Paradigm of e-rudio (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stērudiōērudīmus
2ndērudīsērudītis
3rdēruditērudiunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stērudiorērudīmur
2ndērudīris, ērudīre (short_form)ērudīminī
3rdērudīturērudiuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stērudiēbam, ērudībam (metriāgratia)ērudiēbāmus, ērudībāmus (metriāgratia)
2ndērudiēbās, ērudībās (metriāgratia)ērudiēbātis, ērudībātis (metriāgratia)
3rdērudiēbat, ērudībat (metriāgratia)ērudiēbant, ērudībant (metriāgratia)
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stērudiēbar, ērudībar (metriāgratia)ērudiēbāmur, ērudībāmur (metriāgratia)
2ndērudiēbāris, ērudībāris (metriāgratia), ērudiēbāre (short_form), ērudībāre (metriāgratiāshort_form)ērudiēbāminī, ērudībāminī (metriāgratia)
3rdērudiēbātur, ērudībātur (metriāgratia)ērudiēbantur, ērudībantur (metriāgratia)
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stērudiamērudiēmus
2ndērudiēsērudiētis
3rdērudietērudient
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stērudiarērudiēmur
2ndērudiēris, ērudiēre (short_form)ērudiēminī
3rdērudiēturērudientur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stērudīvīērudīvimus
2ndērudīvistī, ērudīvtī (colloquial)ērudīvistis
3rdērudīvitērudīvērunt, ērudīvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stērudītus, -a, -um sumērudītī, -ae, -a sumus
2ndērudītus, -a, -um esērudītī, -ae, -a estis
3rdērudītus, -a, -um estērudītī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stērudīveramērudīverāmus
2ndērudīverāsērudīverātis
3rdērudīveratērudīverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stērudītus, -a, -um eramērudītī, -ae, -a erāmus
2ndērudītus, -a, -um erāsērudītī, -ae, -a erātis
3rdērudītus, -a, -um eratērudītī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stērudīverōērudīverimus
2ndērudīverisērudīveritis
3rdērudīveritērudīverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stērudītus, -a, -um erōērudītī, -ae, -a erimus
2ndērudītus, -a, -um erisērudītī, -ae, -a eritis
3rdērudītus, -a, -um eritērudītī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stērudiamērudiāmus
2ndērudiāsērudiātis
3rdērudiatērudiant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stērudiarērudiāmur
2ndērudiāris, ērudiāre (short_form)ērudiāminī
3rdērudiāturērudiantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stērudīremērudīrēmus
2ndērudīrēsērudīrētis
3rdērudīretērudīrent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stērudīrerērudīrēmur
2ndērudīrēris, ērudīrēre (short_form)ērudīrēminī
3rdērudīrēturērudīrentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stērudīverimērudīverīmus
2ndērudīverīsērudīverītis
3rdērudīveritērudīverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stērudītus, -a, -um simērudītī, -ae, -a sīmus
2ndērudītus, -a, -um sīsērudītī, -ae, -a sītis
3rdērudītus, -a, -um sitērudītī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stērudīvissemērudīvissēmus
2ndērudīvissēsērudīvissētis
3rdērudīvissetērudīvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stērudītus, -a, -um essemērudītī, -ae, -a essēmus
2ndērudītus, -a, -um essēsērudītī, -ae, -a essētis
3rdērudītus, -a, -um essetērudītī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndērudīērudīte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndērudīreērudīminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndērudītōērudītōte
3rdērudītōērudiuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndērudītor 
3rdērudītorērudiuntor
Present Active Infinitive
ērudīre
Present Passive Infinitive
ērudīrī, ērudīrier (ancient)
Perfect Active Infinitive
ērudīvisse
Perfect Passive Infinitive
ērudītum esse
Future Active Infinitive
ērudītūrum esse
Future Passive Infinitive
ērudītum īrī
Present Active Participle
ērudiēns, ērudientis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
ērudītus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
ērudītūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
ērudiendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeērudiensērudientēs
Genitiveērudientisērudientium, ērudientum (rare)
Dativeērudientīērudientibus
Accusativeērudientemērudientīs, ērudientēs (alt_form_2)
Ablativeērudientī, ērudiente (alt_form_2)ērudientibus
Vocativeērudiensērudientēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeērudiensērudientēs
Genitiveērudientisērudientium, ērudientum (rare)
Dativeērudientīērudientibus
Accusativeērudientemērudientīs, ērudientēs (alt_form_2)
Ablativeērudientī, ērudiente (alt_form_2)ērudientibus
Vocativeērudiensērudientēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeērudiensērudientia
Genitiveērudientisērudientium, ērudientum (rare)
Dativeērudientīērudientibus
Accusativeērudiensērudientia
Ablativeērudientī, ērudiente (alt_form_2)ērudientibus
Vocativeērudiensērudientia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeērudītusērudītī
Genitiveērudītīērudītōrum
Dativeērudītōērudītīs
Accusativeērudītumērudītōs
Ablativeērudītō, ērudītū (supine)ērudītīs
Vocativeērudīteērudītī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeērudītaērudītae
Genitiveērudītaeērudītārum
Dativeērudītaeērudītīs
Accusativeērudītamērudītās
Ablativeērudītāērudītīs
Vocativeērudītaērudītae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeērudītumērudīta
Genitiveērudītīērudītōrum
Dativeērudītōērudītīs
Accusativeērudītumērudīta
Ablativeērudītōērudītīs
Vocativeērudītumērudīta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeērudītūrusērudītūrī
Genitiveērudītūrīērudītūrōrum
Dativeērudītūrōērudītūrīs
Accusativeērudītūrumērudītūrōs
Ablativeērudītūrōērudītūrīs
Vocativeērudītūreērudītūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeērudītūraērudītūrae
Genitiveērudītūraeērudītūrārum
Dativeērudītūraeērudītūrīs
Accusativeērudītūramērudītūrās
Ablativeērudītūrāērudītūrīs
Vocativeērudītūraērudītūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeērudītūrumērudītūra
Genitiveērudītūrīērudītūrōrum
Dativeērudītūrōērudītūrīs
Accusativeērudītūrumērudītūra
Ablativeērudītūrōērudītūrīs
Vocativeērudītūrumērudītūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeērudiendusērudiendī
Genitiveērudiendīērudiendōrum
Dativeērudiendōērudiendīs
Accusativeērudiendumērudiendōs
Ablativeērudiendōērudiendīs
Vocativeērudiendeērudiendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeērudiendaērudiendae
Genitiveērudiendaeērudiendārum
Dativeērudiendaeērudiendīs
Accusativeērudiendamērudiendās
Ablativeērudiendāērudiendīs
Vocativeērudiendaērudiendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeērudiendumērudienda
Genitiveērudiendīērudiendōrum
Dativeērudiendōērudiendīs
Accusativeērudiendumērudienda
Ablativeērudiendōērudiendīs
Vocativeērudiendumērudienda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stērudiīērudiimus
2ndērudiistī, ēruditī (colloquial)ērudiistis
3rdērudiitērudiērunt, ērudiēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stērudieramērudierāmus
2ndērudierāsērudierātis
3rdērudieratērudierant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stērudierōērudierimus
2ndērudierisērudieritis
3rdērudieritērudierint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stērudierimērudierīmus
2ndērudierīsērudierītis
3rdērudieritērudierint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stērudiissemērudiissēmus
2ndērudiissēsērudiissētis
3rdērudiissetērudiissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Infinitive
 
