Paradigm of de-pello (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stdēpellōdēpellimus
2nddēpellisdēpellitis
3rddēpellitdēpellunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēpellordēpellimur
2nddēpelleris, dēpellere (short_form)dēpelliminī
3rddēpelliturdēpelluntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēpellēbamdēpellēbāmus
2nddēpellēbāsdēpellēbātis
3rddēpellēbatdēpellēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēpellēbardēpellēbāmur
2nddēpellēbāris, dēpellēbāre (short_form)dēpellēbāminī
3rddēpellēbāturdēpellēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stdēpellamdēpellēmus
2nddēpellēsdēpellētis
3rddēpelletdēpellent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēpellardēpellēmur
2nddēpellēris, dēpellēre (short_form)dēpellēminī
3rddēpellēturdēpellentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēpulīdēpulimus
2nddēpulistī, dēpultī (colloquial)dēpulistis
3rddēpulitdēpulērunt, dēpulēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēpulsus, -a, -um sumdēpulsī, -ae, -a sumus
2nddēpulsus, -a, -um esdēpulsī, -ae, -a estis
3rddēpulsus, -a, -um estdēpulsī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēpuleramdēpulerāmus
2nddēpulerāsdēpulerātis
3rddēpuleratdēpulerant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēpulsus, -a, -um eramdēpulsī, -ae, -a erāmus
2nddēpulsus, -a, -um erāsdēpulsī, -ae, -a erātis
3rddēpulsus, -a, -um eratdēpulsī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēpulerōdēpulerimus
2nddēpulerisdēpuleritis
3rddēpuleritdēpulerint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēpulsus, -a, -um erōdēpulsī, -ae, -a erimus
2nddēpulsus, -a, -um erisdēpulsī, -ae, -a eritis
3rddēpulsus, -a, -um eritdēpulsī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpellamdēpellāmus
2nddēpellāsdēpellātis
3rddēpellatdēpellant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpellardēpellāmur
2nddēpellāris, dēpellāre (short_form)dēpellāminī
3rddēpellāturdēpellantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpelleremdēpellerēmus
2nddēpellerēsdēpellerētis
3rddēpelleretdēpellerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpellererdēpellerēmur
2nddēpellerēris, dēpellerēre (short_form)dēpellerēminī
3rddēpellerēturdēpellerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpulerimdēpulerīmus
2nddēpulerīsdēpulerītis
3rddēpuleritdēpulerint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpulsus, -a, -um simdēpulsī, -ae, -a sīmus
2nddēpulsus, -a, -um sīsdēpulsī, -ae, -a sītis
3rddēpulsus, -a, -um sitdēpulsī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpulissemdēpulissēmus
2nddēpulissēsdēpulissētis
3rddēpulissetdēpulissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpulsus, -a, -um essemdēpulsī, -ae, -a essēmus
2nddēpulsus, -a, -um essēsdēpulsī, -ae, -a essētis
3rddēpulsus, -a, -um essetdēpulsī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēpelledēpellite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēpelleredēpelliminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēpellitōdēpellitōte
3rddēpellitōdēpelluntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēpellitor 
3rddēpellitordēpelluntor
Present Active Infinitive
dēpellere
Present Passive Infinitive
dēpellī, dēpellier (ancient)
Perfect Active Infinitive
dēpulisse
Perfect Passive Infinitive
dēpulsum esse
Future Active Infinitive
dēpulsūrum esse
Future Passive Infinitive
dēpulsum īrī
Present Active Participle
dēpellēns, dēpellentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
dēpulsus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
dēpulsūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
dēpellendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēpellensdēpellentēs
Genitivedēpellentisdēpellentium, dēpellentum (rare)
Dativedēpellentīdēpellentibus
Accusativedēpellentemdēpellentīs, dēpellentēs (alt_form_2)
Ablativedēpellentī, dēpellente (alt_form_2)dēpellentibus
Vocativedēpellensdēpellentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēpellensdēpellentēs
Genitivedēpellentisdēpellentium, dēpellentum (rare)
Dativedēpellentīdēpellentibus
Accusativedēpellentemdēpellentīs, dēpellentēs (alt_form_2)
Ablativedēpellentī, dēpellente (alt_form_2)dēpellentibus
Vocativedēpellensdēpellentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēpellensdēpellentia
Genitivedēpellentisdēpellentium, dēpellentum (rare)
Dativedēpellentīdēpellentibus
Accusativedēpellensdēpellentia
Ablativedēpellentī, dēpellente (alt_form_2)dēpellentibus
Vocativedēpellensdēpellentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēpulsusdēpulsī
Genitivedēpulsīdēpulsōrum
Dativedēpulsōdēpulsīs
Accusativedēpulsumdēpulsōs
Ablativedēpulsō, dēpulsū (supine)dēpulsīs
Vocativedēpulsedēpulsī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēpulsadēpulsae
Genitivedēpulsaedēpulsārum
Dativedēpulsaedēpulsīs
Accusativedēpulsamdēpulsās
Ablativedēpulsādēpulsīs
Vocativedēpulsadēpulsae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēpulsumdēpulsa
Genitivedēpulsīdēpulsōrum
Dativedēpulsōdēpulsīs
Accusativedēpulsumdēpulsa
Ablativedēpulsōdēpulsīs
Vocativedēpulsumdēpulsa
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēpulsūrusdēpulsūrī
Genitivedēpulsūrīdēpulsūrōrum
Dativedēpulsūrōdēpulsūrīs
Accusativedēpulsūrumdēpulsūrōs
Ablativedēpulsūrōdēpulsūrīs
Vocativedēpulsūredēpulsūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēpulsūradēpulsūrae
Genitivedēpulsūraedēpulsūrārum
Dativedēpulsūraedēpulsūrīs
Accusativedēpulsūramdēpulsūrās
Ablativedēpulsūrādēpulsūrīs
Vocativedēpulsūradēpulsūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēpulsūrumdēpulsūra
Genitivedēpulsūrīdēpulsūrōrum
Dativedēpulsūrōdēpulsūrīs
Accusativedēpulsūrumdēpulsūra
Ablativedēpulsūrōdēpulsūrīs
Vocativedēpulsūrumdēpulsūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēpellendusdēpellendī
Genitivedēpellendīdēpellendōrum
Dativedēpellendōdēpellendīs
Accusativedēpellendumdēpellendōs
Ablativedēpellendōdēpellendīs
Vocativedēpellendedēpellendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēpellendadēpellendae
Genitivedēpellendaedēpellendārum
Dativedēpellendaedēpellendīs
Accusativedēpellendamdēpellendās
Ablativedēpellendādēpellendīs
Vocativedēpellendadēpellendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēpellendumdēpellenda
Genitivedēpellendīdēpellendōrum
Dativedēpellendōdēpellendīs
Accusativedēpellendumdēpellenda
Ablativedēpellendōdēpellendīs
Vocativedēpellendumdēpellenda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēpultus, -a, -um sumdēpultī, -ae, -a sumus
2nddēpultus, -a, -um esdēpultī, -ae, -a estis
3rddēpultus, -a, -um estdēpultī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēpultus, -a, -um eramdēpultī, -ae, -a erāmus
2nddēpultus, -a, -um erāsdēpultī, -ae, -a erātis
3rddēpultus, -a, -um eratdēpultī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēpultus, -a, -um erōdēpultī, -ae, -a erimus
2nddēpultus, -a, -um erisdēpultī, -ae, -a eritis
3rddēpultus, -a, -um eritdēpultī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpultus, -a, -um simdēpultī, -ae, -a sīmus
2nddēpultus, -a, -um sīsdēpultī, -ae, -a sītis
3rddēpultus, -a, -um sitdēpultī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēpultus, -a, -um essemdēpultī, -ae, -a essēmus
2nddēpultus, -a, -um essēsdēpultī, -ae, -a essētis
3rddēpultus, -a, -um essetdēpultī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Infinitive
 
