Paradigm of com-muto, conm-muto (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stcommūtōcommūtāmus
2ndcommūtāscommūtātis
3rdcommūtatcommūtant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommūtorcommūtāmur
2ndcommūtāris, commūtāre (short_form)commūtāminī
3rdcommūtāturcommūtantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcommūtābamcommūtābāmus
2ndcommūtābāscommūtābātis
3rdcommūtābatcommūtābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommūtābarcommūtābāmur
2ndcommūtābāris, commūtābāre (short_form)commūtābāminī
3rdcommūtābāturcommūtābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stcommūtābōcommūtābimus
2ndcommūtābiscommūtābitis
3rdcommūtābitcommūtābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommūtāborcommūtābimur
2ndcommūtāberis, commūtābere (short_form)commūtābiminī
3rdcommūtābiturcommūtābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcommūtāvīcommūtāvimus
2ndcommūtāvistī, commūtāvtī (colloquial)commūtāvistis
3rdcommūtāvitcommūtāvērunt, commūtāvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommūtātus, -a, -um sumcommūtātī, -ae, -a sumus
2ndcommūtātus, -a, -um escommūtātī, -ae, -a estis
3rdcommūtātus, -a, -um estcommūtātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcommūtāveramcommūtāverāmus
2ndcommūtāverāscommūtāverātis
3rdcommūtāveratcommūtāverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommūtātus, -a, -um eramcommūtātī, -ae, -a erāmus
2ndcommūtātus, -a, -um erāscommūtātī, -ae, -a erātis
3rdcommūtātus, -a, -um eratcommūtātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcommūtāverōcommūtāverimus
2ndcommūtāveriscommūtāveritis
3rdcommūtāveritcommūtāverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommūtātus, -a, -um erōcommūtātī, -ae, -a erimus
2ndcommūtātus, -a, -um eriscommūtātī, -ae, -a eritis
3rdcommūtātus, -a, -um eritcommūtātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcommūtemcommūtēmus
2ndcommūtēscommūtētis
3rdcommūtetcommūtent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcommūtercommūtēmur
2ndcommūtēris, commūtēre (short_form)commūtēminī
3rdcommūtēturcommūtentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcommūtāremcommūtārēmus
2ndcommūtārēscommūtārētis
3rdcommūtāretcommūtārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcommūtārercommūtārēmur
2ndcommūtārēris, commūtārēre (short_form)commūtārēminī
3rdcommūtārēturcommūtārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcommūtāverimcommūtāverīmus
2ndcommūtāverīscommūtāverītis
3rdcommūtāveritcommūtāverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcommūtātus, -a, -um simcommūtātī, -ae, -a sīmus
2ndcommūtātus, -a, -um sīscommūtātī, -ae, -a sītis
3rdcommūtātus, -a, -um sitcommūtātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcommūtāvissemcommūtāvissēmus
2ndcommūtāvissēscommūtāvissētis
3rdcommūtāvissetcommūtāvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcommūtātus, -a, -um essemcommūtātī, -ae, -a essēmus
2ndcommūtātus, -a, -um essēscommūtātī, -ae, -a essētis
3rdcommūtātus, -a, -um essetcommūtātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcommūtācommūtāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcommūtārecommūtāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcommūtātōcommūtātōte
3rdcommūtātōcommūtantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcommūtātor 
3rdcommūtātorcommūtantor
Present Active Infinitive
commūtāre
Present Passive Infinitive
commūtārī, commūtārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
commūtāvisse
Perfect Passive Infinitive
commūtātum esse
Future Active Infinitive
commūtātūrum esse
Future Passive Infinitive
commūtātum īrī
Present Active Participle
commūtāns, commūtantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
commūtātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
commūtātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
commūtandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecommūtanscommūtantēs
Genitivecommūtantiscommūtantium, commūtantum (rare)
Dativecommūtantīcommūtantibus
Accusativecommūtantemcommūtantīs, commūtantēs (alt_form_2)
Ablativecommūtantī, commūtante (alt_form_2)commūtantibus
Vocativecommūtanscommūtantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecommūtanscommūtantēs
Genitivecommūtantiscommūtantium, commūtantum (rare)
Dativecommūtantīcommūtantibus
Accusativecommūtantemcommūtantīs, commūtantēs (alt_form_2)
Ablativecommūtantī, commūtante (alt_form_2)commūtantibus
Vocativecommūtanscommūtantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecommūtanscommūtantia
Genitivecommūtantiscommūtantium, commūtantum (rare)
Dativecommūtantīcommūtantibus
Accusativecommūtanscommūtantia
