativeexcerebrantemexcerebrantīs, excerebrantēs (alt_form_2)
Ablativeexcerebrantī, excerebrante (alt_form_2)excerebrantibus
Vocativeexcerebransexcerebrantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexcerebransexcerebrantēs
Genitiveexcerebrantisexcerebrantium, excerebrantum (rare)
Dativeexcerebrantīexcerebrantibus
Accusativeexcerebrantemexcerebrantīs, excerebrantēs (alt_form_2)
Ablativeexcerebrantī, excerebrante (alt_form_2)excerebrantibus
Vocativeexcerebransexcerebrantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexcerebransexcerebrantia
Genitiveexcerebrantisexcerebrantium, excerebrantum (rare)
Dativeexcerebrantīexcerebrantibus
Accusativeexcerebransexcerebrantia
Ablativeexcerebrantī, excerebrante (alt_form_2)excerebrantibus
Vocativeexcerebransexcerebrantia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexcerebrandusexcerebrandī
Genitiveexcerebrandīexcerebrandōrum
Dativeexcerebrandōexcerebrandīs
Accusativeexcerebrandumexcerebrandōs
Ablativeexcerebrandōexcerebrandīs
Vocativeexcerebrandeexcerebrandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexcerebrandaexcerebrandae
Genitiveexcerebrandaeexcerebrandārum
Dativeexcerebrandaeexcerebrandīs
Accusativeexcerebrandamexcerebrandās
Ablativeexcerebrandāexcerebrandīs
Vocativeexcerebrandaexcerebrandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexcerebrandumexcerebranda
Genitiveexcerebrandīexcerebrandōrum
Dativeexcerebrandōexcerebrandīs
Accusativeexcerebrandumexcerebranda
Ablativeexcerebrandōexcerebrandīs
Vocativeexcerebrandumexcerebranda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right