Paradigm of effringo, ec-fringo (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1steffringōeffringimus
2ndeffringiseffringitis
3rdeffringiteffringunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1steffringoreffringimur
2ndeffringeris, effringere (short_form)effringiminī
3rdeffringitureffringuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1steffringēbameffringēbāmus
2ndeffringēbāseffringēbātis
3rdeffringēbateffringēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1steffringēbareffringēbāmur
2ndeffringēbāris, effringēbāre (short_form)effringēbāminī
3rdeffringēbātureffringēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1steffringameffringēmus
2ndeffringēseffringētis
3rdeffringeteffringent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1steffringareffringēmur
2ndeffringēris, effringēre (short_form)effringēminī
3rdeffringētureffringentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1steffrēgīeffrēgimus
2ndeffrēgistī, effrēgtī (colloquial)effrēgistis
3rdeffrēgiteffrēgērunt, effrēgēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1steffrāctus, -a, -um sumeffrāctī, -ae, -a sumus
2ndeffrāctus, -a, -um eseffrāctī, -ae, -a estis
3rdeffrāctus, -a, -um esteffrāctī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1steffrēgerameffrēgerāmus
2ndeffrēgerāseffrēgerātis
3rdeffrēgerateffrēgerant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1steffrāctus, -a, -um erameffrāctī, -ae, -a erāmus
2ndeffrāctus, -a, -um erāseffrāctī, -ae, -a erātis
3rdeffrāctus, -a, -um erateffrāctī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1steffrēgerōeffrēgerimus
2ndeffrēgeriseffrēgeritis
3rdeffrēgeriteffrēgerint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1steffrāctus, -a, -um erōeffrāctī, -ae, -a erimus
2ndeffrāctus, -a, -um eriseffrāctī, -ae, -a eritis
3rdeffrāctus, -a, -um eriteffrāctī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1steffringameffringāmus
2ndeffringāseffringātis
3rdeffringateffringant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1steffringareffringāmur
2ndeffringāris, effringāre (short_form)effringāminī
3rdeffringātureffringantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1steffringeremeffringerēmus
2ndeffringerēseffringerētis
3rdeffringereteffringerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1steffringerereffringerēmur
2ndeffringerēris, effringerēre (short_form)effringerēminī
3rdeffringerētureffringerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1steffrēgerimeffrēgerīmus
2ndeffrēgerīseffrēgerītis
3rdeffrēgeriteffrēgerint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1steffrāctus, -a, -um simeffrāctī, -ae, -a sīmus
2ndeffrāctus, -a, -um sīseffrāctī, -ae, -a sītis
3rdeffrāctus, -a, -um siteffrāctī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1steffrēgissemeffrēgissēmus
2ndeffrēgissēseffrēgissētis
3rdeffrēgisseteffrēgissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1steffrāctus, -a, -um essemeffrāctī, -ae, -a essēmus
2ndeffrāctus, -a, -um essēseffrāctī, -ae, -a essētis
3rdeffrāctus, -a, -um esseteffrāctī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndeffringeeffringite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndeffringereeffringiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndeffringitōeffringitōte
3rdeffringitōeffringuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndeffringitor 
3rdeffringitoreffringuntor
Present Active Infinitive
effringere
Present Passive Infinitive
effringī, effringier (ancient)
Perfect Active Infinitive
effrēgisse
Perfect Passive Infinitive
effrāctum esse
Future Active Infinitive
effrāctūrum esse
Future Passive Infinitive
effrāctum īrī
Present Active Participle
effringēns, effringentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
effrāctus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
effrāctūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
effringendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeeffringenseffringentēs
Genitiveeffringentiseffringentium, effringentum (rare)
Dativeeffringentīeffringentibus
Accusativeeffringentemeffringentīs, effringentēs (alt_form_2)
Ablativeeffringentī, effringente (alt_form_2)effringentibus
Vocativeeffringenseffringentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeeffringenseffringentēs
Genitiveeffringentiseffringentium, effringentum (rare)
Dativeeffringentīeffringentibus
Accusativeeffringentemeffringentīs, effringentēs (alt_form_2)
Ablativeeffringentī, effringente (alt_form_2)effringentibus
Vocativeeffringenseffringentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeeffringenseffringentia
Genitiveeffringentiseffringentium, effringentum (rare)
Dativeeffringentīeffringentibus
Accusativeeffringenseffringentia
Ablativeeffringentī, effringente (alt_form_2)effringentibus
Vocativeeffringenseffringentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeeffrāctuseffrāctī
Genitiveeffrāctīeffrāctōrum
Dativeeffrāctōeffrāctīs
Accusativeeffrāctumeffrāctōs
Ablativeeffrāctō, effrāctū (supine)effrāctīs
Vocativeeffrācteeffrāctī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeeffrāctaeffrāctae
Genitiveeffrāctaeeffrāctārum
Dativeeffrāctaeeffrāctīs
Accusativeeffrāctameffrāctās
Ablativeeffrāctāeffrāctīs
Vocativeeffrāctaeffrāctae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeeffrāctumeffrācta
Genitiveeffrāctīeffrāctōrum
Dativeeffrāctōeffrāctīs
Accusativeeffrāctumeffrācta
Ablativeeffrāctōeffrāctīs
Vocativeeffrāctumeffrācta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeeffrāctūruseffrāctūrī
Genitiveeffrāctūrīeffrāctūrōrum
Dativeeffrāctūrōeffrāctūrīs
Accusativeeffrāctūrumeffrāctūrōs
Ablativeeffrāctūrōeffrāctūrīs
Vocativeeffrāctūreeffrāctūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeeffrāctūraeffrāctūrae
Genitiveeffrāctūraeeffrāctūrārum
Dativeeffrāctūraeeffrāctūrīs
Accusativeeffrāctūrameffrāctūrās
Ablativeeffrāctūrāeffrāctūrīs
Vocativeeffrāctūraeffrāctūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeeffrāctūrumeffrāctūra
Genitiveeffrāctūrīeffrāctūrōrum
Dativeeffrāctūrōeffrāctūrīs
Accusativeeffrāctūrumeffrāctūra
Ablativeeffrāctūrōeffrāctūrīs
Vocativeeffrāctūrumeffrāctūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeeffringenduseffringendī
Genitiveeffringendīeffringendōrum
Dativeeffringendōeffringendīs
Accusativeeffringendumeffringendōs
Ablativeeffringendōeffringendīs
Vocativeeffringendeeffringendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeeffringendaeffringendae
Genitiveeffringendaeeffringendārum
Dativeeffringendaeeffringendīs
Accusativeeffringendameffringendās
Ablativeeffringendāeffringendīs
Vocativeeffringendaeffringendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeeffringendumeffringenda
Genitiveeffringendīeffringendōrum
Dativeeffringendōeffringendīs
Accusativeeffringendumeffringenda
Ablativeeffringendōeffringendīs
Vocativeeffringendumeffringenda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stecfringōecfringimus
2ndecfringisecfringitis
3rdecfringitecfringunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stecfringorecfringimur
2ndecfringeris, ecfringere (short_form)ecfringiminī
3rdecfringiturecfringuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stecfringēbamecfringēbāmus
2ndecfringēbāsecfringēbātis
3rdecfringēbatecfringēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stecfringēbarecfringēbāmur
2ndecfringēbāris, ecfringēbāre (short_form)ecfringēbāminī
3rdecfringēbāturecfringēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stecfringamecfringēmus
2ndecfringēsecfringētis
3rdecfringetecfringent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stecfringarecfringēmur
2ndecfringēris, ecfringēre (short_form)ecfringēminī
3rdecfringēturecfringentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stecfrēgīecfrēgimus
2ndecfrēgistī, ecfrēgtī (colloquial)ecfrēgistis
3rdecfrēgitecfrēgērunt, ecfrēgēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stecfrāctus, -a, -um sumecfrāctī, -ae, -a sumus
2ndecfrāctus, -a, -um esecfrāctī, -ae, -a estis
3rdecfrāctus, -a, -um estecfrāctī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stecfrēgeramecfrēgerāmus
2ndecfrēgerāsecfrēgerātis
3rdecfrēgeratecfrēgerant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stecfrāctus, -a, -um eramecfrāctī, -ae, -a erāmus
2ndecfrāctus, -a, -um erāsecfrāctī, -ae, -a erātis
3rdecfrāctus, -a, -um eratecfrāctī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stecfrēgerōecfrēgerimus
2ndecfrēgerisecfrēgeritis
3rdecfrēgeritecfrēgerint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stecfrāctus, -a, -um erōecfrāctī, -ae, -a erimus
2ndecfrāctus, -a, -um erisecfrāctī, -ae, -a eritis
3rdecfrāctus, -a, -um eritecfrāctī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stecfringamecfringāmus
2ndecfringāsecfringātis
3rdecfringatecfringant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stecfringarecfringāmur
2ndecfringāris, ecfringāre (short_form)ecfringāminī
3rdecfringāturecfringantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stecfringeremecfringerēmus
2ndecfringerēsecfringerētis
3rdecfringeretecfringerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stecfringererecfringerēmur
