Paradigm of prehendo, praehendo, prendo (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stprehendōprehendimus
2ndprehendisprehenditis
3rdprehenditprehendunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stprehendorprehendimur
2ndprehenderis, prehendere (short_form)prehendiminī
3rdprehenditurprehenduntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stprehendēbamprehendēbāmus
2ndprehendēbāsprehendēbātis
3rdprehendēbatprehendēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stprehendēbarprehendēbāmur
2ndprehendēbāris, prehendēbāre (short_form)prehendēbāminī
3rdprehendēbāturprehendēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stprehendamprehendēmus
2ndprehendēsprehendētis
3rdprehendetprehendent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stprehendarprehendēmur
2ndprehendēris, prehendēre (short_form)prehendēminī
3rdprehendēturprehendentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stprehendīprehendimus
2ndprehendistī, prehendtī (colloquial)prehendistis
3rdprehenditprehendērunt, prehendēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stprehensus, -a, -um sumprehensī, -ae, -a sumus
2ndprehensus, -a, -um esprehensī, -ae, -a estis
3rdprehensus, -a, -um estprehensī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stprehenderamprehenderāmus
2ndprehenderāsprehenderātis
3rdprehenderatprehenderant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stprehensus, -a, -um eramprehensī, -ae, -a erāmus
2ndprehensus, -a, -um erāsprehensī, -ae, -a erātis
3rdprehensus, -a, -um eratprehensī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stprehenderōprehenderimus
2ndprehenderisprehenderitis
3rdprehenderitprehenderint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stprehensus, -a, -um erōprehensī, -ae, -a erimus
2ndprehensus, -a, -um erisprehensī, -ae, -a eritis
3rdprehensus, -a, -um eritprehensī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stprehendamprehendāmus
2ndprehendāsprehendātis
3rdprehendatprehendant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stprehendarprehendāmur
2ndprehendāris, prehendāre (short_form)prehendāminī
3rdprehendāturprehendantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stprehenderemprehenderēmus
2ndprehenderēsprehenderētis
3rdprehenderetprehenderent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stprehendererprehenderēmur
2ndprehenderēris, prehenderēre (short_form)prehenderēminī
3rdprehenderēturprehenderentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stprehenderimprehenderīmus
2ndprehenderīsprehenderītis
3rdprehenderitprehenderint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stprehensus, -a, -um simprehensī, -ae, -a sīmus
2ndprehensus, -a, -um sīsprehensī, -ae, -a sītis
3rdprehensus, -a, -um sitprehensī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stprehendissemprehendissēmus
2ndprehendissēsprehendissētis
3rdprehendissetprehendissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stprehensus, -a, -um essemprehensī, -ae, -a essēmus
2ndprehensus, -a, -um essēsprehensī, -ae, -a essētis
3rdprehensus, -a, -um essetprehensī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndprehendeprehendite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndprehendereprehendiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndprehenditōprehenditōte
3rdprehenditōprehenduntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndprehenditor 
3rdprehenditorprehenduntor
Present Active Infinitive
prehendere
Present Passive Infinitive
prehendī, prehendier (ancient)
Perfect Active Infinitive
prehendisse
Perfect Passive Infinitive
prehensum esse
Future Active Infinitive
prehensūrum esse
Future Passive Infinitive
prehensum īrī
Present Active Participle
prehendēns, prehendentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
prehensus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
prehensūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
prehendendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeprehendensprehendentēs
Genitiveprehendentisprehendentium, prehendentum (rare)
