Paradigm of com-miseror, conm-miseror (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stcommiserōcommiserāmus
2ndcommiserāscommiserātis
3rdcommiseratcommiserant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommiserorcommiserāmur
2ndcommiserāris, commiserāre (short_form)commiserāminī
3rdcommiserāturcommiserantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcommiserābamcommiserābāmus
2ndcommiserābāscommiserābātis
3rdcommiserābatcommiserābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommiserābarcommiserābāmur
2ndcommiserābāris, commiserābāre (short_form)commiserābāminī
3rdcommiserābāturcommiserābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stcommiserābōcommiserābimus
2ndcommiserābiscommiserābitis
3rdcommiserābitcommiserābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommiserāborcommiserābimur
2ndcommiserāberis, commiserābere (short_form)commiserābiminī
3rdcommiserābiturcommiserābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommiserātus, -a, -um sumcommiserātī, -ae, -a sumus
2ndcommiserātus, -a, -um escommiserātī, -ae, -a estis
3rdcommiserātus, -a, -um estcommiserātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommiserātus, -a, -um eramcommiserātī, -ae, -a erāmus
2ndcommiserātus, -a, -um erāscommiserātī, -ae, -a erātis
3rdcommiserātus, -a, -um eratcommiserātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommiserātus, -a, -um erōcommiserātī, -ae, -a erimus
2ndcommiserātus, -a, -um eriscommiserātī, -ae, -a eritis
3rdcommiserātus, -a, -um eritcommiserātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcommiseremcommiserēmus
2ndcommiserēscommiserētis
3rdcommiseretcommiserent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcommiserercommiserēmur
2ndcommiserēris, commiserēre (short_form)commiserēminī
3rdcommiserēturcommiserentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcommiserāremcommiserārēmus
2ndcommiserārēscommiserārētis
3rdcommiserāretcommiserārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcommiserārercommiserārēmur
2ndcommiserārēris, commiserārēre (short_form)commiserārēminī
3rdcommiserārēturcommiserārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcommiserātus, -a, -um simcommiserātī, -ae, -a sīmus
2ndcommiserātus, -a, -um sīscommiserātī, -ae, -a sītis
3rdcommiserātus, -a, -um sitcommiserātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcommiserātus, -a, -um essemcommiserātī, -ae, -a essēmus
2ndcommiserātus, -a, -um essēscommiserātī, -ae, -a essētis
3rdcommiserātus, -a, -um essetcommiserātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcommiserācommiserāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcommiserārecommiserāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcommiserātōcommiserātōte
3rdcommiserātōcommiserantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcommiserātor 
3rdcommiserātorcommiserantor
Present Active Infinitive
commiserāre
Present Passive Infinitive
commiserārī, commiserārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
commiserātum esse
Future Active Infinitive
commiserātūrum esse
Future Passive Infinitive
commiserātum īrī
Present Active Participle
commiserāns, commiserantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
commiserātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
commiserātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
commiserandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecommiseranscommiserantēs
Genitivecommiserantiscommiserantium, commiserantum (rare)
Dativecommiserantīcommiserantibus
Accusativecommiserantemcommiserantīs, commiserantēs (alt_form_2)
Ablativecommiserantī, commiserante (alt_form_2)commiserantibus
Vocativecommiseranscommiserantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecommiseranscommiserantēs
Genitivecommiserantiscommiserantium, commiserantum (rare)
Dativecommiserantīcommiserantibus
Accusativecommiserantemcommiserantīs, commiserantēs (alt_form_2)
Ablativecommiserantī, commiserante (alt_form_2)commiserantibus
Vocativecommiseranscommiserantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecommiseranscommiserantia
Genitivecommiserantiscommiserantium, commiserantum (rare)
Dativecommiserantīcommiserantibus
Accusativecommiseranscommiserantia
Ablativecommiserantī, commiserante (alt_form_2)commiserantibus
Vocativecommiseranscommiserantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecommiserātuscommiserātī
Genitivecommiserātīcommiserātōrum
Dativecommiserātōcommiserātīs
Accusativecommiserātumcommiserātōs