2ndecfringerēris, ecfringerēre (short_form)ecfringerēminī
3rdecfringerēturecfringerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stecfrēgerimecfrēgerīmus
2ndecfrēgerīsecfrēgerītis
3rdecfrēgeritecfrēgerint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stecfrāctus, -a, -um simecfrāctī, -ae, -a sīmus
2ndecfrāctus, -a, -um sīsecfrāctī, -ae, -a sītis
3rdecfrāctus, -a, -um sitecfrāctī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stecfrēgissemecfrēgissēmus
2ndecfrēgissēsecfrēgissētis
3rdecfrēgissetecfrēgissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stecfrāctus, -a, -um essemecfrāctī, -ae, -a essēmus
2ndecfrāctus, -a, -um essēsecfrāctī, -ae, -a essētis
3rdecfrāctus, -a, -um essetecfrāctī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndecfringeecfringite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndecfringereecfringiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndecfringitōecfringitōte
3rdecfringitōecfringuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndecfringitor 
3rdecfringitorecfringuntor
Present Active Infinitive
ecfringere
Present Passive Infinitive
ecfringī, ecfringier (ancient)
Perfect Active Infinitive
ecfrēgisse
Perfect Passive Infinitive
ecfrāctum esse
Future Active Infinitive
ecfrāctūrum esse
Future Passive Infinitive
ecfrāctum īrī
Present Active Participle
ecfringēns, ecfringentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
ecfrāctus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
ecfrāctūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
ecfringendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeecfringensecfringentēs
Genitiveecfringentisecfringentium, ecfringentum (rare)
Dativeecfringentīecfringentibus
Accusativeecfringentemecfringentīs, ecfringentēs (alt_form_2)
Ablativeecfringentī, ecfringente (alt_form_2)ecfringentibus
Vocativeecfringensecfringentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeecfringensecfringentēs
Genitiveecfringentisecfringentium, ecfringentum (rare)
Dativeecfringentīecfringentibus
Accusativeecfringentemecfringentīs, ecfringentēs (alt_form_2)
Ablativeecfringentī, ecfringente (alt_form_2)ecfringentibus
Vocativeecfringensecfringentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeecfringensecfringentia
Genitiveecfringentisecfringentium, ecfringentum (rare)
Dativeecfringentīecfringentibus
Accusativeecfringensecfringentia
Ablativeecfringentī, ecfringente (alt_form_2)ecfringentibus
Vocativeecfringensecfringentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeecfrāctusecfrāctī
Genitiveecfrāctīecfrāctōrum
Dativeecfrāctōecfrāctīs
Accusativeecfrāctumecfrāctōs
Ablativeecfrāctō, ecfrāctū (supine)ecfrāctīs
Vocativeecfrācteecfrāctī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeecfrāctaecfrāctae
Genitiveecfrāctaeecfrāctārum
Dativeecfrāctaeecfrāctīs
Accusativeecfrāctamecfrāctās
Ablativeecfrāctāecfrāctīs
Vocativeecfrāctaecfrāctae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeecfrāctumecfrācta
Genitiveecfrāctīecfrāctōrum
Dativeecfrāctōecfrāctīs
Accusativeecfrāctumecfrācta
Ablativeecfrāctōecfrāctīs
Vocativeecfrāctumecfrācta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeecfrāctūrusecfrāctūrī
Genitiveecfrāctūrīecfrāctūrōrum
Dativeecfrāctūrōecfrāctūrīs
Accusativeecfrāctūrumecfrāctūrōs
Ablativeecfrāctūrōecfrāctūrīs
Vocativeecfrāctūreecfrāctūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeecfrāctūraecfrāctūrae
Genitiveecfrāctūraeecfrāctūrārum
Dativeecfrāctūraeecfrāctūrīs
Accusativeecfrāctūramecfrāctūrās
Ablativeecfrāctūrāecfrāctūrīs
Vocativeecfrāctūraecfrāctūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeecfrāctūrumecfrāctūra
Genitiveecfrāctūrīecfrāctūrōrum
Dativeecfrāctūrōecfrāctūrīs
Accusativeecfrāctūrumecfrāctūra
Ablativeecfrāctūrōecfrāctūrīs
Vocativeecfrāctūrumecfrāctūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeecfringendusecfringendī
Genitiveecfringendīecfringendōrum
Dativeecfringendōecfringendīs
Accusativeecfringendumecfringendōs
Ablativeecfringendōecfringendīs
Vocativeecfringendeecfringendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeecfringendaecfringendae
Genitiveecfringendaeecfringendārum
Dativeecfringendaeecfringendīs
Accusativeecfringendamecfringendās
Ablativeecfringendāecfringendīs
Vocativeecfringendaecfringendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeecfringendumecfringenda
Genitiveecfringendīecfringendōrum
Dativeecfringendōecfringendīs
Accusativeecfringendumecfringenda
Ablativeecfringendōecfringendīs
Vocativeecfringendumecfringenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right