Paradigm of de-fraudo, defrudo (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stdēfraudōdēfraudāmus
2nddēfraudāsdēfraudātis
3rddēfraudatdēfraudant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēfraudordēfraudāmur
2nddēfraudāris, dēfraudāre (short_form)dēfraudāminī
3rddēfraudāturdēfraudantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēfraudābamdēfraudābāmus
2nddēfraudābāsdēfraudābātis
3rddēfraudābatdēfraudābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēfraudābardēfraudābāmur
2nddēfraudābāris, dēfraudābāre (short_form)dēfraudābāminī
3rddēfraudābāturdēfraudābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stdēfraudābōdēfraudābimus
2nddēfraudābisdēfraudābitis
3rddēfraudābitdēfraudābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēfraudābordēfraudābimur
2nddēfraudāberis, dēfraudābere (short_form)dēfraudābiminī
3rddēfraudābiturdēfraudābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēfraudāvīdēfraudāvimus
2nddēfraudāvistī, dēfraudāvtī (colloquial)dēfraudāvistis
3rddēfraudāvitdēfraudāvērunt, dēfraudāvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēfraudātus, -a, -um sumdēfraudātī, -ae, -a sumus
2nddēfraudātus, -a, -um esdēfraudātī, -ae, -a estis
3rddēfraudātus, -a, -um estdēfraudātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēfraudāveramdēfraudāverāmus
2nddēfraudāverāsdēfraudāverātis
3rddēfraudāveratdēfraudāverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēfraudātus, -a, -um eramdēfraudātī, -ae, -a erāmus
2nddēfraudātus, -a, -um erāsdēfraudātī, -ae, -a erātis
3rddēfraudātus, -a, -um eratdēfraudātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdēfraudāverōdēfraudāverimus
2nddēfraudāverisdēfraudāveritis
3rddēfraudāveritdēfraudāverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdēfraudātus, -a, -um erōdēfraudātī, -ae, -a erimus
2nddēfraudātus, -a, -um erisdēfraudātī, -ae, -a eritis
3rddēfraudātus, -a, -um eritdēfraudātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēfraudemdēfraudēmus
2nddēfraudēsdēfraudētis
3rddēfraudetdēfraudent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēfrauderdēfraudēmur
2nddēfraudēris, dēfraudēre (short_form)dēfraudēminī
3rddēfraudēturdēfraudentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēfraudāremdēfraudārēmus
2nddēfraudārēsdēfraudārētis
3rddēfraudāretdēfraudārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēfraudārerdēfraudārēmur
2nddēfraudārēris, dēfraudārēre (short_form)dēfraudārēminī
3rddēfraudārēturdēfraudārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēfraudāverimdēfraudāverīmus
2nddēfraudāverīsdēfraudāverītis
3rddēfraudāveritdēfraudāverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēfraudātus, -a, -um simdēfraudātī, -ae, -a sīmus
2nddēfraudātus, -a, -um sīsdēfraudātī, -ae, -a sītis
3rddēfraudātus, -a, -um sitdēfraudātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdēfraudāvissemdēfraudāvissēmus
2nddēfraudāvissēsdēfraudāvissētis
3rddēfraudāvissetdēfraudāvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdēfraudātus, -a, -um essemdēfraudātī, -ae, -a essēmus
2nddēfraudātus, -a, -um essēsdēfraudātī, -ae, -a essētis
3rddēfraudātus, -a, -um essetdēfraudātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēfraudādēfraudāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēfraudāredēfraudāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēfraudātōdēfraudātōte
3rddēfraudātōdēfraudantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddēfraudātor 
3rddēfraudātordēfraudantor
