Paradigm of de-prehendo, deprendo, de-praendo (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stdēprehendōdēprehendimus
2nddēprehendisdēprehenditis
3rddēprehenditdēprehendunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēprehendordēprehendimur
2nddēprehenderis, dēprehendere (short_form)dēprehendiminī
3rddēprehenditurdēprehenduntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēprehendēbamdēprehendēbāmus
2nddēprehendēbāsdēprehendēbātis
3rddēprehendēbatdēprehendēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēprehendēbardēprehendēbāmur
2nddēprehendēbāris, dēprehendēbāre (short_form)dēprehendēbāminī
3rddēprehendēbāturdēprehendēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stdēprehendamdēprehendēmus
2nddēprehendēsdēprehendētis
3rddēprehendetdēprehendent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēprehendardēprehendēmur
2nddēprehendēris, dēprehendēre (short_form)dēprehendēminī
3rddēprehendēturdēprehendentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēprehendīdēprehendimus
2nddēprehendistī, dēprehendtī (colloquial)dēprehendistis
3rddēprehenditdēprehendērunt, dēprehendēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēprehensus, -a, -um sumdēprehensī, -ae, -a sumus
2nddēprehensus, -a, -um esdēprehensī, -ae, -a estis
3rddēprehensus, -a, -um estdēprehensī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēprehenderamdēprehenderāmus
2nddēprehenderāsdēprehenderātis
3rddēprehenderatdēprehenderant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēprehensus, -a, -um eramdēprehensī, -ae, -a erāmus
2nddēprehensus, -a, -um erāsdēprehensī, -ae, -a erātis
3rddēprehensus, -a, -um eratdēprehensī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēprehenderōdēprehenderimus
2nddēprehenderisdēprehenderitis
3rddēprehenderitdēprehenderint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēprehensus, -a, -um erōdēprehensī, -ae, -a erimus
2nddēprehensus, -a, -um erisdēprehensī, -ae, -a eritis
3rddēprehensus, -a, -um eritdēprehensī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprehendamdēprehendāmus
2nddēprehendāsdēprehendātis
3rddēprehendatdēprehendant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprehendardēprehendāmur
2nddēprehendāris, dēprehendāre (short_form)dēprehendāminī
3rddēprehendāturdēprehendantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprehenderemdēprehenderēmus
2nddēprehenderēsdēprehenderētis
3rddēprehenderetdēprehenderent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprehendererdēprehenderēmur
2nddēprehenderēris, dēprehenderēre (short_form)dēprehenderēminī
3rddēprehenderēturdēprehenderentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprehenderimdēprehenderīmus
2nddēprehenderīsdēprehenderītis
3rddēprehenderitdēprehenderint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprehensus, -a, -um simdēprehensī, -ae, -a sīmus
2nddēprehensus, -a, -um sīsdēprehensī, -ae, -a sītis
3rddēprehensus, -a, -um sitdēprehensī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprehendissemdēprehendissēmus
2nddēprehendissēsdēprehendissētis
3rddēprehendissetdēprehendissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprehensus, -a, -um essemdēprehensī, -ae, -a essēmus
2nddēprehensus, -a, -um essēsdēprehensī, -ae, -a essētis
3rddēprehensus, -a, -um essetdēprehensī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēprehendedēprehendite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēprehenderedēprehendiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēprehenditōdēprehenditōte
3rddēprehenditōdēprehenduntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēprehenditor 
3rddēprehenditordēprehenduntor
Present Active Infinitive
dēprehendere
Present Passive Infinitive
dēprehendī, dēprehendier (ancient)
Perfect Active Infinitive
dēprehendisse
Perfect Passive Infinitive
dēprehensum esse
Future Active Infinitive
dēprehensūrum esse
Future Passive Infinitive
dēprehensum īrī
Present Active Participle
dēprehendēns, dēprehendentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
dēprehensus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
dēprehensūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
dēprehendendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēprehendensdēprehendentēs
Genitivedēprehendentisdēprehendentium, dēprehendentum (rare)
Dativedēprehendentīdēprehendentibus
Accusativedēprehendentemdēprehendentīs, dēprehendentēs (alt_form_2)
Ablativedēprehendentī, dēprehendente (alt_form_2)dēprehendentibus
Vocativedēprehendensdēprehendentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēprehendensdēprehendentēs
Genitivedēprehendentisdēprehendentium, dēprehendentum (rare)
Dativedēprehendentīdēprehendentibus
Accusativedēprehendentemdēprehendentīs, dēprehendentēs (alt_form_2)
Ablativedēprehendentī, dēprehendente (alt_form_2)dēprehendentibus
Vocativedēprehendensdēprehendentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēprehendensdēprehendentia
Genitivedēprehendentisdēprehendentium, dēprehendentum (rare)
Dativedēprehendentīdēprehendentibus
Accusativedēprehendensdēprehendentia
Ablativedēprehendentī, dēprehendente (alt_form_2)dēprehendentibus
Vocativedēprehendensdēprehendentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēprehensusdēprehensī
Genitivedēprehensīdēprehensōrum
Dativedēprehensōdēprehensīs
Accusativedēprehensumdēprehensōs
Ablativedēprehensō, dēprehensū (supine)dēprehensīs
Vocativedēprehensedēprehensī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēprehensadēprehensae
Genitivedēprehensaedēprehensārum
Dativedēprehensaedēprehensīs
Accusativedēprehensamdēprehensās
Ablativedēprehensādēprehensīs
Vocativedēprehensadēprehensae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēprehensumdēprehensa
Genitivedēprehensīdēprehensōrum
Dativedēprehensōdēprehensīs
Accusativedēprehensumdēprehensa
Ablativedēprehensōdēprehensīs
Vocativedēprehensumdēprehensa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēprehensūrusdēprehensūrī
Genitivedēprehensūrīdēprehensūrōrum
Dativedēprehensūrōdēprehensūrīs
Accusativedēprehensūrumdēprehensūrōs
Ablativedēprehensūrōdēprehensūrīs
Vocativedēprehensūredēprehensūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēprehensūradēprehensūrae
Genitivedēprehensūraedēprehensūrārum
Dativedēprehensūraedēprehensūrīs
Accusativedēprehensūramdēprehensūrās
Ablativedēprehensūrādēprehensūrīs
Vocativedēprehensūradēprehensūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēprehensūrumdēprehensūra
Genitivedēprehensūrīdēprehensūrōrum
Dativedēprehensūrōdēprehensūrīs
Accusativedēprehensūrumdēprehensūra
Ablativedēprehensūrōdēprehensūrīs
Vocativedēprehensūrumdēprehensūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēprehendendusdēprehendendī
Genitivedēprehendendīdēprehendendōrum
Dativedēprehendendōdēprehendendīs
Accusativedēprehendendumdēprehendendōs
Ablativedēprehendendōdēprehendendīs
Vocativedēprehendendedēprehendendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēprehendendadēprehendendae
Genitivedēprehendendaedēprehendendārum
Dativedēprehendendaedēprehendendīs
Accusativedēprehendendamdēprehendendās
Ablativedēprehendendādēprehendendīs
Vocativedēprehendendadēprehendendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēprehendendumdēprehendenda
Genitivedēprehendendīdēprehendendōrum
Dativedēprehendendōdēprehendendīs
Accusativedēprehendendumdēprehendenda
Ablativedēprehendendōdēprehendendīs
Vocativedēprehendendumdēprehendenda

Secondary Form (2 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stdēprēndōdēprēndimus
2nddēprēndisdēprēnditis
3rddēprēnditdēprēndunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēprēndordēprēndimur
2nddēprēnderis, dēprēndere (short_form)dēprēndiminī
3rddēprēnditurdēprēnduntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēprēndēbamdēprēndēbāmus
2nddēprēndēbāsdēprēndēbātis
3rddēprēndēbatdēprēndēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēprēndēbardēprēndēbāmur
2nddēprēndēbāris, dēprēndēbāre (short_form)dēprēndēbāminī
3rddēprēndēbāturdēprēndēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stdēprēndamdēprēndēmus
2nddēprēndēsdēprēndētis
3rddēprēndetdēprēndent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēprēndardēprēndēmur
2nddēprēndēris, dēprēndēre (short_form)dēprēndēminī
3rddēprēndēturdēprēndentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēprēndīdēprēndimus
2nddēprēndistī, dēprēndtī (colloquial)dēprēndistis
3rddēprēnditdēprēndērunt, dēprēndēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēprēnsus, -a, -um sumdēprēnsī, -ae, -a sumus
