Paradigm of e-migro, e-migro (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stēmīgrōēmīgrāmus
2ndēmīgrāsēmīgrātis
3rdēmīgratēmīgrant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stēmīgrorēmīgrāmur
2ndēmīgrāris, ēmīgrāre (short_form)ēmīgrāminī
3rdēmīgrāturēmīgrantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stēmīgrābamēmīgrābāmus
2ndēmīgrābāsēmīgrābātis
3rdēmīgrābatēmīgrābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēmīgrābarēmīgrābāmur
2ndēmīgrābāris, ēmīgrābāre (short_form)ēmīgrābāminī
3rdēmīgrābāturēmīgrābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stēmīgrābōēmīgrābimus
2ndēmīgrābisēmīgrābitis
3rdēmīgrābitēmīgrābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stēmīgrāborēmīgrābimur
2ndēmīgrāberis, ēmīgrābere (short_form)ēmīgrābiminī
3rdēmīgrābiturēmīgrābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stēmīgrāvīēmīgrāvimus
2ndēmīgrāvistī, ēmīgrāvtī (colloquial)ēmīgrāvistis
3rdēmīgrāvitēmīgrāvērunt, ēmīgrāvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēmīgrātus, -a, -um sumēmīgrātī, -ae, -a sumus
2ndēmīgrātus, -a, -um esēmīgrātī, -ae, -a estis
3rdēmīgrātus, -a, -um estēmīgrātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stēmīgrāveramēmīgrāverāmus
2ndēmīgrāverāsēmīgrāverātis
3rdēmīgrāveratēmīgrāverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēmīgrātus, -a, -um eramēmīgrātī, -ae, -a erāmus
2ndēmīgrātus, -a, -um erāsēmīgrātī, -ae, -a erātis
3rdēmīgrātus, -a, -um eratēmīgrātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stēmīgrāverōēmīgrāverimus
2ndēmīgrāverisēmīgrāveritis
3rdēmīgrāveritēmīgrāverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēmīgrātus, -a, -um erōēmīgrātī, -ae, -a erimus
2ndēmīgrātus, -a, -um erisēmīgrātī, -ae, -a eritis
3rdēmīgrātus, -a, -um eritēmīgrātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stēmīgremēmīgrēmus
2ndēmīgrēsēmīgrētis
3rdēmīgretēmīgrent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēmīgrerēmīgrēmur
2ndēmīgrēris, ēmīgrēre (short_form)ēmīgrēminī
3rdēmīgrēturēmīgrentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stēmīgrāremēmīgrārēmus
2ndēmīgrārēsēmīgrārētis
3rdēmīgrāretēmīgrārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēmīgrārerēmīgrārēmur
2ndēmīgrārēris, ēmīgrārēre (short_form)ēmīgrārēminī
3rdēmīgrārēturēmīgrārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stēmīgrāverimēmīgrāverīmus
2ndēmīgrāverīsēmīgrāverītis
3rdēmīgrāveritēmīgrāverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēmīgrātus, -a, -um simēmīgrātī, -ae, -a sīmus
2ndēmīgrātus, -a, -um sīsēmīgrātī, -ae, -a sītis
3rdēmīgrātus, -a, -um sitēmīgrātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stēmīgrāvissemēmīgrāvissēmus
2ndēmīgrāvissēsēmīgrāvissētis
3rdēmīgrāvissetēmīgrāvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēmīgrātus, -a, -um essemēmīgrātī, -ae, -a essēmus
2ndēmīgrātus, -a, -um essēsēmīgrātī, -ae, -a essētis
3rdēmīgrātus, -a, -um essetēmīgrātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndēmīgrāēmīgrāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndēmīgrāreēmīgrāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndēmīgrātōēmīgrātōte
3rdēmīgrātōēmīgrantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndēmīgrātor 
3rdēmīgrātorēmīgrantor
