Paradigm of con-lustro, collustro (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stconlūstrōconlūstrāmus
2ndconlūstrāsconlūstrātis
3rdconlūstratconlūstrant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stconlūstrorconlūstrāmur
2ndconlūstrāris, conlūstrāre (short_form)conlūstrāminī
3rdconlūstrāturconlūstrantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconlūstrābamconlūstrābāmus
2ndconlūstrābāsconlūstrābātis
3rdconlūstrābatconlūstrābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconlūstrābarconlūstrābāmur
2ndconlūstrābāris, conlūstrābāre (short_form)conlūstrābāminī
3rdconlūstrābāturconlūstrābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stconlūstrābōconlūstrābimus
2ndconlūstrābisconlūstrābitis
3rdconlūstrābitconlūstrābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stconlūstrāborconlūstrābimur
2ndconlūstrāberis, conlūstrābere (short_form)conlūstrābiminī
3rdconlūstrābiturconlūstrābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconlūstrāvīconlūstrāvimus
2ndconlūstrāvistī, conlūstrāvtī (colloquial)conlūstrāvistis
3rdconlūstrāvitconlūstrāvērunt, conlūstrāvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconlūstrātus, -a, -um sumconlūstrātī, -ae, -a sumus
2ndconlūstrātus, -a, -um esconlūstrātī, -ae, -a estis
3rdconlūstrātus, -a, -um estconlūstrātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconlūstrāveramconlūstrāverāmus
2ndconlūstrāverāsconlūstrāverātis
3rdconlūstrāveratconlūstrāverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconlūstrātus, -a, -um eramconlūstrātī, -ae, -a erāmus
2ndconlūstrātus, -a, -um erāsconlūstrātī, -ae, -a erātis
3rdconlūstrātus, -a, -um eratconlūstrātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconlūstrāverōconlūstrāverimus
2ndconlūstrāverisconlūstrāveritis
3rdconlūstrāveritconlūstrāverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconlūstrātus, -a, -um erōconlūstrātī, -ae, -a erimus
2ndconlūstrātus, -a, -um erisconlūstrātī, -ae, -a eritis
3rdconlūstrātus, -a, -um eritconlūstrātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconlūstremconlūstrēmus
2ndconlūstrēsconlūstrētis
3rdconlūstretconlūstrent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconlūstrerconlūstrēmur
2ndconlūstrēris, conlūstrēre (short_form)conlūstrēminī
3rdconlūstrēturconlūstrentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconlūstrāremconlūstrārēmus
2ndconlūstrārēsconlūstrārētis
3rdconlūstrāretconlūstrārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconlūstrārerconlūstrārēmur
2ndconlūstrārēris, conlūstrārēre (short_form)conlūstrārēminī
3rdconlūstrārēturconlūstrārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconlūstrāverimconlūstrāverīmus
2ndconlūstrāverīsconlūstrāverītis
3rdconlūstrāveritconlūstrāverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconlūstrātus, -a, -um simconlūstrātī, -ae, -a sīmus
2ndconlūstrātus, -a, -um sīsconlūstrātī, -ae, -a sītis
3rdconlūstrātus, -a, -um sitconlūstrātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconlūstrāvissemconlūstrāvissēmus
2ndconlūstrāvissēsconlūstrāvissētis
3rdconlūstrāvissetconlūstrāvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconlūstrātus, -a, -um essemconlūstrātī, -ae, -a essēmus
2ndconlūstrātus, -a, -um essēsconlūstrātī, -ae, -a essētis
3rdconlūstrātus, -a, -um essetconlūstrātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconlūstrāconlūstrāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconlūstrāreconlūstrāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconlūstrātōconlūstrātōte
3rdconlūstrātōconlūstrantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconlūstrātor 
3rdconlūstrātorconlūstrantor
Present Active Infinitive
conlūstrāre
Present Passive Infinitive
