Paradigm of com-mereor, con-mereor (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stcommereōcommerēmus
2ndcommerēscommerētis
3rdcommeretcommerent
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommereorcommerēmur
2ndcommerēris, commerēre (short_form)commerēminī
3rdcommerēturcommerentur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcommerēbamcommerēbāmus
2ndcommerēbāscommerēbātis
3rdcommerēbatcommerēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommerēbarcommerēbāmur
2ndcommerēbāris, commerēbāre (short_form)commerēbāminī
3rdcommerēbāturcommerēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stcommerēbōcommerēbimus
2ndcommerēbiscommerēbitis
3rdcommerēbitcommerēbunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommerēborcommerēbimur
2ndcommerēberis, commerēbere (short_form)commerēbiminī
3rdcommerēbiturcommerēbuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommeritus, -a, -um sumcommeritī, -ae, -a sumus
2ndcommeritus, -a, -um escommeritī, -ae, -a estis
3rdcommeritus, -a, -um estcommeritī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommeritus, -a, -um eramcommeritī, -ae, -a erāmus
2ndcommeritus, -a, -um erāscommeritī, -ae, -a erātis
3rdcommeritus, -a, -um eratcommeritī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcommeritus, -a, -um erōcommeritī, -ae, -a erimus
2ndcommeritus, -a, -um eriscommeritī, -ae, -a eritis
3rdcommeritus, -a, -um eritcommeritī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcommereamcommereāmus
2ndcommereāscommereātis
3rdcommereatcommereant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcommerearcommereāmur
2ndcommereāris, commereāre (short_form)commereāminī
3rdcommereāturcommereantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcommerēremcommerērēmus
2ndcommerērēscommerērētis
3rdcommerēretcommerērent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcommerērercommerērēmur
2ndcommerērēris, commerērēre (short_form)commerērēminī
3rdcommerērēturcommerērentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcommeritus, -a, -um simcommeritī, -ae, -a sīmus
2ndcommeritus, -a, -um sīscommeritī, -ae, -a sītis
3rdcommeritus, -a, -um sitcommeritī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcommeritus, -a, -um essemcommeritī, -ae, -a essēmus
2ndcommeritus, -a, -um essēscommeritī, -ae, -a essētis
3rdcommeritus, -a, -um essetcommeritī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcommerēcommerēte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcommerērecommerēminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcommerētōcommerētōte
3rdcommerētōcommerentō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcommerētor 
3rdcommerētorcommerentor
Present Active Infinitive
commerēre
Present Passive Infinitive
commerērī, commerērier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
commeritum esse
Future Active Infinitive
commeritūrum esse
Future Passive Infinitive
commeritum īrī
Present Active Participle
commerēns, commerentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
commeritus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
commeritūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
commerendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecommerenscommerentēs
Genitivecommerentiscommerentium, commerentum (rare)
Dativecommerentīcommerentibus
Accusativecommerentemcommerentīs, commerentēs (alt_form_2)
Ablativecommerentī, commerente (alt_form_2)commerentibus
Vocativecommerenscommerentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecommerenscommerentēs
Genitivecommerentiscommerentium, commerentum (rare)
Dativecommerentīcommerentibus
Accusativecommerentemcommerentīs, commerentēs (alt_form_2)
Ablativecommerentī, commerente (alt_form_2)commerentibus
Vocativecommerenscommerentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecommerenscommerentia
Genitivecommerentiscommerentium, commerentum (rare)
Dativecommerentīcommerentibus
Accusativecommerenscommerentia
Ablativecommerentī, commerente (alt_form_2)commerentibus
Vocativecommerenscommerentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecommerituscommeritī
Genitivecommeritīcommeritōrum
Dativecommeritōcommeritīs
Accusativecommeritumcommeritōs
Ablativecommeritō, commeritū (supine)commeritīs
Vocativecommeritecommeritī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecommeritacommeritae
Genitivecommeritaecommeritārum
Dativecommeritaecommeritīs
Accusativecommeritamcommeritās
Ablativecommeritācommeritīs
Vocativecommeritacommeritae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecommeritumcommerita
Genitivecommeritīcommeritōrum
Dativecommeritōcommeritīs
Accusativecommeritumcommerita
Ablativecommeritōcommeritīs
Vocativecommeritumcommerita
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecommeritūruscommeritūrī
Genitivecommeritūrīcommeritūrōrum
Dativecommeritūrōcommeritūrīs
Accusativecommeritūrumcommeritūrōs
Ablativecommeritūrōcommeritūrīs
Vocativecommeritūrecommeritūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecommeritūracommeritūrae
Genitivecommeritūraecommeritūrārum
Dativecommeritūraecommeritūrīs
Accusativecommeritūramcommeritūrās
Ablativecommeritūrācommeritūrīs
Vocativecommeritūracommeritūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecommeritūrumcommeritūra
Genitivecommeritūrīcommeritūrōrum
Dativecommeritūrōcommeritūrīs
Accusativecommeritūrumcommeritūra
Ablativecommeritūrōcommeritūrīs
Vocativecommeritūrumcommeritūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecommerenduscommerendī
Genitivecommerendīcommerendōrum
Dativecommerendōcommerendīs
Accusativecommerendumcommerendōs
Ablativecommerendōcommerendīs
Vocativecommerendecommerendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativecommerendacommerendae
Genitivecommerendaecommerendārum
Dativecommerendaecommerendīs
Accusativecommerendamcommerendās
Ablativecommerendācommerendīs
Vocativecommerendacommerendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativecommerendumcommerenda
Genitivecommerendīcommerendōrum
Dativecommerendōcommerendīs
Accusativecommerendumcommerenda
Ablativecommerendōcommerendīs
Vocativecommerendumcommerenda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stconmereōconmerēmus
2ndconmerēsconmerētis
3rdconmeretconmerent
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmereorconmerēmur
2ndconmerēris, conmerēre (short_form)conmerēminī
3rdconmerēturconmerentur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconmerēbamconmerēbāmus
2ndconmerēbāsconmerēbātis
3rdconmerēbatconmerēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmerēbarconmerēbāmur
2ndconmerēbāris, conmerēbāre (short_form)conmerēbāminī
3rdconmerēbāturconmerēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stconmerēbōconmerēbimus
2ndconmerēbisconmerēbitis
3rdconmerēbitconmerēbunt
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmerēborconmerēbimur
2ndconmerēberis, conmerēbere (short_form)conmerēbiminī
3rdconmerēbiturconmerēbuntur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmeritus, -a, -um sumconmeritī, -ae, -a sumus
2ndconmeritus, -a, -um esconmeritī, -ae, -a estis
3rdconmeritus, -a, -um estconmeritī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmeritus, -a, -um eramconmeritī, -ae, -a erāmus
2ndconmeritus, -a, -um erāsconmeritī, -ae, -a erātis
3rdconmeritus, -a, -um eratconmeritī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconmeritus, -a, -um erōconmeritī, -ae, -a erimus
2ndconmeritus, -a, -um erisconmeritī, -ae, -a eritis
3rdconmeritus, -a, -um eritconmeritī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconmereamconmereāmus
2ndconmereāsconmereātis
3rdconmereatconmereant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconmerearconmereāmur
2ndconmereāris, conmereāre (short_form)conmereāminī
3rdconmereāturconmereantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconmerēremconmerērēmus
2ndconmerērēsconmerērētis
3rdconmerēretconmerērent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconmerērerconmerērēmur
2ndconmerērēris, conmerērēre (short_form)conmerērēminī
3rdconmerērēturconmerērentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconmeritus, -a, -um simconmeritī, -ae, -a sīmus