Ablativecommiserātō, commiserātū (supine)commiserātīs
Vocativecommiserātecommiserātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecommiserātacommiserātae
Genitivecommiserātaecommiserātārum
Dativecommiserātaecommiserātīs
Accusativecommiserātamcommiserātās
Ablativecommiserātācommiserātīs
Vocativecommiserātacommiserātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecommiserātumcommiserāta
Genitivecommiserātīcommiserātōrum
Dativecommiserātōcommiserātīs
Accusativecommiserātumcommiserāta
Ablativecommiserātōcommiserātīs
Vocativecommiserātumcommiserāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecommiserātūruscommiserātūrī
Genitivecommiserātūrīcommiserātūrōrum
Dativecommiserātūrōcommiserātūrīs
Accusativecommiserātūrumcommiserātūrōs
Ablativecommiserātūrōcommiserātūrīs
Vocativecommiserātūrecommiserātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecommiserātūracommiserātūrae
Genitivecommiserātūraecommiserātūrārum
Dativecommiserātūraecommiserātūrīs
Accusativecommiserātūramcommiserātūrās
Ablativecommiserātūrācommiserātūrīs
Vocativecommiserātūracommiserātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecommiserātūrumcommiserātūra
Genitivecommiserātūrīcommiserātūrōrum
Dativecommiserātūrōcommiserātūrīs
Accusativecommiserātūrumcommiserātūra
Ablativecommiserātūrōcommiserātūrīs
Vocativecommiserātūrumcommiserātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecommiseranduscommiserandī
Genitivecommiserandīcommiserandōrum
Dativecommiserandōcommiserandīs
Accusativecommiserandumcommiserandōs
Ablativecommiserandōcommiserandīs
Vocativecommiserandecommiserandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativecommiserandacommiserandae
Genitivecommiserandaecommiserandārum
Dativecommiserandaecommiserandīs
Accusativecommiserandamcommiserandās
Ablativecommiserandācommiserandīs
Vocativecommiserandacommiserandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativecommiserandumcommiseranda
Genitivecommiserandīcommiserandōrum
Dativecommiserandōcommiserandīs
Accusativecommiserandumcommiseranda
Ablativecommiserandōcommiserandīs
Vocativecommiserandumcommiseranda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stconmmiserōconmmiserāmus
2ndconmmiserāsconmmiserātis
3rdconmmiseratconmmiserant
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmmiserorconmmiserāmur
2ndconmmiserāris, conmmiserāre (short_form)conmmiserāminī
3rdconmmiserāturconmmiserantur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconmmiserābamconmmiserābāmus
2ndconmmiserābāsconmmiserābātis
3rdconmmiserābatconmmiserābant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmmiserābarconmmiserābāmur
2ndconmmiserābāris, conmmiserābāre (short_form)conmmiserābāminī
3rdconmmiserābāturconmmiserābantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stconmmiserābōconmmiserābimus
2ndconmmiserābisconmmiserābitis
3rdconmmiserābitconmmiserābunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmmiserāborconmmiserābimur
2ndconmmiserāberis, conmmiserābere (short_form)conmmiserābiminī
3rdconmmiserābiturconmmiserābuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmmiserātus, -a, -um sumconmmiserātī, -ae, -a sumus
2ndconmmiserātus, -a, -um esconmmiserātī, -ae, -a estis
3rdconmmiserātus, -a, -um estconmmiserātī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmmiserātus, -a, -um eramconmmiserātī, -ae, -a erāmus
2ndconmmiserātus, -a, -um erāsconmmiserātī, -ae, -a erātis
3rdconmmiserātus, -a, -um eratconmmiserātī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmmiserātus, -a, -um erōconmmiserātī, -ae, -a erimus
2ndconmmiserātus, -a, -um erisconmmiserātī, -ae, -a eritis
3rdconmmiserātus, -a, -um eritconmmiserātī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconmmiseremconmmiserēmus
2ndconmmiserēsconmmiserētis
3rdconmmiseretconmmiserent
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconmmisererconmmiserēmur
2ndconmmiserēris, conmmiserēre (short_form)conmmiserēminī
3rdconmmiserēturconmmiserentur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconmmiserāremconmmiserārēmus
2ndconmmiserārēsconmmiserārētis
3rdconmmiserāretconmmiserārent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconmmiserārerconmmiserārēmur
2ndconmmiserārēris, conmmiserārēre (short_form)conmmiserārēminī
3rdconmmiserārēturconmmiserārentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconmmiserātus, -a, -um simconmmiserātī, -ae, -a sīmus
2ndconmmiserātus, -a, -um sīsconmmiserātī, -ae, -a sītis
