Paradigm of e-nitor (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stēnītōēnītimus
2ndēnītisēnītitis
3rdēnītitēnītunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stēnītorēnītimur
2ndēnīteris, ēnītere (short_form)ēnītiminī
3rdēnītiturēnītuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stēnītēbamēnītēbāmus
2ndēnītēbāsēnītēbātis
3rdēnītēbatēnītēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēnītēbarēnītēbāmur
2ndēnītēbāris, ēnītēbāre (short_form)ēnītēbāminī
3rdēnītēbāturēnītēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stēnītamēnītēmus
2ndēnītēsēnītētis
3rdēnītetēnītent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stēnītarēnītēmur
2ndēnītēris, ēnītēre (short_form)ēnītēminī
3rdēnītēturēnītentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēnīsus, -a, -um sumēnīsī, -ae, -a sumus
2ndēnīsus, -a, -um esēnīsī, -ae, -a estis
3rdēnīsus, -a, -um estēnīsī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēnīsus, -a, -um eramēnīsī, -ae, -a erāmus
2ndēnīsus, -a, -um erāsēnīsī, -ae, -a erātis
3rdēnīsus, -a, -um eratēnīsī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēnīsus, -a, -um erōēnīsī, -ae, -a erimus
2ndēnīsus, -a, -um erisēnīsī, -ae, -a eritis
3rdēnīsus, -a, -um eritēnīsī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stēnītamēnītāmus
2ndēnītāsēnītātis
3rdēnītatēnītant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēnītarēnītāmur
2ndēnītāris, ēnītāre (short_form)ēnītāminī
3rdēnītāturēnītantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stēnīteremēnīterēmus
2ndēnīterēsēnīterētis
3rdēnīteretēnīterent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēnītererēnīterēmur
2ndēnīterēris, ēnīterēre (short_form)ēnīterēminī
3rdēnīterēturēnīterentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēnīsus, -a, -um simēnīsī, -ae, -a sīmus
2ndēnīsus, -a, -um sīsēnīsī, -ae, -a sītis
3rdēnīsus, -a, -um sitēnīsī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēnīsus, -a, -um essemēnīsī, -ae, -a essēmus
2ndēnīsus, -a, -um essēsēnīsī, -ae, -a essētis
3rdēnīsus, -a, -um essetēnīsī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndēnīteēnītite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndēnītereēnītiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndēnītitōēnītitōte
3rdēnītitōēnītuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndēnītitor 
3rdēnītitorēnītuntor
Present Active Infinitive
ēnītere
Present Passive Infinitive
ēnītī, ēnītier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
ēnīsum esse
Future Active Infinitive
ēnīsūrum esse
Future Passive Infinitive
ēnīsum īrī
Present Active Participle
ēnītēns, ēnītentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
ēnīsus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
ēnīsūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
ēnītendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēnītensēnītentēs
Genitiveēnītentisēnītentium, ēnītentum (rare)
Dativeēnītentīēnītentibus
Accusativeēnītentemēnītentīs, ēnītentēs (alt_form_2)
Ablativeēnītentī, ēnītente (alt_form_2)ēnītentibus
Vocativeēnītensēnītentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēnītensēnītentēs
Genitiveēnītentisēnītentium, ēnītentum (rare)
Dativeēnītentīēnītentibus
Accusativeēnītentemēnītentīs, ēnītentēs (alt_form_2)
Ablativeēnītentī, ēnītente (alt_form_2)ēnītentibus
Vocativeēnītensēnītentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēnītensēnītentia
Genitiveēnītentisēnītentium, ēnītentum (rare)
Dativeēnītentīēnītentibus
Accusativeēnītensēnītentia
Ablativeēnītentī, ēnītente (alt_form_2)ēnītentibus
Vocativeēnītensēnītentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēnīsusēnīsī
Genitiveēnīsīēnīsōrum
Dativeēnīsōēnīsīs
Accusativeēnīsumēnīsōs
Ablativeēnīsō, ēnīsū (supine)ēnīsīs
Vocativeēnīseēnīsī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēnīsaēnīsae
Genitiveēnīsaeēnīsārum
Dativeēnīsaeēnīsīs
Accusativeēnīsamēnīsās
Ablativeēnīsāēnīsīs
Vocativeēnīsaēnīsae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēnīsumēnīsa
Genitiveēnīsīēnīsōrum
Dativeēnīsōēnīsīs
Accusativeēnīsumēnīsa
Ablativeēnīsōēnīsīs
Vocativeēnīsumēnīsa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēnīsūrusēnīsūrī
Genitiveēnīsūrīēnīsūrōrum
Dativeēnīsūrōēnīsūrīs
Accusativeēnīsūrumēnīsūrōs
Ablativeēnīsūrōēnīsūrīs
Vocativeēnīsūreēnīsūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēnīsūraēnīsūrae
Genitiveēnīsūraeēnīsūrārum
Dativeēnīsūraeēnīsūrīs
Accusativeēnīsūramēnīsūrās
Ablativeēnīsūrāēnīsūrīs
Vocativeēnīsūraēnīsūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēnīsūrumēnīsūra
Genitiveēnīsūrīēnīsūrōrum
Dativeēnīsūrōēnīsūrīs
Accusativeēnīsūrumēnīsūra
Ablativeēnīsūrōēnīsūrīs
Vocativeēnīsūrumēnīsūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēnītendusēnītendī
Genitiveēnītendīēnītendōrum
Dativeēnītendōēnītendīs
Accusativeēnītendumēnītendōs
Ablativeēnītendōēnītendīs
Vocativeēnītendeēnītendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēnītendaēnītendae
Genitiveēnītendaeēnītendārum
Dativeēnītendaeēnītendīs
Accusativeēnītendamēnītendās
Ablativeēnītendāēnītendīs
Vocativeēnītendaēnītendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēnītendumēnītenda
Genitiveēnītendīēnītendōrum
Dativeēnītendōēnītendīs
Accusativeēnītendumēnītenda
Ablativeēnītendōēnītendīs
Vocativeēnītendumēnītenda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēnixus, -a, -um sumēnixī, -ae, -a sumus
2ndēnixus, -a, -um esēnixī, -ae, -a estis
3rdēnixus, -a, -um estēnixī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēnixus, -a, -um eramēnixī, -ae, -a erāmus
2ndēnixus, -a, -um erāsēnixī, -ae, -a erātis
3rdēnixus, -a, -um eratēnixī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēnixus, -a, -um erōēnixī, -ae, -a erimus
2ndēnixus, -a, -um erisēnixī, -ae, -a eritis
3rdēnixus, -a, -um eritēnixī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēnixus, -a, -um simēnixī, -ae, -a sīmus
2ndēnixus, -a, -um sīsēnixī, -ae, -a sītis
3rdēnixus, -a, -um sitēnixī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēnixus, -a, -um essemēnixī, -ae, -a essēmus
2ndēnixus, -a, -um essēsēnixī, -ae, -a essētis
3rdēnixus, -a, -um essetēnixī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Infinitive
 
