Paradigm of como (verb)
DISCLAIMER: This feature is still under construction. Most words work fine, but words with irregular forms might have problems. Irregular forms are not yet displayed here. Also, many pronouns and especially Greek words are not quite working yet.
To see a paradigm, search or browse for a word, then click the option to see the paradigm.

Primary Form (1 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1stcōmōcōmimus
2ndcōmiscōmitis
3rdcōmitcōmunt
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1stcōmorcōmimur
2ndcōmeris, cōmere (short_form)cōmiminī
3rdcōmiturcōmuntur
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcōmēbamcōmēbāmus
2ndcōmēbāscōmēbātis
3rdcōmēbatcōmēbant
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcōmēbarcōmēbāmur
2ndcōmēbāris, cōmēbāre (short_form)cōmēbāminī
3rdcōmēbāturcōmēbantur
Future Active Indicative
 SingularPlural
1stcōmamcōmēmus
2ndcōmēscōmētis
3rdcōmetcōment
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1stcōmarcōmēmur
2ndcōmēris, cōmēre (short_form)cōmēminī
3rdcōmēturcōmentur
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcōmpsīcōmpsimus
2ndcōmpsistī, cōmpstī (colloquial)cōmpsistis
3rdcōmpsitcōmpsērunt, cōmpsēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcōmptus, -a, -um sumcōmptī, -ae, -a sumus
2ndcōmptus, -a, -um escōmptī, -ae, -a estis
3rdcōmptus, -a, -um estcōmptī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcōmpseramcōmpserāmus
2ndcōmpserāscōmpserātis
3rdcōmpseratcōmpserant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcōmptus, -a, -um eramcōmptī, -ae, -a erāmus
2ndcōmptus, -a, -um erāscōmptī, -ae, -a erātis
3rdcōmptus, -a, -um eratcōmptī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcōmpserōcōmpserimus
2ndcōmpseriscōmpseritis
3rdcōmpseritcōmpserint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcōmptus, -a, -um erōcōmptī, -ae, -a erimus
2ndcōmptus, -a, -um eriscōmptī, -ae, -a eritis
3rdcōmptus, -a, -um eritcōmptī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcōmamcōmāmus
2ndcōmāscōmātis
3rdcōmatcōmant
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcōmarcōmāmur
2ndcōmāris, cōmāre (short_form)cōmāminī
3rdcōmāturcōmantur
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcōmeremcōmerēmus
2ndcōmerēscōmerētis
3rdcōmeretcōmerent
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcōmerercōmerēmur
2ndcōmerēris, cōmerēre (short_form)cōmerēminī
3rdcōmerēturcōmerentur
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcōmpserimcōmpserīmus
2ndcōmpserīscōmpserītis
3rdcōmpseritcōmpserint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcōmptus, -a, -um simcōmptī, -ae, -a sīmus
2ndcōmptus, -a, -um sīscōmptī, -ae, -a sītis
3rdcōmptus, -a, -um sitcōmptī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcōmpsissemcōmpsissēmus
2ndcōmpsissēscōmpsissētis
3rdcōmpsissetcōmpsissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcōmptus, -a, -um essemcōmptī, -ae, -a essēmus
2ndcōmptus, -a, -um essēscōmptī, -ae, -a essētis
3rdcōmptus, -a, -um essetcōmptī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcōmecōmite
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcōmerecōmiminī
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcōmitōcōmitōte
3rdcōmitōcōmuntō
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2ndcōmitor 
3rdcōmitorcōmuntor
Present Active Infinitive
cōmere
Present Passive Infinitive
cōmī, cōmier (ancient)
Perfect Active Infinitive
cōmpsisse
Perfect Passive Infinitive
cōmptum esse
Future Active Infinitive
cōmptūrum esse
Future Passive Infinitive
cōmptum īrī
Present Active Participle
cōmēns, cōmentis (3rd declension)
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
cōmptus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
cōmptūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
cōmendus, -a, -um (2-1-2 declension)
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecōmenscōmentēs
Genitivecōmentiscōmentium, cōmentum (rare)
Dativecōmentīcōmentibus
Accusativecōmentemcōmentīs, cōmentēs (alt_form_2)
Ablativecōmentī, cōmente (alt_form_2)cōmentibus
Vocativecōmenscōmentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecōmenscōmentēs
Genitivecōmentiscōmentium, cōmentum (rare)
Dativecōmentīcōmentibus
Accusativecōmentemcōmentīs, cōmentēs (alt_form_2)
Ablativecōmentī, cōmente (alt_form_2)cōmentibus
Vocativecōmenscōmentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecōmenscōmentia
Genitivecōmentiscōmentium, cōmentum (rare)
Dativecōmentīcōmentibus
Accusativecōmenscōmentia
Ablativecōmentī, cōmente (alt_form_2)cōmentibus
Vocativecōmenscōmentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecōmptuscōmptī
Genitivecōmptīcōmptōrum
Dativecōmptōcōmptīs
Accusativecōmptumcōmptōs
Ablativecōmptō, cōmptū (supine)cōmptīs
Vocativecōmptecōmptī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecōmptacōmptae
Genitivecōmptaecōmptārum
Dativecōmptaecōmptīs
Accusativecōmptamcōmptās
Ablativecōmptācōmptīs
Vocativecōmptacōmptae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecōmptumcōmpta
Genitivecōmptīcōmptōrum
Dativecōmptōcōmptīs
Accusativecōmptumcōmpta
Ablativecōmptōcōmptīs
Vocativecōmptumcōmpta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecōmptūruscōmptūrī
Genitivecōmptūrīcōmptūrōrum
Dativecōmptūrōcōmptūrīs
Accusativecōmptūrumcōmptūrōs
Ablativecōmptūrōcōmptūrīs
Vocativecōmptūrecōmptūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecōmptūracōmptūrae
Genitivecōmptūraecōmptūrārum
Dativecōmptūraecōmptūrīs
Accusativecōmptūramcōmptūrās
Ablativecōmptūrācōmptūrīs
Vocativecōmptūracōmptūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecōmptūrumcōmptūra
Genitivecōmptūrīcōmptūrōrum
Dativecōmptūrōcōmptūrīs
Accusativecōmptūrumcōmptūra
Ablativecōmptūrōcōmptūrīs
Vocativecōmptūrumcōmptūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecōmenduscōmendī
Genitivecōmendīcōmendōrum
Dativecōmendōcōmendīs
Accusativecōmendumcōmendōs
Ablativecōmendōcōmendīs
Vocativecōmendecōmendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativecōmendacōmendae
Genitivecōmendaecōmendārum
Dativecōmendaecōmendīs
Accusativecōmendamcōmendās
Ablativecōmendācōmendīs
Vocativecōmendacōmendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativecōmendumcōmenda
Genitivecōmendīcōmendōrum
Dativecōmendōcōmendīs
Accusativecōmendumcōmenda
Ablativecōmendōcōmendīs
Vocativecōmendumcōmenda