Present Active Infinitive
dēfraudāre
Present Passive Infinitive
dēfraudārī, dēfraudārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
dēfraudāvisse
Perfect Passive Infinitive
dēfraudātum esse
Future Active Infinitive
dēfraudātūrum esse
Future Passive Infinitive
dēfraudātum īrī
Present Active Participle
dēfraudāns, dēfraudantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
dēfraudātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
dēfraudātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
dēfraudandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēfraudansdēfraudantēs
Genitivedēfraudantisdēfraudantium, dēfraudantum (rare)
Dativedēfraudantīdēfraudantibus
Accusativedēfraudantemdēfraudantīs, dēfraudantēs (alt_form_2)
Ablativedēfraudantī, dēfraudante (alt_form_2)dēfraudantibus
Vocativedēfraudansdēfraudantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēfraudansdēfraudantēs
Genitivedēfraudantisdēfraudantium, dēfraudantum (rare)
Dativedēfraudantīdēfraudantibus
Accusativedēfraudantemdēfraudantīs, dēfraudantēs (alt_form_2)
Ablativedēfraudantī, dēfraudante (alt_form_2)dēfraudantibus
Vocativedēfraudansdēfraudantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēfraudansdēfraudantia
Genitivedēfraudantisdēfraudantium, dēfraudantum (rare)
Dativedēfraudantīdēfraudantibus
Accusativedēfraudansdēfraudantia
Ablativedēfraudantī, dēfraudante (alt_form_2)dēfraudantibus
Vocativedēfraudansdēfraudantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēfraudātusdēfraudātī
Genitivedēfraudātīdēfraudātōrum
Dativedēfraudātōdēfraudātīs
Accusativedēfraudātumdēfraudātōs
Ablativedēfraudātō, dēfraudātū (supine)dēfraudātīs
Vocativedēfraudātedēfraudātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēfraudātadēfraudātae
Genitivedēfraudātaedēfraudātārum
Dativedēfraudātaedēfraudātīs
Accusativedēfraudātamdēfraudātās
Ablativedēfraudātādēfraudātīs
Vocativedēfraudātadēfraudātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēfraudātumdēfraudāta
Genitivedēfraudātīdēfraudātōrum
Dativedēfraudātōdēfraudātīs
Accusativedēfraudātumdēfraudāta
Ablativedēfraudātōdēfraudātīs
Vocativedēfraudātumdēfraudāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēfraudātūrusdēfraudātūrī
Genitivedēfraudātūrīdēfraudātūrōrum
Dativedēfraudātūrōdēfraudātūrīs
Accusativedēfraudātūrumdēfraudātūrōs
Ablativedēfraudātūrōdēfraudātūrīs
Vocativedēfraudātūredēfraudātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēfraudātūradēfraudātūrae
Genitivedēfraudātūraedēfraudātūrārum
Dativedēfraudātūraedēfraudātūrīs
Accusativedēfraudātūramdēfraudātūrās
Ablativedēfraudātūrādēfraudātūrīs
Vocativedēfraudātūradēfraudātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēfraudātūrumdēfraudātūra
Genitivedēfraudātūrīdēfraudātūrōrum
Dativedēfraudātūrōdēfraudātūrīs
Accusativedēfraudātūrumdēfraudātūra
Ablativedēfraudātūrōdēfraudātūrīs
Vocativedēfraudātūrumdēfraudātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativedēfraudandusdēfraudandī
Genitivedēfraudandīdēfraudandōrum
Dativedēfraudandōdēfraudandīs
Accusativedēfraudandumdēfraudandōs
Ablativedēfraudandōdēfraudandīs
Vocativedēfraudandedēfraudandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativedēfraudandadēfraudandae
Genitivedēfraudandaedēfraudandārum
Dativedēfraudandaedēfraudandīs
Accusativedēfraudandamdēfraudandās
Ablativedēfraudandādēfraudandīs
Vocativedēfraudandadēfraudandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativedēfraudandumdēfraudanda
Genitivedēfraudandīdēfraudandōrum
Dativedēfraudandōdēfraudandīs
