Paradigm of ex-ambio (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stexambiōexambīmus
2ndexambīsexambītis
3rdexambitexambiunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stexambiorexambīmur
2ndexambīris, exambīre (short_form)exambīminī
3rdexambīturexambiuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexambiēbam, exambībam (metriāgratia)exambiēbāmus, exambībāmus (metriāgratia)
2ndexambiēbās, exambībās (metriāgratia)exambiēbātis, exambībātis (metriāgratia)
3rdexambiēbat, exambībat (metriāgratia)exambiēbant, exambībant (metriāgratia)
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexambiēbar, exambībar (metriāgratia)exambiēbāmur, exambībāmur (metriāgratia)
2ndexambiēbāris, exambībāris (metriāgratia), exambiēbāre (short_form), exambībāre (metriāgratiāshort_form)exambiēbāminī, exambībāminī (metriāgratia)
3rdexambiēbātur, exambībātur (metriāgratia)exambiēbantur, exambībantur (metriāgratia)
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stexambiamexambiēmus
2ndexambiēsexambiētis
3rdexambietexambient
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stexambiarexambiēmur
2ndexambiēris, exambiēre (short_form)exambiēminī
3rdexambiēturexambientur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexambīvīexambīvimus
2ndexambīvistī, exambīvtī (colloquial)exambīvistis
3rdexambīvitexambīvērunt, exambīvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexambītus, -a, -um sumexambītī, -ae, -a sumus
2ndexambītus, -a, -um esexambītī, -ae, -a estis
3rdexambītus, -a, -um estexambītī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexambīveramexambīverāmus
2ndexambīverāsexambīverātis
3rdexambīveratexambīverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexambītus, -a, -um eramexambītī, -ae, -a erāmus
2ndexambītus, -a, -um erāsexambītī, -ae, -a erātis
3rdexambītus, -a, -um eratexambītī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexambīverōexambīverimus
2ndexambīverisexambīveritis
3rdexambīveritexambīverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stexambītus, -a, -um erōexambītī, -ae, -a erimus
2ndexambītus, -a, -um erisexambītī, -ae, -a eritis
3rdexambītus, -a, -um eritexambītī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexambiamexambiāmus
2ndexambiāsexambiātis
3rdexambiatexambiant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexambiarexambiāmur
2ndexambiāris, exambiāre (short_form)exambiāminī
3rdexambiāturexambiantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexambīremexambīrēmus
2ndexambīrēsexambīrētis
3rdexambīretexambīrent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexambīrerexambīrēmur
2ndexambīrēris, exambīrēre (short_form)exambīrēminī
3rdexambīrēturexambīrentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexambīverimexambīverīmus
2ndexambīverīsexambīverītis
3rdexambīveritexambīverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexambītus, -a, -um simexambītī, -ae, -a sīmus
2ndexambītus, -a, -um sīsexambītī, -ae, -a sītis
3rdexambītus, -a, -um sitexambītī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexambīvissemexambīvissēmus
2ndexambīvissēsexambīvissētis
3rdexambīvissetexambīvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stexambītus, -a, -um essemexambītī, -ae, -a essēmus
2ndexambītus, -a, -um essēsexambītī, -ae, -a essētis
3rdexambītus, -a, -um essetexambītī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexambīexambīte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexambīreexambīminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexambītōexambītōte
3rdexambītōexambiuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndexambītor 
3rdexambītorexambiuntor
Present Active Infinitive
exambīre
Present Passive Infinitive
exambīrī, exambīrier (ancient)
Perfect Active Infinitive
exambīvisse
Perfect Passive Infinitive
exambītum esse
Future Active Infinitive
exambītūrum esse
Future Passive Infinitive
exambītum īrī
Present Active Participle
exambiēns, exambientis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
exambītus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
exambītūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
exambiendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexambiensexambientēs
Genitiveexambientisexambientium, exambientum (rare)
Dativeexambientīexambientibus
Accusativeexambientemexambientīs, exambientēs (alt_form_2)
Ablativeexambientī, exambiente (alt_form_2)exambientibus
Vocativeexambiensexambientēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexambiensexambientēs
Genitiveexambientisexambientium, exambientum (rare)
Dativeexambientīexambientibus
Accusativeexambientemexambientīs, exambientēs (alt_form_2)
Ablativeexambientī, exambiente (alt_form_2)exambientibus
Vocativeexambiensexambientēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexambiensexambientia
Genitiveexambientisexambientium, exambientum (rare)
Dativeexambientīexambientibus
Accusativeexambiensexambientia
Ablativeexambientī, exambiente (alt_form_2)exambientibus
Vocativeexambiensexambientia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexambītusexambītī
Genitiveexambītīexambītōrum
Dativeexambītōexambītīs
Accusativeexambītumexambītōs
Ablativeexambītō, exambītū (supine)exambītīs
Vocativeexambīteexambītī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexambītaexambītae
Genitiveexambītaeexambītārum
Dativeexambītaeexambītīs
Accusativeexambītamexambītās
Ablativeexambītāexambītīs
Vocativeexambītaexambītae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexambītumexambīta
Genitiveexambītīexambītōrum
Dativeexambītōexambītīs
Accusativeexambītumexambīta
Ablativeexambītōexambītīs
Vocativeexambītumexambīta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexambītūrusexambītūrī
Genitiveexambītūrīexambītūrōrum
Dativeexambītūrōexambītūrīs
Accusativeexambītūrumexambītūrōs
Ablativeexambītūrōexambītūrīs
Vocativeexambītūreexambītūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexambītūraexambītūrae
Genitiveexambītūraeexambītūrārum
Dativeexambītūraeexambītūrīs
Accusativeexambītūramexambītūrās
Ablativeexambītūrāexambītūrīs
Vocativeexambītūraexambītūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexambītūrumexambītūra
Genitiveexambītūrīexambītūrōrum
Dativeexambītūrōexambītūrīs
Accusativeexambītūrumexambītūra
Ablativeexambītūrōexambītūrīs
Vocativeexambītūrumexambītūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexambiendusexambiendī
Genitiveexambiendīexambiendōrum
Dativeexambiendōexambiendīs
Accusativeexambiendumexambiendōs
Ablativeexambiendōexambiendīs
Vocativeexambiendeexambiendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexambiendaexambiendae
Genitiveexambiendaeexambiendārum
Dativeexambiendaeexambiendīs
Accusativeexambiendamexambiendās
Ablativeexambiendāexambiendīs
Vocativeexambiendaexambiendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexambiendumexambienda
Genitiveexambiendīexambiendōrum
Dativeexambiendōexambiendīs
Accusativeexambiendumexambienda
Ablativeexambiendōexambiendīs
Vocativeexambiendumexambienda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexambiīexambiimus
2ndexambiistī, exambitī (colloquial)exambiistis
3rdexambiitexambiērunt, exambiēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexambieramexambierāmus
2ndexambierāsexambierātis
3rdexambieratexambierant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stexambierōexambierimus
2ndexambierisexambieritis
3rdexambieritexambierint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexambierimexambierīmus
2ndexambierīsexambierītis
3rdexambieritexambierint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stexambiissemexambiissēmus
2ndexambiissēsexambiissētis
3rdexambiissetexambiissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Infinitive
 
