Paradigm of con-locupleto, collocupleto (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stconlocuplētōconlocuplētāmus
2ndconlocuplētāsconlocuplētātis
3rdconlocuplētatconlocuplētant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stconlocuplētorconlocuplētāmur
2ndconlocuplētāris, conlocuplētāre (short_form)conlocuplētāminī
3rdconlocuplētāturconlocuplētantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconlocuplētābamconlocuplētābāmus
2ndconlocuplētābāsconlocuplētābātis
3rdconlocuplētābatconlocuplētābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconlocuplētābarconlocuplētābāmur
2ndconlocuplētābāris, conlocuplētābāre (short_form)conlocuplētābāminī
3rdconlocuplētābāturconlocuplētābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stconlocuplētābōconlocuplētābimus
2ndconlocuplētābisconlocuplētābitis
3rdconlocuplētābitconlocuplētābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stconlocuplētāborconlocuplētābimur
2ndconlocuplētāberis, conlocuplētābere (short_form)conlocuplētābiminī
3rdconlocuplētābiturconlocuplētābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconlocuplētāvīconlocuplētāvimus
2ndconlocuplētāvistī, conlocuplētāvtī (colloquial)conlocuplētāvistis
3rdconlocuplētāvitconlocuplētāvērunt, conlocuplētāvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconlocuplētātus, -a, -um sumconlocuplētātī, -ae, -a sumus
2ndconlocuplētātus, -a, -um esconlocuplētātī, -ae, -a estis
3rdconlocuplētātus, -a, -um estconlocuplētātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconlocuplētāveramconlocuplētāverāmus
2ndconlocuplētāverāsconlocuplētāverātis
3rdconlocuplētāveratconlocuplētāverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconlocuplētātus, -a, -um eramconlocuplētātī, -ae, -a erāmus
2ndconlocuplētātus, -a, -um erāsconlocuplētātī, -ae, -a erātis
3rdconlocuplētātus, -a, -um eratconlocuplētātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconlocuplētāverōconlocuplētāverimus
2ndconlocuplētāverisconlocuplētāveritis
3rdconlocuplētāveritconlocuplētāverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconlocuplētātus, -a, -um erōconlocuplētātī, -ae, -a erimus
2ndconlocuplētātus, -a, -um erisconlocuplētātī, -ae, -a eritis
3rdconlocuplētātus, -a, -um eritconlocuplētātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconlocuplētemconlocuplētēmus
2ndconlocuplētēsconlocuplētētis
3rdconlocuplētetconlocuplētent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconlocuplēterconlocuplētēmur
2ndconlocuplētēris, conlocuplētēre (short_form)conlocuplētēminī
3rdconlocuplētēturconlocuplētentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconlocuplētāremconlocuplētārēmus
2ndconlocuplētārēsconlocuplētārētis
3rdconlocuplētāretconlocuplētārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconlocuplētārerconlocuplētārēmur
2ndconlocuplētārēris, conlocuplētārēre (short_form)conlocuplētārēminī
3rdconlocuplētārēturconlocuplētārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconlocuplētāverimconlocuplētāverīmus
2ndconlocuplētāverīsconlocuplētāverītis
3rdconlocuplētāveritconlocuplētāverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconlocuplētātus, -a, -um simconlocuplētātī, -ae, -a sīmus
2ndconlocuplētātus, -a, -um sīsconlocuplētātī, -ae, -a sītis
3rdconlocuplētātus, -a, -um sitconlocuplētātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconlocuplētāvissemconlocuplētāvissēmus
2ndconlocuplētāvissēsconlocuplētāvissētis
3rdconlocuplētāvissetconlocuplētāvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconlocuplētātus, -a, -um essemconlocuplētātī, -ae, -a essēmus
2ndconlocuplētātus, -a, -um essēsconlocuplētātī, -ae, -a essētis
3rdconlocuplētātus, -a, -um essetconlocuplētātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconlocuplētāconlocuplētāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconlocuplētāreconlocuplētāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconlocuplētātōconlocuplētātōte
3rdconlocuplētātōconlocuplētantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconlocuplētātor 
3rdconlocuplētātorconlocuplētantor
Present Active Infinitive
conlocuplētāre
Present Passive Infinitive