conlūstrārī, conlūstrārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
conlūstrāvisse
Perfect Passive Infinitive
conlūstrātum esse
Future Active Infinitive
conlūstrātūrum esse
Future Passive Infinitive
conlūstrātum īrī
Present Active Participle
conlūstrāns, conlūstrantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
conlūstrātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
conlūstrātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
conlūstrandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconlūstransconlūstrantēs
Genitiveconlūstrantisconlūstrantium, conlūstrantum (rare)
Dativeconlūstrantīconlūstrantibus
Accusativeconlūstrantemconlūstrantīs, conlūstrantēs (alt_form_2)
Ablativeconlūstrantī, conlūstrante (alt_form_2)conlūstrantibus
Vocativeconlūstransconlūstrantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconlūstransconlūstrantēs
Genitiveconlūstrantisconlūstrantium, conlūstrantum (rare)
Dativeconlūstrantīconlūstrantibus
Accusativeconlūstrantemconlūstrantīs, conlūstrantēs (alt_form_2)
Ablativeconlūstrantī, conlūstrante (alt_form_2)conlūstrantibus
Vocativeconlūstransconlūstrantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconlūstransconlūstrantia
Genitiveconlūstrantisconlūstrantium, conlūstrantum (rare)
Dativeconlūstrantīconlūstrantibus
Accusativeconlūstransconlūstrantia
Ablativeconlūstrantī, conlūstrante (alt_form_2)conlūstrantibus
Vocativeconlūstransconlūstrantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconlūstrātusconlūstrātī
Genitiveconlūstrātīconlūstrātōrum
Dativeconlūstrātōconlūstrātīs
Accusativeconlūstrātumconlūstrātōs
Ablativeconlūstrātō, conlūstrātū (supine)conlūstrātīs
Vocativeconlūstrāteconlūstrātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconlūstrātaconlūstrātae
Genitiveconlūstrātaeconlūstrātārum
Dativeconlūstrātaeconlūstrātīs
Accusativeconlūstrātamconlūstrātās
Ablativeconlūstrātāconlūstrātīs
Vocativeconlūstrātaconlūstrātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconlūstrātumconlūstrāta
Genitiveconlūstrātīconlūstrātōrum
Dativeconlūstrātōconlūstrātīs
Accusativeconlūstrātumconlūstrāta
Ablativeconlūstrātōconlūstrātīs
Vocativeconlūstrātumconlūstrāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconlūstrātūrusconlūstrātūrī
Genitiveconlūstrātūrīconlūstrātūrōrum
Dativeconlūstrātūrōconlūstrātūrīs
Accusativeconlūstrātūrumconlūstrātūrōs
Ablativeconlūstrātūrōconlūstrātūrīs
Vocativeconlūstrātūreconlūstrātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconlūstrātūraconlūstrātūrae
Genitiveconlūstrātūraeconlūstrātūrārum
Dativeconlūstrātūraeconlūstrātūrīs
Accusativeconlūstrātūramconlūstrātūrās
Ablativeconlūstrātūrāconlūstrātūrīs
Vocativeconlūstrātūraconlūstrātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconlūstrātūrumconlūstrātūra
Genitiveconlūstrātūrīconlūstrātūrōrum
Dativeconlūstrātūrōconlūstrātūrīs
Accusativeconlūstrātūrumconlūstrātūra
Ablativeconlūstrātūrōconlūstrātūrīs
Vocativeconlūstrātūrumconlūstrātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconlūstrandusconlūstrandī
Genitiveconlūstrandīconlūstrandōrum
Dativeconlūstrandōconlūstrandīs
Accusativeconlūstrandumconlūstrandōs
Ablativeconlūstrandōconlūstrandīs
Vocativeconlūstrandeconlūstrandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconlūstrandaconlūstrandae
Genitiveconlūstrandaeconlūstrandārum
Dativeconlūstrandaeconlūstrandīs
Accusativeconlūstrandamconlūstrandās
Ablativeconlūstrandāconlūstrandīs
Vocativeconlūstrandaconlūstrandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconlūstrandumconlūstranda
Genitiveconlūstrandīconlūstrandōrum
Dativeconlūstrandōconlūstrandīs
Accusativeconlūstrandumconlūstranda
Ablativeconlūstrandōconlūstrandīs