Present Passive Infinitive
 
Perfect Active Infinitive
exambiisse
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
 
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
 
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeensentia
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeensentia
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexambītusexambītī
Genitiveexambītīexambītōrum
Dativeexambītōexambītīs
Accusativeexambītumexambītōs
Ablativeexambītō, exambītū (supine)exambītīs
Vocativeexambīteexambītī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexambītaexambītae
Genitiveexambītaeexambītārum
Dativeexambītaeexambītīs
Accusativeexambītamexambītās
Ablativeexambītāexambītīs
Vocativeexambītaexambītae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexambītumexambīta
Genitiveexambītīexambītōrum
Dativeexambītōexambītīs
Accusativeexambītumexambīta
Ablativeexambītōexambītīs
Vocativeexambītumexambīta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeexambītūrusexambītūrī
Genitiveexambītūrīexambītūrōrum
Dativeexambītūrōexambītūrīs
Accusativeexambītūrumexambītūrōs
Ablativeexambītūrōexambītūrīs
Vocativeexambītūreexambītūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeexambītūraexambītūrae
Genitiveexambītūraeexambītūrārum
Dativeexambītūraeexambītūrīs
Accusativeexambītūramexambītūrās
Ablativeexambītūrāexambītūrīs
Vocativeexambītūraexambītūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeexambītūrumexambītūra
Genitiveexambītūrīexambītūrōrum
Dativeexambītūrōexambītūrīs
Accusativeexambītūrumexambītūra
Ablativeexambītūrōexambītūrīs
Vocativeexambītūrumexambītūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeendusendī
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumendōs
Ablativeendōendīs
Vocativeendeendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeendaendae
Genitiveendaeendārum
Dativeendaeendīs
Accusativeendamendās
Ablativeendāendīs
Vocativeendaendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeendumenda
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumenda
Ablativeendōendīs
Vocativeendumenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right