Dativeprehendentīprehendentibus
Accusativeprehendentemprehendentīs, prehendentēs (alt_form_2)
Ablativeprehendentī, prehendente (alt_form_2)prehendentibus
Vocativeprehendensprehendentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeprehendensprehendentēs
Genitiveprehendentisprehendentium, prehendentum (rare)
Dativeprehendentīprehendentibus
Accusativeprehendentemprehendentīs, prehendentēs (alt_form_2)
Ablativeprehendentī, prehendente (alt_form_2)prehendentibus
Vocativeprehendensprehendentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeprehendensprehendentia
Genitiveprehendentisprehendentium, prehendentum (rare)
Dativeprehendentīprehendentibus
Accusativeprehendensprehendentia
Ablativeprehendentī, prehendente (alt_form_2)prehendentibus
Vocativeprehendensprehendentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeprehensusprehensī
Genitiveprehensīprehensōrum
Dativeprehensōprehensīs
Accusativeprehensumprehensōs
Ablativeprehensō, prehensū (supine)prehensīs
Vocativeprehenseprehensī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeprehensaprehensae
Genitiveprehensaeprehensārum
Dativeprehensaeprehensīs
Accusativeprehensamprehensās
Ablativeprehensāprehensīs
Vocativeprehensaprehensae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeprehensumprehensa
Genitiveprehensīprehensōrum
Dativeprehensōprehensīs
Accusativeprehensumprehensa
Ablativeprehensōprehensīs
Vocativeprehensumprehensa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeprehensūrusprehensūrī
Genitiveprehensūrīprehensūrōrum
Dativeprehensūrōprehensūrīs
Accusativeprehensūrumprehensūrōs
Ablativeprehensūrōprehensūrīs
Vocativeprehensūreprehensūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeprehensūraprehensūrae
Genitiveprehensūraeprehensūrārum
Dativeprehensūraeprehensūrīs
Accusativeprehensūramprehensūrās
Ablativeprehensūrāprehensūrīs
Vocativeprehensūraprehensūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeprehensūrumprehensūra
Genitiveprehensūrīprehensūrōrum
Dativeprehensūrōprehensūrīs
Accusativeprehensūrumprehensūra
Ablativeprehensūrōprehensūrīs
Vocativeprehensūrumprehensūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeprehendendusprehendendī
Genitiveprehendendīprehendendōrum
Dativeprehendendōprehendendīs
Accusativeprehendendumprehendendōs
Ablativeprehendendōprehendendīs
Vocativeprehendendeprehendendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeprehendendaprehendendae
Genitiveprehendendaeprehendendārum
Dativeprehendendaeprehendendīs
Accusativeprehendendamprehendendās
Ablativeprehendendāprehendendīs
Vocativeprehendendaprehendendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeprehendendumprehendenda
Genitiveprehendendīprehendendōrum
Dativeprehendendōprehendendīs
Accusativeprehendendumprehendenda
Ablativeprehendendōprehendendīs
Vocativeprehendendumprehendenda

Secondary Form (2 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stpraehendōpraehendimus
2ndpraehendispraehenditis
3rdpraehenditpraehendunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stpraehendorpraehendimur
2ndpraehenderis, praehendere (short_form)praehendiminī
3rdpraehenditurpraehenduntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stpraehendēbampraehendēbāmus
2ndpraehendēbāspraehendēbātis
3rdpraehendēbatpraehendēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stpraehendēbarpraehendēbāmur
2ndpraehendēbāris, praehendēbāre (short_form)praehendēbāminī
3rdpraehendēbāturpraehendēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stpraehendampraehendēmus
2ndpraehendēspraehendētis
3rdpraehendetpraehendent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stpraehendarpraehendēmur
2ndpraehendēris, praehendēre (short_form)praehendēminī
3rdpraehendēturpraehendentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stpraehendīpraehendimus
2ndpraehendistī, praehendtī (colloquial)praehendistis
3rdpraehenditpraehendērunt, praehendēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stpraehensus, -a, -um sumpraehensī, -ae, -a sumus
2ndpraehensus, -a, -um espraehensī, -ae, -a estis
