Paradigm of com-penso, conpenso (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stcompēnsōcompēnsāmus
2ndcompēnsāscompēnsātis
3rdcompēnsatcompēnsant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stcompēnsorcompēnsāmur
2ndcompēnsāris, compēnsāre (short_form)compēnsāminī
3rdcompēnsāturcompēnsantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcompēnsābamcompēnsābāmus
2ndcompēnsābāscompēnsābātis
3rdcompēnsābatcompēnsābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcompēnsābarcompēnsābāmur
2ndcompēnsābāris, compēnsābāre (short_form)compēnsābāminī
3rdcompēnsābāturcompēnsābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stcompēnsābōcompēnsābimus
2ndcompēnsābiscompēnsābitis
3rdcompēnsābitcompēnsābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stcompēnsāborcompēnsābimur
2ndcompēnsāberis, compēnsābere (short_form)compēnsābiminī
3rdcompēnsābiturcompēnsābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcompēnsāvīcompēnsāvimus
2ndcompēnsāvistī, compēnsāvtī (colloquial)compēnsāvistis
3rdcompēnsāvitcompēnsāvērunt, compēnsāvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcompēnsātus, -a, -um sumcompēnsātī, -ae, -a sumus
2ndcompēnsātus, -a, -um escompēnsātī, -ae, -a estis
3rdcompēnsātus, -a, -um estcompēnsātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcompēnsāveramcompēnsāverāmus
2ndcompēnsāverāscompēnsāverātis
3rdcompēnsāveratcompēnsāverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcompēnsātus, -a, -um eramcompēnsātī, -ae, -a erāmus
2ndcompēnsātus, -a, -um erāscompēnsātī, -ae, -a erātis
3rdcompēnsātus, -a, -um eratcompēnsātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcompēnsāverōcompēnsāverimus
2ndcompēnsāveriscompēnsāveritis
3rdcompēnsāveritcompēnsāverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcompēnsātus, -a, -um erōcompēnsātī, -ae, -a erimus
2ndcompēnsātus, -a, -um eriscompēnsātī, -ae, -a eritis
3rdcompēnsātus, -a, -um eritcompēnsātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcompēnsemcompēnsēmus
2ndcompēnsēscompēnsētis
3rdcompēnsetcompēnsent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcompēnsercompēnsēmur
2ndcompēnsēris, compēnsēre (short_form)compēnsēminī
3rdcompēnsēturcompēnsentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcompēnsāremcompēnsārēmus
2ndcompēnsārēscompēnsārētis
3rdcompēnsāretcompēnsārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcompēnsārercompēnsārēmur
2ndcompēnsārēris, compēnsārēre (short_form)compēnsārēminī
3rdcompēnsārēturcompēnsārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcompēnsāverimcompēnsāverīmus
2ndcompēnsāverīscompēnsāverītis
3rdcompēnsāveritcompēnsāverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcompēnsātus, -a, -um simcompēnsātī, -ae, -a sīmus
2ndcompēnsātus, -a, -um sīscompēnsātī, -ae, -a sītis
3rdcompēnsātus, -a, -um sitcompēnsātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcompēnsāvissemcompēnsāvissēmus
2ndcompēnsāvissēscompēnsāvissētis
3rdcompēnsāvissetcompēnsāvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcompēnsātus, -a, -um essemcompēnsātī, -ae, -a essēmus
2ndcompēnsātus, -a, -um essēscompēnsātī, -ae, -a essētis
3rdcompēnsātus, -a, -um essetcompēnsātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcompēnsācompēnsāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcompēnsārecompēnsāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcompēnsātōcompēnsātōte
3rdcompēnsātōcompēnsantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcompēnsātor 
3rdcompēnsātorcompēnsantor
Present Active Infinitive
compēnsāre
Present Passive Infinitive