Present Active Infinitive
ēmīgrāre
Present Passive Infinitive
ēmīgrārī, ēmīgrārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
ēmīgrāvisse
Perfect Passive Infinitive
ēmīgrātum esse
Future Active Infinitive
ēmīgrātūrum esse
Future Passive Infinitive
ēmīgrātum īrī
Present Active Participle
ēmīgrāns, ēmīgrantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
ēmīgrātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
ēmīgrātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
ēmīgrandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēmīgransēmīgrantēs
Genitiveēmīgrantisēmīgrantium, ēmīgrantum (rare)
Dativeēmīgrantīēmīgrantibus
Accusativeēmīgrantemēmīgrantīs, ēmīgrantēs (alt_form_2)
Ablativeēmīgrantī, ēmīgrante (alt_form_2)ēmīgrantibus
Vocativeēmīgransēmīgrantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēmīgransēmīgrantēs
Genitiveēmīgrantisēmīgrantium, ēmīgrantum (rare)
Dativeēmīgrantīēmīgrantibus
Accusativeēmīgrantemēmīgrantīs, ēmīgrantēs (alt_form_2)
Ablativeēmīgrantī, ēmīgrante (alt_form_2)ēmīgrantibus
Vocativeēmīgransēmīgrantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēmīgransēmīgrantia
Genitiveēmīgrantisēmīgrantium, ēmīgrantum (rare)
Dativeēmīgrantīēmīgrantibus
Accusativeēmīgransēmīgrantia
Ablativeēmīgrantī, ēmīgrante (alt_form_2)ēmīgrantibus
Vocativeēmīgransēmīgrantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēmīgrātusēmīgrātī
Genitiveēmīgrātīēmīgrātōrum
Dativeēmīgrātōēmīgrātīs
Accusativeēmīgrātumēmīgrātōs
Ablativeēmīgrātō, ēmīgrātū (supine)ēmīgrātīs
Vocativeēmīgrāteēmīgrātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēmīgrātaēmīgrātae
Genitiveēmīgrātaeēmīgrātārum
Dativeēmīgrātaeēmīgrātīs
Accusativeēmīgrātamēmīgrātās
Ablativeēmīgrātāēmīgrātīs
Vocativeēmīgrātaēmīgrātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēmīgrātumēmīgrāta
Genitiveēmīgrātīēmīgrātōrum
Dativeēmīgrātōēmīgrātīs
Accusativeēmīgrātumēmīgrāta
Ablativeēmīgrātōēmīgrātīs
Vocativeēmīgrātumēmīgrāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēmīgrātūrusēmīgrātūrī
Genitiveēmīgrātūrīēmīgrātūrōrum
Dativeēmīgrātūrōēmīgrātūrīs
Accusativeēmīgrātūrumēmīgrātūrōs
Ablativeēmīgrātūrōēmīgrātūrīs
Vocativeēmīgrātūreēmīgrātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēmīgrātūraēmīgrātūrae
Genitiveēmīgrātūraeēmīgrātūrārum
Dativeēmīgrātūraeēmīgrātūrīs
Accusativeēmīgrātūramēmīgrātūrās
Ablativeēmīgrātūrāēmīgrātūrīs
Vocativeēmīgrātūraēmīgrātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēmīgrātūrumēmīgrātūra
Genitiveēmīgrātūrīēmīgrātūrōrum
Dativeēmīgrātūrōēmīgrātūrīs
Accusativeēmīgrātūrumēmīgrātūra
Ablativeēmīgrātūrōēmīgrātūrīs
Vocativeēmīgrātūrumēmīgrātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēmīgrandusēmīgrandī
Genitiveēmīgrandīēmīgrandōrum
Dativeēmīgrandōēmīgrandīs
Accusativeēmīgrandumēmīgrandōs
Ablativeēmīgrandōēmīgrandīs
Vocativeēmīgrandeēmīgrandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēmīgrandaēmīgrandae
Genitiveēmīgrandaeēmīgrandārum
Dativeēmīgrandaeēmīgrandīs
Accusativeēmīgrandamēmīgrandās
Ablativeēmīgrandāēmīgrandīs
Vocativeēmīgrandaēmīgrandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēmīgrandumēmīgranda
Genitiveēmīgrandīēmīgrandōrum
Dativeēmīgrandōēmīgrandīs
Accusativeēmīgrandumēmīgranda
Ablativeēmīgrandōēmīgrandīs