Vocativeconlūstrandumconlūstranda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stcollūstrōcollūstrāmus
2ndcollūstrāscollūstrātis
3rdcollūstratcollūstrant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stcollūstrorcollūstrāmur
2ndcollūstrāris, collūstrāre (short_form)collūstrāminī
3rdcollūstrāturcollūstrantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcollūstrābamcollūstrābāmus
2ndcollūstrābāscollūstrābātis
3rdcollūstrābatcollūstrābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcollūstrābarcollūstrābāmur
2ndcollūstrābāris, collūstrābāre (short_form)collūstrābāminī
3rdcollūstrābāturcollūstrābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stcollūstrābōcollūstrābimus
2ndcollūstrābiscollūstrābitis
3rdcollūstrābitcollūstrābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stcollūstrāborcollūstrābimur
2ndcollūstrāberis, collūstrābere (short_form)collūstrābiminī
3rdcollūstrābiturcollūstrābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcollūstrāvīcollūstrāvimus
2ndcollūstrāvistī, collūstrāvtī (colloquial)collūstrāvistis
3rdcollūstrāvitcollūstrāvērunt, collūstrāvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcollūstrātus, -a, -um sumcollūstrātī, -ae, -a sumus
2ndcollūstrātus, -a, -um escollūstrātī, -ae, -a estis
3rdcollūstrātus, -a, -um estcollūstrātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcollūstrāveramcollūstrāverāmus
2ndcollūstrāverāscollūstrāverātis
3rdcollūstrāveratcollūstrāverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcollūstrātus, -a, -um eramcollūstrātī, -ae, -a erāmus
2ndcollūstrātus, -a, -um erāscollūstrātī, -ae, -a erātis
3rdcollūstrātus, -a, -um eratcollūstrātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcollūstrāverōcollūstrāverimus
2ndcollūstrāveriscollūstrāveritis
3rdcollūstrāveritcollūstrāverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcollūstrātus, -a, -um erōcollūstrātī, -ae, -a erimus
2ndcollūstrātus, -a, -um eriscollūstrātī, -ae, -a eritis
3rdcollūstrātus, -a, -um eritcollūstrātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcollūstremcollūstrēmus
2ndcollūstrēscollūstrētis
3rdcollūstretcollūstrent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcollūstrercollūstrēmur
2ndcollūstrēris, collūstrēre (short_form)collūstrēminī
3rdcollūstrēturcollūstrentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcollūstrāremcollūstrārēmus
2ndcollūstrārēscollūstrārētis
3rdcollūstrāretcollūstrārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcollūstrārercollūstrārēmur
2ndcollūstrārēris, collūstrārēre (short_form)collūstrārēminī
3rdcollūstrārēturcollūstrārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcollūstrāverimcollūstrāverīmus
2ndcollūstrāverīscollūstrāverītis
3rdcollūstrāveritcollūstrāverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcollūstrātus, -a, -um simcollūstrātī, -ae, -a sīmus
2ndcollūstrātus, -a, -um sīscollūstrātī, -ae, -a sītis
3rdcollūstrātus, -a, -um sitcollūstrātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcollūstrāvissemcollūstrāvissēmus
2ndcollūstrāvissēscollūstrāvissētis
3rdcollūstrāvissetcollūstrāvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcollūstrātus, -a, -um essemcollūstrātī, -ae, -a essēmus
2ndcollūstrātus, -a, -um essēscollūstrātī, -ae, -a essētis
3rdcollūstrātus, -a, -um essetcollūstrātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcollūstrācollūstrāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcollūstrārecollūstrāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcollūstrātōcollūstrātōte
3rdcollūstrātōcollūstrantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcollūstrātor 
3rdcollūstrātorcollūstrantor
Present Active Infinitive
collūstrāre
Present Passive Infinitive
collūstrārī, collūstrārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