Present Passive Infinitive
 
Perfect Active Infinitive
ērudiisse
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
 
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
 
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeensentia
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeensentia
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeērudītusērudītī
Genitiveērudītīērudītōrum
Dativeērudītōērudītīs
Accusativeērudītumērudītōs
Ablativeērudītō, ērudītū (supine)ērudītīs
Vocativeērudīteērudītī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeērudītaērudītae
Genitiveērudītaeērudītārum
Dativeērudītaeērudītīs
Accusativeērudītamērudītās
Ablativeērudītāērudītīs
Vocativeērudītaērudītae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeērudītumērudīta
Genitiveērudītīērudītōrum
Dativeērudītōērudītīs
Accusativeērudītumērudīta
Ablativeērudītōērudītīs
Vocativeērudītumērudīta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeērudītūrusērudītūrī
Genitiveērudītūrīērudītūrōrum
Dativeērudītūrōērudītūrīs
Accusativeērudītūrumērudītūrōs
Ablativeērudītūrōērudītūrīs
Vocativeērudītūreērudītūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeērudītūraērudītūrae
Genitiveērudītūraeērudītūrārum
Dativeērudītūraeērudītūrīs
Accusativeērudītūramērudītūrās
Ablativeērudītūrāērudītūrīs
Vocativeērudītūraērudītūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeērudītūrumērudītūra
Genitiveērudītūrīērudītūrōrum
Dativeērudītūrōērudītūrīs
Accusativeērudītūrumērudītūra
Ablativeērudītūrōērudītūrīs
Vocativeērudītūrumērudītūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeendusendī
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumendōs
Ablativeendōendīs
Vocativeendeendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeendaendae
Genitiveendaeendārum
Dativeendaeendīs
Accusativeendamendās
Ablativeendāendīs
Vocativeendaendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeendumenda
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumenda
Ablativeendōendīs
Vocativeendumenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right