2nddēprēnsus, -a, -um esdēprēnsī, -ae, -a estis
3rddēprēnsus, -a, -um estdēprēnsī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēprēnderamdēprēnderāmus
2nddēprēnderāsdēprēnderātis
3rddēprēnderatdēprēnderant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēprēnsus, -a, -um eramdēprēnsī, -ae, -a erāmus
2nddēprēnsus, -a, -um erāsdēprēnsī, -ae, -a erātis
3rddēprēnsus, -a, -um eratdēprēnsī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēprēnderōdēprēnderimus
2nddēprēnderisdēprēnderitis
3rddēprēnderitdēprēnderint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēprēnsus, -a, -um erōdēprēnsī, -ae, -a erimus
2nddēprēnsus, -a, -um erisdēprēnsī, -ae, -a eritis
3rddēprēnsus, -a, -um eritdēprēnsī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprēndamdēprēndāmus
2nddēprēndāsdēprēndātis
3rddēprēndatdēprēndant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprēndardēprēndāmur
2nddēprēndāris, dēprēndāre (short_form)dēprēndāminī
3rddēprēndāturdēprēndantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprēnderemdēprēnderēmus
2nddēprēnderēsdēprēnderētis
3rddēprēnderetdēprēnderent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprēndererdēprēnderēmur
2nddēprēnderēris, dēprēnderēre (short_form)dēprēnderēminī
3rddēprēnderēturdēprēnderentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprēnderimdēprēnderīmus
2nddēprēnderīsdēprēnderītis
3rddēprēnderitdēprēnderint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprēnsus, -a, -um simdēprēnsī, -ae, -a sīmus
2nddēprēnsus, -a, -um sīsdēprēnsī, -ae, -a sītis
3rddēprēnsus, -a, -um sitdēprēnsī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprēndissemdēprēndissēmus
2nddēprēndissēsdēprēndissētis
3rddēprēndissetdēprēndissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēprēnsus, -a, -um essemdēprēnsī, -ae, -a essēmus
2nddēprēnsus, -a, -um essēsdēprēnsī, -ae, -a essētis
3rddēprēnsus, -a, -um essetdēprēnsī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēprēndedēprēndite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēprēnderedēprēndiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēprēnditōdēprēnditōte
3rddēprēnditōdēprēnduntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēprēnditor 
3rddēprēnditordēprēnduntor
Present Active Infinitive
dēprēndere
Present Passive Infinitive
dēprēndī, dēprēndier (ancient)
Perfect Active Infinitive
dēprēndisse
Perfect Passive Infinitive
dēprēnsum esse
Future Active Infinitive
dēprēnsūrum esse
Future Passive Infinitive
dēprēnsum īrī
Present Active Participle
dēprēndēns, dēprēndentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
dēprēnsus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
dēprēnsūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
dēprēndendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēprēndensdēprēndentēs
Genitivedēprēndentisdēprēndentium, dēprēndentum (rare)
Dativedēprēndentīdēprēndentibus
Accusativedēprēndentemdēprēndentīs, dēprēndentēs (alt_form_2)
Ablativedēprēndentī, dēprēndente (alt_form_2)dēprēndentibus
Vocativedēprēndensdēprēndentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēprēndensdēprēndentēs
Genitivedēprēndentisdēprēndentium, dēprēndentum (rare)
Dativedēprēndentīdēprēndentibus
Accusativedēprēndentemdēprēndentīs, dēprēndentēs (alt_form_2)
Ablativedēprēndentī, dēprēndente (alt_form_2)dēprēndentibus
Vocativedēprēndensdēprēndentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēprēndensdēprēndentia
Genitivedēprēndentisdēprēndentium, dēprēndentum (rare)
Dativedēprēndentīdēprēndentibus
Accusativedēprēndensdēprēndentia
Ablativedēprēndentī, dēprēndente (alt_form_2)dēprēndentibus
Vocativedēprēndensdēprēndentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēprēnsusdēprēnsī
Genitivedēprēnsīdēprēnsōrum
Dativedēprēnsōdēprēnsīs
Accusativedēprēnsumdēprēnsōs
Ablativedēprēnsō, dēprēnsū (supine)dēprēnsīs
Vocativedēprēnsedēprēnsī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēprēnsadēprēnsae
Genitivedēprēnsaedēprēnsārum
Dativedēprēnsaedēprēnsīs
Accusativedēprēnsamdēprēnsās
Ablativedēprēnsādēprēnsīs
Vocativedēprēnsadēprēnsae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēprēnsumdēprēnsa
Genitivedēprēnsīdēprēnsōrum
Dativedēprēnsōdēprēnsīs
Accusativedēprēnsumdēprēnsa
Ablativedēprēnsōdēprēnsīs