Vocativeēmīgrandumēmīgranda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stēmigrōēmigrāmus
2ndēmigrāsēmigrātis
3rdēmigratēmigrant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stēmigrorēmigrāmur
2ndēmigrāris, ēmigrāre (short_form)ēmigrāminī
3rdēmigrāturēmigrantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stēmigrābamēmigrābāmus
2ndēmigrābāsēmigrābātis
3rdēmigrābatēmigrābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēmigrābarēmigrābāmur
2ndēmigrābāris, ēmigrābāre (short_form)ēmigrābāminī
3rdēmigrābāturēmigrābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stēmigrābōēmigrābimus
2ndēmigrābisēmigrābitis
3rdēmigrābitēmigrābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stēmigrāborēmigrābimur
2ndēmigrāberis, ēmigrābere (short_form)ēmigrābiminī
3rdēmigrābiturēmigrābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stēmigrāvīēmigrāvimus
2ndēmigrāvistī, ēmigrāvtī (colloquial)ēmigrāvistis
3rdēmigrāvitēmigrāvērunt, ēmigrāvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēmigrātus, -a, -um sumēmigrātī, -ae, -a sumus
2ndēmigrātus, -a, -um esēmigrātī, -ae, -a estis
3rdēmigrātus, -a, -um estēmigrātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stēmigrāveramēmigrāverāmus
2ndēmigrāverāsēmigrāverātis
3rdēmigrāveratēmigrāverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēmigrātus, -a, -um eramēmigrātī, -ae, -a erāmus
2ndēmigrātus, -a, -um erāsēmigrātī, -ae, -a erātis
3rdēmigrātus, -a, -um eratēmigrātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stēmigrāverōēmigrāverimus
2ndēmigrāverisēmigrāveritis
3rdēmigrāveritēmigrāverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēmigrātus, -a, -um erōēmigrātī, -ae, -a erimus
2ndēmigrātus, -a, -um erisēmigrātī, -ae, -a eritis
3rdēmigrātus, -a, -um eritēmigrātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stēmigremēmigrēmus
2ndēmigrēsēmigrētis
3rdēmigretēmigrent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēmigrerēmigrēmur
2ndēmigrēris, ēmigrēre (short_form)ēmigrēminī
3rdēmigrēturēmigrentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stēmigrāremēmigrārēmus
2ndēmigrārēsēmigrārētis
3rdēmigrāretēmigrārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēmigrārerēmigrārēmur
2ndēmigrārēris, ēmigrārēre (short_form)ēmigrārēminī
3rdēmigrārēturēmigrārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stēmigrāverimēmigrāverīmus
2ndēmigrāverīsēmigrāverītis
3rdēmigrāveritēmigrāverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēmigrātus, -a, -um simēmigrātī, -ae, -a sīmus
2ndēmigrātus, -a, -um sīsēmigrātī, -ae, -a sītis
3rdēmigrātus, -a, -um sitēmigrātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stēmigrāvissemēmigrāvissēmus
2ndēmigrāvissēsēmigrāvissētis
3rdēmigrāvissetēmigrāvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēmigrātus, -a, -um essemēmigrātī, -ae, -a essēmus
2ndēmigrātus, -a, -um essēsēmigrātī, -ae, -a essētis
3rdēmigrātus, -a, -um essetēmigrātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndēmigrāēmigrāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndēmigrāreēmigrāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndēmigrātōēmigrātōte
3rdēmigrātōēmigrantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndēmigrātor 
3rdēmigrātorēmigrantor
Present Active Infinitive
ēmigrāre
Present Passive Infinitive