conlocuplētārī, conlocuplētārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
conlocuplētāvisse
Perfect Passive Infinitive
conlocuplētātum esse
Future Active Infinitive
conlocuplētātūrum esse
Future Passive Infinitive
conlocuplētātum īrī
Present Active Participle
conlocuplētāns, conlocuplētantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
conlocuplētātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
conlocuplētātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
conlocuplētandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconlocuplētansconlocuplētantēs
Genitiveconlocuplētantisconlocuplētantium, conlocuplētantum (rare)
Dativeconlocuplētantīconlocuplētantibus
Accusativeconlocuplētantemconlocuplētantīs, conlocuplētantēs (alt_form_2)
Ablativeconlocuplētantī, conlocuplētante (alt_form_2)conlocuplētantibus
Vocativeconlocuplētansconlocuplētantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconlocuplētansconlocuplētantēs
Genitiveconlocuplētantisconlocuplētantium, conlocuplētantum (rare)
Dativeconlocuplētantīconlocuplētantibus
Accusativeconlocuplētantemconlocuplētantīs, conlocuplētantēs (alt_form_2)
Ablativeconlocuplētantī, conlocuplētante (alt_form_2)conlocuplētantibus
Vocativeconlocuplētansconlocuplētantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconlocuplētansconlocuplētantia
Genitiveconlocuplētantisconlocuplētantium, conlocuplētantum (rare)
Dativeconlocuplētantīconlocuplētantibus
Accusativeconlocuplētansconlocuplētantia
Ablativeconlocuplētantī, conlocuplētante (alt_form_2)conlocuplētantibus
Vocativeconlocuplētansconlocuplētantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconlocuplētātusconlocuplētātī
Genitiveconlocuplētātīconlocuplētātōrum
Dativeconlocuplētātōconlocuplētātīs
Accusativeconlocuplētātumconlocuplētātōs
Ablativeconlocuplētātō, conlocuplētātū (supine)conlocuplētātīs
Vocativeconlocuplētāteconlocuplētātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconlocuplētātaconlocuplētātae
Genitiveconlocuplētātaeconlocuplētātārum
Dativeconlocuplētātaeconlocuplētātīs
Accusativeconlocuplētātamconlocuplētātās
Ablativeconlocuplētātāconlocuplētātīs
Vocativeconlocuplētātaconlocuplētātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconlocuplētātumconlocuplētāta
Genitiveconlocuplētātīconlocuplētātōrum
Dativeconlocuplētātōconlocuplētātīs
Accusativeconlocuplētātumconlocuplētāta
Ablativeconlocuplētātōconlocuplētātīs
Vocativeconlocuplētātumconlocuplētāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconlocuplētātūrusconlocuplētātūrī
Genitiveconlocuplētātūrīconlocuplētātūrōrum
Dativeconlocuplētātūrōconlocuplētātūrīs
Accusativeconlocuplētātūrumconlocuplētātūrōs
Ablativeconlocuplētātūrōconlocuplētātūrīs
Vocativeconlocuplētātūreconlocuplētātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconlocuplētātūraconlocuplētātūrae
Genitiveconlocuplētātūraeconlocuplētātūrārum
Dativeconlocuplētātūraeconlocuplētātūrīs
Accusativeconlocuplētātūramconlocuplētātūrās
Ablativeconlocuplētātūrāconlocuplētātūrīs
Vocativeconlocuplētātūraconlocuplētātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconlocuplētātūrumconlocuplētātūra
Genitiveconlocuplētātūrīconlocuplētātūrōrum
Dativeconlocuplētātūrōconlocuplētātūrīs
Accusativeconlocuplētātūrumconlocuplētātūra
Ablativeconlocuplētātūrōconlocuplētātūrīs
Vocativeconlocuplētātūrumconlocuplētātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconlocuplētandusconlocuplētandī
Genitiveconlocuplētandīconlocuplētandōrum
Dativeconlocuplētandōconlocuplētandīs
Accusativeconlocuplētandumconlocuplētandōs
Ablativeconlocuplētandōconlocuplētandīs
Vocativeconlocuplētandeconlocuplētandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconlocuplētandaconlocuplētandae
Genitiveconlocuplētandaeconlocuplētandārum
Dativeconlocuplētandaeconlocuplētandīs
Accusativeconlocuplētandamconlocuplētandās
Ablativeconlocuplētandāconlocuplētandīs
Vocativeconlocuplētandaconlocuplētandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconlocuplētandumconlocuplētanda
Genitiveconlocuplētandīconlocuplētandōrum
Dativeconlocuplētandōconlocuplētandīs
Accusativeconlocuplētandumconlocuplētanda
Ablativeconlocuplētandōconlocuplētandīs