Secondary Form (2 of 2)

Present Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Indicative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcōmsīcōmsimus
2ndcōmsistī, cōmstī (colloquial)cōmsistis
3rdcōmsitcōmsērunt, cōmsēre (short_form)
Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcōmtus, -a, -um sumcōmtī, -ae, -a sumus
2ndcōmtus, -a, -um escōmtī, -ae, -a estis
3rdcōmtus, -a, -um estcōmtī, -ae, -a sunt
Pluperfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcōmseramcōmserāmus
2ndcōmserāscōmserātis
3rdcōmseratcōmserant
Pluperfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcōmtus, -a, -um eramcōmtī, -ae, -a erāmus
2ndcōmtus, -a, -um erāscōmtī, -ae, -a erātis
3rdcōmtus, -a, -um eratcōmtī, -ae, -a erant
Future Perfect Active Indicative
 SingularPlural
1stcōmserōcōmserimus
2ndcōmseriscōmseritis
3rdcōmseritcōmserint
Future Perfect Passive Indicative
 SingularPlural
1stcōmtus, -a, -um erōcōmtī, -ae, -a erimus
2ndcōmtus, -a, -um eriscōmtī, -ae, -a eritis
3rdcōmtus, -a, -um eritcōmtī, -ae, -a erunt
Present Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Imperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Perfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcōmserimcōmserīmus
2ndcōmserīscōmserītis
3rdcōmseritcōmserint
Perfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcōmtus, -a, -um simcōmtī, -ae, -a sīmus
2ndcōmtus, -a, -um sīscōmtī, -ae, -a sītis
3rdcōmtus, -a, -um sitcōmtī, -ae, -a sint
Pluperfect Active Subjunctive
 SingularPlural
1stcōmsissemcōmsissēmus
2ndcōmsissēscōmsissētis
3rdcōmsissetcōmsissent
Pluperfect Passive Subjunctive
 SingularPlural
1stcōmtus, -a, -um essemcōmtī, -ae, -a essēmus
2ndcōmtus, -a, -um essēscōmtī, -ae, -a essētis
3rdcōmtus, -a, -um essetcōmtī, -ae, -a essent
Present Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Active Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Future Passive Imperative
 SingularPlural
1st  
2nd  
3rd  
Present Active Infinitive
 
