Paradigm of ef-fecundo, effoecundo (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1steffēcundōeffēcundāmus
2ndeffēcundāseffēcundātis
3rdeffēcundateffēcundant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1steffēcundoreffēcundāmur
2ndeffēcundāris, effēcundāre (short_form)effēcundāminī
3rdeffēcundātureffēcundantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1steffēcundābameffēcundābāmus
2ndeffēcundābāseffēcundābātis
3rdeffēcundābateffēcundābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1steffēcundābareffēcundābāmur
2ndeffēcundābāris, effēcundābāre (short_form)effēcundābāminī
3rdeffēcundābātureffēcundābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1steffēcundābōeffēcundābimus
2ndeffēcundābiseffēcundābitis
3rdeffēcundābiteffēcundābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1steffēcundāboreffēcundābimur
2ndeffēcundāberis, effēcundābere (short_form)effēcundābiminī
3rdeffēcundābitureffēcundābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1steffēcundemeffēcundēmus
2ndeffēcundēseffēcundētis
3rdeffēcundeteffēcundent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1steffēcundereffēcundēmur
2ndeffēcundēris, effēcundēre (short_form)effēcundēminī
3rdeffēcundētureffēcundentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1steffēcundāremeffēcundārēmus
2ndeffēcundārēseffēcundārētis
3rdeffēcundāreteffēcundārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1steffēcundārereffēcundārēmur
2ndeffēcundārēris, effēcundārēre (short_form)effēcundārēminī
3rdeffēcundārētureffēcundārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndeffēcundāeffēcundāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndeffēcundāreeffēcundāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndeffēcundātōeffēcundātōte
3rdeffēcundātōeffēcundantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndeffēcundātor 
3rdeffēcundātoreffēcundantor
Present Active Infinitive
effēcundāre
Present Passive Infinitive
effēcundārī, effēcundārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
effēcundāns, effēcundantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
effēcundandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeeffēcundanseffēcundantēs
Genitiveeffēcundantiseffēcundantium, effēcundantum (rare)
Dativeeffēcundantīeffēcundantibus
Accusativeeffēcundantemeffēcundantīs, effēcundantēs (alt_form_2)
Ablativeeffēcundantī, effēcundante (alt_form_2)effēcundantibus
Vocativeeffēcundanseffēcundantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeeffēcundanseffēcundantēs
Genitiveeffēcundantiseffēcundantium, effēcundantum (rare)
Dativeeffēcundantīeffēcundantibus
Accusativeeffēcundantemeffēcundantīs, effēcundantēs (alt_form_2)
Ablativeeffēcundantī, effēcundante (alt_form_2)effēcundantibus
Vocativeeffēcundanseffēcundantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeeffēcundanseffēcundantia
Genitiveeffēcundantiseffēcundantium, effēcundantum (rare)
Dativeeffēcundantīeffēcundantibus
Accusativeeffēcundanseffēcundantia
Ablativeeffēcundantī, effēcundante (alt_form_2)effēcundantibus
Vocativeeffēcundanseffēcundantia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeeffēcundanduseffēcundandī
Genitiveeffēcundandīeffēcundandōrum
Dativeeffēcundandōeffēcundandīs
Accusativeeffēcundandumeffēcundandōs
Ablativeeffēcundandōeffēcundandīs
Vocativeeffēcundandeeffēcundandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeeffēcundandaeffēcundandae
Genitiveeffēcundandaeeffēcundandārum
Dativeeffēcundandaeeffēcundandīs
Accusativeeffēcundandameffēcundandās
Ablativeeffēcundandāeffēcundandīs
Vocativeeffēcundandaeffēcundandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeeffēcundandumeffēcundanda
Genitiveeffēcundandīeffēcundandōrum
Dativeeffēcundandōeffēcundandīs
Accusativeeffēcundandumeffēcundanda
Ablativeeffēcundandōeffēcundandīs
Vocativeeffēcundandumeffēcundanda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1steffoecundōeffoecundāmus
