Paradigm of di-vello (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stdīvellōdīvellimus
2nddīvellisdīvellitis
3rddīvellitdīvellunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stdīvellordīvellimur
2nddīvelleris, dīvellere (short_form)dīvelliminī
3rddīvelliturdīvelluntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdīvellēbamdīvellēbāmus
2nddīvellēbāsdīvellēbātis
3rddīvellēbatdīvellēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdīvellēbardīvellēbāmur
2nddīvellēbāris, dīvellēbāre (short_form)dīvellēbāminī
3rddīvellēbāturdīvellēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stdīvellamdīvellēmus
2nddīvellēsdīvellētis
3rddīvelletdīvellent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stdīvellardīvellēmur
2nddīvellēris, dīvellēre (short_form)dīvellēminī
3rddīvellēturdīvellentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdīvellīdīvellimus
2nddīvellistī, dīvelltī (colloquial)dīvellistis
3rddīvellitdīvellērunt, dīvellēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdīvolsus, -a, -um sumdīvolsī, -ae, -a sumus
2nddīvolsus, -a, -um esdīvolsī, -ae, -a estis
3rddīvolsus, -a, -um estdīvolsī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdīvelleramdīvellerāmus
2nddīvellerāsdīvellerātis
3rddīvelleratdīvellerant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdīvolsus, -a, -um eramdīvolsī, -ae, -a erāmus
2nddīvolsus, -a, -um erāsdīvolsī, -ae, -a erātis
3rddīvolsus, -a, -um eratdīvolsī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdīvellerōdīvellerimus
2nddīvellerisdīvelleritis
3rddīvelleritdīvellerint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdīvolsus, -a, -um erōdīvolsī, -ae, -a erimus
2nddīvolsus, -a, -um erisdīvolsī, -ae, -a eritis
3rddīvolsus, -a, -um eritdīvolsī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdīvellamdīvellāmus
2nddīvellāsdīvellātis
3rddīvellatdīvellant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdīvellardīvellāmur
2nddīvellāris, dīvellāre (short_form)dīvellāminī
3rddīvellāturdīvellantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdīvelleremdīvellerēmus
2nddīvellerēsdīvellerētis
3rddīvelleretdīvellerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdīvellererdīvellerēmur
2nddīvellerēris, dīvellerēre (short_form)dīvellerēminī
3rddīvellerēturdīvellerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdīvellerimdīvellerīmus
2nddīvellerīsdīvellerītis
3rddīvelleritdīvellerint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdīvolsus, -a, -um simdīvolsī, -ae, -a sīmus
2nddīvolsus, -a, -um sīsdīvolsī, -ae, -a sītis
3rddīvolsus, -a, -um sitdīvolsī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdīvellissemdīvellissēmus
2nddīvellissēsdīvellissētis
3rddīvellissetdīvellissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdīvolsus, -a, -um essemdīvolsī, -ae, -a essēmus
2nddīvolsus, -a, -um essēsdīvolsī, -ae, -a essētis
3rddīvolsus, -a, -um essetdīvolsī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddīvelledīvellite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddīvelleredīvelliminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddīvellitōdīvellitōte
3rddīvellitōdīvelluntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddīvellitor 
3rddīvellitordīvelluntor
Present Active Infinitive
dīvellere
Present Passive Infinitive
dīvellī, dīvellier (ancient)
Perfect Active Infinitive
dīvellisse
Perfect Passive Infinitive
dīvolsum esse
Future Active Infinitive
dīvolsūrum esse
Future Passive Infinitive
dīvolsum īrī
Present Active Participle
dīvellēns, dīvellentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
dīvolsus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
dīvolsūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
dīvellendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativedīvellensdīvellentēs
Genitivedīvellentisdīvellentium, dīvellentum (rare)
Dativedīvellentīdīvellentibus
Accusativedīvellentemdīvellentīs, dīvellentēs (alt_form_2)
Ablativedīvellentī, dīvellente (alt_form_2)dīvellentibus
Vocativedīvellensdīvellentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedīvellensdīvellentēs
Genitivedīvellentisdīvellentium, dīvellentum (rare)
Dativedīvellentīdīvellentibus
Accusativedīvellentemdīvellentīs, dīvellentēs (alt_form_2)
Ablativedīvellentī, dīvellente (alt_form_2)dīvellentibus
Vocativedīvellensdīvellentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedīvellensdīvellentia
Genitivedīvellentisdīvellentium, dīvellentum (rare)
Dativedīvellentīdīvellentibus
Accusativedīvellensdīvellentia
Ablativedīvellentī, dīvellente (alt_form_2)dīvellentibus
Vocativedīvellensdīvellentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativedīvolsusdīvolsī
Genitivedīvolsīdīvolsōrum
Dativedīvolsōdīvolsīs
Accusativedīvolsumdīvolsōs
Ablativedīvolsō, dīvolsū (supine)dīvolsīs
Vocativedīvolsedīvolsī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedīvolsadīvolsae
Genitivedīvolsaedīvolsārum
Dativedīvolsaedīvolsīs
Accusativedīvolsamdīvolsās
Ablativedīvolsādīvolsīs
Vocativedīvolsadīvolsae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedīvolsumdīvolsa
Genitivedīvolsīdīvolsōrum
Dativedīvolsōdīvolsīs
Accusativedīvolsumdīvolsa
Ablativedīvolsōdīvolsīs
Vocativedīvolsumdīvolsa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativedīvolsūrusdīvolsūrī
Genitivedīvolsūrīdīvolsūrōrum
Dativedīvolsūrōdīvolsūrīs
Accusativedīvolsūrumdīvolsūrōs
Ablativedīvolsūrōdīvolsūrīs
Vocativedīvolsūredīvolsūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedīvolsūradīvolsūrae
Genitivedīvolsūraedīvolsūrārum
Dativedīvolsūraedīvolsūrīs
Accusativedīvolsūramdīvolsūrās
Ablativedīvolsūrādīvolsūrīs
Vocativedīvolsūradīvolsūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedīvolsūrumdīvolsūra
Genitivedīvolsūrīdīvolsūrōrum
Dativedīvolsūrōdīvolsūrīs
Accusativedīvolsūrumdīvolsūra
Ablativedīvolsūrōdīvolsūrīs
Vocativedīvolsūrumdīvolsūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativedīvellendusdīvellendī
Genitivedīvellendīdīvellendōrum
Dativedīvellendōdīvellendīs
Accusativedīvellendumdīvellendōs
Ablativedīvellendōdīvellendīs
Vocativedīvellendedīvellendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativedīvellendadīvellendae
Genitivedīvellendaedīvellendārum
Dativedīvellendaedīvellendīs
Accusativedīvellendamdīvellendās
Ablativedīvellendādīvellendīs
Vocativedīvellendadīvellendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativedīvellendumdīvellenda
Genitivedīvellendīdīvellendōrum
Dativedīvellendōdīvellendīs
Accusativedīvellendumdīvellenda
Ablativedīvellendōdīvellendīs
Vocativedīvellendumdīvellenda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stvulsus, -a, -um sumvulsī, -ae, -a sumus
2ndvulsus, -a, -um esvulsī, -ae, -a estis
3rdvulsus, -a, -um estvulsī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stvulsus, -a, -um eramvulsī, -ae, -a erāmus
2ndvulsus, -a, -um erāsvulsī, -ae, -a erātis
3rdvulsus, -a, -um eratvulsī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stvulsus, -a, -um erōvulsī, -ae, -a erimus
2ndvulsus, -a, -um erisvulsī, -ae, -a eritis
3rdvulsus, -a, -um eritvulsī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stvulsus, -a, -um simvulsī, -ae, -a sīmus
2ndvulsus, -a, -um sīsvulsī, -ae, -a sītis
3rdvulsus, -a, -um sitvulsī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stvulsus, -a, -um essemvulsī, -ae, -a essēmus
2ndvulsus, -a, -um essēsvulsī, -ae, -a essētis
3rdvulsus, -a, -um essetvulsī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Infinitive
 