3rdpraehensus, -a, -um estpraehensī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stpraehenderampraehenderāmus
2ndpraehenderāspraehenderātis
3rdpraehenderatpraehenderant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stpraehensus, -a, -um erampraehensī, -ae, -a erāmus
2ndpraehensus, -a, -um erāspraehensī, -ae, -a erātis
3rdpraehensus, -a, -um eratpraehensī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stpraehenderōpraehenderimus
2ndpraehenderispraehenderitis
3rdpraehenderitpraehenderint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stpraehensus, -a, -um erōpraehensī, -ae, -a erimus
2ndpraehensus, -a, -um erispraehensī, -ae, -a eritis
3rdpraehensus, -a, -um eritpraehensī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stpraehendampraehendāmus
2ndpraehendāspraehendātis
3rdpraehendatpraehendant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stpraehendarpraehendāmur
2ndpraehendāris, praehendāre (short_form)praehendāminī
3rdpraehendāturpraehendantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stpraehenderempraehenderēmus
2ndpraehenderēspraehenderētis
3rdpraehenderetpraehenderent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stpraehendererpraehenderēmur
2ndpraehenderēris, praehenderēre (short_form)praehenderēminī
3rdpraehenderēturpraehenderentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stpraehenderimpraehenderīmus
2ndpraehenderīspraehenderītis
3rdpraehenderitpraehenderint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stpraehensus, -a, -um simpraehensī, -ae, -a sīmus
2ndpraehensus, -a, -um sīspraehensī, -ae, -a sītis
3rdpraehensus, -a, -um sitpraehensī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stpraehendissempraehendissēmus
2ndpraehendissēspraehendissētis
3rdpraehendissetpraehendissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stpraehensus, -a, -um essempraehensī, -ae, -a essēmus
2ndpraehensus, -a, -um essēspraehensī, -ae, -a essētis
3rdpraehensus, -a, -um essetpraehensī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndpraehendepraehendite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndpraehenderepraehendiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndpraehenditōpraehenditōte
3rdpraehenditōpraehenduntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndpraehenditor 
3rdpraehenditorpraehenduntor
Present Active Infinitive
praehendere
Present Passive Infinitive
praehendī, praehendier (ancient)
Perfect Active Infinitive
praehendisse
Perfect Passive Infinitive
praehensum esse
Future Active Infinitive
praehensūrum esse
Future Passive Infinitive
praehensum īrī
Present Active Participle
praehendēns, praehendentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
praehensus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
praehensūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
praehendendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativepraehendenspraehendentēs
Genitivepraehendentispraehendentium, praehendentum (rare)
Dativepraehendentīpraehendentibus
Accusativepraehendentempraehendentīs, praehendentēs (alt_form_2)
Ablativepraehendentī, praehendente (alt_form_2)praehendentibus
Vocativepraehendenspraehendentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativepraehendenspraehendentēs
Genitivepraehendentispraehendentium, praehendentum (rare)
Dativepraehendentīpraehendentibus
Accusativepraehendentempraehendentīs, praehendentēs (alt_form_2)
Ablativepraehendentī, praehendente (alt_form_2)praehendentibus
Vocativepraehendenspraehendentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativepraehendenspraehendentia
Genitivepraehendentispraehendentium, praehendentum (rare)
Dativepraehendentīpraehendentibus
Accusativepraehendenspraehendentia
Ablativepraehendentī, praehendente (alt_form_2)praehendentibus
Vocativepraehendenspraehendentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativepraehensuspraehensī
Genitivepraehensīpraehensōrum
Dativepraehensōpraehensīs
Accusativepraehensumpraehensōs
Ablativepraehensō, praehensū (supine)praehensīs
Vocativepraehensepraehensī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativepraehensapraehensae
Genitivepraehensaepraehensārum
Dativepraehensaepraehensīs
Accusativepraehensampraehensās
Ablativepraehensāpraehensīs
Vocativepraehensapraehensae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativepraehensumpraehensa
Genitivepraehensīpraehensōrum
Dativepraehensōpraehensīs
Accusativepraehensumpraehensa
Ablativepraehensōpraehensīs
Vocativepraehensumpraehensa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativepraehensūruspraehensūrī
Genitivepraehensūrīpraehensūrōrum
Dativepraehensūrōpraehensūrīs
Accusativepraehensūrumpraehensūrōs
Ablativepraehensūrōpraehensūrīs
Vocativepraehensūrepraehensūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativepraehensūrapraehensūrae
Genitivepraehensūraepraehensūrārum
Dativepraehensūraepraehensūrīs
Accusativepraehensūrampraehensūrās
Ablativepraehensūrāpraehensūrīs
Vocativepraehensūrapraehensūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativepraehensūrumpraehensūra
Genitivepraehensūrīpraehensūrōrum
Dativepraehensūrōpraehensūrīs
Accusativepraehensūrumpraehensūra
Ablativepraehensūrōpraehensūrīs
Vocativepraehensūrumpraehensūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativepraehendenduspraehendendī
Genitivepraehendendīpraehendendōrum
Dativepraehendendōpraehendendīs
Accusativepraehendendumpraehendendōs
Ablativepraehendendōpraehendendīs
Vocativepraehendendepraehendendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativepraehendendapraehendendae
Genitivepraehendendaepraehendendārum
Dativepraehendendaepraehendendīs
Accusativepraehendendampraehendendās
Ablativepraehendendāpraehendendīs
Vocativepraehendendapraehendendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativepraehendendumpraehendenda
Genitivepraehendendīpraehendendōrum
Dativepraehendendōpraehendendīs
Accusativepraehendendumpraehendenda
Ablativepraehendendōpraehendendīs
Vocativepraehendendumpraehendenda

Secondary Form (3 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stprēndōprēndimus
2ndprēndisprēnditis
3rdprēnditprēndunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stprēndorprēndimur
2ndprēnderis, prēndere (short_form)prēndiminī
3rdprēnditurprēnduntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stprēndēbamprēndēbāmus
2ndprēndēbāsprēndēbātis
3rdprēndēbatprēndēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stprēndēbarprēndēbāmur
2ndprēndēbāris, prēndēbāre (short_form)prēndēbāminī
3rdprēndēbāturprēndēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stprēndamprēndēmus
2ndprēndēsprēndētis
3rdprēndetprēndent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stprēndarprēndēmur
2ndprēndēris, prēndēre (short_form)prēndēminī
3rdprēndēturprēndentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stprēndīprēndimus
2ndprēndistī, prēndtī (colloquial)prēndistis
3rdprēnditprēndērunt, prēndēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stprēnsus, -a, -um sumprēnsī, -ae, -a sumus
2ndprēnsus, -a, -um esprēnsī, -ae, -a estis
3rdprēnsus, -a, -um estprēnsī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stprēnderamprēnderāmus
2ndprēnderāsprēnderātis
3rdprēnderatprēnderant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stprēnsus, -a, -um eramprēnsī, -ae, -a erāmus
2ndprēnsus, -a, -um erāsprēnsī, -ae, -a erātis
3rdprēnsus, -a, -um eratprēnsī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stprēnderōprēnderimus
2ndprēnderisprēnderitis
3rdprēnderitprēnderint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stprēnsus, -a, -um erōprēnsī, -ae, -a erimus
2ndprēnsus, -a, -um erisprēnsī, -ae, -a eritis
3rdprēnsus, -a, -um eritprēnsī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stprēndamprēndāmus
2ndprēndāsprēndātis
3rdprēndatprēndant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stprēndarprēndāmur
2ndprēndāris, prēndāre (short_form)prēndāminī
3rdprēndāturprēndantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stprēnderemprēnderēmus
2ndprēnderēsprēnderētis
3rdprēnderetprēnderent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stprēndererprēnderēmur
2ndprēnderēris, prēnderēre (short_form)prēnderēminī
3rdprēnderēturprēnderentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stprēnderimprēnderīmus
2ndprēnderīsprēnderītis
3rdprēnderitprēnderint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stprēnsus, -a, -um simprēnsī, -ae, -a sīmus
2ndprēnsus, -a, -um sīsprēnsī, -ae, -a sītis
3rdprēnsus, -a, -um sitprēnsī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stprēndissemprēndissēmus
2ndprēndissēsprēndissētis
3rdprēndissetprēndissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stprēnsus, -a, -um essemprēnsī, -ae, -a essēmus
2ndprēnsus, -a, -um essēsprēnsī, -ae, -a essētis
3rdprēnsus, -a, -um essetprēnsī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndprēndeprēndite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndprēndereprēndiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndprēnditōprēnditōte
3rdprēnditōprēnduntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndprēnditor 
3rdprēnditorprēnduntor
Present Active Infinitive
prēndere
Present Passive Infinitive
prēndī, prēndier (ancient)
Perfect Active Infinitive
prēndisse
Perfect Passive Infinitive
prēnsum esse
Future Active Infinitive
prēnsūrum esse
Future Passive Infinitive
prēnsum īrī
Present Active Participle
prēndēns, prēndentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
prēnsus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
prēnsūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
prēndendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeprēndensprēndentēs
Genitiveprēndentisprēndentium, prēndentum (rare)
Dativeprēndentīprēndentibus
Accusativeprēndentemprēndentīs, prēndentēs (alt_form_2)
Ablativeprēndentī, prēndente (alt_form_2)prēndentibus
Vocativeprēndensprēndentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeprēndensprēndentēs
Genitiveprēndentisprēndentium, prēndentum (rare)
Dativeprēndentīprēndentibus
Accusativeprēndentemprēndentīs, prēndentēs (alt_form_2)
Ablativeprēndentī, prēndente (alt_form_2)prēndentibus
Vocativeprēndensprēndentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeprēndensprēndentia
Genitiveprēndentisprēndentium, prēndentum (rare)
Dativeprēndentīprēndentibus
Accusativeprēndensprēndentia
Ablativeprēndentī, prēndente (alt_form_2)prēndentibus
Vocativeprēndensprēndentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeprēnsusprēnsī
Genitiveprēnsīprēnsōrum
Dativeprēnsōprēnsīs
Accusativeprēnsumprēnsōs
Ablativeprēnsō, prēnsū (supine)prēnsīs
Vocativeprēnseprēnsī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeprēnsaprēnsae
Genitiveprēnsaeprēnsārum
Dativeprēnsaeprēnsīs
Accusativeprēnsamprēnsās
Ablativeprēnsāprēnsīs
Vocativeprēnsaprēnsae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeprēnsumprēnsa
Genitiveprēnsīprēnsōrum
Dativeprēnsōprēnsīs
Accusativeprēnsumprēnsa
Ablativeprēnsōprēnsīs
Vocativeprēnsumprēnsa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeprēnsūrusprēnsūrī
Genitiveprēnsūrīprēnsūrōrum
Dativeprēnsūrōprēnsūrīs
Accusativeprēnsūrumprēnsūrōs
Ablativeprēnsūrōprēnsūrīs
Vocativeprēnsūreprēnsūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeprēnsūraprēnsūrae
Genitiveprēnsūraeprēnsūrārum
Dativeprēnsūraeprēnsūrīs
Accusativeprēnsūramprēnsūrās
Ablativeprēnsūrāprēnsūrīs
Vocativeprēnsūraprēnsūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeprēnsūrumprēnsūra
Genitiveprēnsūrīprēnsūrōrum
Dativeprēnsūrōprēnsūrīs
Accusativeprēnsūrumprēnsūra
Ablativeprēnsūrōprēnsūrīs
Vocativeprēnsūrumprēnsūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeprēndendusprēndendī
Genitiveprēndendīprēndendōrum
Dativeprēndendōprēndendīs
Accusativeprēndendumprēndendōs
Ablativeprēndendōprēndendīs
Vocativeprēndendeprēndendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeprēndendaprēndendae
Genitiveprēndendaeprēndendārum
Dativeprēndendaeprēndendīs
Accusativeprēndendamprēndendās
Ablativeprēndendāprēndendīs
Vocativeprēndendaprēndendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeprēndendumprēndenda
Genitiveprēndendīprēndendōrum
Dativeprēndendōprēndendīs
Accusativeprēndendumprēndenda
Ablativeprēndendōprēndendīs
Vocativeprēndendumprēndenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right