Present Passive Infinitive
 
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
dēpultum esse
Future Active Infinitive
dēpultūrum esse
Future Passive Infinitive
dēpultum īrī
Present Active Participle
 
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
dēpultus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
dēpultūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
 
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeensentia
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeensentia
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēpultusdēpultī
Genitivedēpultīdēpultōrum
Dativedēpultōdēpultīs
Accusativedēpultumdēpultōs
Ablativedēpultō, dēpultū (supine)dēpultīs
Vocativedēpultedēpultī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēpultadēpultae
Genitivedēpultaedēpultārum
Dativedēpultaedēpultīs
Accusativedēpultamdēpultās
Ablativedēpultādēpultīs
Vocativedēpultadēpultae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēpultumdēpulta
Genitivedēpultīdēpultōrum
Dativedēpultōdēpultīs
Accusativedēpultumdēpulta
Ablativedēpultōdēpultīs
Vocativedēpultumdēpulta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēpultūrusdēpultūrī
Genitivedēpultūrīdēpultūrōrum
Dativedēpultūrōdēpultūrīs
Accusativedēpultūrumdēpultūrōs
Ablativedēpultūrōdēpultūrīs
Vocativedēpultūredēpultūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēpultūradēpultūrae
Genitivedēpultūraedēpultūrārum
Dativedēpultūraedēpultūrīs
Accusativedēpultūramdēpultūrās
Ablativedēpultūrādēpultūrīs
Vocativedēpultūradēpultūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēpultūrumdēpultūra
Genitivedēpultūrīdēpultūrōrum
Dativedēpultūrōdēpultūrīs
Accusativedēpultūrumdēpultūra
Ablativedēpultūrōdēpultūrīs
Vocativedēpultūrumdēpultūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeendusendī
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumendōs
Ablativeendōendīs
Vocativeendeendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeendaendae
Genitiveendaeendārum
Dativeendaeendīs
Accusativeendamendās
Ablativeendāendīs
Vocativeendaendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeendumenda
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumenda
Ablativeendōendīs
Vocativeendumenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right