Present Passive Infinitive
 
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
ēnixum esse
Future Active Infinitive
ēnixūrum esse
Future Passive Infinitive
ēnixum īrī
Present Active Participle
 
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
ēnixus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
ēnixūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
 
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeensentia
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeensentia
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēnixusēnixī
Genitiveēnixīēnixōrum
Dativeēnixōēnixīs
Accusativeēnixumēnixōs
Ablativeēnixō, ēnixū (supine)ēnixīs
Vocativeēnixeēnixī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēnixaēnixae
Genitiveēnixaeēnixārum
Dativeēnixaeēnixīs
Accusativeēnixamēnixās
Ablativeēnixāēnixīs
Vocativeēnixaēnixae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēnixumēnixa
Genitiveēnixīēnixōrum
Dativeēnixōēnixīs
Accusativeēnixumēnixa
Ablativeēnixōēnixīs
Vocativeēnixumēnixa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēnixūrusēnixūrī
Genitiveēnixūrīēnixūrōrum
Dativeēnixūrōēnixūrīs
Accusativeēnixūrumēnixūrōs
Ablativeēnixūrōēnixūrīs
Vocativeēnixūreēnixūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēnixūraēnixūrae
Genitiveēnixūraeēnixūrārum
Dativeēnixūraeēnixūrīs
Accusativeēnixūramēnixūrās
Ablativeēnixūrāēnixūrīs
Vocativeēnixūraēnixūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēnixūrumēnixūra
Genitiveēnixūrīēnixūrōrum
Dativeēnixūrōēnixūrīs
Accusativeēnixūrumēnixūra
Ablativeēnixūrōēnixūrīs
Vocativeēnixūrumēnixūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeendusendī
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumendōs
Ablativeendōendīs
Vocativeendeendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeendaendae
Genitiveendaeendārum
Dativeendaeendīs
Accusativeendamendās
Ablativeendāendīs
Vocativeendaendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeendumenda
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumenda
Ablativeendōendīs
Vocativeendumenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right