Paradigm of lucesco, lucisco (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stlūcēscōlūcēscimus
2ndlūcēscislūcēscitis
3rdlūcēscitlūcēscunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcēscorlūcēscimur
2ndlūcēsceris, lūcēscere (short_form)lūcēsciminī
3rdlūcēsciturlūcēscuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlūcēscēbamlūcēscēbāmus
2ndlūcēscēbāslūcēscēbātis
3rdlūcēscēbatlūcēscēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcēscēbarlūcēscēbāmur
2ndlūcēscēbāris, lūcēscēbāre (short_form)lūcēscēbāminī
3rdlūcēscēbāturlūcēscēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stlūcēscamlūcēscēmus
2ndlūcēscēslūcēscētis
3rdlūcēscetlūcēscent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcēscarlūcēscēmur
2ndlūcēscēris, lūcēscēre (short_form)lūcēscēminī
3rdlūcēscēturlūcēscentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlūxīlūximus
2ndlūxistī, lūxtī (colloquial)lūxistis
3rdlūxitlūxērunt, lūxēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlūxeramlūxerāmus
2ndlūxerāslūxerātis
3rdlūxeratlūxerant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlūxerōlūxerimus
2ndlūxerislūxeritis
3rdlūxeritlūxerint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcēscamlūcēscāmus
2ndlūcēscāslūcēscātis
3rdlūcēscatlūcēscant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcēscarlūcēscāmur
2ndlūcēscāris, lūcēscāre (short_form)lūcēscāminī
3rdlūcēscāturlūcēscantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcēsceremlūcēscerēmus
2ndlūcēscerēslūcēscerētis
3rdlūcēsceretlūcēscerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcēscererlūcēscerēmur
2ndlūcēscerēris, lūcēscerēre (short_form)lūcēscerēminī
3rdlūcēscerēturlūcēscerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlūxerimlūxerīmus
2ndlūxerīslūxerītis
3rdlūxeritlūxerint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlūxissemlūxissēmus
2ndlūxissēslūxissētis
3rdlūxissetlūxissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcēscelūcēscite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcēscerelūcēsciminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcēscitōlūcēscitōte
3rdlūcēscitōlūcēscuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcēscitor 
3rdlūcēscitorlūcēscuntor
Present Active Infinitive
lūcēscere
Present Passive Infinitive
lūcēscī, lūcēscier (ancient)
Perfect Active Infinitive
lūxisse
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
lūcēscēns, lūcēscentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
lūcēscendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativelūcēscenslūcēscentēs
Genitivelūcēscentislūcēscentium, lūcēscentum (rare)
Dativelūcēscentīlūcēscentibus
Accusativelūcēscentemlūcēscentīs, lūcēscentēs (alt_form_2)
Ablativelūcēscentī, lūcēscente (alt_form_2)lūcēscentibus
Vocativelūcēscenslūcēscentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativelūcēscenslūcēscentēs
Genitivelūcēscentislūcēscentium, lūcēscentum (rare)
Dativelūcēscentīlūcēscentibus
Accusativelūcēscentemlūcēscentīs, lūcēscentēs (alt_form_2)
Ablativelūcēscentī, lūcēscente (alt_form_2)lūcēscentibus
Vocativelūcēscenslūcēscentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativelūcēscenslūcēscentia
Genitivelūcēscentislūcēscentium, lūcēscentum (rare)
Dativelūcēscentīlūcēscentibus
Accusativelūcēscenslūcēscentia
Ablativelūcēscentī, lūcēscente (alt_form_2)lūcēscentibus
Vocativelūcēscenslūcēscentia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativelūcēscenduslūcēscendī
Genitivelūcēscendīlūcēscendōrum
Dativelūcēscendōlūcēscendīs
Accusativelūcēscendumlūcēscendōs
Ablativelūcēscendōlūcēscendīs
Vocativelūcēscendelūcēscendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativelūcēscendalūcēscendae
Genitivelūcēscendaelūcēscendārum
Dativelūcēscendaelūcēscendīs
Accusativelūcēscendamlūcēscendās
Ablativelūcēscendālūcēscendīs
Vocativelūcēscendalūcēscendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativelūcēscendumlūcēscenda
Genitivelūcēscendīlūcēscendōrum
Dativelūcēscendōlūcēscendīs
Accusativelūcēscendumlūcēscenda
Ablativelūcēscendōlūcēscendīs
Vocativelūcēscendumlūcēscenda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stlūcīscōlūcīscimus
2ndlūcīscislūcīscitis
3rdlūcīscitlūcīscunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcīscorlūcīscimur
2ndlūcīsceris, lūcīscere (short_form)lūcīsciminī
3rdlūcīsciturlūcīscuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlūcīscēbamlūcīscēbāmus
2ndlūcīscēbāslūcīscēbātis
3rdlūcīscēbatlūcīscēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcīscēbarlūcīscēbāmur
2ndlūcīscēbāris, lūcīscēbāre (short_form)lūcīscēbāminī
3rdlūcīscēbāturlūcīscēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stlūcīscamlūcīscēmus
2ndlūcīscēslūcīscētis
3rdlūcīscetlūcīscent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stlūcīscarlūcīscēmur
2ndlūcīscēris, lūcīscēre (short_form)lūcīscēminī
3rdlūcīscēturlūcīscentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlūxīlūximus
2ndlūxistī, lūxtī (colloquial)lūxistis
3rdlūxitlūxērunt, lūxēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlūxeramlūxerāmus
2ndlūxerāslūxerātis
3rdlūxeratlūxerant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stlūxerōlūxerimus
2ndlūxerislūxeritis
3rdlūxeritlūxerint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcīscamlūcīscāmus
2ndlūcīscāslūcīscātis
3rdlūcīscatlūcīscant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcīscarlūcīscāmur
2ndlūcīscāris, lūcīscāre (short_form)lūcīscāminī
3rdlūcīscāturlūcīscantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcīsceremlūcīscerēmus
2ndlūcīscerēslūcīscerētis
3rdlūcīsceretlūcīscerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stlūcīscererlūcīscerēmur
2ndlūcīscerēris, lūcīscerēre (short_form)lūcīscerēminī
3rdlūcīscerēturlūcīscerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlūxerimlūxerīmus
2ndlūxerīslūxerītis
3rdlūxeritlūxerint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stlūxissemlūxissēmus
2ndlūxissēslūxissētis
3rdlūxissetlūxissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcīscelūcīscite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcīscerelūcīsciminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcīscitōlūcīscitōte
3rdlūcīscitōlūcīscuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndlūcīscitor 
3rdlūcīscitorlūcīscuntor
Present Active Infinitive
lūcīscere
Present Passive Infinitive
lūcīscī, lūcīscier (ancient)
Perfect Active Infinitive
lūxisse
Perfect Passive Infinitive
 