Present Passive Infinitive
 
Perfect Active Infinitive
cōmsisse
Perfect Passive Infinitive
cōmtum esse
Future Active Infinitive
cōmtūrum esse
Future Passive Infinitive
cōmtum īrī
Present Active Participle
 
Present Passive Participle
** does not exist in Latin
Perfect Active Participle
** does not exist in Latin
Perfect Passive Participle
cōmtus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Active Participle
cōmtūrus, -a, -um (2-1-2 declension)
Future Passive Participle
 
Present Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativeensentēs
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeentementīs, entēs (alt_form_2)
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentēs
Present Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativeensentia
Genitiveentisentium, entum (rare)
Dativeentīentibus
Accusativeensentia
Ablativeentī, ente (alt_form_2)entibus
Vocativeensentia
Perfect Passive Participle (Supine) - Masculine
 SingularPlural
Nominativecōmtuscōmtī
Genitivecōmtīcōmtōrum
Dativecōmtōcōmtīs
Accusativecōmtumcōmtōs
Ablativecōmtō, cōmtū (supine)cōmtīs
Vocativecōmtecōmtī
Perfect Passive Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecōmtacōmtae
Genitivecōmtaecōmtārum
Dativecōmtaecōmtīs
Accusativecōmtamcōmtās
Ablativecōmtācōmtīs
Vocativecōmtacōmtae
Perfect Passive Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecōmtumcōmta
Genitivecōmtīcōmtōrum
Dativecōmtōcōmtīs
Accusativecōmtumcōmta
Ablativecōmtōcōmtīs
Vocativecōmtumcōmta
Future Active Participle - Masculine
 SingularPlural
Nominativecōmtūruscōmtūrī
Genitivecōmtūrīcōmtūrōrum
Dativecōmtūrōcōmtūrīs
Accusativecōmtūrumcōmtūrōs
Ablativecōmtūrōcōmtūrīs
Vocativecōmtūrecōmtūrī
Future Active Participle - Feminine
 SingularPlural
Nominativecōmtūracōmtūrae
Genitivecōmtūraecōmtūrārum
Dativecōmtūraecōmtūrīs
Accusativecōmtūramcōmtūrās
Ablativecōmtūrācōmtūrīs
Vocativecōmtūracōmtūrae
Future Active Participle - Neuter
 SingularPlural
Nominativecōmtūrumcōmtūra
Genitivecōmtūrīcōmtūrōrum
Dativecōmtūrōcōmtūrīs
Accusativecōmtūrumcōmtūra
Ablativecōmtūrōcōmtūrīs
Vocativecōmtūrumcōmtūra
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Masculine
 SingularPlural
Nominativeendusendī
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumendōs
Ablativeendōendīs
Vocativeendeendī
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Feminine
 SingularPlural
Nominativeendaendae
Genitiveendaeendārum
Dativeendaeendīs
Accusativeendamendās
Ablativeendāendīs
Vocativeendaendae
Future Passive Participle (Gerund/Gerundive) - Neuter
 SingularPlural
Nominativeendumenda
Genitiveendīendōrum
Dativeendōendīs
Accusativeendumenda
Ablativeendōendīs
Vocativeendumenda

 
top_lefttop_controlrow1_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right
middle_left
middle_check
middle_arrow
middle_right