2ndconmeritus, -a, -um sīsconmeritī, -ae, -a sītis
3rdconmeritus, -a, -um sitconmeritī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconmeritus, -a, -um essemconmeritī, -ae, -a essēmus
2ndconmeritus, -a, -um essēsconmeritī, -ae, -a essētis
3rdconmeritus, -a, -um essetconmeritī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconmerēconmerēte
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconmerēreconmerēminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconmerētōconmerētōte
3rdconmerētōconmerentō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconmerētor 
3rdconmerētorconmerentor
Present Active Infinitive
conmerēre
Present Passive Infinitive
conmerērī, conmerērier (ancient)
Perfect Active Infinitive
 
Perfect Passive Infinitive
conmeritum esse
Future Active Infinitive
conmeritūrum esse
Future Passive Infinitive
conmeritum īrī
Present Active Participle
conmerēns, conmerentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
conmeritus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
conmeritūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
conmerendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconmerensconmerentēs
Genitiveconmerentisconmerentium, conmerentum (rare)
Dativeconmerentīconmerentibus
Accusativeconmerentemconmerentīs, conmerentēs (alt_form_2)
Ablativeconmerentī, conmerente (alt_form_2)conmerentibus
Vocativeconmerensconmerentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconmerensconmerentēs
Genitiveconmerentisconmerentium, conmerentum (rare)
Dativeconmerentīconmerentibus
Accusativeconmerentemconmerentīs, conmerentēs (alt_form_2)
Ablativeconmerentī, conmerente (alt_form_2)conmerentibus
Vocativeconmerensconmerentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconmerensconmerentia
Genitiveconmerentisconmerentium, conmerentum (rare)
Dativeconmerentīconmerentibus
Accusativeconmerensconmerentia
Ablativeconmerentī, conmerente (alt_form_2)conmerentibus
Vocativeconmerensconmerentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconmeritusconmeritī
Genitiveconmeritīconmeritōrum
Dativeconmeritōconmeritīs
Accusativeconmeritumconmeritōs
Ablativeconmeritō, conmeritū (supine)conmeritīs
Vocativeconmeriteconmeritī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconmeritaconmeritae
Genitiveconmeritaeconmeritārum
Dativeconmeritaeconmeritīs
Accusativeconmeritamconmeritās
Ablativeconmeritāconmeritīs
Vocativeconmeritaconmeritae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconmeritumconmerita
Genitiveconmeritīconmeritōrum
Dativeconmeritōconmeritīs
Accusativeconmeritumconmerita
Ablativeconmeritōconmeritīs
Vocativeconmeritumconmerita
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconmeritūrusconmeritūrī
Genitiveconmeritūrīconmeritūrōrum
Dativeconmeritūrōconmeritūrīs
Accusativeconmeritūrumconmeritūrōs
Ablativeconmeritūrōconmeritūrīs
Vocativeconmeritūreconmeritūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconmeritūraconmeritūrae
Genitiveconmeritūraeconmeritūrārum
Dativeconmeritūraeconmeritūrīs
Accusativeconmeritūramconmeritūrās
Ablativeconmeritūrāconmeritūrīs
Vocativeconmeritūraconmeritūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconmeritūrumconmeritūra
Genitiveconmeritūrīconmeritūrōrum
Dativeconmeritūrōconmeritūrīs
Accusativeconmeritūrumconmeritūra
Ablativeconmeritūrōconmeritūrīs
Vocativeconmeritūrumconmeritūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconmerendusconmerendī
Genitiveconmerendīconmerendōrum
Dativeconmerendōconmerendīs
Accusativeconmerendumconmerendōs
Ablativeconmerendōconmerendīs
Vocativeconmerendeconmerendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconmerendaconmerendae
Genitiveconmerendaeconmerendārum
Dativeconmerendaeconmerendīs
Accusativeconmerendamconmerendās
Ablativeconmerendāconmerendīs
Vocativeconmerendaconmerendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconmerendumconmerenda
Genitiveconmerendīconmerendōrum
Dativeconmerendōconmerendīs
Accusativeconmerendumconmerenda
Ablativeconmerendōconmerendīs
Vocativeconmerendumconmerenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right