Future Active Infinitive
 
Future Passive Infinitive
 
Present Active Participle
lūcīscēns, lūcīscentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
 
Future Active Participle
 
Future Passive Participle
lūcīscendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativelūcīscenslūcīscentēs
Genitivelūcīscentislūcīscentium, lūcīscentum (rare)
Dativelūcīscentīlūcīscentibus
Accusativelūcīscentemlūcīscentīs, lūcīscentēs (alt_form_2)
Ablativelūcīscentī, lūcīscente (alt_form_2)lūcīscentibus
Vocativelūcīscenslūcīscentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativelūcīscenslūcīscentēs
Genitivelūcīscentislūcīscentium, lūcīscentum (rare)
Dativelūcīscentīlūcīscentibus
Accusativelūcīscentemlūcīscentīs, lūcīscentēs (alt_form_2)
Ablativelūcīscentī, lūcīscente (alt_form_2)lūcīscentibus
Vocativelūcīscenslūcīscentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativelūcīscenslūcīscentia
Genitivelūcīscentislūcīscentium, lūcīscentum (rare)
Dativelūcīscentīlūcīscentibus
Accusativelūcīscenslūcīscentia
Ablativelūcīscentī, lūcīscente (alt_form_2)lūcīscentibus
Vocativelūcīscenslūcīscentia
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativelūcīscenduslūcīscendī
Genitivelūcīscendīlūcīscendōrum
Dativelūcīscendōlūcīscendīs
Accusativelūcīscendumlūcīscendōs
Ablativelūcīscendōlūcīscendīs
Vocativelūcīscendelūcīscendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativelūcīscendalūcīscendae
Genitivelūcīscendaelūcīscendārum
Dativelūcīscendaelūcīscendīs
Accusativelūcīscendamlūcīscendās
Ablativelūcīscendālūcīscendīs
Vocativelūcīscendalūcīscendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativelūcīscendumlūcīscenda
Genitivelūcīscendīlūcīscendōrum
Dativelūcīscendōlūcīscendīs
Accusativelūcīscendumlūcīscenda
Ablativelūcīscendōlūcīscendīs
Vocativelūcīscendumlūcīscenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right