Paradigm of edo (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stedōedimus
2ndediseditis
3rdeditedunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stedoredimur
2ndederis, edere (short_form)ediminī
3rdeditureduntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stedēbamedēbāmus
2ndedēbāsedēbātis
3rdedēbatedēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stedēbaredēbāmur
2ndedēbāris, edēbāre (short_form)edēbāminī
3rdedēbāturedēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stedamedēmus
2ndedēsedētis
3rdedetedent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stedaredēmur
2ndedēris, edēre (short_form)edēminī
3rdedēturedentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stēdīēdimus
2ndēdistī, ēdtī (colloquial)ēdistis
3rdēditēdērunt, ēdēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēsus, -a, -um sumēsī, -ae, -a sumus
2ndēsus, -a, -um esēsī, -ae, -a estis
3rdēsus, -a, -um estēsī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stēderamēderāmus
2ndēderāsēderātis
3rdēderatēderant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēsus, -a, -um eramēsī, -ae, -a erāmus
2ndēsus, -a, -um erāsēsī, -ae, -a erātis
3rdēsus, -a, -um eratēsī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stēderōēderimus
2ndēderisēderitis
3rdēderitēderint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stēsus, -a, -um erōēsī, -ae, -a erimus
2ndēsus, -a, -um erisēsī, -ae, -a eritis
3rdēsus, -a, -um eritēsī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stedamedāmus
2ndedāsedātis
3rdedatedant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stedaredāmur
2ndedāris, edāre (short_form)edāminī
3rdedāturedantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stederemederēmus
2ndederēsederētis
3rdederetederent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stedererederēmur
2ndederēris, ederēre (short_form)ederēminī
3rdederēturederentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stēderimēderīmus
2ndēderīsēderītis
3rdēderitēderint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēsus, -a, -um simēsī, -ae, -a sīmus
2ndēsus, -a, -um sīsēsī, -ae, -a sītis
3rdēsus, -a, -um sitēsī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stēdissemēdissēmus
2ndēdissēsēdissētis
3rdēdissetēdissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēsus, -a, -um essemēsī, -ae, -a essēmus
2ndēsus, -a, -um essēsēsī, -ae, -a essētis
3rdēsus, -a, -um essetēsī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndedeedite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndedereediminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndeditōeditōte
3rdeditōeduntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndeditor 
3rdeditoreduntor
Present Active Infinitive
edere
Present Passive Infinitive
edī, edier (ancient)
Perfect Active Infinitive
ēdisse
Perfect Passive Infinitive
ēsum esse
Future Active Infinitive
ēsūrum esse
Future Passive Infinitive
ēsum īrī
Present Active Participle
edēns, edentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
ēsus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
ēsūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
edendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeedensedentēs
Genitiveedentisedentium, edentum (rare)
Dativeedentīedentibus
Accusativeedentemedentīs, edentēs (alt_form_2)
Ablativeedentī, edente (alt_form_2)edentibus
Vocativeedensedentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeedensedentēs
Genitiveedentisedentium, edentum (rare)
Dativeedentīedentibus
Accusativeedentemedentīs, edentēs (alt_form_2)
Ablativeedentī, edente (alt_form_2)edentibus
Vocativeedensedentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeedensedentia
Genitiveedentisedentium, edentum (rare)
Dativeedentīedentibus
Accusativeedensedentia
Ablativeedentī, edente (alt_form_2)edentibus
Vocativeedensedentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēsusēsī
Genitiveēsīēsōrum
Dativeēsōēsīs
Accusativeēsumēsōs
Ablativeēsō, ēsū (supine)ēsīs
Vocativeēseēsī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēsaēsae
Genitiveēsaeēsārum
Dativeēsaeēsīs
Accusativeēsamēsās
Ablativeēsāēsīs
Vocativeēsaēsae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēsumēsa
Genitiveēsīēsōrum
Dativeēsōēsīs
Accusativeēsumēsa
Ablativeēsōēsīs
Vocativeēsumēsa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēsūrusēsūrī
Genitiveēsūrīēsūrōrum
Dativeēsūrōēsūrīs
Accusativeēsūrumēsūrōs
Ablativeēsūrōēsūrīs
Vocativeēsūreēsūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēsūraēsūrae
Genitiveēsūraeēsūrārum
Dativeēsūraeēsūrīs
Accusativeēsūramēsūrās
Ablativeēsūrāēsūrīs
Vocativeēsūraēsūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēsūrumēsūra
Genitiveēsūrīēsūrōrum
Dativeēsūrōēsūrīs
Accusativeēsūrumēsūra
Ablativeēsūrōēsūrīs
Vocativeēsūrumēsūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeedendusedendī
Genitiveedendīedendōrum
Dativeedendōedendīs
Accusativeedendumedendōs
Ablativeedendōedendīs
Vocativeedendeedendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeedendaedendae
Genitiveedendaeedendārum
Dativeedendaeedendīs
Accusativeedendamedendās
Ablativeedendāedendīs
Vocativeedendaedendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeedendumedenda
Genitiveedendīedendōrum
Dativeedendōedendīs
Accusativeedendumedenda
Ablativeedendōedendīs
Vocativeedendumedenda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stēssemēssēmus
2ndēssēsēssētis
3rdēssetēssent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stēsserēssēmur
2ndēssēris, ēssēre (short_form)ēssēminī
3rdēssēturēssentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Infinitive
ēsse
Present Passive Infinitive
ēī, ēier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
 
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
ēendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeensentia
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeensentia
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēsusēsī
Genitiveēsīēsōrum
Dativeēsōēsīs
Accusativeēsumēsōs
Ablativeēsō, ēsū (supine)ēsīs
Vocativeēseēsī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēsaēsae
Genitiveēsaeēsārum
Dativeēsaeēsīs
Accusativeēsamēsās
Ablativeēsāēsīs
Vocativeēsaēsae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēsumēsa
Genitiveēsīēsōrum
Dativeēsōēsīs
Accusativeēsumēsa
Ablativeēsōēsīs
Vocativeēsumēsa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeēsūrusēsūrī
Genitiveēsūrīēsūrōrum
Dativeēsūrōēsūrīs
Accusativeēsūrumēsūrōs
Ablativeēsūrōēsūrīs
Vocativeēsūreēsūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeēsūraēsūrae
Genitiveēsūraeēsūrārum
Dativeēsūraeēsūrīs
Accusativeēsūramēsūrās
Ablativeēsūrāēsūrīs
Vocativeēsūraēsūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeēsūrumēsūra
Genitiveēsūrīēsūrōrum
Dativeēsūrōēsūrīs
Accusativeēsūrumēsūra
Ablativeēsūrōēsūrīs
Vocativeēsūrumēsūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeendusendī
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumendōs
Ablativeendōendīs
Vocativeendeendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeendaendae
Genitiveendaeendārum
Dativeendaeendīs
Accusativeendamendās
Ablativeendāendīs
Vocativeendaendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeendumenda
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumenda
Ablativeendōendīs
Vocativeendumenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right