Accusativedēfraudandumdēfraudanda
Ablativedēfraudandōdēfraudandīs
Vocativedēfraudandumdēfraudanda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stdefrūdōdefrūdāmus
2nddefrūdāsdefrūdātis
3rddefrūdatdefrūdant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stdefrūdordefrūdāmur
2nddefrūdāris, defrūdāre (short_form)defrūdāminī
3rddefrūdāturdefrūdantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdefrūdābamdefrūdābāmus
2nddefrūdābāsdefrūdābātis
3rddefrūdābatdefrūdābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdefrūdābardefrūdābāmur
2nddefrūdābāris, defrūdābāre (short_form)defrūdābāminī
3rddefrūdābāturdefrūdābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stdefrūdābōdefrūdābimus
2nddefrūdābisdefrūdābitis
3rddefrūdābitdefrūdābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stdefrūdābordefrūdābimur
2nddefrūdāberis, defrūdābere (short_form)defrūdābiminī
3rddefrūdābiturdefrūdābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdefrūdāvīdefrūdāvimus
2nddefrūdāvistī, defrūdāvtī (colloquial)defrūdāvistis
3rddefrūdāvitdefrūdāvērunt, defrūdāvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdefrūdātus, -a, -um sumdefrūdātī, -ae, -a sumus
2nddefrūdātus, -a, -um esdefrūdātī, -ae, -a estis
3rddefrūdātus, -a, -um estdefrūdātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdefrūdāveramdefrūdāverāmus
2nddefrūdāverāsdefrūdāverātis
3rddefrūdāveratdefrūdāverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdefrūdātus, -a, -um eramdefrūdātī, -ae, -a erāmus
2nddefrūdātus, -a, -um erāsdefrūdātī, -ae, -a erātis
3rddefrūdātus, -a, -um eratdefrūdātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stdefrūdāverōdefrūdāverimus
2nddefrūdāverisdefrūdāveritis
3rddefrūdāveritdefrūdāverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stdefrūdātus, -a, -um erōdefrūdātī, -ae, -a erimus
2nddefrūdātus, -a, -um erisdefrūdātī, -ae, -a eritis
3rddefrūdātus, -a, -um eritdefrūdātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdefrūdemdefrūdēmus
2nddefrūdēsdefrūdētis
3rddefrūdetdefrūdent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdefrūderdefrūdēmur
2nddefrūdēris, defrūdēre (short_form)defrūdēminī
3rddefrūdēturdefrūdentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdefrūdāremdefrūdārēmus
2nddefrūdārēsdefrūdārētis
3rddefrūdāretdefrūdārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdefrūdārerdefrūdārēmur
2nddefrūdārēris, defrūdārēre (short_form)defrūdārēminī
3rddefrūdārēturdefrūdārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdefrūdāverimdefrūdāverīmus
2nddefrūdāverīsdefrūdāverītis
3rddefrūdāveritdefrūdāverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdefrūdātus, -a, -um simdefrūdātī, -ae, -a sīmus
2nddefrūdātus, -a, -um sīsdefrūdātī, -ae, -a sītis
3rddefrūdātus, -a, -um sitdefrūdātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stdefrūdāvissemdefrūdāvissēmus
2nddefrūdāvissēsdefrūdāvissētis
3rddefrūdāvissetdefrūdāvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stdefrūdātus, -a, -um essemdefrūdātī, -ae, -a essēmus
2nddefrūdātus, -a, -um essēsdefrūdātī, -ae, -a essētis
3rddefrūdātus, -a, -um essetdefrūdātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddefrūdādefrūdāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddefrūdāredefrūdāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddefrūdātōdefrūdātōte
3rddefrūdātōdefrūdantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nddefrūdātor 
3rddefrūdātordefrūdantor
Present Active Infinitive
defrūdāre