Ablativecommūtantī, commūtante (alt_form_2)commūtantibus
Vocativecommūtanscommūtantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecommūtātuscommūtātī
Genitivecommūtātīcommūtātōrum
Dativecommūtātōcommūtātīs
Accusativecommūtātumcommūtātōs
Ablativecommūtātō, commūtātū (supine)commūtātīs
Vocativecommūtātecommūtātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecommūtātacommūtātae
Genitivecommūtātaecommūtātārum
Dativecommūtātaecommūtātīs
Accusativecommūtātamcommūtātās
Ablativecommūtātācommūtātīs
Vocativecommūtātacommūtātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecommūtātumcommūtāta
Genitivecommūtātīcommūtātōrum
Dativecommūtātōcommūtātīs
Accusativecommūtātumcommūtāta
Ablativecommūtātōcommūtātīs
Vocativecommūtātumcommūtāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecommūtātūruscommūtātūrī
Genitivecommūtātūrīcommūtātūrōrum
Dativecommūtātūrōcommūtātūrīs
Accusativecommūtātūrumcommūtātūrōs
Ablativecommūtātūrōcommūtātūrīs
Vocativecommūtātūrecommūtātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecommūtātūracommūtātūrae
Genitivecommūtātūraecommūtātūrārum
Dativecommūtātūraecommūtātūrīs
Accusativecommūtātūramcommūtātūrās
Ablativecommūtātūrācommūtātūrīs
Vocativecommūtātūracommūtātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecommūtātūrumcommūtātūra
Genitivecommūtātūrīcommūtātūrōrum
Dativecommūtātūrōcommūtātūrīs
Accusativecommūtātūrumcommūtātūra
Ablativecommūtātūrōcommūtātūrīs
Vocativecommūtātūrumcommūtātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecommūtanduscommūtandī
Genitivecommūtandīcommūtandōrum
Dativecommūtandōcommūtandīs
Accusativecommūtandumcommūtandōs
Ablativecommūtandōcommūtandīs
Vocativecommūtandecommūtandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativecommūtandacommūtandae
Genitivecommūtandaecommūtandārum
Dativecommūtandaecommūtandīs
Accusativecommūtandamcommūtandās
Ablativecommūtandācommūtandīs
Vocativecommūtandacommūtandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativecommūtandumcommūtanda
Genitivecommūtandīcommūtandōrum
Dativecommūtandōcommūtandīs
Accusativecommūtandumcommūtanda
Ablativecommūtandōcommūtandīs
Vocativecommūtandumcommūtanda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stconmmūtōconmmūtāmus
2ndconmmūtāsconmmūtātis
3rdconmmūtatconmmūtant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmmūtorconmmūtāmur
2ndconmmūtāris, conmmūtāre (short_form)conmmūtāminī
3rdconmmūtāturconmmūtantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconmmūtābamconmmūtābāmus
2ndconmmūtābāsconmmūtābātis
3rdconmmūtābatconmmūtābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmmūtābarconmmūtābāmur
2ndconmmūtābāris, conmmūtābāre (short_form)conmmūtābāminī
3rdconmmūtābāturconmmūtābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stconmmūtābōconmmūtābimus
2ndconmmūtābisconmmūtābitis
3rdconmmūtābitconmmūtābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmmūtāborconmmūtābimur
2ndconmmūtāberis, conmmūtābere (short_form)conmmūtābiminī
3rdconmmūtābiturconmmūtābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconmmūtāvīconmmūtāvimus
2ndconmmūtāvistī, conmmūtāvtī (colloquial)conmmūtāvistis
3rdconmmūtāvitconmmūtāvērunt, conmmūtāvēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmmūtātus, -a, -um sumconmmūtātī, -ae, -a sumus
2ndconmmūtātus, -a, -um esconmmūtātī, -ae, -a estis
3rdconmmūtātus, -a, -um estconmmūtātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconmmūtāveramconmmūtāverāmus
2ndconmmūtāverāsconmmūtāverātis
3rdconmmūtāveratconmmūtāverant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmmūtātus, -a, -um eramconmmūtātī, -ae, -a erāmus
2ndconmmūtātus, -a, -um erāsconmmūtātī, -ae, -a erātis
3rdconmmūtātus, -a, -um eratconmmūtātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconmmūtāverōconmmūtāverimus
2ndconmmūtāverisconmmūtāveritis
3rdconmmūtāveritconmmūtāverint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmmūtātus, -a, -um erōconmmūtātī, -ae, -a erimus
2ndconmmūtātus, -a, -um erisconmmūtātī, -ae, -a eritis
3rdconmmūtātus, -a, -um eritconmmūtātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconmmūtemconmmūtēmus
2ndconmmūtēsconmmūtētis
3rdconmmūtetconmmūtent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconmmūterconmmūtēmur
2ndconmmūtēris, conmmūtēre (short_form)conmmūtēminī
3rdconmmūtēturconmmūtentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconmmūtāremconmmūtārēmus
2ndconmmūtārēsconmmūtārētis
3rdconmmūtāretconmmūtārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconmmūtārerconmmūtārēmur
2ndconmmūtārēris, conmmūtārēre (short_form)conmmūtārēminī
3rdconmmūtārēturconmmūtārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconmmūtāverimconmmūtāverīmus
2ndconmmūtāverīsconmmūtāverītis
3rdconmmūtāveritconmmūtāverint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconmmūtātus, -a, -um simconmmūtātī, -ae, -a sīmus
2ndconmmūtātus, -a, -um sīsconmmūtātī, -ae, -a sītis
3rdconmmūtātus, -a, -um sitconmmūtātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconmmūtāvissemconmmūtāvissēmus
2ndconmmūtāvissēsconmmūtāvissētis
3rdconmmūtāvissetconmmūtāvissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconmmūtātus, -a, -um essemconmmūtātī, -ae, -a essēmus
2ndconmmūtātus, -a, -um essēsconmmūtātī, -ae, -a essētis
3rdconmmūtātus, -a, -um essetconmmūtātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconmmūtāconmmūtāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconmmūtāreconmmūtāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconmmūtātōconmmūtātōte
3rdconmmūtātōconmmūtantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconmmūtātor 
3rdconmmūtātorconmmūtantor
Present Active Infinitive
conmmūtāre
Present Passive Infinitive
conmmūtārī, conmmūtārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
conmmūtāvisse
Perfect Passive Infinitive
conmmūtātum esse
Future Active Infinitive
conmmūtātūrum esse
Future Passive Infinitive
conmmūtātum īrī
Present Active Participle
conmmūtāns, conmmūtantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
conmmūtātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
conmmūtātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
conmmūtandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconmmūtansconmmūtantēs
Genitiveconmmūtantisconmmūtantium, conmmūtantum (rare)
Dativeconmmūtantīconmmūtantibus
Accusativeconmmūtantemconmmūtantīs, conmmūtantēs (alt_form_2)
Ablativeconmmūtantī, conmmūtante (alt_form_2)conmmūtantibus
Vocativeconmmūtansconmmūtantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconmmūtansconmmūtantēs
Genitiveconmmūtantisconmmūtantium, conmmūtantum (rare)
Dativeconmmūtantīconmmūtantibus
Accusativeconmmūtantemconmmūtantīs, conmmūtantēs (alt_form_2)
Ablativeconmmūtantī, conmmūtante (alt_form_2)conmmūtantibus
Vocativeconmmūtansconmmūtantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconmmūtansconmmūtantia
Genitiveconmmūtantisconmmūtantium, conmmūtantum (rare)
Dativeconmmūtantīconmmūtantibus
Accusativeconmmūtansconmmūtantia
Ablativeconmmūtantī, conmmūtante (alt_form_2)conmmūtantibus
Vocativeconmmūtansconmmūtantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconmmūtātusconmmūtātī
Genitiveconmmūtātīconmmūtātōrum
Dativeconmmūtātōconmmūtātīs
Accusativeconmmūtātumconmmūtātōs
Ablativeconmmūtātō, conmmūtātū (supine)conmmūtātīs
Vocativeconmmūtāteconmmūtātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconmmūtātaconmmūtātae
Genitiveconmmūtātaeconmmūtātārum
Dativeconmmūtātaeconmmūtātīs
Accusativeconmmūtātamconmmūtātās
Ablativeconmmūtātāconmmūtātīs
Vocativeconmmūtātaconmmūtātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconmmūtātumconmmūtāta
Genitiveconmmūtātīconmmūtātōrum
Dativeconmmūtātōconmmūtātīs
Accusativeconmmūtātumconmmūtāta
Ablativeconmmūtātōconmmūtātīs
Vocativeconmmūtātumconmmūtāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconmmūtātūrusconmmūtātūrī
Genitiveconmmūtātūrīconmmūtātūrōrum
Dativeconmmūtātūrōconmmūtātūrīs
Accusativeconmmūtātūrumconmmūtātūrōs
Ablativeconmmūtātūrōconmmūtātūrīs
Vocativeconmmūtātūreconmmūtātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconmmūtātūraconmmūtātūrae
Genitiveconmmūtātūraeconmmūtātūrārum
Dativeconmmūtātūraeconmmūtātūrīs
Accusativeconmmūtātūramconmmūtātūrās
Ablativeconmmūtātūrāconmmūtātūrīs
Vocativeconmmūtātūraconmmūtātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconmmūtātūrumconmmūtātūra
Genitiveconmmūtātūrīconmmūtātūrōrum
Dativeconmmūtātūrōconmmūtātūrīs
Accusativeconmmūtātūrumconmmūtātūra
Ablativeconmmūtātūrōconmmūtātūrīs
Vocativeconmmūtātūrumconmmūtātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconmmūtandusconmmūtandī
Genitiveconmmūtandīconmmūtandōrum
Dativeconmmūtandōconmmūtandīs
Accusativeconmmūtandumconmmūtandōs
Ablativeconmmūtandōconmmūtandīs
Vocativeconmmūtandeconmmūtandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconmmūtandaconmmūtandae
Genitiveconmmūtandaeconmmūtandārum
Dativeconmmūtandaeconmmūtandīs
Accusativeconmmūtandamconmmūtandās
Ablativeconmmūtandāconmmūtandīs
Vocativeconmmūtandaconmmūtandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconmmūtandumconmmūtanda
Genitiveconmmūtandīconmmūtandōrum
Dativeconmmūtandōconmmūtandīs
Accusativeconmmūtandumconmmūtanda
Ablativeconmmūtandōconmmūtandīs
Vocativeconmmūtandumconmmūtanda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right