compēnsārī, compēnsārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
compēnsāvisse
Perfect Passive Infinitive
compēnsātum esse
Future Active Infinitive
compēnsātūrum esse
Future Passive Infinitive
compēnsātum īrī
Present Active Participle
compēnsāns, compēnsantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
compēnsātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
compēnsātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
compēnsandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecompēnsanscompēnsantēs
Genitivecompēnsantiscompēnsantium, compēnsantum (rare)
Dativecompēnsantīcompēnsantibus
Accusativecompēnsantemcompēnsantīs, compēnsantēs (alt_form_2)
Ablativecompēnsantī, compēnsante (alt_form_2)compēnsantibus
Vocativecompēnsanscompēnsantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecompēnsanscompēnsantēs
Genitivecompēnsantiscompēnsantium, compēnsantum (rare)
Dativecompēnsantīcompēnsantibus
Accusativecompēnsantemcompēnsantīs, compēnsantēs (alt_form_2)
Ablativecompēnsantī, compēnsante (alt_form_2)compēnsantibus
Vocativecompēnsanscompēnsantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecompēnsanscompēnsantia
Genitivecompēnsantiscompēnsantium, compēnsantum (rare)
Dativecompēnsantīcompēnsantibus
Accusativecompēnsanscompēnsantia
Ablativecompēnsantī, compēnsante (alt_form_2)compēnsantibus
Vocativecompēnsanscompēnsantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecompēnsātuscompēnsātī
Genitivecompēnsātīcompēnsātōrum
Dativecompēnsātōcompēnsātīs
Accusativecompēnsātumcompēnsātōs
Ablativecompēnsātō, compēnsātū (supine)compēnsātīs
Vocativecompēnsātecompēnsātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecompēnsātacompēnsātae
Genitivecompēnsātaecompēnsātārum
Dativecompēnsātaecompēnsātīs
Accusativecompēnsātamcompēnsātās
Ablativecompēnsātācompēnsātīs
Vocativecompēnsātacompēnsātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecompēnsātumcompēnsāta
Genitivecompēnsātīcompēnsātōrum
Dativecompēnsātōcompēnsātīs
Accusativecompēnsātumcompēnsāta
Ablativecompēnsātōcompēnsātīs
Vocativecompēnsātumcompēnsāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecompēnsātūruscompēnsātūrī
Genitivecompēnsātūrīcompēnsātūrōrum
Dativecompēnsātūrōcompēnsātūrīs
Accusativecompēnsātūrumcompēnsātūrōs
Ablativecompēnsātūrōcompēnsātūrīs
Vocativecompēnsātūrecompēnsātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecompēnsātūracompēnsātūrae
Genitivecompēnsātūraecompēnsātūrārum
Dativecompēnsātūraecompēnsātūrīs
Accusativecompēnsātūramcompēnsātūrās
Ablativecompēnsātūrācompēnsātūrīs
Vocativecompēnsātūracompēnsātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecompēnsātūrumcompēnsātūra
Genitivecompēnsātūrīcompēnsātūrōrum
Dativecompēnsātūrōcompēnsātūrīs
Accusativecompēnsātūrumcompēnsātūra
Ablativecompēnsātūrōcompēnsātūrīs
Vocativecompēnsātūrumcompēnsātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecompēnsanduscompēnsandī
Genitivecompēnsandīcompēnsandōrum
Dativecompēnsandōcompēnsandīs
Accusativecompēnsandumcompēnsandōs
Ablativecompēnsandōcompēnsandīs
Vocativecompēnsandecompēnsandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativecompēnsandacompēnsandae
Genitivecompēnsandaecompēnsandārum
Dativecompēnsandaecompēnsandīs
Accusativecompēnsandamcompēnsandās
Ablativecompēnsandācompēnsandīs
Vocativecompēnsandacompēnsandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativecompēnsandumcompēnsanda
Genitivecompēnsandīcompēnsandōrum
Dativecompēnsandōcompēnsandīs
Accusativecompēnsandumcompēnsanda
Ablativecompēnsandōcompēnsandīs