Vocativedēprēnsumdēprēnsa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēprēnsūrusdēprēnsūrī
Genitivedēprēnsūrīdēprēnsūrōrum
Dativedēprēnsūrōdēprēnsūrīs
Accusativedēprēnsūrumdēprēnsūrōs
Ablativedēprēnsūrōdēprēnsūrīs
Vocativedēprēnsūredēprēnsūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēprēnsūradēprēnsūrae
Genitivedēprēnsūraedēprēnsūrārum
Dativedēprēnsūraedēprēnsūrīs
Accusativedēprēnsūramdēprēnsūrās
Ablativedēprēnsūrādēprēnsūrīs
Vocativedēprēnsūradēprēnsūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēprēnsūrumdēprēnsūra
Genitivedēprēnsūrīdēprēnsūrōrum
Dativedēprēnsūrōdēprēnsūrīs
Accusativedēprēnsūrumdēprēnsūra
Ablativedēprēnsūrōdēprēnsūrīs
Vocativedēprēnsūrumdēprēnsūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēprēndendusdēprēndendī
Genitivedēprēndendīdēprēndendōrum
Dativedēprēndendōdēprēndendīs
Accusativedēprēndendumdēprēndendōs
Ablativedēprēndendōdēprēndendīs
Vocativedēprēndendedēprēndendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēprēndendadēprēndendae
Genitivedēprēndendaedēprēndendārum
Dativedēprēndendaedēprēndendīs
Accusativedēprēndendamdēprēndendās
Ablativedēprēndendādēprēndendīs
Vocativedēprēndendadēprēndendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēprēndendumdēprēndenda
Genitivedēprēndendīdēprēndendōrum
Dativedēprēndendōdēprēndendīs
Accusativedēprēndendumdēprēndenda
Ablativedēprēndendōdēprēndendīs
Vocativedēprēndendumdēprēndenda

Secondary Form (3 of 3)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stdēpraendōdēpraendimus
2nddēpraendisdēpraenditis
3rddēpraenditdēpraendunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēpraendordēpraendimur
2nddēpraenderis, dēpraendere (short_form)dēpraendiminī
3rddēpraenditurdēpraenduntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēpraendēbamdēpraendēbāmus
2nddēpraendēbāsdēpraendēbātis
3rddēpraendēbatdēpraendēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēpraendēbardēpraendēbāmur
2nddēpraendēbāris, dēpraendēbāre (short_form)dēpraendēbāminī
3rddēpraendēbāturdēpraendēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stdēpraendamdēpraendēmus
2nddēpraendēsdēpraendētis
3rddēpraendetdēpraendent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēpraendardēpraendēmur
2nddēpraendēris, dēpraendēre (short_form)dēpraendēminī
3rddēpraendēturdēpraendentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēpraendīdēpraendimus
2nddēpraendistī, dēpraendtī (colloquial)dēpraendistis
3rddēpraenditdēpraendērunt, dēpraendēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēpraensus, -a, -um sumdēpraensī, -ae, -a sumus
2nddēpraensus, -a, -um esdēpraensī, -ae, -a estis
3rddēpraensus, -a, -um estdēpraensī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēpraenderamdēpraenderāmus
2nddēpraenderāsdēpraenderātis
3rddēpraenderatdēpraenderant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēpraensus, -a, -um eramdēpraensī, -ae, -a erāmus
2nddēpraensus, -a, -um erāsdēpraensī, -ae, -a erātis
3rddēpraensus, -a, -um eratdēpraensī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēpraenderōdēpraenderimus
2nddēpraenderisdēpraenderitis
3rddēpraenderitdēpraenderint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēpraensus, -a, -um erōdēpraensī, -ae, -a erimus
2nddēpraensus, -a, -um erisdēpraensī, -ae, -a eritis
3rddēpraensus, -a, -um eritdēpraensī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpraendamdēpraendāmus
2nddēpraendāsdēpraendātis
3rddēpraendatdēpraendant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpraendardēpraendāmur
2nddēpraendāris, dēpraendāre (short_form)dēpraendāminī
3rddēpraendāturdēpraendantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpraenderemdēpraenderēmus
2nddēpraenderēsdēpraenderētis
3rddēpraenderetdēpraenderent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpraendererdēpraenderēmur
2nddēpraenderēris, dēpraenderēre (short_form)dēpraenderēminī
3rddēpraenderēturdēpraenderentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpraenderimdēpraenderīmus
2nddēpraenderīsdēpraenderītis
3rddēpraenderitdēpraenderint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpraensus, -a, -um simdēpraensī, -ae, -a sīmus
2nddēpraensus, -a, -um sīsdēpraensī, -ae, -a sītis
3rddēpraensus, -a, -um sitdēpraensī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpraendissemdēpraendissēmus
2nddēpraendissēsdēpraendissētis
3rddēpraendissetdēpraendissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpraensus, -a, -um essemdēpraensī, -ae, -a essēmus
2nddēpraensus, -a, -um essēsdēpraensī, -ae, -a essētis
3rddēpraensus, -a, -um essetdēpraensī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēpraendedēpraendite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēpraenderedēpraendiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēpraenditōdēpraenditōte
3rddēpraenditōdēpraenduntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēpraenditor 
3rddēpraenditordēpraenduntor
Present Active Infinitive
dēpraendere
Present Passive Infinitive
dēpraendī, dēpraendier (ancient)
Perfect Active Infinitive
dēpraendisse
Perfect Passive Infinitive
dēpraensum esse
Future Active Infinitive
dēpraensūrum esse
Future Passive Infinitive
dēpraensum īrī
Present Active Participle
dēpraendēns, dēpraendentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
dēpraensus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
dēpraensūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
dēpraendendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēpraendensdēpraendentēs
Genitivedēpraendentisdēpraendentium, dēpraendentum (rare)
Dativedēpraendentīdēpraendentibus
Accusativedēpraendentemdēpraendentīs, dēpraendentēs (alt_form_2)
Ablativedēpraendentī, dēpraendente (alt_form_2)dēpraendentibus
Vocativedēpraendensdēpraendentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēpraendensdēpraendentēs
Genitivedēpraendentisdēpraendentium, dēpraendentum (rare)
Dativedēpraendentīdēpraendentibus
Accusativedēpraendentemdēpraendentīs, dēpraendentēs (alt_form_2)
Ablativedēpraendentī, dēpraendente (alt_form_2)dēpraendentibus
Vocativedēpraendensdēpraendentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēpraendensdēpraendentia
Genitivedēpraendentisdēpraendentium, dēpraendentum (rare)
Dativedēpraendentīdēpraendentibus
Accusativedēpraendensdēpraendentia
Ablativedēpraendentī, dēpraendente (alt_form_2)dēpraendentibus
Vocativedēpraendensdēpraendentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēpraensusdēpraensī
Genitivedēpraensīdēpraensōrum
Dativedēpraensōdēpraensīs
Accusativedēpraensumdēpraensōs
Ablativedēpraensō, dēpraensū (supine)dēpraensīs
Vocativedēpraensedēpraensī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēpraensadēpraensae
Genitivedēpraensaedēpraensārum
Dativedēpraensaedēpraensīs
Accusativedēpraensamdēpraensās
Ablativedēpraensādēpraensīs
Vocativedēpraensadēpraensae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēpraensumdēpraensa
Genitivedēpraensīdēpraensōrum
Dativedēpraensōdēpraensīs
Accusativedēpraensumdēpraensa
Ablativedēpraensōdēpraensīs
Vocativedēpraensumdēpraensa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēpraensūrusdēpraensūrī
Genitivedēpraensūrīdēpraensūrōrum
Dativedēpraensūrōdēpraensūrīs
Accusativedēpraensūrumdēpraensūrōs
Ablativedēpraensūrōdēpraensūrīs
Vocativedēpraensūredēpraensūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēpraensūradēpraensūrae
Genitivedēpraensūraedēpraensūrārum
Dativedēpraensūraedēpraensūrīs
Accusativedēpraensūramdēpraensūrās
Ablativedēpraensūrādēpraensūrīs
Vocativedēpraensūradēpraensūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēpraensūrumdēpraensūra
Genitivedēpraensūrīdēpraensūrōrum
Dativedēpraensūrōdēpraensūrīs
Accusativedēpraensūrumdēpraensūra
Ablativedēpraensūrōdēpraensūrīs
Vocativedēpraensūrumdēpraensūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēpraendendusdēpraendendī
Genitivedēpraendendīdēpraendendōrum
Dativedēpraendendōdēpraendendīs
Accusativedēpraendendumdēpraendendōs
Ablativedēpraendendōdēpraendendīs
Vocativedēpraendendedēpraendendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēpraendendadēpraendendae
Genitivedēpraendendaedēpraendendārum
Dativedēpraendendaedēpraendendīs
Accusativedēpraendendamdēpraendendās
Ablativedēpraendendādēpraendendīs
Vocativedēpraendendadēpraendendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēpraendendumdēpraendenda
Genitivedēpraendendīdēpraendendōrum
Dativedēpraendendōdēpraendendīs
Accusativedēpraendendumdēpraendenda
Ablativedēpraendendōdēpraendendīs
Vocativedēpraendendumdēpraendenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right