ēmigrārī, ēmigrārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
ēmigrāvisse
Perfect Passive Infinitive
ēmigrātum esse
Future Active Infinitive
ēmigrātūrum esse
Future Passive Infinitive
ēmigrātum īrī
Present Active Participle
ēmigrāns, ēmigrantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
ēmigrātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
ēmigrātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
ēmigrandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēmigransēmigrantēs
Genitiveēmigrantisēmigrantium, ēmigrantum (rare)
Dativeēmigrantīēmigrantibus
Accusativeēmigrantemēmigrantīs, ēmigrantēs (alt_form_2)
Ablativeēmigrantī, ēmigrante (alt_form_2)ēmigrantibus
Vocativeēmigransēmigrantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēmigransēmigrantēs
Genitiveēmigrantisēmigrantium, ēmigrantum (rare)
Dativeēmigrantīēmigrantibus
Accusativeēmigrantemēmigrantīs, ēmigrantēs (alt_form_2)
Ablativeēmigrantī, ēmigrante (alt_form_2)ēmigrantibus
Vocativeēmigransēmigrantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēmigransēmigrantia
Genitiveēmigrantisēmigrantium, ēmigrantum (rare)
Dativeēmigrantīēmigrantibus
Accusativeēmigransēmigrantia
Ablativeēmigrantī, ēmigrante (alt_form_2)ēmigrantibus
Vocativeēmigransēmigrantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēmigrātusēmigrātī
Genitiveēmigrātīēmigrātōrum
Dativeēmigrātōēmigrātīs
Accusativeēmigrātumēmigrātōs
Ablativeēmigrātō, ēmigrātū (supine)ēmigrātīs
Vocativeēmigrāteēmigrātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēmigrātaēmigrātae
Genitiveēmigrātaeēmigrātārum
Dativeēmigrātaeēmigrātīs
Accusativeēmigrātamēmigrātās
Ablativeēmigrātāēmigrātīs
Vocativeēmigrātaēmigrātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēmigrātumēmigrāta
Genitiveēmigrātīēmigrātōrum
Dativeēmigrātōēmigrātīs
Accusativeēmigrātumēmigrāta
Ablativeēmigrātōēmigrātīs
Vocativeēmigrātumēmigrāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēmigrātūrusēmigrātūrī
Genitiveēmigrātūrīēmigrātūrōrum
Dativeēmigrātūrōēmigrātūrīs
Accusativeēmigrātūrumēmigrātūrōs
Ablativeēmigrātūrōēmigrātūrīs
Vocativeēmigrātūreēmigrātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēmigrātūraēmigrātūrae
Genitiveēmigrātūraeēmigrātūrārum
Dativeēmigrātūraeēmigrātūrīs
Accusativeēmigrātūramēmigrātūrās
Ablativeēmigrātūrāēmigrātūrīs
Vocativeēmigrātūraēmigrātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēmigrātūrumēmigrātūra
Genitiveēmigrātūrīēmigrātūrōrum
Dativeēmigrātūrōēmigrātūrīs
Accusativeēmigrātūrumēmigrātūra
Ablativeēmigrātūrōēmigrātūrīs
Vocativeēmigrātūrumēmigrātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēmigrandusēmigrandī
Genitiveēmigrandīēmigrandōrum
Dativeēmigrandōēmigrandīs
Accusativeēmigrandumēmigrandōs
Ablativeēmigrandōēmigrandīs
Vocativeēmigrandeēmigrandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēmigrandaēmigrandae
Genitiveēmigrandaeēmigrandārum
Dativeēmigrandaeēmigrandīs
Accusativeēmigrandamēmigrandās
Ablativeēmigrandāēmigrandīs
Vocativeēmigrandaēmigrandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēmigrandumēmigranda
Genitiveēmigrandīēmigrandōrum
Dativeēmigrandōēmigrandīs
Accusativeēmigrandumēmigranda
Ablativeēmigrandōēmigrandīs
Vocativeēmigrandumēmigranda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right