collūstrāvisse
Perfect Passive Infinitive
collūstrātum esse
Future Active Infinitive
collūstrātūrum esse
Future Passive Infinitive
collūstrātum īrī
Present Active Participle
collūstrāns, collūstrantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
collūstrātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
collūstrātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
collūstrandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecollūstranscollūstrantēs
Genitivecollūstrantiscollūstrantium, collūstrantum (rare)
Dativecollūstrantīcollūstrantibus
Accusativecollūstrantemcollūstrantīs, collūstrantēs (alt_form_2)
Ablativecollūstrantī, collūstrante (alt_form_2)collūstrantibus
Vocativecollūstranscollūstrantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecollūstranscollūstrantēs
Genitivecollūstrantiscollūstrantium, collūstrantum (rare)
Dativecollūstrantīcollūstrantibus
Accusativecollūstrantemcollūstrantīs, collūstrantēs (alt_form_2)
Ablativecollūstrantī, collūstrante (alt_form_2)collūstrantibus
Vocativecollūstranscollūstrantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecollūstranscollūstrantia
Genitivecollūstrantiscollūstrantium, collūstrantum (rare)
Dativecollūstrantīcollūstrantibus
Accusativecollūstranscollūstrantia
Ablativecollūstrantī, collūstrante (alt_form_2)collūstrantibus
Vocativecollūstranscollūstrantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecollūstrātuscollūstrātī
Genitivecollūstrātīcollūstrātōrum
Dativecollūstrātōcollūstrātīs
Accusativecollūstrātumcollūstrātōs
Ablativecollūstrātō, collūstrātū (supine)collūstrātīs
Vocativecollūstrātecollūstrātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecollūstrātacollūstrātae
Genitivecollūstrātaecollūstrātārum
Dativecollūstrātaecollūstrātīs
Accusativecollūstrātamcollūstrātās
Ablativecollūstrātācollūstrātīs
Vocativecollūstrātacollūstrātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecollūstrātumcollūstrāta
Genitivecollūstrātīcollūstrātōrum
Dativecollūstrātōcollūstrātīs
Accusativecollūstrātumcollūstrāta
Ablativecollūstrātōcollūstrātīs
Vocativecollūstrātumcollūstrāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecollūstrātūruscollūstrātūrī
Genitivecollūstrātūrīcollūstrātūrōrum
Dativecollūstrātūrōcollūstrātūrīs
Accusativecollūstrātūrumcollūstrātūrōs
Ablativecollūstrātūrōcollūstrātūrīs
Vocativecollūstrātūrecollūstrātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecollūstrātūracollūstrātūrae
Genitivecollūstrātūraecollūstrātūrārum
Dativecollūstrātūraecollūstrātūrīs
Accusativecollūstrātūramcollūstrātūrās
Ablativecollūstrātūrācollūstrātūrīs
Vocativecollūstrātūracollūstrātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecollūstrātūrumcollūstrātūra
Genitivecollūstrātūrīcollūstrātūrōrum
Dativecollūstrātūrōcollūstrātūrīs
Accusativecollūstrātūrumcollūstrātūra
Ablativecollūstrātūrōcollūstrātūrīs
Vocativecollūstrātūrumcollūstrātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecollūstranduscollūstrandī
Genitivecollūstrandīcollūstrandōrum
Dativecollūstrandōcollūstrandīs
Accusativecollūstrandumcollūstrandōs
Ablativecollūstrandōcollūstrandīs
Vocativecollūstrandecollūstrandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativecollūstrandacollūstrandae
Genitivecollūstrandaecollūstrandārum
Dativecollūstrandaecollūstrandīs
Accusativecollūstrandamcollūstrandās
Ablativecollūstrandācollūstrandīs
Vocativecollūstrandacollūstrandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativecollūstrandumcollūstranda
Genitivecollūstrandīcollūstrandōrum
Dativecollūstrandōcollūstrandīs
Accusativecollūstrandumcollūstranda
Ablativecollūstrandōcollūstrandīs
Vocativecollūstrandumcollūstranda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right