3rdconmmiserātus, -a, -um sitconmmiserātī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconmmiserātus, -a, -um essemconmmiserātī, -ae, -a essēmus
2ndconmmiserātus, -a, -um essēsconmmiserātī, -ae, -a essētis
3rdconmmiserātus, -a, -um essetconmmiserātī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconmmiserāconmmiserāte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconmmiserāreconmmiserāminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconmmiserātōconmmiserātōte
3rdconmmiserātōconmmiserantō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconmmiserātor 
3rdconmmiserātorconmmiserantor
Present Active Infinitive
conmmiserāre
Present Passive Infinitive
conmmiserārī, conmmiserārier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
conmmiserātum esse
Future Active Infinitive
conmmiserātūrum esse
Future Passive Infinitive
conmmiserātum īrī
Present Active Participle
conmmiserāns, conmmiserantis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
conmmiserātus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
conmmiserātūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
conmmiserandus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconmmiseransconmmiserantēs
Genitiveconmmiserantisconmmiserantium, conmmiserantum (rare)
Dativeconmmiserantīconmmiserantibus
Accusativeconmmiserantemconmmiserantīs, conmmiserantēs (alt_form_2)
Ablativeconmmiserantī, conmmiserante (alt_form_2)conmmiserantibus
Vocativeconmmiseransconmmiserantēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconmmiseransconmmiserantēs
Genitiveconmmiserantisconmmiserantium, conmmiserantum (rare)
Dativeconmmiserantīconmmiserantibus
Accusativeconmmiserantemconmmiserantīs, conmmiserantēs (alt_form_2)
Ablativeconmmiserantī, conmmiserante (alt_form_2)conmmiserantibus
Vocativeconmmiseransconmmiserantēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconmmiseransconmmiserantia
Genitiveconmmiserantisconmmiserantium, conmmiserantum (rare)
Dativeconmmiserantīconmmiserantibus
Accusativeconmmiseransconmmiserantia
Ablativeconmmiserantī, conmmiserante (alt_form_2)conmmiserantibus
Vocativeconmmiseransconmmiserantia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconmmiserātusconmmiserātī
Genitiveconmmiserātīconmmiserātōrum
Dativeconmmiserātōconmmiserātīs
Accusativeconmmiserātumconmmiserātōs
Ablativeconmmiserātō, conmmiserātū (supine)conmmiserātīs
Vocativeconmmiserāteconmmiserātī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconmmiserātaconmmiserātae
Genitiveconmmiserātaeconmmiserātārum
Dativeconmmiserātaeconmmiserātīs
Accusativeconmmiserātamconmmiserātās
Ablativeconmmiserātāconmmiserātīs
Vocativeconmmiserātaconmmiserātae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconmmiserātumconmmiserāta
Genitiveconmmiserātīconmmiserātōrum
Dativeconmmiserātōconmmiserātīs
Accusativeconmmiserātumconmmiserāta
Ablativeconmmiserātōconmmiserātīs
Vocativeconmmiserātumconmmiserāta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconmmiserātūrusconmmiserātūrī
Genitiveconmmiserātūrīconmmiserātūrōrum
Dativeconmmiserātūrōconmmiserātūrīs
Accusativeconmmiserātūrumconmmiserātūrōs
Ablativeconmmiserātūrōconmmiserātūrīs
Vocativeconmmiserātūreconmmiserātūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconmmiserātūraconmmiserātūrae
Genitiveconmmiserātūraeconmmiserātūrārum
Dativeconmmiserātūraeconmmiserātūrīs
Accusativeconmmiserātūramconmmiserātūrās
Ablativeconmmiserātūrāconmmiserātūrīs
Vocativeconmmiserātūraconmmiserātūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconmmiserātūrumconmmiserātūra
Genitiveconmmiserātūrīconmmiserātūrōrum
Dativeconmmiserātūrōconmmiserātūrīs
Accusativeconmmiserātūrumconmmiserātūra
Ablativeconmmiserātūrōconmmiserātūrīs
Vocativeconmmiserātūrumconmmiserātūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconmmiserandusconmmiserandī
Genitiveconmmiserandīconmmiserandōrum
Dativeconmmiserandōconmmiserandīs
Accusativeconmmiserandumconmmiserandōs
Ablativeconmmiserandōconmmiserandīs
Vocativeconmmiserandeconmmiserandī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconmmiserandaconmmiserandae
Genitiveconmmiserandaeconmmiserandārum
Dativeconmmiserandaeconmmiserandīs
Accusativeconmmiserandamconmmiserandās
Ablativeconmmiserandāconmmiserandīs
Vocativeconmmiserandaconmmiserandae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconmmiserandumconmmiseranda
Genitiveconmmiserandīconmmiserandōrum
Dativeconmmiserandōconmmiserandīs
Accusativeconmmiserandumconmmiseranda
Ablativeconmmiserandōconmmiserandīs
Vocativeconmmiserandumconmmiseranda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right