Vocativeconlocuplētandumconlocuplētanda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stcollocuplētōcollocuplētāmus
2ndcollocuplētāscollocuplētātis
3rdcollocuplētatcollocuplētant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stcollocuplētorcollocuplētāmur
2ndcollocuplētāris, collocuplētāre (short_form)collocuplētāminī
3rdcollocuplētāturcollocuplētantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcollocuplētābamcollocuplētābāmus
2ndcollocuplētābāscollocuplētābātis
3rdcollocuplētābatcollocuplētābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcollocuplētābarcollocuplētābāmur
2ndcollocuplētābāris, collocuplētābāre (short_form)collocuplētābāminī
3rdcollocuplētābāturcollocuplētābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stcollocuplētābōcollocuplētābimus
2ndcollocuplētābiscollocuplētābitis
3rdcollocuplētābitcollocuplētābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stcollocuplētāborcollocuplētābimur
2ndcollocuplētāberis, collocuplētābere (short_form)collocuplētābiminī
3rdcollocuplētābiturcollocuplētābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcollocuplētāvīcollocuplētāvimus
2ndcollocuplētāvistī, collocuplētāvtī (colloquial)collocuplētāvistis
3rdcollocuplētāvitcollocuplētāvērunt, collocuplētāvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcollocuplētātus, -a, -um sumcollocuplētātī, -ae, -a sumus
2ndcollocuplētātus, -a, -um escollocuplētātī, -ae, -a estis
3rdcollocuplētātus, -a, -um estcollocuplētātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcollocuplētāveramcollocuplētāverāmus
2ndcollocuplētāverāscollocuplētāverātis
3rdcollocuplētāveratcollocuplētāverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcollocuplētātus, -a, -um eramcollocuplētātī, -ae, -a erāmus
2ndcollocuplētātus, -a, -um erāscollocuplētātī, -ae, -a erātis
3rdcollocuplētātus, -a, -um eratcollocuplētātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcollocuplētāverōcollocuplētāverimus
2ndcollocuplētāveriscollocuplētāveritis
3rdcollocuplētāveritcollocuplētāverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcollocuplētātus, -a, -um erōcollocuplētātī, -ae, -a erimus
2ndcollocuplētātus, -a, -um eriscollocuplētātī, -ae, -a eritis
3rdcollocuplētātus, -a, -um eritcollocuplētātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcollocuplētemcollocuplētēmus
2ndcollocuplētēscollocuplētētis
3rdcollocuplētetcollocuplētent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcollocuplētercollocuplētēmur
2ndcollocuplētēris, collocuplētēre (short_form)collocuplētēminī
3rdcollocuplētēturcollocuplētentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcollocuplētāremcollocuplētārēmus
2ndcollocuplētārēscollocuplētārētis
3rdcollocuplētāretcollocuplētārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcollocuplētārercollocuplētārēmur
2ndcollocuplētārēris, collocuplētārēre (short_form)collocuplētārēminī
3rdcollocuplētārēturcollocuplētārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcollocuplētāverimcollocuplētāverīmus
2ndcollocuplētāverīscollocuplētāverītis
3rdcollocuplētāveritcollocuplētāverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcollocuplētātus, -a, -um simcollocuplētātī, -ae, -a sīmus
2ndcollocuplētātus, -a, -um sīscollocuplētātī, -ae, -a sītis
3rdcollocuplētātus, -a, -um sitcollocuplētātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcollocuplētāvissemcollocuplētāvissēmus
2ndcollocuplētāvissēscollocuplētāvissētis
3rdcollocuplētāvissetcollocuplētāvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcollocuplētātus, -a, -um essemcollocuplētātī, -ae, -a essēmus
2ndcollocuplētātus, -a, -um essēscollocuplētātī, -ae, -a essētis
3rdcollocuplētātus, -a, -um essetcollocuplētātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcollocuplētācollocuplētāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcollocuplētārecollocuplētāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcollocuplētātōcollocuplētātōte
3rdcollocuplētātōcollocuplētantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcollocuplētātor 
3rdcollocuplētātorcollocuplētantor
Present Active Infinitive
collocuplētāre
Present Passive Infinitive
collocuplētārī, collocuplētārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
collocuplētāvisse