2ndeffoecundāseffoecundātis
3rdeffoecundateffoecundant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1steffoecundoreffoecundāmur
2ndeffoecundāris, effoecundāre (short_form)effoecundāminī
3rdeffoecundātureffoecundantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1steffoecundābameffoecundābāmus
2ndeffoecundābāseffoecundābātis
3rdeffoecundābateffoecundābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1steffoecundābareffoecundābāmur
2ndeffoecundābāris, effoecundābāre (short_form)effoecundābāminī
3rdeffoecundābātureffoecundābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1steffoecundābōeffoecundābimus
2ndeffoecundābiseffoecundābitis
3rdeffoecundābiteffoecundābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1steffoecundāboreffoecundābimur
2ndeffoecundāberis, effoecundābere (short_form)effoecundābiminī
3rdeffoecundābitureffoecundābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1steffoecundemeffoecundēmus
2ndeffoecundēseffoecundētis
3rdeffoecundeteffoecundent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1steffoecundereffoecundēmur
2ndeffoecundēris, effoecundēre (short_form)effoecundēminī
3rdeffoecundētureffoecundentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1steffoecundāremeffoecundārēmus
2ndeffoecundārēseffoecundārētis
3rdeffoecundāreteffoecundārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1steffoecundārereffoecundārēmur
2ndeffoecundārēris, effoecundārēre (short_form)effoecundārēminī
3rdeffoecundārētureffoecundārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndeffoecundāeffoecundāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndeffoecundāreeffoecundāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndeffoecundātōeffoecundātōte
3rdeffoecundātōeffoecundantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndeffoecundātor 
3rdeffoecundātoreffoecundantor
Present Active Infinitive
effoecundāre
Present Passive Infinitive
effoecundārī, effoecundārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
effoecundāns, effoecundantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
effoecundandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeeffoecundanseffoecundantēs
Genitiveeffoecundantiseffoecundantium, effoecundantum (rare)
Dativeeffoecundantīeffoecundantibus
Accusativeeffoecundantemeffoecundantīs, effoecundantēs (alt_form_2)
Ablativeeffoecundantī, effoecundante (alt_form_2)effoecundantibus
Vocativeeffoecundanseffoecundantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeeffoecundanseffoecundantēs
Genitiveeffoecundantiseffoecundantium, effoecundantum (rare)
Dativeeffoecundantīeffoecundantibus
Accusativeeffoecundantemeffoecundantīs, effoecundantēs (alt_form_2)
Ablativeeffoecundantī, effoecundante (alt_form_2)effoecundantibus
Vocativeeffoecundanseffoecundantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeeffoecundanseffoecundantia
Genitiveeffoecundantiseffoecundantium, effoecundantum (rare)
Dativeeffoecundantīeffoecundantibus
Accusativeeffoecundanseffoecundantia
Ablativeeffoecundantī, effoecundante (alt_form_2)effoecundantibus
Vocativeeffoecundanseffoecundantia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeeffoecundanduseffoecundandī
Genitiveeffoecundandīeffoecundandōrum
Dativeeffoecundandōeffoecundandīs
Accusativeeffoecundandumeffoecundandōs
Ablativeeffoecundandōeffoecundandīs
Vocativeeffoecundandeeffoecundandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeeffoecundandaeffoecundandae
Genitiveeffoecundandaeeffoecundandārum
Dativeeffoecundandaeeffoecundandīs
Accusativeeffoecundandameffoecundandās
Ablativeeffoecundandāeffoecundandīs
Vocativeeffoecundandaeffoecundandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeeffoecundandumeffoecundanda
Genitiveeffoecundandīeffoecundandōrum
Dativeeffoecundandōeffoecundandīs
Accusativeeffoecundandumeffoecundanda
Ablativeeffoecundandōeffoecundandīs
Vocativeeffoecundandumeffoecundanda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right