Present Passive Infinitive
defrūdārī, defrūdārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
defrūdāvisse
Perfect Passive Infinitive
defrūdātum esse
Future Active Infinitive
defrūdātūrum esse
Future Passive Infinitive
defrūdātum īrī
Present Active Participle
defrūdāns, defrūdantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
defrūdātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
defrūdātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
defrūdandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativedefrūdansdefrūdantēs
Genitivedefrūdantisdefrūdantium, defrūdantum (rare)
Dativedefrūdantīdefrūdantibus
Accusativedefrūdantemdefrūdantīs, defrūdantēs (alt_form_2)
Ablativedefrūdantī, defrūdante (alt_form_2)defrūdantibus
Vocativedefrūdansdefrūdantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedefrūdansdefrūdantēs
Genitivedefrūdantisdefrūdantium, defrūdantum (rare)
Dativedefrūdantīdefrūdantibus
Accusativedefrūdantemdefrūdantīs, defrūdantēs (alt_form_2)
Ablativedefrūdantī, defrūdante (alt_form_2)defrūdantibus
Vocativedefrūdansdefrūdantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedefrūdansdefrūdantia
Genitivedefrūdantisdefrūdantium, defrūdantum (rare)
Dativedefrūdantīdefrūdantibus
Accusativedefrūdansdefrūdantia
Ablativedefrūdantī, defrūdante (alt_form_2)defrūdantibus
Vocativedefrūdansdefrūdantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativedefrūdātusdefrūdātī
Genitivedefrūdātīdefrūdātōrum
Dativedefrūdātōdefrūdātīs
Accusativedefrūdātumdefrūdātōs
Ablativedefrūdātō, defrūdātū (supine)defrūdātīs
Vocativedefrūdātedefrūdātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedefrūdātadefrūdātae
Genitivedefrūdātaedefrūdātārum
Dativedefrūdātaedefrūdātīs
Accusativedefrūdātamdefrūdātās
Ablativedefrūdātādefrūdātīs
Vocativedefrūdātadefrūdātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedefrūdātumdefrūdāta
Genitivedefrūdātīdefrūdātōrum
Dativedefrūdātōdefrūdātīs
Accusativedefrūdātumdefrūdāta
Ablativedefrūdātōdefrūdātīs
Vocativedefrūdātumdefrūdāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativedefrūdātūrusdefrūdātūrī
Genitivedefrūdātūrīdefrūdātūrōrum
Dativedefrūdātūrōdefrūdātūrīs
Accusativedefrūdātūrumdefrūdātūrōs
Ablativedefrūdātūrōdefrūdātūrīs
Vocativedefrūdātūredefrūdātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativedefrūdātūradefrūdātūrae
Genitivedefrūdātūraedefrūdātūrārum
Dativedefrūdātūraedefrūdātūrīs
Accusativedefrūdātūramdefrūdātūrās
Ablativedefrūdātūrādefrūdātūrīs
Vocativedefrūdātūradefrūdātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativedefrūdātūrumdefrūdātūra
Genitivedefrūdātūrīdefrūdātūrōrum
Dativedefrūdātūrōdefrūdātūrīs
Accusativedefrūdātūrumdefrūdātūra
Ablativedefrūdātūrōdefrūdātūrīs
Vocativedefrūdātūrumdefrūdātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativedefrūdandusdefrūdandī
Genitivedefrūdandīdefrūdandōrum
Dativedefrūdandōdefrūdandīs
Accusativedefrūdandumdefrūdandōs
Ablativedefrūdandōdefrūdandīs
Vocativedefrūdandedefrūdandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativedefrūdandadefrūdandae
Genitivedefrūdandaedefrūdandārum
Dativedefrūdandaedefrūdandīs
Accusativedefrūdandamdefrūdandās
Ablativedefrūdandādefrūdandīs
Vocativedefrūdandadefrūdandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativedefrūdandumdefrūdanda
Genitivedefrūdandīdefrūdandōrum
Dativedefrūdandōdefrūdandīs
Accusativedefrūdandumdefrūdanda
Ablativedefrūdandōdefrūdandīs
Vocativedefrūdandumdefrūdanda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right