Present Passive Infinitive
 
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
vulsum esse
Future Active Infinitive
vulsūrum esse
Future Passive Infinitive
vulsum īrī
Present Active Participle
 
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
vulsus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
vulsūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
 
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeensentia
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeensentia
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativevulsusvulsī
Genitivevulsīvulsōrum
Dativevulsōvulsīs
Accusativevulsumvulsōs
Ablativevulsō, vulsū (supine)vulsīs
Vocativevulsevulsī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativevulsavulsae
Genitivevulsaevulsārum
Dativevulsaevulsīs
Accusativevulsamvulsās
Ablativevulsāvulsīs
Vocativevulsavulsae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativevulsumvulsa
Genitivevulsīvulsōrum
Dativevulsōvulsīs
Accusativevulsumvulsa
Ablativevulsōvulsīs
Vocativevulsumvulsa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativevulsūrusvulsūrī
Genitivevulsūrīvulsūrōrum
Dativevulsūrōvulsūrīs
Accusativevulsūrumvulsūrōs
Ablativevulsūrōvulsūrīs
Vocativevulsūrevulsūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativevulsūravulsūrae
Genitivevulsūraevulsūrārum
Dativevulsūraevulsūrīs
Accusativevulsūramvulsūrās
Ablativevulsūrāvulsūrīs
Vocativevulsūravulsūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativevulsūrumvulsūra
Genitivevulsūrīvulsūrōrum
Dativevulsūrōvulsūrīs
Accusativevulsūrumvulsūra
Ablativevulsūrōvulsūrīs
Vocativevulsūrumvulsūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeendusendī
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumendōs
Ablativeendōendīs
Vocativeendeendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeendaendae
Genitiveendaeendārum
Dativeendaeendīs
Accusativeendamendās
Ablativeendāendīs
Vocativeendaendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeendumenda
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumenda
Ablativeendōendīs
Vocativeendumenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right