Perfect Passive Infinitive
collocuplētātum esse
Future Active Infinitive
collocuplētātūrum esse
Future Passive Infinitive
collocuplētātum īrī
Present Active Participle
collocuplētāns, collocuplētantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
collocuplētātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
collocuplētātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
collocuplētandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecollocuplētanscollocuplētantēs
Genitivecollocuplētantiscollocuplētantium, collocuplētantum (rare)
Dativecollocuplētantīcollocuplētantibus
Accusativecollocuplētantemcollocuplētantīs, collocuplētantēs (alt_form_2)
Ablativecollocuplētantī, collocuplētante (alt_form_2)collocuplētantibus
Vocativecollocuplētanscollocuplētantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecollocuplētanscollocuplētantēs
Genitivecollocuplētantiscollocuplētantium, collocuplētantum (rare)
Dativecollocuplētantīcollocuplētantibus
Accusativecollocuplētantemcollocuplētantīs, collocuplētantēs (alt_form_2)
Ablativecollocuplētantī, collocuplētante (alt_form_2)collocuplētantibus
Vocativecollocuplētanscollocuplētantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecollocuplētanscollocuplētantia
Genitivecollocuplētantiscollocuplētantium, collocuplētantum (rare)
Dativecollocuplētantīcollocuplētantibus
Accusativecollocuplētanscollocuplētantia
Ablativecollocuplētantī, collocuplētante (alt_form_2)collocuplētantibus
Vocativecollocuplētanscollocuplētantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecollocuplētātuscollocuplētātī
Genitivecollocuplētātīcollocuplētātōrum
Dativecollocuplētātōcollocuplētātīs
Accusativecollocuplētātumcollocuplētātōs
Ablativecollocuplētātō, collocuplētātū (supine)collocuplētātīs
Vocativecollocuplētātecollocuplētātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecollocuplētātacollocuplētātae
Genitivecollocuplētātaecollocuplētātārum
Dativecollocuplētātaecollocuplētātīs
Accusativecollocuplētātamcollocuplētātās
Ablativecollocuplētātācollocuplētātīs
Vocativecollocuplētātacollocuplētātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecollocuplētātumcollocuplētāta
Genitivecollocuplētātīcollocuplētātōrum
Dativecollocuplētātōcollocuplētātīs
Accusativecollocuplētātumcollocuplētāta
Ablativecollocuplētātōcollocuplētātīs
Vocativecollocuplētātumcollocuplētāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecollocuplētātūruscollocuplētātūrī
Genitivecollocuplētātūrīcollocuplētātūrōrum
Dativecollocuplētātūrōcollocuplētātūrīs
Accusativecollocuplētātūrumcollocuplētātūrōs
Ablativecollocuplētātūrōcollocuplētātūrīs
Vocativecollocuplētātūrecollocuplētātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecollocuplētātūracollocuplētātūrae
Genitivecollocuplētātūraecollocuplētātūrārum
Dativecollocuplētātūraecollocuplētātūrīs
Accusativecollocuplētātūramcollocuplētātūrās
Ablativecollocuplētātūrācollocuplētātūrīs
Vocativecollocuplētātūracollocuplētātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecollocuplētātūrumcollocuplētātūra
Genitivecollocuplētātūrīcollocuplētātūrōrum
Dativecollocuplētātūrōcollocuplētātūrīs
Accusativecollocuplētātūrumcollocuplētātūra
Ablativecollocuplētātūrōcollocuplētātūrīs
Vocativecollocuplētātūrumcollocuplētātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecollocuplētanduscollocuplētandī
Genitivecollocuplētandīcollocuplētandōrum
Dativecollocuplētandōcollocuplētandīs
Accusativecollocuplētandumcollocuplētandōs
Ablativecollocuplētandōcollocuplētandīs
Vocativecollocuplētandecollocuplētandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativecollocuplētandacollocuplētandae
Genitivecollocuplētandaecollocuplētandārum
Dativecollocuplētandaecollocuplētandīs
Accusativecollocuplētandamcollocuplētandās
Ablativecollocuplētandācollocuplētandīs
Vocativecollocuplētandacollocuplētandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativecollocuplētandumcollocuplētanda
Genitivecollocuplētandīcollocuplētandōrum
Dativecollocuplētandōcollocuplētandīs
Accusativecollocuplētandumcollocuplētanda
Ablativecollocuplētandōcollocuplētandīs
Vocativecollocuplētandumcollocuplētanda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right