Vocativecompēnsandumcompēnsanda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stconpēnsōconpēnsāmus
2ndconpēnsāsconpēnsātis
3rdconpēnsatconpēnsant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stconpēnsorconpēnsāmur
2ndconpēnsāris, conpēnsāre (short_form)conpēnsāminī
3rdconpēnsāturconpēnsantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconpēnsābamconpēnsābāmus
2ndconpēnsābāsconpēnsābātis
3rdconpēnsābatconpēnsābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconpēnsābarconpēnsābāmur
2ndconpēnsābāris, conpēnsābāre (short_form)conpēnsābāminī
3rdconpēnsābāturconpēnsābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stconpēnsābōconpēnsābimus
2ndconpēnsābisconpēnsābitis
3rdconpēnsābitconpēnsābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stconpēnsāborconpēnsābimur
2ndconpēnsāberis, conpēnsābere (short_form)conpēnsābiminī
3rdconpēnsābiturconpēnsābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconpēnsāvīconpēnsāvimus
2ndconpēnsāvistī, conpēnsāvtī (colloquial)conpēnsāvistis
3rdconpēnsāvitconpēnsāvērunt, conpēnsāvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconpēnsātus, -a, -um sumconpēnsātī, -ae, -a sumus
2ndconpēnsātus, -a, -um esconpēnsātī, -ae, -a estis
3rdconpēnsātus, -a, -um estconpēnsātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconpēnsāveramconpēnsāverāmus
2ndconpēnsāverāsconpēnsāverātis
3rdconpēnsāveratconpēnsāverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconpēnsātus, -a, -um eramconpēnsātī, -ae, -a erāmus
2ndconpēnsātus, -a, -um erāsconpēnsātī, -ae, -a erātis
3rdconpēnsātus, -a, -um eratconpēnsātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconpēnsāverōconpēnsāverimus
2ndconpēnsāverisconpēnsāveritis
3rdconpēnsāveritconpēnsāverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconpēnsātus, -a, -um erōconpēnsātī, -ae, -a erimus
2ndconpēnsātus, -a, -um erisconpēnsātī, -ae, -a eritis
3rdconpēnsātus, -a, -um eritconpēnsātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconpēnsemconpēnsēmus
2ndconpēnsēsconpēnsētis
3rdconpēnsetconpēnsent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconpēnserconpēnsēmur
2ndconpēnsēris, conpēnsēre (short_form)conpēnsēminī
3rdconpēnsēturconpēnsentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconpēnsāremconpēnsārēmus
2ndconpēnsārēsconpēnsārētis
3rdconpēnsāretconpēnsārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconpēnsārerconpēnsārēmur
2ndconpēnsārēris, conpēnsārēre (short_form)conpēnsārēminī
3rdconpēnsārēturconpēnsārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconpēnsāverimconpēnsāverīmus
2ndconpēnsāverīsconpēnsāverītis
3rdconpēnsāveritconpēnsāverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconpēnsātus, -a, -um simconpēnsātī, -ae, -a sīmus
2ndconpēnsātus, -a, -um sīsconpēnsātī, -ae, -a sītis
3rdconpēnsātus, -a, -um sitconpēnsātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconpēnsāvissemconpēnsāvissēmus
2ndconpēnsāvissēsconpēnsāvissētis
3rdconpēnsāvissetconpēnsāvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconpēnsātus, -a, -um essemconpēnsātī, -ae, -a essēmus
2ndconpēnsātus, -a, -um essēsconpēnsātī, -ae, -a essētis
3rdconpēnsātus, -a, -um essetconpēnsātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconpēnsāconpēnsāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconpēnsāreconpēnsāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconpēnsātōconpēnsātōte
3rdconpēnsātōconpēnsantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconpēnsātor 
3rdconpēnsātorconpēnsantor
Present Active Infinitive
conpēnsāre
Present Passive Infinitive
