Paradigm of comburo, conburo (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stcombūrōcombūrimus
2ndcombūriscombūritis
3rdcombūritcombūrunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stcombūrorcombūrimur
2ndcombūreris, combūrere (short_form)combūriminī
3rdcombūriturcombūruntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcombūrēbamcombūrēbāmus
2ndcombūrēbāscombūrēbātis
3rdcombūrēbatcombūrēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcombūrēbarcombūrēbāmur
2ndcombūrēbāris, combūrēbāre (short_form)combūrēbāminī
3rdcombūrēbāturcombūrēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stcombūramcombūrēmus
2ndcombūrēscombūrētis
3rdcombūretcombūrent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stcombūrarcombūrēmur
2ndcombūrēris, combūrēre (short_form)combūrēminī
3rdcombūrēturcombūrentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcombūssīcombūssimus
2ndcombūssistī, combūsstī (colloquial)combūssistis
3rdcombūssitcombūssērunt, combūssēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcombūstus, -a, -um sumcombūstī, -ae, -a sumus
2ndcombūstus, -a, -um escombūstī, -ae, -a estis
3rdcombūstus, -a, -um estcombūstī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcombūsseramcombūsserāmus
2ndcombūsserāscombūsserātis
3rdcombūsseratcombūsserant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcombūstus, -a, -um eramcombūstī, -ae, -a erāmus
2ndcombūstus, -a, -um erāscombūstī, -ae, -a erātis
3rdcombūstus, -a, -um eratcombūstī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcombūsserōcombūsserimus
2ndcombūsseriscombūsseritis
3rdcombūsseritcombūsserint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcombūstus, -a, -um erōcombūstī, -ae, -a erimus
2ndcombūstus, -a, -um eriscombūstī, -ae, -a eritis
3rdcombūstus, -a, -um eritcombūstī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcombūramcombūrāmus
2ndcombūrāscombūrātis
3rdcombūratcombūrant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcombūrarcombūrāmur
2ndcombūrāris, combūrāre (short_form)combūrāminī
3rdcombūrāturcombūrantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcombūreremcombūrerēmus
2ndcombūrerēscombūrerētis
3rdcombūreretcombūrerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcombūrerercombūrerēmur
2ndcombūrerēris, combūrerēre (short_form)combūrerēminī
3rdcombūrerēturcombūrerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcombūsserimcombūsserīmus
2ndcombūsserīscombūsserītis
3rdcombūsseritcombūsserint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcombūstus, -a, -um simcombūstī, -ae, -a sīmus
2ndcombūstus, -a, -um sīscombūstī, -ae, -a sītis
3rdcombūstus, -a, -um sitcombūstī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcombūssissemcombūssissēmus
2ndcombūssissēscombūssissētis
3rdcombūssissetcombūssissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcombūstus, -a, -um essemcombūstī, -ae, -a essēmus
2ndcombūstus, -a, -um essēscombūstī, -ae, -a essētis
3rdcombūstus, -a, -um essetcombūstī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcombūrecombūrite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcombūrerecombūriminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcombūritōcombūritōte
3rdcombūritōcombūruntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcombūritor 
3rdcombūritorcombūruntor
Present Active Infinitive
combūrere
Present Passive Infinitive
combūrī, combūrier (ancient)
Perfect Active Infinitive
combūssisse
Perfect Passive Infinitive
combūstum esse
Future Active Infinitive
combūstūrum esse
Future Passive Infinitive
combūstum īrī
Present Active Participle
combūrēns, combūrentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
combūstus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
combūstūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
combūrendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecombūrenscombūrentēs
Genitivecombūrentiscombūrentium, combūrentum (rare)
Dativecombūrentīcombūrentibus
Accusativecombūrentemcombūrentīs, combūrentēs (alt_form_2)
Ablativecombūrentī, combūrente (alt_form_2)combūrentibus
Vocativecombūrenscombūrentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecombūrenscombūrentēs
Genitivecombūrentiscombūrentium, combūrentum (rare)
Dativecombūrentīcombūrentibus
Accusativecombūrentemcombūrentīs, combūrentēs (alt_form_2)
Ablativecombūrentī, combūrente (alt_form_2)combūrentibus
Vocativecombūrenscombūrentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecombūrenscombūrentia
Genitivecombūrentiscombūrentium, combūrentum (rare)
Dativecombūrentīcombūrentibus
Accusativecombūrenscombūrentia
Ablativecombūrentī, combūrente (alt_form_2)combūrentibus
Vocativecombūrenscombūrentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecombūstuscombūstī
Genitivecombūstīcombūstōrum
Dativecombūstōcombūstīs
Accusativecombūstumcombūstōs
Ablativecombūstō, combūstū (supine)combūstīs
Vocativecombūstecombūstī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecombūstacombūstae
Genitivecombūstaecombūstārum
Dativecombūstaecombūstīs
Accusativecombūstamcombūstās
Ablativecombūstācombūstīs
Vocativecombūstacombūstae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecombūstumcombūsta
Genitivecombūstīcombūstōrum
Dativecombūstōcombūstīs
Accusativecombūstumcombūsta
Ablativecombūstōcombūstīs
Vocativecombūstumcombūsta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecombūstūruscombūstūrī
Genitivecombūstūrīcombūstūrōrum
Dativecombūstūrōcombūstūrīs
Accusativecombūstūrumcombūstūrōs
Ablativecombūstūrōcombūstūrīs
Vocativecombūstūrecombūstūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecombūstūracombūstūrae
Genitivecombūstūraecombūstūrārum
Dativecombūstūraecombūstūrīs
Accusativecombūstūramcombūstūrās
Ablativecombūstūrācombūstūrīs
Vocativecombūstūracombūstūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecombūstūrumcombūstūra
Genitivecombūstūrīcombūstūrōrum
Dativecombūstūrōcombūstūrīs
Accusativecombūstūrumcombūstūra
Ablativecombūstūrōcombūstūrīs
Vocativecombūstūrumcombūstūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecombūrenduscombūrendī
Genitivecombūrendīcombūrendōrum
Dativecombūrendōcombūrendīs
Accusativecombūrendumcombūrendōs
Ablativecombūrendōcombūrendīs
Vocativecombūrendecombūrendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativecombūrendacombūrendae
Genitivecombūrendaecombūrendārum
Dativecombūrendaecombūrendīs
Accusativecombūrendamcombūrendās
Ablativecombūrendācombūrendīs
Vocativecombūrendacombūrendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativecombūrendumcombūrenda
Genitivecombūrendīcombūrendōrum
Dativecombūrendōcombūrendīs
Accusativecombūrendumcombūrenda
Ablativecombūrendōcombūrendīs
Vocativecombūrendumcombūrenda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stconbūrōconbūrimus
2ndconbūrisconbūritis
3rdconbūritconbūrunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stconbūrorconbūrimur
2ndconbūreris, conbūrere (short_form)conbūriminī
3rdconbūriturconbūruntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconbūrēbamconbūrēbāmus
2ndconbūrēbāsconbūrēbātis
3rdconbūrēbatconbūrēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconbūrēbarconbūrēbāmur
2ndconbūrēbāris, conbūrēbāre (short_form)conbūrēbāminī
3rdconbūrēbāturconbūrēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stconbūramconbūrēmus
2ndconbūrēsconbūrētis
3rdconbūretconbūrent
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stconbūrarconbūrēmur
2ndconbūrēris, conbūrēre (short_form)conbūrēminī
3rdconbūrēturconbūrentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconbūssīconbūssimus
2ndconbūssistī, conbūsstī (colloquial)conbūssistis
3rdconbūssitconbūssērunt, conbūssēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconbūstus, -a, -um sumconbūstī, -ae, -a sumus
2ndconbūstus, -a, -um esconbūstī, -ae, -a estis
3rdconbūstus, -a, -um estconbūstī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconbūsseramconbūsserāmus
2ndconbūsserāsconbūsserātis
3rdconbūsseratconbūsserant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconbūstus, -a, -um eramconbūstī, -ae, -a erāmus
2ndconbūstus, -a, -um erāsconbūstī, -ae, -a erātis
3rdconbūstus, -a, -um eratconbūstī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stconbūsserōconbūsserimus
2ndconbūsserisconbūsseritis
3rdconbūsseritconbūsserint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stconbūstus, -a, -um erōconbūstī, -ae, -a erimus
2ndconbūstus, -a, -um erisconbūstī, -ae, -a eritis
3rdconbūstus, -a, -um eritconbūstī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconbūramconbūrāmus
2ndconbūrāsconbūrātis
3rdconbūratconbūrant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconbūrarconbūrāmur
2ndconbūrāris, conbūrāre (short_form)conbūrāminī
3rdconbūrāturconbūrantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconbūreremconbūrerēmus
2ndconbūrerēsconbūrerētis
3rdconbūreretconbūrerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconbūrererconbūrerēmur
2ndconbūrerēris, conbūrerēre (short_form)conbūrerēminī
3rdconbūrerēturconbūrerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconbūsserimconbūsserīmus
2ndconbūsserīsconbūsserītis
3rdconbūsseritconbūsserint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconbūstus, -a, -um simconbūstī, -ae, -a sīmus
2ndconbūstus, -a, -um sīsconbūstī, -ae, -a sītis
3rdconbūstus, -a, -um sitconbūstī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stconbūssissemconbūssissēmus
2ndconbūssissēsconbūssissētis
3rdconbūssissetconbūssissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stconbūstus, -a, -um essemconbūstī, -ae, -a essēmus
2ndconbūstus, -a, -um essēsconbūstī, -ae, -a essētis
3rdconbūstus, -a, -um essetconbūstī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconbūreconbūrite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconbūrereconbūriminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconbūritōconbūritōte
3rdconbūritōconbūruntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndconbūritor 
3rdconbūritorconbūruntor
Present Active Infinitive
conbūrere
Present Passive Infinitive
conbūrī, conbūrier (ancient)
Perfect Active Infinitive
conbūssisse
Perfect Passive Infinitive
conbūstum esse
Future Active Infinitive
conbūstūrum esse
Future Passive Infinitive
conbūstum īrī
Present Active Participle
conbūrēns, conbūrentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
conbūstus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
conbūstūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
conbūrendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconbūrensconbūrentēs
Genitiveconbūrentisconbūrentium, conbūrentum (rare)
Dativeconbūrentīconbūrentibus
Accusativeconbūrentemconbūrentīs, conbūrentēs (alt_form_2)
Ablativeconbūrentī, conbūrente (alt_form_2)conbūrentibus
Vocativeconbūrensconbūrentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconbūrensconbūrentēs
Genitiveconbūrentisconbūrentium, conbūrentum (rare)
Dativeconbūrentīconbūrentibus
Accusativeconbūrentemconbūrentīs, conbūrentēs (alt_form_2)
Ablativeconbūrentī, conbūrente (alt_form_2)conbūrentibus
Vocativeconbūrensconbūrentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconbūrensconbūrentia
Genitiveconbūrentisconbūrentium, conbūrentum (rare)
Dativeconbūrentīconbūrentibus
Accusativeconbūrensconbūrentia
Ablativeconbūrentī, conbūrente (alt_form_2)conbūrentibus
Vocativeconbūrensconbūrentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconbūstusconbūstī
Genitiveconbūstīconbūstōrum
Dativeconbūstōconbūstīs
Accusativeconbūstumconbūstōs
Ablativeconbūstō, conbūstū (supine)conbūstīs
Vocativeconbūsteconbūstī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconbūstaconbūstae
Genitiveconbūstaeconbūstārum
Dativeconbūstaeconbūstīs
Accusativeconbūstamconbūstās
Ablativeconbūstāconbūstīs
Vocativeconbūstaconbūstae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconbūstumconbūsta
Genitiveconbūstīconbūstōrum
Dativeconbūstōconbūstīs
Accusativeconbūstumconbūsta
Ablativeconbūstōconbūstīs
Vocativeconbūstumconbūsta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconbūstūrusconbūstūrī
Genitiveconbūstūrīconbūstūrōrum
Dativeconbūstūrōconbūstūrīs
Accusativeconbūstūrumconbūstūrōs
Ablativeconbūstūrōconbūstūrīs
Vocativeconbūstūreconbūstūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconbūstūraconbūstūrae
Genitiveconbūstūraeconbūstūrārum
Dativeconbūstūraeconbūstūrīs
Accusativeconbūstūramconbūstūrās
Ablativeconbūstūrāconbūstūrīs
Vocativeconbūstūraconbūstūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconbūstūrumconbūstūra
Genitiveconbūstūrīconbūstūrōrum
Dativeconbūstūrōconbūstūrīs
Accusativeconbūstūrumconbūstūra
Ablativeconbūstūrōconbūstūrīs
Vocativeconbūstūrumconbūstūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeconbūrendusconbūrendī
Genitiveconbūrendīconbūrendōrum
Dativeconbūrendōconbūrendīs
Accusativeconbūrendumconbūrendōs
Ablativeconbūrendōconbūrendīs
Vocativeconbūrendeconbūrendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeconbūrendaconbūrendae
Genitiveconbūrendaeconbūrendārum
Dativeconbūrendaeconbūrendīs
Accusativeconbūrendamconbūrendās
Ablativeconbūrendāconbūrendīs
Vocativeconbūrendaconbūrendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeconbūrendumconbūrenda
Genitiveconbūrendīconbūrendōrum
Dativeconbūrendōconbūrendīs
Accusativeconbūrendumconbūrenda
Ablativeconbūrendōconbūrendīs
Vocativeconbūrendumconbūrenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right