conpēnsārī, conpēnsārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
conpēnsāvisse
Perfect Passive Infinitive
conpēnsātum esse
Future Active Infinitive
conpēnsātūrum esse
Future Passive Infinitive
conpēnsātum īrī
Present Active Participle
conpēnsāns, conpēnsantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
conpēnsātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
conpēnsātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
conpēnsandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconpēnsansconpēnsantēs
Genitiveconpēnsantisconpēnsantium, conpēnsantum (rare)
Dativeconpēnsantīconpēnsantibus
Accusativeconpēnsantemconpēnsantīs, conpēnsantēs (alt_form_2)
Ablativeconpēnsantī, conpēnsante (alt_form_2)conpēnsantibus
Vocativeconpēnsansconpēnsantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconpēnsansconpēnsantēs
Genitiveconpēnsantisconpēnsantium, conpēnsantum (rare)
Dativeconpēnsantīconpēnsantibus
Accusativeconpēnsantemconpēnsantīs, conpēnsantēs (alt_form_2)
Ablativeconpēnsantī, conpēnsante (alt_form_2)conpēnsantibus
Vocativeconpēnsansconpēnsantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconpēnsansconpēnsantia
Genitiveconpēnsantisconpēnsantium, conpēnsantum (rare)
Dativeconpēnsantīconpēnsantibus
Accusativeconpēnsansconpēnsantia
Ablativeconpēnsantī, conpēnsante (alt_form_2)conpēnsantibus
Vocativeconpēnsansconpēnsantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconpēnsātusconpēnsātī
Genitiveconpēnsātīconpēnsātōrum
Dativeconpēnsātōconpēnsātīs
Accusativeconpēnsātumconpēnsātōs
Ablativeconpēnsātō, conpēnsātū (supine)conpēnsātīs
Vocativeconpēnsāteconpēnsātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconpēnsātaconpēnsātae
Genitiveconpēnsātaeconpēnsātārum
Dativeconpēnsātaeconpēnsātīs
Accusativeconpēnsātamconpēnsātās
Ablativeconpēnsātāconpēnsātīs
Vocativeconpēnsātaconpēnsātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconpēnsātumconpēnsāta
Genitiveconpēnsātīconpēnsātōrum
Dativeconpēnsātōconpēnsātīs
Accusativeconpēnsātumconpēnsāta
Ablativeconpēnsātōconpēnsātīs
Vocativeconpēnsātumconpēnsāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconpēnsātūrusconpēnsātūrī
Genitiveconpēnsātūrīconpēnsātūrōrum
Dativeconpēnsātūrōconpēnsātūrīs
Accusativeconpēnsātūrumconpēnsātūrōs
Ablativeconpēnsātūrōconpēnsātūrīs
Vocativeconpēnsātūreconpēnsātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconpēnsātūraconpēnsātūrae
Genitiveconpēnsātūraeconpēnsātūrārum
Dativeconpēnsātūraeconpēnsātūrīs
Accusativeconpēnsātūramconpēnsātūrās
Ablativeconpēnsātūrāconpēnsātūrīs
Vocativeconpēnsātūraconpēnsātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconpēnsātūrumconpēnsātūra
Genitiveconpēnsātūrīconpēnsātūrōrum
Dativeconpēnsātūrōconpēnsātūrīs
Accusativeconpēnsātūrumconpēnsātūra
Ablativeconpēnsātūrōconpēnsātūrīs
Vocativeconpēnsātūrumconpēnsātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconpēnsandusconpēnsandī
Genitiveconpēnsandīconpēnsandōrum
Dativeconpēnsandōconpēnsandīs
Accusativeconpēnsandumconpēnsandōs
Ablativeconpēnsandōconpēnsandīs
Vocativeconpēnsandeconpēnsandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconpēnsandaconpēnsandae
Genitiveconpēnsandaeconpēnsandārum
Dativeconpēnsandaeconpēnsandīs
Accusativeconpēnsandamconpēnsandās
Ablativeconpēnsandāconpēnsandīs
Vocativeconpēnsandaconpēnsandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconpēnsandumconpēnsanda
Genitiveconpēnsandīconpēnsandōrum
Dativeconpēnsandōconpēnsandīs
Accusativeconpēnsandumconpēnsanda
Ablativeconpēnsandōconpēnsandīs
Vocativeconpēnsandumconpēnsanda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right